آیا باتری برای کودکان خطرناک است؟

آیا باتری برای کودکان خطرناک است؟

اگر صاحب فرزندی هستید، مسلما اولین دغدغه شما در خانه، فراهم کردن محیطی امن برای اوست. سعی می‌کنید اشیا تیز و هر چیزی که ممکن است به کودک آسیب بزند را، از سر راه او برمی‌دارید. اما آیا باتری هم جز وسایل خطرناک برای کودک است؟ خطر باتری برای کودکان تا چه حد است؟

در این مقاله به بررسی خطر باتری برای کودکان می‌پردازیم. با باتری بازار همراه باشید.

 

 

آیا باتری خطرناک است؟

باید بگوییم که بله. باتری‌ها جز وسایل خطرناک محسوب می‌شوند. مخصوصا خطر باتری برای کودکان. ترکیبات شیمیایی و فلزات سنگین به کار رفته در باتری‌ها، عموما سمی و خطرناک هستند. اگر به خوبی به اطراف خود در خانه نگاه کنیم، می‌بینیم که بسیاری از وسایل ما باتری دارند. انواع باتری در خانه استفاده می‌شود. از باتری وسایل آشپزخانه گرفته، تا وسایل الکتریکی و صوتی و اسباب بازی‌ها. این‌ها نمونه‌های کمی از وفور باتری در جای جای خانه‌های ماست.

باید بدانید که مواد فعال داخل باتری‌ها، عموما سمی و خطرناک هستند. مخصوصا باتری‌هایی که قدیمی و فرسوده شده‌اند و نشت دارند.

 

 

چرا باتری خطرناک است؟

چرا باتری خطرناک است؟

باتری‌هایی که معمولا کاربرد خانگی دارند، باتری‌های قلمی قلیایی یا باتری‌های نقره اکسید، یا جیوه اکسید سکه‌ای هستند. خطر باتری برای کودکان به دلیل مواد فعال داخل باتری‌ها، مثل هیدروکسید سدیم، هیدروکسید پتاسیم، اکسید جیوه، منگنز، اکسید نقره است. این ترکیبات در صورت تماس با پوست یا وارد شدن به بدن، خطرناک هستند. دیگر مواد سمی به کار رفته در باتری ها، روی، سرب، کادمیم، کبالت و… هستند.

خطر باتری برای کودکان، از نظر مواد قلیایی و اسیدی داخل باتری‌هاست. باتری‌ها مثل یک بمب اسیدی هستند که باید کودکتان را از آن دور کنید. همچنین خاصیت قلیایی باتری‌ها، به مراتب بدتر از خاصیت اسیدی آن‌هاست. وارد شدن باتری به بدن در فاصله زمانی 4 تا 6 ساعت، باعث عوارض شدید یا حتی مرگ کودک خواهد شد.

چندسالی است که سازندگان باتری به فکر ساخت باتری‌های سالم و سبز افتاده‌اند. ولی حتی باتری‌هایی که ترکیبات سمی ندارند؛ مثل باتری لیتیومی، در صورت بلع به دلیل داشتن قطب مثبت و منفی به بدن آسیب می‌رسانند. از این رو خطر باتری برای کودکان بسیار زیاد است. حتما این مقاله را تا انتها بخوانید. تا نسبت به این موضوع آگاه شوید.

 

 

خطر باتری برای کودکان

خطر باتری برای کودکان

کودکان مخصوصا در سنین زیر 5 سال، بسیار کنجکاو و در حال شناسایی هستند. آن‌ها تا هر چیزی که دم دستشان است را تست نکنند. یا با آن بازی نکنند، دست بردار نیستند. کودکان در این سنین، اجسام ریز زیادی را قورت می‌دهند. که دستگاه گوارششان آن‌ها دفع می‌کند. و والدین اصلا متوجه هم نمی‌شوند.

اما باتری بسیار خطرناک است. خطر باتری برای کودکان از این جهت است؛ که کودکان ممکن است باتری را داخل دهان، گوش یا بینی خود بگذارند. به همین خاطر والدین باید مراقب باتری های داخل خانه باشند. مخصوصا باتری‌های سکه‌ای. این باتری‌ها ظاهر براق و کوچکی دارند. و کودکان از آن خوششان می‌آید. سالانه هزاران کودک به دلیل بلع باتری سکه‌ای به مراکز درمانی برده می‌شوند.

اگر کودک شما از سمعک استفاده می‌کند، شما باید بیش از دیگران مراقب کودک خود باشید. با اینکه باتری سمعک بسیار کوچک است. اما خطرات بلع آن گاهی جبران ناپذیر است. بهتر است محل باتری سمعک کودک را با چسب، سفت کنید.

 

 

خطرات بلع باتری توسط کودک

خطرات بلع باتری توسط کودک

خطر باتری برای کودکان ، بیشتر از نظر بلع باتری است. در زیر به خطرات ناشی از بلع باتری توسط کودکان اشاره می‌کنیم.

 • اولین خطر بلع باتری توسط کودک، گیر افتادن باتری در مری است. اگر باتری در مری گیر کند، می‌تواند سریع باعث سوختگی و تخریب مخاط مری شود. در این صورت باید باتری در کمتر از 2 ساعت، از مری خارج شود.
 • اگر باتری از مری عبور کرده و وارد معده شود، نگرانی کمتر می‌شود. زیرا معده بزرگ‌تر است؛ و احتمال تماس باتری با مخاط آن کمتر خواهد شد. اما باز هم باتری به دلیل خطر سوراخ شدن معده، باید سریع‌تر خارج شود. مواد شیمیایی، جریان الکتریکی و حرارت باتری، در عرض چند ساعت می‌تواند معده و مری کودک را تخریب و سوراخ کند.
 • از دیگر خطرات بلع باتری توسط کودک، انسداد دستگاه گوارشی است.
 • خطر دیگر بلع باتری برای کودک، نکروز(فساد بافت داخلی) خواهد بود. که در عرض 15 دقیقه اتفاق خواهد افتاد. حتی گاز زدن کوچک باتری توسط کودک هم ممکن است باعث نشت مواد سمی داخل آن به دهان کودک شود.
 • اگر باتری از معده عبور کرده باشد، کودک باید تحت نظر پزشک در بیمارستان بماند. تا اگر بعد از 3 روز باتری خارج نشد، باتری را با عمل جراحی از روده خارج کنند. زیرا اگر باتری بیشتر از سه روز داخل روده کودک باقی بماند، باعث تخریب بافت روده می‌شود.
 • اگر کودک باتری را وارد گوش یا بینی خود کرده باشد، باید سریعا باتری خارج گردد. زیرا به دلیل کوچک بودن سوراخ گوش و بینی، باتری با جریان اکتریکی مداوم خود، آن‌ها را تخریب، و باعث نکروز بینی و گوش خواهد شد. اگر مطمئن هستید که می‌توانید با موچین باتری از گوش یا بینی کودک خارج کنید، اینکار را انجام دهید. در غیر این صورت با اورژانس تماس بگیرید.

 

 

علائم و عوارض بلع باتری

علائم و عوارض بلع باتری

خطر باتری برای کودکان جدی است. و نباید از این موضوع سرسری عبور کنید. زیرا در صورت خارج نکردن باتری، ممکن است مرگ کودک را در پی داشته باشد. حتی اگر کودک جان سالم به در ببرد، تخریب بافت مری، معده و جمجمه، مننژیت، عفونت و بسیاری عوارض دیگر، ممکن است تا آخر عمر کودک گریبان گیرش شود.

اگر متوجه مفقود شدن باتری در خانه شدید و کودکتان علائم زیر را داشت، سریع‌تر او را به اورژانس ببرید.

معمولا کودک در 48 ساعت اول بدون علامت است. اما علائم شایع بلع باتری عبارت است از: آبریزش از دهان، احساس خفگی، صدای خس خس، سرفه، تب، امتناع از خوردن، دل درد، استفراغ و کبودی لب‌ها.

 

 

هنگام بلع باتری توسط کودک، چه کاری انجام دهیم؟

اولین نکته در صورت بلع باتری توسط فرزندتان، حفظ خونسردی است. تا بتوانید بهترین اقدامات را انجام دهید. کودکی که باتری بلعیده است، ممکن است تا 48 ساعت علائمی مثل دل درد و استفراغ نداشته باشد. اما این به معنی بی خطری نیست.

شما باید هر چه سریع‌تر با اورژانس تماس گرفته یا کودک را به اولین اورژانس برده تا باتری را خارج کنند. به هیچ عنوان به کودک مایعات ندهید. و او را مجبور به استفراغ نکنید. همچنین اقدام به خارج کردن باتری با دست خود نکنید. با اینکار بدتر باعث فرورفتن باتری در مری کودک خواهید شد.

 

 

اقدامات پزشک برای خارج کردن باتری از بدن کودک

اقدامات پزشک برای خارج کردن باتری از بدن کودک

برای رفع خطر باتری برای کودکان، در اورژانس ابتدا با گرفتن عکس رادیوگرافی محل باتری را شناسایی می‌کنند.

اگر باتری در مری باشد، با آندوسکوپی یا برونکوسکوپی اورژانسی، باتری را از مری خارج می‌کنند. در موارد نادری که نتوان با آندوسکوپی باتری را از مری خارج کرد، با عمل جراحی اینکار را انجام می‌دهند.

اگر باتری در معده باشد، و کودک علاثمی نداشته باشد، 24 ساعت صبر می‌کنند. اگر باتری از معده عبور نکند، معده را سریع شستشو خواهند داد و با آندوسکوپی باتری را خارج می‌کنند.

اگر در 24 یا 48 ساعت اولیه که کودک علائمی ندارد، باتری از معده عبور کرد و وارد روده شد؛ و همچنان حال عمومی کودک خوب بود، صبر می‌کنند تا باتری از روده دفع گردد. اگر بعد از 3 روز باتری از روده کودک دفع نشد، با اقدامات پزشکی باتری را خارج می‌کنند.

 

 

اقدامات لازم برای جلوگیری از خطر باتری برای کودکان

 • باتری‌های فرسوده را بلافاصله دور بیندازید. و در دسترس کودکان قرار ندهید.
 • باتری‌های قابل شارژ را در محلی دور از دسترس کودک، شارژ و نگهداری کنید.
 • تمام وسایلی که با باتری کار می‌کنند را، مرتبا کنترل و برسی کنید. که باتری سر جای خودش باشد.
 • درپوش محل باتری همه وسایل الکترونیکی را با چسب محکم کنید. که کودک نتواند باز کند.
 • اسباب بازی‌هایی برای کودکتان بخرید که درپوش محل باتری آن، با پیچ سفت شده باشد. و به راحتی قابل باز شدن نباشد.
 • بعضی‌ها بر این باورند که گاز زدن باتری فرسوده باعث به کار افتادن دوباره آن می‌شوند. به هیچ عنوان در حضور کودک اینکار را انجام ندهید.
 • اگر باتری مفقود شد، تا پیدا شدن آن دست از جستجو برندارید. ممکن کودک آن را بلعیده باشد. و چون ممکن است علائم تا 2 روز بروز نکنند، شما باید هر چه زودتر متوجه شوید.
 • اگر احساس خفگی کودک بعد کمی سرفه برطرف شد، خیالتان راحت نشود. خطر باتری برای کودک همچنان ادامه دارد. ممکن است بعد از سرفه باتری از تنگی مجرای مری عبور کرده باشد و وارد ریه یا نای شده باشد.

 

 

داستان واقعی خطر باتری برای کودکان

داستان واقعی خطر باتری برای کودکان

بعدازظهر یک پنج شنبه دختری 5 ساله به اتاق پدرش می رود، و می گوید که باتری داخل بینی اش فرو رفته است! پدر ماهور، او را بلافاصله به یک پزشک عمومی می برد. متاسفانه پزشک به دلیل عدم آگاهی از خطرات این مشکل، سعی کرد با یک پنس باتری را بیرون بکشد. اما نه تنها این اتفاق نیفتاد. بلکه باتری بیشتر به داخل فرو رفت. و بدتر آنکه لایه درونی بینی ماهور دچار آسیب شد. بعد از این اتفاق ماهور به بیمارستان منتقل می شود. و پزشکان او را جراحی می‌کنند.

پزشکان به پدر ماهور گفتند این باتری های مینیاتوری می توانند در بدن باد کنند. و بعد منفجر شوند. که این باعث می شود مواد اسیدی داخل آن به اعضای بدن صدمه شدید بزنند. پزشکان هشدار دادند که اگر این باتری پایین تر برود، باید از زیر گلوی ماهور بریده شود. تا باتری را از معده خارج کنند. در غیر این صورت باتری در معده منفجر می شود.

ماهور پس از یک عمل جراحی حدودا یک ساعته، نجات پیدا کرد. ولی باز هم به والدین او هشدار داده شد که تا 24 ساعت باید تحت مراقبت های ویژه قرار داشته باشد. تا اگر احیانا باتری دیگری بلعیده باشد، آن را از بدنش خارج کنند.

در نمونه ای دیگر، بخت با دختری دیگر به نام روژان، همچون ماهور همراه نبود. مادر این دختر چهارساله گفت: طفل خردسالش وقتی دوساله بود، به دور از چشم پدر و مادر کنترل ضبط ماشین را با دندان شکسته، و باتری کوچک دایره ای شکل آن را بلعیده است.

به دلیل اینکه بین زمان بلعیدن تا عمل جراحی فاصله زیادی (در حدود هفت ساعت وجود داشته)، باتری به ناحیه مری او نفوذ کرده بود. و باید مری برداشته می شد.

مادر روژان می گوید: تا چهار ماه پیش، شلنگی به معده روژان وصل بود و تنها می توانست مایعات را بخورد. اما با انجام عمل ها متعدد، در حال حاضر معده این طفل در نزدیکی گلویش قرار دارد. و پس از بلعیدن مایعات، مایع مستقیما وارد معده روژان می شود. چرا که پس از هشت بار عمل جراحی روی مری این کودک، تنها یک سانتی متر از مری او باقی مانده است.

این دختر چهار ساله برای ادامه درمان و تلاش برای زنده ماندن به خارج از کشور سفر کرده. و امیدواریم سلامتی خود را به دست آورد.(منبع)

 

 

کلام آخر

همانطور که گفتیم، خطر باتری برای کودکان امری جدی است. از شایع‌ترین دلایل پذیرش کودکان 4 تا 8 سال در اورژانس، بلع باتری است. طبق آمار، از هر 164 کودکی که باتری بلعیده است، حدود 41 کودک در اثر سوختگی مری، جان خود را ازدست داده‌اند.

این عارضه فقط به دلیل سهل انگاری والدین به وجود می‌آید. در این مقاله راه‌های پیشگیری از بروز خطر باتری برای کودکان را، گفتیم. حتما این نکات را رعایت کنید تا سلامت کودک دلبندتان به خطر نیفتد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا