آیا شارژ سریع به باتری آسیب می رساند؟

آیا شارژ سریع به باتری آسیب می رساند؟

فناوری تازه شارژ سریع باتری، که تازگی درآستانه 10 سالگی قرار دارد، مزایا و معایب خاص خود را دارد. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب شارژ سریع باتری می‌پردازیم . و به این پرسش پاسخ می‌دهیم؛ که آیا شارژ سریع به باتری آسیب می‌رساند یا خیر. با باتری بازرا همراه باشید.

 

 

فست شارژ و عمر باتری گوشی هوشمند

فست شارژ و عمر باتری گوشی هوشمند

همیشه دغدغه اصلی صاحبان اسمارت فون‌ها، سلامت باتری آن بوده است. هیچ یک از ما نمی‌خواهیم که به باتری آسیبی برسی که مجبور به تعویص آن شویم. زیرا همه سرعت و سلامت یک گوشی هوشمند، به باتری آن ربط دارد. برای همین همیشه این سوال مطرح می‌شود که آیا قابلیت فست شارژ باتری، به آن آسیب می‌رساند؟

کمپانی‌های تولید گوشی هوشمند، پاسخ‌های ضد و نقیضی در این‌باره می‌دهند. بعضی‌ها می‌گویند که قابلیت فست شارژ کاملا ایمن و بدون عیب است. و بعضی‌ها آن را برای همیشه پیشنهاد نمی‌کنند. آن‌ها می‌گویند که این قابلیت در کنار مزایای عالی، معایبی هم دارد. و ممکن است در طولانی مدت، به باتری آسیب برساند. در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

 

فست شارژ یا شارژ سریع باتری چیست؟

فست شارژ یا شارژ سریع باتری چیست؟

بیایید قبل از رفتن سر اصل مطلب و بررسی شارژ سریع باتری، ابتدا بگوییم شارژ سریع باتری چیست؟

همانطور که در مقاله های پیشین درباره فست شارژ یا کوئیک شارژ دستگاه‌های هوشمند صحبت کردیم، شارژ سریع، دستگاه‌های هوشمند را حداقل 2 ولت بیشتر از شارژ معمولی شارژ می‌کند.

شارژ سریع باتری، در کمتر از یک ساعت باتری را تا 50 درصد شارژ می‌کند. این فناوری بسیار مورد استقبال کمپانی های تولید گوشی هوشمند و مصرف کنندگان قرار گرفت. و امروزه همه گوشی‌های هوشمند جدید، از این فناوری برخوردار هستند.

پیشنهاد می‌کنم مقاله تکنولوژی شارژ سریع کوآلکام را بخوانید.

 

 

عملکرد باتری

عملکرد باتری

باتری‌های گوشی‌های هوشمند یا از نوع لیتیوم یون هستند، یا از نوع لیتیوم پلیمر. هر دوی این باتری‌ها به گونه‌ای است که وقتی باتری فول شارژ باشد، الکترون‌ها همگی در قطب منفی هستند. و هنگام استفاده از باتری، به مرور الکترون‌ها به سمت قطب مثبت می‌روند. و عدد شارژ باتری کم می‌شود. در گیف بالا، به خوبی عملکرد این باتری‌ها مشخص است.

در مقاله تاریخچه انواع باتری، درباره این دو باتری بخوانید.

 

 

معایب شارژ سریع باتری

  • پایین آمدن ظرفیت باتری

در باتری‌هایی که دارای فناوری شارژ سریع هستند، لایه بین قطب مثبت و منفی باتری، ضخیم تر از باتری‌های معمولی است. زیرا در هنگام شارژ سریع، فعالیت و حرکت الکترون‌ها بسیار زیاد است. افزایش ضخامت لایه بین قطب‌ها، از فضای ظرفیت باتری می‌کاهد.

این ضخامت به علت تداخل نداشتن دو قطب مثبت و منفی تعبیه شده است. اگر به هر دلیلی دو قطب مثبت و منفی با هم برخورد کنند، باتری منفجر خواهد شد. البته جای نگرانی نیست. زیرا این اتفاق نخواهد افتاد. در فناوری شارژ سریع باتری، تکنولوژی saftly charge برای جلوگیری از این خطر احتمالی در باتری قرار دارد.

  • سنگین شدن باتری

باتری فست شارژ نسبت به باتری معمولی، سنگین تر است. این اضافه وزن به خاطر همان لایه ضخیم بین قطب مثبت و منفی است. که در مورد قبل توضیح دادیم.

  • گرمای بیش از حد باتری

در هنگام فست شارژ به علت ورود ولتاژ بالا به باتری، مسلما دمای باتری بالاخواهد رفت. افزایش دمای زیاد باتری، هم با عث تخریب سلول‌های باتری می‌شود. و هم خطرناک است. به همین دلیل است که می‌گویند با گوشی در حال شارژ، کار نکنید. تا دمای باتری بالاتر نرود. در مدل‌های جدید فست شارژ، سنسور حساس به دما در باتری وجود دارد. و این مشکل تا حدودی حل شده است. اگر در هنگام شارژ سریع باتری بیش از حد داغ شود، برد کنترلر میزان ولتاژ ورودی را کم خواهد کرد. تا دما پایین بیاید.

 

 

از شارژ سریع باتری استفاده کنیم یا خیر

به طور کلی اگر باتری گوشی شما از نوع لیتیوم پلیمری است. و قابلیت فست شارژ هم دارد، به هیچ عنوان جای نگرانی نیست. اما اگر باتری گوشی شما از نوع لیتیوم یونی است، فست شارژ ممکن است در طولانی مدت عمر باتری شما را کاهش دهند. اما باید بگوییم که عمر مفید باتری گوشی‌های هوشمند 2 تا 3 سال (500 تا 1000 چرخه شارژ و دشارژ) است. و تا آن موقع اگر با گوشی در حال شارژ کار نکنید،  فرقی بین شارژ سریع و شارژ معمولی وجود ندارد.

بعضی مردم می‌گویند که به دلیل شارژ سریع باتری گوشی، در عرض یکسال مجبور به تعویض باتری شده اند. و این موضوع را از معایب شارژ سریع باتری می‌دانند. اما در واقعیت اینگونه نیست.

این اتفاق به دلیل پایان یافتن سریع‌تر تعداد چرخه عمر باتری، می‌افتد. برای جلوگیری از مردن سریع‌تر باتری گوشی، سعی کنید همیشه شارژ باتری گوش خود را بین20 تا 80 درصد نگهدارید. با این‌کار چرخه عمر باتری گوشی شما دیرتر کم می‌شود.

پیشنهاد می‌کنم مقاله 7 عقیده نادرست درباره باتری‌های شارژی را بخوانید.

 

 

خاموش کردن قابلیت شارژ سریع باتری

اگر به هر دلیلی مایل به شارژ سریع باتری گوشی خود نیستید، می‌توانید این قابلیت را از منوی تنظیمات، و قسمت باتری خاموش کنید. یا اگر این گزینه در گوشی شما وجود ندارد، فقط کافی است از آداپتور شارژر معمولی استفاده کنید. دقت کنید که از آداپتور برند گوشی خود و مطابق با ولتاژ باتری گوشی، استفاده کنید.

 

 

از کجا بفهمیم گوشی ما شارژ سریع دارد؟

گوشی‌های جدید همگی قابلیت شارژ سریع باتری را دارند. اما اگر هنوز مطمئن نیستید، از روش زیر مطمئن خواهید شد.

  • اگر گوشی شما این قابلیت را داشته باشد، در تنظیمات گوشی و در بخش باتری، گزینه فست شارژ را مشاهده می‌کنید.
  • همچنین روی آداپتور می‌توانید عبارت fast charging را ببینید.
  • هنگام شارژ گوشی، یک علامت جرقه کنار عدد باتری نمایان خواهد شد. این علامت نشان دهنده شارژ سریع باتری است.

 

 

عوامل موثر در آسیب به باتری گوشی

سه عامل زیر، باعث آسیب به باتری گوشی خواهند شد. چه از قابلیت شارژ سریع باتری استفاده بکنید. و چه از شارژ معمولی.

جریان بالای شارژ و دشارژ (تخلیه)

شارژ و دشارژ بیش از حد

گرمای بیش از حد باتری

 

 

تکنولوژی برد کنترلر در شارژ سریع باتری

تکنولوژی برد کنترلر در شارژ سریع باتری

تمام باتری‌های جدید برای جلوگیری از بروز سه عامل آسیب رسان بالا، از تکنولوژی برد کنترلر استفاده می‌کنند. این تکنولوژی دو کار انجام می‌دهد:

  • در صورت افت شدید ولتاژ (2.8 تا 3 ولت)، عملیات شارژ را متوقف خواهد کرد
  • در صورت دریافت ولتاژ بیش از حد(4.2 تا 4.8 ولت)، منبع تغذیه را قطع خواهد کرد. این همان اصطلاح شارژ قطع کن است. که در صورت فول شارژ شدن گوشی، جریان ورودی ولتاژ به باتری را قطع می‌کند.

با وجود اینکه تکنولوژی برد کنترلر در برابر شارژ و تخلیه کردن بیش از حد، قابل اعتماد نیست. اما به دلیل وجود این تکنولوژی است؛ که می‌گوییم شارژ سریع باتری مشکل چندانی را به وجود نخواهد آورد. و به عبارتی فوایدش به مضراتش می‌ارزد. زیرا فناوری فست شارژ، کار راحت و یکسویه ای نیست. و کنترلرهای متععدی تمام پارامترهای دما، میزان شارژ ، وضعیت باترری و … را بررسی می‌کنند. و حالت بهینه‌تر را برای عملیات فست شارژ انتخاب می‌کنند.

 

 

باتری چند سلولی برای گوشی

بعضی کمپانی‌های تولید گوشی هوشمند مثل اپل، ویوو، وان پلاس و… از مجموع چند سلول(باتری) به صورت موازی برای گوشی‌های خود استفاده کرده‌اند. در این صورت هر دو باتری با ظرفیت کلی 4000 میلی آمپر، 2 آمپر جریان را با منبع 4 آمپر دریافت می‌کنند. و به صورت مساوی بین سلول‌ها تقسیم می‌شود. در این صورت دوام باتری و بازدهی شارژ نیز بالاتر می‌رود.

 

 

کلام آخر

با وجود تکنولوژی برد کنترلر در شارژ سریع باتری، اما باز هم از اتصال طولانی گوشی به شارژر خودداری کنید. وقتی شارژ گوشی به 100 برسد، برد کنترلر جریان ورودی را قطع خواهد کرد. اما پس از چند دقیقه که کمی از شارژ کم شود، جریان ولتاز از شارژر به گوشی دوباره به کار می‌افتد تا شارژ کامل شود. پس از کامل شدن شارژ، دوباره جریان به صورت خودکار قطع خواهد شد و این روند تا زمانی که شارژر را از گوشی قطع کنید، تکرار می‌شود. در صورت اتصال طولانی گوشی به شارژر، در هردو قابلیت شارژ سریع باتری وشارژ معمولی این اتفاق خواهد افتاد. و باعث وارد شدن تنش به باتری گوشی می‌شود. و به آن آسیب خواهد زد. مگر در گوشی آیفون دارای ios13 که قابلیت Optimize Battery Charging را دارد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا