ابزار شارژی بهتر است یا برقی؟

ابزار شارژی بهتر است یا برقی؟

خرید ابزار، مسئله‌ای نیست که سرسری از آن عبور کنید. زیرا ابزار وسیله‌ کار شما هستند. و اگر کیفیت و کارایی خوبی نداشته باشند، به اصطلاح دستتان در پوست گردو می‌ماند. و مجبور می‌شوید هزینه‌های اضافی؛ برای تعمیر یا تعویض آن‌ها بپردازید. در این مقاله، توضیح می‌دهیم که ابزار شارژی بهتر است یا برقی. چرا باید ابزار شارژی بخریم. و هر کدام برای چه کاری مناسب‌تر هستند. با ما همراه باشید.

 

 

ابزار برقی شارژی بخریم یا سیمی؟

استفاده از انواع ابزار، در همه صنایع اعم از مکانیک، برق، نجاری و… کاربرد دارد. و از وسایل ضروری کارهای تاسیساتی است. شما باید بدانید که ابزار برقی (سیمی) و شارژی، هر کدام کاربردهای خاص خود را دارند. گاهی یک مدل ابزار، هم به صورت سیمی و هم به صورت شارژی، مورد نیاز است. به علاوه؛ هر پروژه‌ای شرایط خود را دارد. و استفاده از یک نوع برقی یا شارژی ابزار را، می‌طلبد.

ابزار برقی سیمی و ابزار برقی شارژی، تفاوت قیمت زیادی ندارند. (در بعضی مدل‌ها ابزار شارژی تنها 25 درصد گران‌تر هستند.) بنابراین دنبال یک جواب قطعی برای پرسش «ابزار شارژی بهتر است یا برقی؟» نباشید. شما باید کاربرد هر کدام را بدانید. تا با توجه به نیاز خود، اقدام به خرید کنید.

 

 

تفاوت ابزار برقی سیمی با ابزار برقی شارژی

ابزار شارژی و برقی، از نظر ساختار کاملا شبیه به هم هستند. تنها تفاوت ابزار شارژی با ابزار برقی، در نوع تأمین انرژی و منبع تغذیه آن‌هاست. همانطور که می‌دانید، ابزار برقی به وسیله یک سیم نسبتأ طویل، به برق شهری یا یک ژنراتور متصل می‌شوند. به همین دلیل به ابزار برقی سیمی، ابزار برقی یا ابزار سیمی می‌گویند. اما ابزار شارژی، به وسیله باتری شارژی که داخل آن‌ها تعبیه شده است، روشن می‌شوند. و هیچ سیمی ندارند. به ابزار شارژی، ابزار پرتابل یا قابل حمل نیز می‌گویند. زیرا به راحتی و در همه جا، قابل استفاده است.

 

 

مزایا و معایب ابزار شارژی و برقی

مزایا و معایب ابزار شارژی و برقی

در این قسمت از مطلب «ابزار شارژی بهتر است یا برقی؟»، به توضیح مزایا و معایب ابزار شارژی و برقی می‌پردازیم. در این صورت، راحت‌تر متوجه ماهیت هر کدام خواهید شد. و خرید به صرفه و مطمئن تری خواهید داشت.

 

 

مزایای ابزار برقی سیمی

مزایا ومعایب ابزار برقی سیمی

ابزار برقی سیمی، به مراتب پرکاربردتر و پر استفاده‌تر از ابزار شارژی هستند. در اکثر کارگاه‌ها بیشتر از همه، ابزار برقی سیمی به چشم می‌خورد. ابزار برقی، مزیت‌هایی دارد که به راحتی قابل چشم پوشی نیست. در زیر به این مزایا پرداخته‌ایم.

 • امکان استفاده طولانی مدت

برترین مزیت ابزار سیمی نسبت به ابزار شارژی، دسترسی همیشگی ابزار سیمی به انرژی برق است. در صورتی که دسترسی ابزار شارژی به برق، محدود به شارژ باتری است.

از ابزار برقی می‌توان بدون محدودیت زمانی استفاده کرد. به همین دلیل اکثر ابزارهای پرقدرت، از نوع سیمی هستند.  زیرا توان باتری ابزار شارژی، از پس جریان دهی‌های بسیار بالا و طولانی مدت، برنمی‌آید. پس اگر زمان و تدوام کار برای کار شما اولویت است، از ابزار سیمی استفاده کنید.

 • ظرفیت بالای ابزار برقی

دومین مزیت مهم ابزار برقی سیمی، ظرفیت بالای آن‌ها است. (البته منوط به دسترسی به یک منبع انرژی پایدار و بدون نوسان).

با ابزار برقی می‌توان در پروژه‌های بزرگ، سریع‌تر به نتیجه رسید. در صورتی که ابزار شارژی با کاهش شارژ باتری، با کمبود ظرفیت و توان مواجه می‌شوند. پس اگر کاری پرظرفیت و بزرگ در پیش رو دارید، ابزار برقی برایتان مناسب‌تر است. در این پروژه‌ها، وجود ابزار شارژی در کنار ابزار برقی برای مواقع اضطراری بسیار عالیست.

 • کارایی پایدار ابزار برقی

ابزار برقی سیمی نسبت به ابزار شارژی، پایدار تر هستند. زیرا ابزار سیمی به برق شبکه متصل هستند. و افت توان نخواهند داشت. تا وقتی ابزار برقی به برق متصل هستند، می‌توان از تمام توان آن‌ها استفاده کرد. در صورتی که از ابزار شارژی تا زمانیکه شارژ باتری آن‌ها افت نکند، می‌توان استفاده با حداکثر توان داشت.

 

معایب ابزار برقی سیمی

ابزار برقی معایبی دارند که در روند کار آن‌ها، تأثیر می‌گذارد. در زیر این معایب را آورده‌ایم.

 • مشکل تأمین برق

برای استفاده از ابزار برقی سیمی، همیشه باید پریز برقی در نزدیکی شما باشد. و یا اینکه یک ژنراتور برق همراه خود داشته باشید. این مشکل زمانی به چشم می‌آید؛ که در تاسیسات تازه ساخت با نبود کنتور برق، مواجه شوید. پس اگر کار شما با ابزار سیمی است، حتما این نکته را در نظر داشته باشید.

 • دردسر سیم ابزار برقی

دردسر سیم ابزار برقی

ابزار برقی، سیمی حداقل 1 تا 2 متری دارند. این سیم بلند، در هنگام استفاده از چند ابزار در کنار هم، بسیار محیط را شلوغ و بی نظم می‌کند. سیم‌ها در هم گره خورده و کمی کار را دشوار خواهند کرد. همچنین برای جابه جایی ابزار سیمی، همیشه باید به دنبال پریز برق باشید. و یا اینکه چندین متر سیم سیار، با خود داشته باشید.

 • وزن بالای ابزار برقی

ابزار برقی به دلیل سیم بلندی که دارند، سنگین‌تر از ابزار شارژی هستند. علاوه بر این، کشیدگی ابزار توسط سیم آویزان، وزن ابزار را بیشتر می‌کند.

 

 

مزایای ابزار برقی شارژی

مزایا و معایب ابزار برقی شارژی

ابزار شارژی، برای کارهایی که تحرک و برو و بیای زیادی دارد، انتخاب بهتری است. زیرا به راحتی می‌توانید آن را جابه جا کنید. و به کارتان سرعت ببخشید. در ادامه به توضیح مزایای ابزار شارژی نسبت به ابزار برقی، می‌پردازیم.

 • امکان انعطاف پذیری بالا با ابزار شارژی

امکان انعطاف پذیری بالا با ابزار شارژی

باتری‌های شارژی برای کار در هر محیطی، تطبیق پذیر و انعطاف پذیر هستند. آن‌ها آزادی عمل و حرکت زیادی به همراه دارند. با این ابزار به آسانی، با سرعت و بدون محدودیت سیم و پریز برق، می‌توانید حرکت کرده و کار کنید.

 • ابزار شارژی سبک‌تر هستند

پیش‌تر نیز گفتیم؛ که ابزار شارژی به دلیل نداشتن سیم و لوازم جانبی دیگر، سبک‌تر از ابزار برقی هستند. به همین خاطر، سرعت عمل کار شما را بالاتر خواهد برد. سبک بودن ابزار شارژی، به دلیل فشار کمتری که به کاربر وارد می‌کند، باعث تمیزتر درآمدن کار خواهد شد. به خصوص در مواقعی که باید ابزار را با دست بالا برد.

 • شارژی بودن

مهم‌ترین مزیت ابزار شارژی نسبت به ابزار برقی، بدون سیم بودن آن است. همچنین استفاده از ابزار برقی منوط به در دسترس بودن برق نیست. ابزار برقی با باتری که دارند، به راحتی و در هر مکانی قابل استفاده هستند. بهتر است چندین باتری با شارژ کامل همراه خود داشته باشید. تا در هنگام اتمام شارژ یکی، از دیگری استفاده کنید.

 • نیاز به تجهیزات کم

مزیت دیگر باتری شارژی نسبت به باتری برقی، نیاز نداشتن به تجهیزاتی مثل سیم، کابل، محافظ برق، ژنراتور و … است. این مزیت باعث می‌شود، که فضای کار خلوت‌تر و بهتری داشته باشید.

 • امنیت بیشتر ابزار شارژی

مزایا و معایب ابزار برقی شارژی

ابزار شارژی برای استفاده در مکان‌‌های مرتفع که حرکت باید محتاطانه و بدون تجهیزات دست و پاگیر باشد، ایمن‌تر است. در صورتی که ابزار برقی، به دلیل وجود سیم برای استفاده در ارتفاع به دقت بالایی نیاز دارند.

 

معایب ابزار شارژی

ابزار شارژی و برقی هر کدام برای نیاز خاصی مناسب هستند. و علاقه مندان خاص خود را دارد. اگر تا به اینجای مطلب، ابزار شارژی چشم شما را گرفته است، بهتر ادامه مطلب را نیز بخوانید. تا با معایب ابزار شارژی هم آشنا شوید.

 • نیاز به شارژ مجدد

بزرگترین مشکل ابزار شارژی، اتمام شارژ باتری آن و نیاز به شارژ مجدد است. عملیات شارژ باتری ابزار شارژی هم زمان بر است.

 • کاهش ظرفیت و قدرت با کاهش شارژ

منبع تغذیه ابزار شارژی، باتری آن است. با کم شدن شارژ باتری، نیروی موتور و قدرت آن نیز کم می‌شود. و دستگاه کارایی لازم را نخواهد داشت.

 • خرابی باتری

اگر قصد دارید ابزار شارژی بخرید، باید بدانید که حتما باید نکات استفاده از باتری ابزار شارژی را بدانید. تا از خرابی باتری آن جلوگیری کنید. هزینه تعویض باتری کم نیست. برای مثال، اگر ابزار شارژی مدت زیادی بلااستفاده بمانند، باتری آن دچار افت ظرفیت و کارایی خواهد شد. به همین دلیل، ابزار شارژی بخرید که مطمئنید به صورت مداوم از آن استفاده خواهید کرد.

دیگر موارد راهنمای استفاده از ابزار شارژی را از مقاله «راه های افزایش عمر باتری ابزار شارژی» و «راهنمای خرید و نگهداری باتری شارژی» بخوانید.

 

 

نکات تکمیلی ابزار شارژی و برقی

با توضیحات بالا، می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام ابزار شارژی و برقی مناسب شما و محیط کارتان است. برای مثال:

 • اگر ابزاری برای استفاده کم و خانگی می‌خواهید، ابزار سیمی بخرید. زیرا بلااستفاده ماندن باتری در ابزار شارژی، باعث خراب شدن باتری خواهد شد.
 • اگر ابزار شارژی برای شما مناسب است؛ حتما چند باتری با شارژ کامل و یک شارژر، همراه داشته باشید. تا در طول کار، با وقفه و افزایش هزینه‌های جاری مواجه نشوید. اما اگر استفاده شما از ابزار شارژی زیاد نیست، یا ایجاد وقفه برای شارژ شدن، برایتان اهمیت ندارد؛ یک باتری هم کافیست. البته بعضی برندهای تولید ابزار مثل بوش و دیوالت، چندین ابزار شارژی را با یک باتری می‌فروشند. تا کاربر از یک باتری برای ابزار مختلف استفاده کند. و چندین باتری با بلااستفاده ماندن، بی دلیل خراب نشوند.
 • بهتر است بدانید که باتری مناسب و متداول برای ابزار شارژی، باتری نیکل کادمیم، یا نیکل هیدرید فلز، یا لیتیوم یون است. در بین این سه باتری باتری لیتیوم یون، سبک‌تر و گران‌تر؛ باتری نیکل هیدرید فلز، متوسط و باتری نیکل کلدمیم، سنگین‌تر و گران‌تر است. همچنین هر چه باتری با ظرفیت بالاتری داشته باشد، سنگین‌تر است.
 • ابزار شارژی مدل اسلایدی، ارگونومی بهتری نسبت به ابزار شارژی مدل کلیپ‌دار، دارند. زیرا در مدل اسلایدی، محل قرار گیری باتری در پشت ابزار است. و در مدل کلیپ دار، محل قرارگیری باتری در دسته ابزار است.
 • برای پروژه‌های سنگین، نیاز به قدرت بالا در ابزار، طولانی بودن زمان کار و کار مداوم، از ابزار برقی سیمی استفاده کنید.
 • برای پروژه‌های پرتحرک و در ارتفاع، از ابزار برقی شارژی استفاده کنید.
 • اگر توانایی پرداخت هزینه هر دو مدل ابزار شارژی و برقی را دارید، پیشنهاد ما این است که هر دو را بخرید. زیرا همانطور که در این مطلب گفتیم، هر کدام از ابزار شارژی و برقی، کاربرد خاص خود را دارند. و در موقعیت خود بهترین هستند.

 

 

کلام آخر

یکی از مهم‌ترین سوال خریداران ابزار، درمورد این است که:

ابزار شارژی بهتر است یا برقی؟

ابزار برقی که سیم دارند، عمر بالاتری دارند یا ابزار جدید شارژی؟

آیا مزیت پرتابل و قابل حمل بودن ابزار شارژی، به دردسر مراقبت از باتری آن می‌ارزد؟

و…

ما در این مطلب از باتری بازار، به پرسش‌های بالا جواب دادیم. و سعی کردیم تفاوت، مزایا و معایب ابزار شارژی و برقی را، به طور کامل برای شما عزیزان توضیح دهیم. نظر شما چیست؟ شما برای خرید ابزاری مثل دریل، فرز و… مدل برقی آن را ترجیح می‌دهید یا شارژی؟ تجربیات خود در مورد ابزار شارژی و برقی را، در قسمت نظرات با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا