ابزار هوشمند صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

ابزار هوشمند صنعتی چیست و چه کاربردی دارد؟

ابزار هوشمند، تکنولوژی جوانی است؛ و به تازگی پا به عرصه صنعت گذاشته است. تصور کنید که یک دریل شارژی، با کاربر ارتباط برقرار کند و نسبت به انجام کارها واکنش نشان دهد. حال تصور کنید که با ابزار هوشمند صنعتی، در صنایع و کارخانه‌ها چه تحولی صورت می‌گیرد. ابزار هوشمند در صنایع مختلفی، مثل نجاری، کشاورزی و… کاربردهای بسیار مفیدی دارد. در این مقاله نگاهی به ابزار هوشمند صنعتی می‌اندازیم. ابتدا ابزار هوشمند صنعتی را معرفی کرده؛ سپس کاربردها و مزایای این تکنولوژی را برمی‌شماریم. با باتری بازار همراه باشید.

 

 

ساخت ابزار هوشمند صنعتی از کجا آغاز شد؟

امروزه استفاده از ابزار صنعتی سیمی یا شارژی بسیار رواج پیدا کرده است. علاوه بر استفاده صنایع و شاغلین این حوزه، هر کسی در خانه خود حداقل یک یا دو ابزار دارد.

این تکنولوژی توسط سه برند برتر ابزار دنیا، به فاصله کمی از یکدیگر شروع به تولید شد. سه برند بوش، دیوالت و میلواکی، تکنولوژی هوشمندسازی ابزار را دست دارند. ابزار هوشمند بوش به نام «Bosch Simply Connected»، ابزار هوشمند دیوالت به نام «Dewalt Tool Connect» و ابزار هوشمند میلواکی به نام «One key» شروع به تولید و عرضه در بازار شدند.

 

 

ابزار هوشمند چیست؟

ابزار هوشمند چیست؟

ابزار هوشمند صنعتی همان ابزار برقی هستند؛ با یک تفاوت. آن هم توانایی کنترل فرآیند و ثبت و انتقال داده‌ها توسط ابزار هوشمند است. یک ابزار هوشمند صنعتی، بسیاری از موارد مهم فرآیند کاری را برنامه ریزی و کنترل می‌کند. برای مثال یک دریل هوشمند قادر به انجام کارهای زیر است:

 • برنامه ریزی بر اساس ساعت‌های کاری
 • تعیین سرعت
 • اعلام میزان شارژ باتری
 • محدود سازی استفاده از شارژ به اندازه زمان لازم برای کار
 • تعیین محدوده گشتاور دریل
 • امکان ردیابی و اعلام مکان ابزار دیگر و …

 

 

مزیت استفاده از ابزار هوشمند صنعتی

مزیت استفاده از ابزار هوشمند صنعتی

ابزار هوشمند صنعتی فواید بسیاری مخصوصا در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها دارند. در ادامه مزیت‌های استفاده از ابزار هوشمند را توضیح داده‌ایم:

 • صرفه جویی در زمان
 • صرفه جویی در هزینه
 • مدیریت و کنترل سریع‌تر و آسان‌تر ابزارها و دستگاه‌ها
 • کنترل موجودی و انبارداری ابزار
 • سفارشی سازی هر ابزار به صورت جداگانه (تعریف کد برای هر ابزار و تحویل گیرنده آن و رصد لحظه به لحظه از طریق نرم افزار)
 • ردیابی تمام ابزار
 • دریافت هشدار در صورت دور شدن ابزار از کارگاه
 • دریافت هشدار در صورت بروز هر گونه مشکل برای ابزار و باتری آن
 • تعیین میزان شارژ و روشنایی ابزار
 • تعیین ساعت کاری برای ابزار (روشن و خاموش شدن)
 • تعیین هشدار برای هر آیتم دلخواه
 • امکان ثبت خودکار همه کارهای انجام شده توسط ابزار (ایجاد فولدر جداگانه برای هر ابزار)
 • بالا رفتن طول عمر ابزار به دلیل مدیریت بهتر و جلوگیری از خرابی با مانیتورینگ توسط نرم افزار

 

 

ابزار هوشمند صنعتی شرکت دیوالت

ابزار هوشمند صنعتی شرکت دیوالت

شرکت آمریکایی دیوالت، از بزرگترین کمپانی‌های تولید ابزار سیمی و بیسیم شارژی است. این شرکت از سال 2018 ابزار هوشمند صنعتی خود را با نام Dewalt Tool Connect تولید کرد. اولین ابزارهای هوشمند دیوالت، هوشمند سازی سری ابزار شارژی XR دیوالت بود. دیوالت، این ابزار شارژی هوشمند را با شعار «یک راه هوشمند برای مدیریت ابزار شارژی» روانه بازار کرد.

 

 

تگ هوشمند دیوالت برای تبدیل ابزار معمولی به ابزار هوشمند (Dewalt Tool Connect TAG)

Dewalt Tool Connect TAG

در سال‌های اخیر، شرکت دیوالت در تلاش بوده است که تکنولوژی ابزار هوشمند صنعتی را روی همه ابزار خود پیاده سازی کند. و موفق هم شد. در حال حاضر کیت‌های هوشمند سازی مستقل دیوالت، قابل اجرا روی همه ابزارهای این شرکت است. ابزار کوچکی به نام تگ (TAG)، به ابزار متصل شده؛ و امکان مدیریت و کنترل ابزار را فراهم می‌کند. تگ را می‌توانید با پیچ، چسب یا بست، به انواع ابزار سیمی و بیسیم شارژی وصل کرده؛ و با استفاده از بلوتوث به نرم افزار دیوالت متصل کنید.

تگ دیوالت ضد آب و ضد گرد و غبار با درجه حفاظت IP68 است. همچنین در برابر ضربه، به مقدار زیادی مقاوم خواهد بود. این کیت کوچک، یک باتری شارژی با عمر مفید 36 ماه نیز، دارد.

 

 

کاربرد ابزار هوشمند صنعتی دیوالت (Dewalt Tool Connect)

استفاده از ابزار هوشمند تفاوتی با ابزار دیگر ندارد. ابزار هوشمند تنها یک نرم افزار جانبی برای مدیریت و کنترل دارند. شرکت دیوالت با شعار «دانلود-اجرا-اتصال» سادگی استفاده از ابزار هوشمند خود را نشان داده است. فقط کافیست نرم افزار Tool Connect را از مارکت‌های معتبر(گوگلی پلی و سیب  اپ) دانلود کنید. سپس آن را نصب کرده و به وسیله بلوتوث به ابزار هوشمند خود متصل کنید. همین!

نکته اینجاست که ابزار باید در شعاع 30 متری گوشی یا دیوایسی باشند؛ که نرم افزار روی آن نصب شده است. زیرا اتصال ابزار به نرم افزار، از طریق بلوتوث است.

 

 

بررسی نرم افزار Tool Connect

بررسی نرم افزار Tool Connect

شرکت دیوالت، نرم افزار ابزار هوشمند صنعتی خود را هم برای اندروید و هم برای آی او اس، طراحی کرده است. می‌توانید این نرم افزار از سایت دیوالت، یا مارکت‌های معتبر دانلود و نصب کنید. کار با این نرم افزار بسیار ساده و کاربر پسند است. با کمی جستجو در گزینه‌های نرم افزارف به راحتی متوجه نوع عملکرد آن خواهید شد.

وقتی نرم افزار Tool Connect را اجرا کنید، باید بلوتوث دستگاه خود را روشن کنید. سپس به ابزار متصل شوید. بعد از اتصال، لیستی از ابزار هوشمند موجود در شعاع 30 متری نرم افزار را مشاهده می‌کنید. با زدن روی نام هر ابزار هوشمند، وارد صفحه مدیریت و کنترل آن ابزار خواهید شد.

این صفحه سه گزینه دارد.

 • DIAGNOSTICS

در این صفحه، خاموش و روشن شدن ابزار و گزارش کار ابزار آمده است. مثل: میزان سلامت دستگاه، شارژ باتری، آخرین کارکرد ابزار، ساعات کارکرد ابزار، تعداد فشرده شدن سوئیچ و …

 • ACTIONS

در این صفحه می‌توانید ابزار هوشمند را کنترل و محدود سازی کنید. محدود سازی مثل زمان استفاده از ابزار، حالت های مختلف دور دستگاه، سرعت دستگاه و …

 • ALERTS

در این صفحه، می‌توانید برای مواردی مثل اعلان دور شدن از کارگاه، اعلان اتمام شارژ باتری، اعلان خرابی دستگاه و… هشدار تعیین کنید. همچنین تمام هشدارهای دریافتی، در این صفحه ثبت می‌شوند.

 

 

کیت مدیریت و مراقب باتری دیوالت (Tool connect batteries)

کیت مدیریت و مراقب باتری دیوالت

شرکت دیوالت در راستای هوشمند سازی ابزار خود، باتری‌های هوشمند نیز تولید کرده است. کیت‌های مدیریت و مراقبت باتری ابزار دیوالت، به تکنولوژی Flex volt مجهز هستند. این تکنولوژی باتری را به طور کامل مانیتورینگ می‌کند. Tool connect batteries اقدامات زیر را انجام می‌دهد:

 • هشدار شارژ و دشارژ باتری
 • هشدار کاهش شارژ باتری
 • هشدار داغ کردن و جلوگیری ازداغ کردن باتری
 • خاموش و روشن کردن باتری از راه دور
 • ردیابی ابزار و …

 

 

کانکتور مدیریت و مراقبت باتری دیوالت (Tool connect batteries Connector)

کانکتور مدیریت و مراقبت باتری دیوالت

شرکت دیوالت اقدام به هوشمند سازی باتری‌های شارژی خود نیز کرده است. یعنی با اتصال یک کانکتور، می‌توان انواع باتری‌های شارژی دیوالت را هوشمند سازی کرد. این کانکتور همه امکانات کیت مدیریت و مراقبت باتری را برای باتری‌های معمولی فراهم خواهد کرد. این کار باعث افزایش عمر باتری ابزار شارژی خواهد شد. این کانکتور طراحی کوچکی و باریکی دارد؛ تا فضای زیادی را اشغال نکند. همچنین دارای استاندارد حفاظتی IP68 است.

 

 

استاندارد حفاظتی IP68 چیست؟

IP مخفف International Protection، و به معنی درجه حفاظت در برابر عوامل خارجی برای یک دستگاه الکتریکی است. درجه حفاظت‌های مختلفی به عنوان استاندارد، برای دستگاه‌های الکتریکی وجود دارد. استاندارد IP، مقاومت دستگاه را در برابر گرد و غبار، آب، ضریه، فشار و … نشان می‌دهد. عدد اول کنارIP، بیانگر میزان حفاظت در برابر جسم خارجی است. و عدد دوم بیانگر میزان حفاظت در برابر آب.

بنابراین IP68  ابزار هوشمند صنعتی، به معنی درجه حفاظت 6 (حفاظت کامل) در برابر گرد و غبار، و درجه حفاظت 8 در برابر آب است. درجه حفاظت 8 در برابر آب، به معنی محافظت تا عمق 1.5 متری آب به مدت 30 دقیقه است.

 

 

ابزار هوشمند صنعتی در کشاورزی

ابزار هوشمند صنعتی در کشاورزی

در صنعت کشاورزی نیز با بهره گیری از اینترنت اشیا، اقدام به هوشمند سازی ابزار کرده‌اند. با استفاده از ابزار هوشمند صنعتی در کشاورزی، علاوه بر افزایش سرعت کار، استفاده از نیروی انسانی و تلفات محصول کاهش یافته است. وقتی بتوان از راه دور بسیاری از دستگاه‌ها را مدیریت و کنترل کرد، کشاورزی کارآمدتر خواهد شد. با استفاده از ابزار هوشمند صنعتی کشاورزی، تمام فاکتورهای مورد نیاز برای رشد و پرورش گیاه، مدیریت و کنترل خواهد شد. ابزار زیر می‌توانند ابزار هوشمند در زمین‌های زراعی و گلخانه‌ها باشند.

 • مخزن کود هوشمند
 • آبیاری قطره‌ای مکانیزه
 • مدیریت و کنترل انرژی
 • پمپ آب هوشمند
 • سنسور کنترل دما و رطوبیت هوشمند
 • و …

 

اینترنت اشیا (IOT) چیست؟

اینترنت اشیا سیستمی پیوسته متشکل از تجهیزات رایانه‌ای، اشیا و افرادی است که همگی می‌توانند اطلاعات خود را از طریق اینترنت با یکدیگر به اشتراک گذاشته، و یکدیگر را کنترل و مدیریت کنند.

 

 

کلام آخر

ابزار هوشمند صنعتی برای مدیریت و کنترل هر چه بهتر ابزار و تسریع در روند کار، بسیار کارآمد و ضروریست. ابزار هوشمند صنعتی، اطلاعات خود را لحظه به لحظه به نرم افزار ارسال می‌کنند. به این ترتیب، فرآیند کار بسیار کنترل شده و با کیفیت ارائه خواهد شد. در این مطلب از باتری بازار، به معرفی و بررسی ابزار هوشمند در صنایع مختلف پرداختیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا