انواع باتری شارژی مورد استفاده در ابزار

انواع باتری شارژی مورد استفاده در ابزار

چند سالی است که ابزارهای شارژی یا بی سیم، بسیار محبوب شده‌اند. این ابزار، به دلیل دامنه حرکتی بالا، سبک بودن، امنیت بالا و… در بسیاری از صنایع، مورد استفاده قرار می‌گیرد. اینکه ابزار شارژی بهتر است یا برقی؟ بستگی به نیاز شما دارد. اما اگر ابزار شارژی را انتخاب کرده‌اید؛ باید با نحوه عملکرد و انواع باتری ابزار آشنا باشید. در این مقاله، به معرفی انواع باتری شارژی مورد استفاده در ابزار و عملکرد هر یک، می‌پردازیم. با باتری بازار همراه باشید.

 

 

چرا باتری ابزار بسیار اهمیت دارند؟

چرا باتری ابزار بسیار اهمیت دارند؟

ابزار برقی از برق شهری 220 ولت، یا همان برق AC استفاده می‌کنند. اما برق مورد نیاز ابزار بی سیم، از طریق جریان DC باتری شارژی تأمین می‌شود. پس باتری، قلب یک ابزار شارژی است.

در صورت استفاده غیر اصولی از ابزار بی سیم و باتری شارژی آن‌ها، عمر مفید باتری کاهش می‌یابد. باتری شارژی آسیب دیده، نمی‌تواند درست عملیات برق رسانی را انجام دهد؛ و به مرور زمان باعث آسیب به ابزار نیز خواهد شد.

 

 

انواع باتری ابزار شارژی

در مرحله اول، باید بدانید؛ باتری شارژی ابزار شما از چه نوعی است. زیرا هر کدام از انواع باتری شارژی، نحوه استفاده و نگهداری متفاوتی دارند. شما نمی‌توانید یک روش استفاده را، برای همه انواع باتری به کار ببرید.

 

1-باتری لیتیوم یون (Lithium-Ion (Li-ion))

باتری لیتیوم یون (Lithium-Ion (Li-ion))

یکی از انواع باتری ابزار، باتری لیتیوم یون است. این نوع باتری، مدرن‌تر از دیگر انواع باتری ابزار است. و عملکرد بهتری نیز دارد. اما باتری لیتیوم یون، قیمت بالایی دارد.

استفاده از باتری لیتیوم یون در ابزار شارژی، مزایایی دارد؛ که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

 

 • چگالی انرژی بالا باتری لیتیوم یون

باتری لیتیوم یون، تراکم انرژی بالاتری نسبت به دیگر انواع باتری شارژی دارد. از این رو برای ابزار، بسیار کارآمدتر است. اگر دو ابزار شارژی با ظرفیت باتری مشابه داشته باشیم؛ آن ابزار که باتری لیتیوم یون دارد؛ زمان طولانی‌تری می‌تواند با حداکثر توان کار کند.

چگالی انرژی بالا، به معنی ظرفیت بیشتر باتری است. یعنی باتری لیتیوم یون، می‌تواند مقدار شارژ بالاتری در خود نگه دارد. علاوه بر این، چگالی انرژی بالا باعث تحویل ولتاژ و جریان بیشتر باتری نیز خواهد شد.

 

 • شارژ و دشارژ آسان‌تر

برای شارژ و دشارژ باتری لیتیوم یون، نیاز به اصول خیلی خاصی ندارید. زیرا این باتری اثر حافظه ندارد. اگر شارژ این باتری ابزار را همیشه بین 20 تا 80 درصد نگه دارید؛ باتری آسیبی نخواهد دید. البته نکات دیگری نیز برای حفظ سلامت و افزایش عمر باتری لیتیوم یون وجود دارد؛ که در ادامه خواهیم گفت.

 

 • عمر مفید بالا

باتری لیتیوم یون عمر مفید بیشتری نسبت به دیگر انواع باتری ابزار دارد. اگر از این باتری درست استفاده کنید؛ تا 1500 چرخه، عمر خواهد داشت. هر چرخه شارژ باتری، شامل یک بار شارژ و دشارژ کامل است.

در مقاله «راه‌های افزایش عمر باتری ابزار شارژی» به طور کامل درمورد افزایش عمر باتری شارژی ابزار، و همچنین نحوه محاسبه چرخه شارژ آن را توضیح داده‌ایم.

 

 • over charge نشدن باتری لیتیوم یون

همانطور که در مقاله «راه های افزایش ایمنی باتری لیتیوم یون» گفتیم؛ باتری لیتیوم یون تکنولوژی برد کنترلر دارد. برد کنترلر، از شارژ و دشارژ شدن بیش از حد باتری (over charge) در حین عملیات شارژ، جلوگیری خواهد کرد. به زبان ساده، برد کنترلر یک شارژ قطع کن خودکار، در هنگام کامل شدن شارژ باتری است.

 

 • محدوده دمایی نسبتا خوب باتری لیتیوم یون

در بین انواع باتری ابزار، باتری لیتیوم یون در هوای سرد عملکرد بهتری دارد. اما مواظب باشید که این باتری بیش از اندازه داغ نشود.

 

 • اندازه کوچک‌تر و شارژ سریع‌تر

در میان انواع باتری ابزار، باتری لیتیوم یون حجم کمتری داشته و سبک‌تر است. از طرفی فرآیند شارژ شدن باتری لیتوم یون به دلیل فناوری پیشرفته‌تر آن، سریع‌تر از دیگر مدل‌های باتری شارژی ابزار است.

 

 

2- باتری لیتیوم پلیمر (Li-Pol)

باتری لیتیوم پلیمر (Li-Pol)

باتری لیتیوم پلیمر، از خانواده باتری لیتیوم یون است. این باتری را می‌توان نسل جدیدتر باتری لیتیوم یون در نظر گرفت. این باتری، به دلیل نداشتن معایب باتری لیتیوم یون، در باتری ابزار شارژی برندهای مطرح مورد استفاده قرار گرفته است.

باتری لیتیوم پلیمر، خطر انفجار باتری لیتیوم یون را ندارد. همچنین بسیار سبک‌تر از آن است. و در برابر ضربه نیز مقاوم‌تر خواهد بود. بزرگترین عیب این باتری، قیمت گران آن است. همچنین قیمت آن با افزایش ولتاژ و توان باتری، بالاتر هم می‌رود. به همین دلیل، کمتر در باتری ابزار از آن استفاده می‌شود. برندهای برتر مثل بوش از این باتری استفاده می‌کنند.

 

 

3- باتری نیکل کادمیم (Nickel Cadmium Batteries (NiCd))

باتری نیکل کادمیم (Nickel Cadmium Batteries (NiCd))

باتری نیکل کادمیم، باتری ابزار پر استفاده‌ای است. دلیل کاربرد بالای این باتری، ارزان بودن و بدنه قوی‌تر آن است. باتری نیکل کادمیم بدنه قوی‌تر و سنگین‌تری نسبت به باتری لیتیوم یون دارد. به همین دلیل، در اثر ضربه مقاوم‌تر است. اما باتری نیکل کادمیم، قدیمی‌ترین باتری ابزار است؛ و معایب بیشتری نسبت به دیگر انواع باتری شارژی دارد. اما به دلیل ارزان بودن، هنوز هم طرفدار دارد. در ادامه به بررسی معایب باتری نیکل کادمیم می‌پردازیم:

 

 • چگالی انرژی پایین باتری نیکل کادمیم

چگالی و تراکم انرژی باتری نیکل کادمیم، نسبت به دیگر انواع باتری ابزار، کمتر است. این باتری حداکثر می‌تواند 2.4 وات ظرفیت و توان داشته باشد.

 

 • اثر حافظه در باتری نیکل کادمیم

باتری نیکل کادمیم اثر حافظه دارد. یعنی اگر هنگام شارژ، باتری کامل تخلیه نشده باشد؛ مقدار شارژ باقیمانده به عنوان نقطه صفر باتری در حافظه آن می‌ماند. به این ترتیب، از ظرفیت باتری کاسته خواهد شد. اگر باتری ابزار شما، از نوع نیکل کادمیم است؛ حتما آن را کاملا شارژ کنید. و اجازه دهید به طور کامل نیز تخلیه شود. اگر باتری نیکل کادمیم را مکررا شارژ و دشارژ غیر کامل کنید؛ باتری مقدار زیادی از ظرفیت خود را از دست خواهد داد.

 

 • کاهش سزیع ظرفیت در صورت بلا استفاده ماندن

باتری نیکل کادمیم، پس دو روز بلااستفاده ماندن، حدود 20 تا 30 درصد از ظرفیت خود را از دست می‌دهد. و پس از یک ماه، 30 دیگر نیز از ظرفیت آن کم می‌شود. پس پیشنهاد می‌کنیم؛ که باتری نیکل کادمیم خود را هرگز بدون استفاده نگذارید. اگر مجبور به این کار شدید، باتری کاملا تخلیه شده را به مدت کوتاهی کنار بگذارید.

 

 • عمر مفید کم باتری نیکل کادمیم

باتری نیکل کادمیم، چرخه شارژ کمتری نسبت به دیگر باتری‌های ابزار، مخصوصا باتری لیتیوم یون دارد. چرخه شارژ این باتری حدود 800 بار است.

 

 • خطرناک بودن باتری نیکل کادمیم

باتری نیکل کادمیم به دلیل داشتن فلز سنگین کادمیم، برای محیط زیست و انسان‌، خطرناک‌تر از دیگر باتری‌های ابزار است.

 

 

4- باتری نیکل متال هیدرید (Ni-MH)

باتری نیکل متال هیدرید (Ni-MH)

همانطور که در بالا اشاره کردیم؛ باتری نیکل کادمیم معایب زیادی دارد. به همین دلیل، باتری سازان پس از مدتی باتری نیکل متال هیدرید را برای جایگزینی این باتری تولید کردند. این باتری مزایایی نسبت به باتری نیکل کادمیم دارد.

باتری نیکل هیدرید آهن، سبک‌تر از باتری نیکل کادمیم است. همچنین تقریبا اثر حافظه نخواهد داشت. عمر مفید بیشتری نیز دارد. اما با تمام این مزایا باتری نیکل متل هیدرید معایبی نیز دارد.

 

برخی معایب باتری نیکل متال هیدرید عبارت است از:

 • عمر مفید کوتاه نسبت به باتری لیتیوم یون
 • تحمل نکردن آب و هوای سرد. باتری نیکل متال هیدرید، در هوای سرد به خوبی عمل نخواهد کرد.
 • نرخ تخلیه خودکار (نرخ DOD) این باتری بالاتر از دیگر انواع باتری‌های ابزارهای شارژی است. نرخ تخلیه خودکار به معنی تخلیه خود به خودی باتری شارژی، بدون استفاده کردن از آن است. همه باتری‌های شارژی، نرخ تخلیه خودکار دارند. اما نرخ بالای DOD، یک عیب محسوب می‌شود.
 • باتری نیکل متال هیدرید با توجه به مزایای کمی که دارد، قیمت بالاتری نسبت به باتری نیکل کادمیم دارد.

 

 

به باتری ابزار ضربه نزنید

به باتری ابزار ضربه نزنید

باتری‌های شارژی، مخصوصا باتری لیتیوم یون نباید ضربه بخورند. زیرا این‌کار سلول‌های باتری را جابه جا کرده؛ و خطرناک خواهد بود. همچنین وارد شدن ضربه به باتری، آن را خراب می‌کند. گاهی برخی افراد از انتهای ابزار شارژی خود، برای ضربه زدن به جسمی استفاده می‌کنند. هیچگاه اینکار را انجام ندهید. زیرا انتهای ابزار شارژی، معمولا محل جای گیری باتری است. با اینکار، باتری شما آسیب خواهد دید.

 

 

باتری ابزار خود را بلااستفاده رها نکنید

اکثر ابزارهای شارژی، دو عدد باتری دارند. یکی باتری اصلی و دیگری باتری زاپاس. فقط از یک باتری ابزار استفاده نکنید. اگر از باتری‌های  ابزار شارژی خود مدتی استفاده نکنید، خواهید دید که باتری شما شارژ کمتری نگه می‌دارد. زیرا بلا استفاده رها کردن باتری شارژی باعث کاهش ظرفیت و در نتیجه کاهش عمر مفید آن خواهد شد.

بهتر است یکی در میان از هر دو باتری خود استفاده کنید. تا ظرفیت اسمی آن‌ها حفظ شود.

 

 

روش استفاده از باتری ابزار

روش استفاده از باتری ابزار

بهترین کار خواندن کاتالوگ ابزار؛ و عمل به دستور العمل آن است. بعضی از انواع باتری‌های ابزار، نیاز به شارژ اولیه دارند. همچنین بعضی از آن‌ها، حتما باید بعد از تخلیه کامل شارژ شوند. مثل باتری‌های نیکل کادمیم. پس حتما کاتالوگ را بخوانید. و طبق دستورالعمل شرکت سازنده، اقدام به استفاده از باتری ابزار خود کنید.

 

 

کلام آخر

بهترین تصمیم در انتخاب باتری ابزار، استفاده از باتری با توان، قدرت و عمر مفید بالاست. زیرا یک باتری شارژی نامناسب، به راحتی ابزار شارژی شما را خراب خواهد کرد.

در توضیح انواع باتری شارژی مورد استفاده در ابزار، فهمیدید که باتری نیکل کادمیم در عین ارزان بودن، معایب زیادی هم دارد. با تمام بهبودهای باتری نیکل متال هیدرید، باز هم این باتری ابزار، مشکلات خاص خود را داشت. پس از این مشکلات بود؛ که باتری لیتیوم یون و لیتیوم پلیمر روانه بازار شد؛ و بسیاری از مشکلات را حل کرد.

باتری‌های لیتیومی یک باتری ابزار ایده‌آل هستند. ولی برخی معایب این باتری مثل خطرات ناشی از داغ شدن آن و… وجود دارد. به همین دلیل در آینده‌ای نزدیک، باتری‌های کارآمدتر و سبزتر از باتری لیتیوم یون، مثل باتری فلز هوا، وارد صنعت ابزار شارژی خواد شد. در این صورت، شاهد پیشرفت چشمگیری در ابزار شارژی، و رفع بسیاری از مشکلات کنونی آن خواهیم بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا