باتری آهن هوا، نجات دهنده آینده زمین

باتری آهن هوا، نجات دهنده آینده زمین

ماه پیش، شرکت Form Energy در سری جدید برنامه سرمایه پذیری خود، 240 میلیون دلار از  سرمایه گذاران مشهوری دریافت کرده است.  این شرکت به عنوان اولین امید دستیابی به انرژی کاملا تجدیدپذیر و پاک که ارزان و همه گیر هم باشد، شناخته می‌شود. در این مقاله به بررسی باتری آهن هوا به عنوان نجات دهنده آینده زمین، می‌پردازیم. با باتری بازار همراه باشید.

 

 

شرکت Form Energy

شرکت Form Energy

Form Energy یک شرکت ذخیره انرژی و باتری سازی در آمریکاست. یت مینگ و کاتئو دو متخصص برجسته جهان، در زمینه ذخیره انرژی با همکاری یکدیگر فورم را به وجود آوردند. سازندگان شرکت می‌گویند:  ما علاوه بر آگاهی از پتانسیل بالای فناوریمان، به تیمی که می‌تواند این فناوری را به ظهور برساند، ایمان داریم.

سازندگان شرکت Form Energy

فعالیت اصلی این شرکت روی باتری آهن-هوا است. این باتری با فناوری اصلی Form Energy، بر اساس سه ماده ارزان، سالم و در دسترس، یعنی آهن ، هوا و آب تولید خواهد شد. اکنون و  پس از جذب سرمایه گذاری افراد مشهوری از سراسر دنیا، استارتاپ Form Energy، رشد چشمگیری خواهد داشت.

شرکت Form Energy

این شرکت تا چندی پیش خبرهای جدیدترین دستاوردهایش را منتشر می‌کرد؛ و به جلب توجه مردم علاقه داشت. اما از اکتبر 2019، مدیرعامل این شرکت که معاون سابق تسلا بوده است، اعلام کرد که دیگر تمایلی به انتشار اطلاعات شرکت ندارد. او گفته است: « اطلاعات عمومی وجود ندارد ، فقط ایمان زیادی وجود دارد»

 

 

باتری آهن-هوا چیست؟

باتری آهن-هوا چیست؟

باتری آهن هوا، نوعی از باتری فلز هواست. باتری فلز هوا یک سلول الکتروشیمیایی است؛ که آند آن یک فلز خالص و کاتد خارجی آن، هوای محیط است. و هوای محیط مملو از اکسیژن است.

مواد ضروری در باتری فورم عبارتند از؛ آهن ، هوا و آب. که همگی به راحتی در دسترس هستند. و هزینه کمی نیز دارند. این باتری با الکترولیت آبی کار می کند.

 

 

فناوری باتری آهن و هوا تولید شده توسط Form Energy

 

نحوه عملکرد باتری آهن-هوا

نحوه عملکرد باتری آهن-هوا

این شرکت روش کار باتری خود را به نام «زنگ زدن برگشت پذیر» نامگذاری کرده است. یعنی باتری به وسیله زنگ زدن مکرر آهن، شارژ و دشارژ می‌شود. روش کار باتری آهن هوا ساخته شده توسط فورم، به صورت زیر است.

برای شارژ ، هیدروژنی که از واکنش آب به وجود آمده، در فرایندی معکوس باعث تبدیل اکسیدآهن (زنگ زدگی) به فلز آهن می‌شود. و باتری اکسیژن را خارج می کند. برای تخلیه ، باتری اکسیژن را از هوا می گیرد، و آهن را به اکسید تبدیل می کند. این جریان مدام تکرار می‌شود.

فورم می گوید که هر باتری آهن هوا، با یک مایع الکترولیت غیرقابل اشتعال، مشابه الکترولیت مورد استفاده در باتری های AA ، پر شده است. و هر باتری آهن هوا تقریباً به اندازه یک ماشین لباسشویی است. هزاران ماژول باتری در بلوک های برق جمع شده اند. و بسته به نیاز، ده ها تا صدها بلوک برق می توانند به شبکه برق متصل شوند. (منبع)

 

 

مزیت‌های باتری آهن-هوا شرکت Form Energy

استفان ریچلشتاین ، استاد حسابداری در دانشکده فارغ التحصیلان استنفورد می گوید: «اگر آهن بتواند جایگزین فلزات گرانبها مانند کبالت ، نیکل و لیتیوم شود، پتانسیل اقتصادی آشکاری به وجود خواهد آمد.»

باتری آهن هوا نسبت به دیگر انواع باتری فلز هوا، مزیت‌هایی دارد. که در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

  • ذخیر چند روزه انرژی

از مزایای مهم این باتری که فورم روی آن مانور می‌دهد، ذخیره سازی طولانی مدت انرژی است. این ویژگی، فورم را از دیگر شرکت‌های باتری سازی متمایز می‌کند. این استارتاپ نوپا ادعا کرده که باتری‌های آهن هوا قابل شارژی می‌سازد؛ که قابلیت نگهداری 100 ساعت انرژی را دارد.

  • قیمت بسیار ارزان

تولید باتری‌ لیتیوم یون، برای هر کیلووات ساعت حدود 100 تا 200 دلار هزینه دارد. در حالی که تولید باتری آهن هوا، بسیار به صرفه است. قیمت هر باتری آهن هوا، 10 درصد یک باتری لیتیوم یونی است.

با این حساب هزینه باتری تولید شده توسط این شرکت به ازای هر کیلووات ساعت، تنها 20 دلار خواهد بود.

  • باتری قابل بازیافت و تجدید پذیر

اگر تولید این باتری جهانی شود، می‌توان کل دنیا را با برق تمیز و تجدید پذیر روشن کرد. در آن صورت نیاز به گاز یا هر سوخت احتراقی دیگر، نیاز به انرژی پردردسر هسته‌ای و هر منبع انرژی ناسالم، از بین خواهد رفت.

 

 

چرا تولید باتری آهن-هوا مهم است؟

با توجه به گفته های دبیر کل سازمان ملل متحد، انتشار گازهای گلخانه‌ای، تا اواسط قرن جاری به دلیل سلامت محیط زیست، باید به صفر برسد. بنابراین باید ظرفیت خورشید و باد برای جذب گازهای گلخانه‌ای کنونی، 4 برابر شود. این امر زمانی محقق می‌شود؛ که  تا سال 2030 سرمایه گذاری در تولید انرژی های تجدید پذیر، سه برابر شود.

پس دور از انتظار نیست که صنعت باتری سازی برای ثروتمندان جهان مهم شود.

یکی از مهم‌ترین راه‌های کاهش گازهای گلخانه‌ای، افزایش سطح ذخیره سازی باتری و تولید باتری‌های قابل بازیافت و سبز است. زمانی که خورشید نتابد و بادی نوزد، باید راهی برای تامین انرژی باشد. این همان بازاری است که فورم انرژی به آن فکر کرده است. و اکنون افراد ثروتمندی از سراسر دنیا روی این ایده فورم سرمایه گذاری کرده‌اند.

 

 

سرمایه گذاران باتری شگفت انگیز Form Energy

از سرمایه گذاران برجسته سرمایه پذیری جدید فورم، می‌توان به Reid Hoffman  و Richard Branson اشاره کرد.

در جریان سرمایه پذیری اخیر علاوه بر جذب سرمایه بعضی کارآفرینان و بازیگران، شرکت ArcelorMittal  هم سرمایه گذاری کرده است. شرکت آرسلور متال، تولید کننده جهانی فولاد، برای تامین آهن مورد نیاز باتری‌ها، با فورم انرژی همکاری خواهد کرد.

همچنین کمیسیون انرژی کالیفرنیا نیز، کمک مالی بلاعوض 2 میلیون دلاری برای توسعه فناوری ساخت باتری بدون لیتیوم، به فورم انرژی اعطا کرده است.

 

 

دیگر پروژه‌های شرکت Form Energy

باتری قابل شارژ آهن هوا، تنها پروژه این شرکت نیست. این شرکت با بودجه اختصاصی 3.8 میلیون دلاری وزارت انرژی فدرال آمریکا، در حال کار روی باتری متفاوتی بر اساس شیمی گوگرد و آب است. اما تمرکز فورم برای باتری آهن هوا، به دلیل تجاری بودن آن است. همچنین  Form Energyبیش از سه سال است که با همکاری شرکت Great River Energy، در حال آزمایش روی پروژه باتری یک مگا واتی خود است.

 

 

کلام آخر

باتوجه به اینکه شرکت فورم انرژی، از زمان تاسیس تاکنون، حدود 360 میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. کارشناسان به دستاورد این شرکت بسیار امیدوارند. و مشتاقانه منتظر باتری آهن-هوا آن‌ها هستند. به همین دلیل بسیاری از سرمایه داران دنیا به این فناوری جذب شده و در این پروژه سرمایه گذاری کرده‌اند.

اگر فورم انرژی، بتواند باتری که گفته است را به بازار عرضه کند؛ انقلابی در صنعت باتری سازی رخ خواهد داد. در آن صورت، علاوه بر اینکه دیگر نگرانی تامین مواد اولیه را نخواهیم داشت. بلکه دیگر نگرانی آلودگی محیط زیست، توسط باتری‌های فرسوده نیز برطرف می‌شود.

البته افزایش تقاضا برای باتری ارزان و چندروزه آهن هوا، به پیشرفت دیگر فناوری‌ها نیز بستگی دارد. زیرا برای جهانی شدن این باتری نیاز است تا زیرساخت‌هایی برای سهولت استفاده از این باتری، آماده شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا