باتری خانگی چیست و چه کاربردی دارد؟

باتری خانگی چیست و چه کاربردی دارد؟

باتری خانگی، یک سیستم برق پشتیبان کوچک و بسیار کارآمد است. با داشتن سیستم ذخیره انرژی خانگی، نه تنها در مواقع قطعی برق، بلکه در هنگام نوسانات برق شهری نیز، دیگر نگران وسایل الکترونیکی خود نخواهید بود. در یکی دو سال گذشته، و در جریان کمبود برق در کشور، سیستم ذخیره انرژی خانگی، مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است. در این مقاله، به معرفی و بررسی باتری خانگی می‌پردازیم. با باتری بازار همراه باشید.

 

 

باتری خانگی چیست؟

سیستم ذخیره سازی باتری خانگی، مانند سیستم های یو پی اس(UPS) است. و مثل یک ژنراتور برق خانگی عمل می‌کند. سیستم ذخیره انرژی خانگی در هنگام قطعی برق، نوسات برق شهری و هر گونه اختلال در سیستم برق خانه، می‌تواند برق خانه شما را 10 تا 20 ساعت تأمین کند. در سال‌های اخیر و با توجه به اقبال مردم نسبت به خرید آن، سیستم ذخیره انرژی خانگی در بازار ایران بیشتر به چشم می‌خورد.

 

 

کاربرد باتری خانگی

کاربرد باتری خانگی

 

باتری خانگی برای جریان دهی برق در مواقع اضطراری، برق مورد نیاز منازل مسکون یرا تأمین می‌کند. مثل زمان قطعی برق، نوسانات برق، ساعات اوج مصرف و…

برای کارایی بهتر و جریان دهی بی پایان سیستم ذخیره انرژی خانگی خود، آن را به یک پنل خورشیدی متصل کنید. به همین راحتی دیگر نگران تمام شدن شارژ باتری خانگی خود نخواهید بود. باتری‌های خانگی تسلا همگی مجهز به پنل خورشیدی هستند. یک سیستم ذخیره انرژی خانگی برای تمام مصارف روزانه یک خانه طراحی نشده است و کارایی ندارد. اما اگر می‌خواهید از سیستم ذخیره انرژی خانگی برای تمام مصارف روزانه خود استفاده کنید، باید چند عدد باتری خانگی را به صورت موازی متصل کرده. تا ظرفیت و قدرت خروجی افزایش یابد.

 

 

چرا باید باتری خانگی بخریم؟

چرا باید باتری خانگی بخریم؟

سیستم ذخیره سازی خانگی، چند سالی است که در کل دنیا محبوبیت پیدا کرده است. این سیستم مزایای زیادی در زمینه تأمین انرژی برق مورد نیاز خانه‌ها دارد.

قیمت یک باتری خانگی به همراه پنل خورشیدی آن، به مراتب بیشتر از یک ژنراتور قابل حمل است. اما سیستم ذخیره برق خانگی، کاربرد بهتری نسبت به ژنراتور دارد. همچنین در طولانی مدت، این هزینه جبران خواهد شد. در زیر به توضیح مزایای باتری خانگی می‌پردازیم.

  • با استفاده از باتری خانگی در زمان‌های اوج مصرف برق، هزینه قبض برق کاهش می‌یابد.
  • با سیستم ذخیره برق خانگی ، وسایل الکترونیکی در اثر نوسانات برق شهری، آسیب نمی‌بینند.
  • با وجود سیستم ذخیره برق خانگی ، دیگر قطعی برق را تجربه نمی‌کنید.
  • سیستم ذخیره انرژی خانگی طول عمر بیشتری دارد.
  • سیستم ذخیره برق خانگی هزینه تأمین سوخت و تعمیر و نگهداری مداوم ژنراتور را نیز ندارد. مخصوصا اگر برای شارژ باتری خانگی از پنل خورشیدی استفاده کنید.
  • اگر از پنل خورشیدی برای شارژ سیستم ذخیره برق خانگی استفاده شود، باتری خانگی یک انرژی پاک و تجدید پذیر محسوب می‌شود.
  • Gerbrand Ceder استاد دانشگاه UC می‌گوید:« استقلال انرژی یکی از بزرگترین دلایلی است که مردم سیستم های ذخیره سازی باتری خانگی را نصب می کنند.» (منبع)

 

این مهم هست که شما پنل خورشیدی و سیستم ذخیره برق خانگی را با یکدیگر داشته باشید. زیرا پنل خورشیدی به تنهایی قادر به تامین برق خانه در هنگام قطعی برق شهری نخواهد بود. زیرا در صورت قطعی برق شهری، صفحات خورشیدی خاموش می‌شوند.

همچنین پنل خورشیدی در میانه روز انرژی زیادی از خورشید دریافت می‌کند. که اگر سیستم ذخیره برق خانگی نداشته باشید، این انرژی هدر می‌رود.

 

 

انواع باتری خانگی

انواع مختلفی از باتری خانگی، در بازار موجود است. شما می‌توانید با یک سیستم ذخیره انرژی خانگی ارزان که منبع تغذیه بنزینی یا پروپانی دارد، برق خانه خود را برای چند ساعت تأمین کنید. یا با یک سیستم ذخیره انرژی خانگی گران قیمت، با منبع تغذیه مایع، برای ساعات طولانی‌تری برق پشتیبان داشته باشید. مسلمأ هر چه مدت برق دهی سیستم ذخیره برق خانگی بیشتر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.

سیستم ذخیره انرژی خانگی یا با برق شهری شارژ می‌شود یا با پنل خورشیدی. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که نور کافی خورشید دریافت می‌شود، حتما پنل خورشیدی هم تهیه کنید. تا شارژ سیستم ذخیره برق خانگی ، برایتان هزینه‌ای نداشته باشد.

یک سیستم ذخیره برق خانگی هم از نوع باتری خشک و هم از نوع باتری مرطوب در دسترس است. الکترولیت باتری خشک، جامد است. و الکترولیت باتری مرطوب به شکل مایع است.

باتری خانگی خشک، از نوع باتری لیتیوم یون یا لیتیوم فروفسفات (خورشیدی) است. همانطور که در مقاله «راه‌های افزایش ایمنی باتری لیتیوم یون» گفتیم، بهترین دما برای باتری لیتیوم یون 10 تا 30 درجه سانتی گراد است. این نوع باتری‌های خانگی، در محیط‌های خیلی گرم یا خیلی سرد به خوبی کار نمی‌کنند. باتری‌های خانگی مرطوب بیشتر از نوع سرب اسید هستند. این سیستم ذخیره انرژی خانگی الکترولیت مایع اسید سولفوریک دارد. و فضای بیشتری نسبت به باتری لیتیوم یون اشغال می‌کند. در صورتی که باتری لیتیوم یون هم قوی تر است و هم کوچک‌تر.

برخی از باتری‌های سرب اسید جدیدتر در کلاس VRLA ، الکترولیت ژله ای دارند. این باتری سرب اسید، بسیار ایمن‌تر از نوع مرطوب آن است. زیرا در صورت ضربه، سقوط یا فرسوده شدن، دچار نشت مایع الکترولیت نخواهد شد.

 

 

نکات مهم هنگام خرید باتری خانگی

نکات مهم هنگام خرید باتری خانگی

قبل از خرید باتری خانگی، باید به چند نکته مهم توجه کنید. تا بتوانید سیستم ذخیره برق مناسب با نیاز خود را تهیه کنید.

  • محاسبه بار الکتریکی مورد نیاز خانه

برای محاسبه مقدار بار الکتریکی مورد نیاز خانه، باید حداکثر مصرف را در نظر بگیرید. یعنی فقط روشنایی خانه را در نظر نگیرید. هر وسیله‌ای که مصرف انرژی بالایی دارد را محاسبه کنید. مثل سیستم تهویه، سیستم خنک کننده، یخچال فریزر، ماشین لباسشویی، پمپ آب و…

 

  • بررسی ظرفیت باتری خانگی

باید ظرفیت سیستم ذخیره برق خانگی را بررسی کنید. ظرفیت باتری با کیلو وات ساعت یا وات ساعت نشان داده می‌شود. ظرفیت سیستم ذخیره برق خانگی که انتخاب می‌کنید؛ باید بیشتر از توان مورد نیاز شما باشد. تا از پس تأمین برق خانه شما برآید. برای محاسبه مقدار ظرفیت برق مورد نیاز خانه خود، میزان افت ولتاژ و سایر تلفات برق را نیز در نظر بگیرید.

بعضی از وسایل الکتریکی مثل تهویه مطبوع برای روشن شدن، به انرژی بیشتری نسبت به زمان کارکردن خود نیاز دارند. مطمئن شوید که ظرفیت سیستم ذخیره انرژی خانگی که می‌خرید، قادر به روشن کردن این وسایل باشند.

 

  • بررسی مقدار جریان دهی باتری خانگی

همچنین مقدار جریان دهی سیستم ذخیره برق خانگی مهم است. البته هر چه جریان دهی یک باتری خانگی زیاد باشد نباید انتظار داشته باشید که به صورت متمادی بتواند لوازم پرمصرف مثل سیستم تهویه خانه را هندل کند.

 

در هر صورت، باید بدانید که سیستم باتری خانگی، یک سیستم ذخیره برق بر پایه باتری است. و باتری‌های پرقدرت نیز ظرفیت و جریان دهی محدودی دارند. کاربرد سیستم ذخیره برق خانگی در مواقع قطعی برق، نوسانات برق و ساعات اوج مصرف برق است. بهتر است به طور 24 ساعته از آن استفاده نکنید. زیرا در صورت استفاده زیاد و مداوم، بعد از مدتی ظرفیت ب سیستم ذخیره برق خانگی شما کاهش می‌یابد. در مقاله «راه های افزایش عمر باتری ابزار شارژی»، راه‌های افزایش عمر باتری شارژی را بخوانید.

 

اگر نیاز انرژی برق خانگی شما بیش از 30 کیلو وات ساعت در روز است، باید سیستم باتری خانگی گران‌تری بخرید که از پس نیاز شما برآید. همچنین هنگام خرید سیستم ذخیره برق خانگی ، حتما از فروشنده بخواهید در این محاسبه ها شما را راهنمایی کند.

 

 

بهترین باتری‌های خانگی 2021

در زیر به چند مورد از بهترین باتری خانگی، در سال 2021 را معرفی می‌کنیم.

1-سیستم ذخیره سازی انرژی Tesla Powerwall

سیستم-ذخیره-سازی-انرژی-Tesla-Powerwall

باتری خانگی تسلا یا Tesla Powerwall، 13.5 کیلو واتی، پرچم دار باتری‌های خانگی است. این سیستم پشتیبان برق خانگی دیواری، به تمام تغییرات در برق خانه شما حساس است و به محض وجود هر گونه اختلال، سریعا برق خانه را جایگزین می‌کند. همچنین Tesla Powerwall به پنل خورشیدی مجهز است.

سیستم ذخیره برق خانگی تسلا طراحی زیبایی دارد. و هم در محیط داخلی و هم در محیط خارجی، قابل نصب است.

 

2-سیستم ذخیره سازی انرژی Generac PWRcell

سیستم-ذخیره-سازی-انرژی-Generac-PWRcell

باتری خانگی Generac PWRcell، یک سیستم ذخیره سازی انرژی خانگی مدل کابیتی است. که 9 تا 18 کیلو وات ساعت ظرفیت دارد. این سیستم ذخیره سازی انرژی خانگی، قابلیت اتصال به پنل خورشیدی را دارد. و هم به صورت داخلی(توکار) و هم به صورت خارجی قابل نصب است. این سیستم با قدرت‌ترین سیستم ذخیره سازی انرژی خانگی بازار است، که می‌تواند کولرها و پمپ‌های بزرگ را هم جریان دهی کند.

 

3-سیستم ذخیره سازی انرژی  Panasonic EverVolt Home Battery Storage

سیستم-ذخیره-سازی-انرژی--Panasonic-EverVolt-Home-Battery-Storage

باتری خانگی پاناسونیک، انعطاف پذیرترین سیستم ذخیره انرژی خانگی است. قدرت این سیستم ذخیره سازی انرژی خانگی را می‌توانید به راحتی با اتصال موازی زیاد کنید. و متناسب با نیاز خود از آن بهره ببرید. همچنین این باتری هر دو جریان AC و DC را پشتیبانی می‌کند. و با تمام مدل‌های پنل خورشیدی سازگار است. ویژگی مهم دیگر این سیستم ذخیره سازی انرژی خانگی، هوشمند بودن آن است. شما می‌توانید از راه دور، باتری خانگی پاناسونیک را مدیریت و کنترل کنید. Panasonic EverVolt را فقط باید در محیط داخلی نصب کرد.

 

4-سیستم ذخیره سازی انرژی LG Energy Solution Home Battery

سیستم-ذخیره-سازی-انرژی-LG-Energy-Solution-Home-Battery

سیستم ذخیره انرژی برق خانگی ال جی، بهتری سیستم ذخیره سازی انرژی خانگی از نظر ابعاد کوچک و نصب آسان آن است. ظرفیت آن 9.8 کیلو وات ساعتی است. و می‌تواند با جریان AC، DC و پنل خورشیدی شارژ شود. سیستم ذخیره سازی انرژی خانگی ال جی، هم در محیط داخلی و هم در محیط خارجی روی دیوار قابل نصب است.

 

5-سیستم ذخیره انرژی خانگی vottery

سیستم-ذخیره-انرژی-خانگی-vottery

سیستم ذخیره انرژی خانگی vottery، یک باتری خانگی با ظرفیت 6 کیلو وات ساعت است.  که پنل خورشیدی خودشارژ دارد. شما می‌توانید برای استفاده بیشتر تا 10 عدد از این باتری خانگی را به صورت موازی متصل کنید.

 

6-سیستم ذخیره انرژی خانگی YIY

سیستم ذخیره انرژی خانگی YIY، باتری لیتیوم یونی دارد .که با پنل خورشیدی شارژ می‌شود. با اتصال موازی 10 عدد از این سیستم ذخیره انرژی، می‌توانید ظرفیت آن را برای مصارف طولانی و جریان بالا افزایش دهید.

 

 

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم به طور کامل درمورد باتری خانگی، کاربردها و مزایای آن صحبت کنیم. شاید خرید یک سیستم ذخیره انرژی خانگی، گران به نظر برسد. اما با توجه به کارایی که برای خانه یا محل کارتان دارد، بسیار به صرفه است.

البته شما می‌توانید یک سیستم ذخیره انرژی خانگی ارزان قیمت که در حد چند ساعت کوتاه برق دهی دارد، بخرید. این باتری خانگی برای شارژ تلفن همراه یا روشن نگه داشتن چند دستگاه کم مصرف، کافی است. این بستگی به نیاز شما دارد. اما بهترین توصیه باتری بازار برای شما، اتصال سیستم ذخیره انرژی، به یک پنل خورشیدی است. حواستان باشد که این‌کار را به یک متخصص تاسیسات برق بسپارید. تا جریان و ولتاژ ورودی از پنل خورشیدی به سیستم ذخیره انرژی ، بیشتر یا کمتر از حد نیاز آن نباشد. در این صورت سیستم ذخیره انرژی شما آسیب نخواهد دید.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا