باتری چه خطراتی دارد؟

باتری چه خطراتی دارد؟

باتری با هدف راحتی هر چه بیشتر زندگی انسان به وجود آمد. زندگی مدرن ما، به انواع باتری‌ شارژی و غیرشارژی وابسته شده است. سالانه حدود 15 میلیارد باتری در سراسر دنیا خریداری می‌شود. تمام وسایل ارتباطی، صوتی و تصویری، حمل ونقل، وسایل خانگی و بسیاری موارد دیگر، همگی به باتری احتیاج دارند.

اما آیا تا به حال درمورد ساختار مواد تشکیل دهنده باتری تحقیق کرده‌اید؟ با خود فکر کرده‌اید این منبع ذخیره برق کوچک، ممکن است چه خطراتی داشته باشد؟ بله درست است. خطرات باتری، از آنچه فکرش را بکنید، به شما نزدیک‌تر است. در این مقاله به بررسی خطرات باتری برای انسان و محیط زیست می‌پردازیم. با باتری بازار همراه باشید.

 

 

خطرات باتری

خطرات باتری

انواع باتری از باتری معمولی قلمی که در خانه همه به وفور یافت می‌شود؛ تا باتری‌های شارژی نوظهور، همگی خطراتی دارند. اگر به نوشته‌های روی باتری دقت کنید، علامتی به معنی دور نینداختن باتری در سطل زباله، خواهید دید. خطرات باتری برای انسان، حیوان و محیط زیست قابل چشم پوشی نیست. زیرا فلزات سنگین داخل باتری‌ها در رده مواد بسیار سمی قرار دارند.

چند سالی است که در سرتاسر دنیا برای جلوگیری و کاهش خطرات باتری، تلاش‌هایی صورت گرفته است. اما مهم‌ترین راه برای جلوگیری از بروز خطرات باتری، آگاه سازی مردم نسبت به این خطرات و آموزش آن‌هاست.

برای مثال در مقاله «سرنوشت باتری اتومبیل های برقی» گفتیم که این باتری‌ها در آینده‌ای نزدیک تبدیل به کوه عظیمی از زباله الکترونیکی می‌شوند. که تأثیرات مخرب زیادی برای انسان و محیط زیست دارند.

 

 

خطرات باتری ناشی از چیست؟

خطرات باتری ناشی از چیست؟

خطرات باتری، ناشی از واکنش شیمیایی مواد فعالی است؛ که کاتد، آند و الکترولیت باتری را تشکیل می‌دهند. فلزات سنگینی که داخل انواع باتری‌ها جا خوش کرده‌اند، مواد سمی و خطرناکی هستند. که در صورت نشت به بیرون باتری، خطرآفرین خواهند شد.

روی، سرب، کبالت، کادمیم،جیوه و… از جمله فلزات سنگینی هستند که در ساخت باتری استفاده می‌شود. همچنین داخل باتری‌های قلیایی و قلمی، هیدروکسید پتاسیم، هیدروکسید سدیم، منگنز، گرافیت و روی وجود دارد. تماس این مواد با پوست بدن، خطرناک است.

 

 

انواع خطرات باتری برای بدن انسان

یکی از خطرات باتری، تماس مواد فعال آن داخل آن با بدن انسان است. در  زیر به بررسی این آسیب‌ها می‌پردازیم.

 • تماس مواد داخل باتری با پوست بدن

یکی از خطرات باتری، تماس مواد فعال داخل باتری با پوست بدن است. فرسودگی، ضربه، سوراخ شدن و اتفاقات دیگر ممکن است باعث نشت این مواد به بیرون از باتری شود. ترکیبات شیمیایی داخل باتری‌ها، می‌توانند بافت بدن را تخریب کنند. این ترکیبات باعث گسستگی بافت بدن، و تبدیل آن به یک توده آبکی می‌شوند. به این اتفاق، نکروزه آبکی می‌گویند. که علاوه بر از بین بردن بافت، باعث چرکی شدن آن نیز می‌شود. مخصوصا اگر فردی زخم باز یا خراشی روی پوست داشته باشد، این مواد شیمیایی ممکن است باعث فساد و مرگ سلول‌های آن ناحیه از پوستش شوند.

 

 • نکروزه شدن مری

نکروزه شدن بافت بدن، به معنی فساد و مرگ بافت است. وقتی بافتی از بدن نکروزه می‌شود، واکنشی به نام خزان یاخته‌ای در آن ناحیه اتفاق می‌افتد. خزان یاخته‌ای به معنی کاهش حجم سلول‌ها و از بین رفتن غشای هسته سلول است. اگر باتری به هر دلیلی وارد مری شود، تأثیرات جبران ناپذیری بر بافت مری خواهد گذاشت. زیرا مری لوله باریکی است. و باتری مستقیما با دیواره مری برخورد می‌کند. سمتی از دیواره مری که با قطب منفی باتری(آند) تماس دارد، اسیدی شده. و سمتی که با قطب مثبت باتری(کاتد) در تماس است، بازی خواهد شد. این اتفاق باعث قطبیده شدن بافت و تخریب سریع آن یا همان نکروزه می‌شود. حتی یک باتری 3 ولتی، در کمتر از 15 دقیقه بافت مری را نکروزه خواهد کرد.

 

 • قانقاریا

اگر حجم زیادی از بافت یک ناحیه از بدن نکروزه شود، فرد به قانقاریا مبتلا خواهد شد. قانقاریا نوعی عفونت است؛ که باعث قطع شدن خون رسانی به سلول‌ها می‌شود. اگر قانقاریا تشدید شود، پزشک مجبور به قطع کردن عضو آسیب دیده خواهد شد. به همین دلیل است که؛ قسمتی از مری آسیب دیده کودکانی که باتری بلعیده‌اند، برداشته می‌شود.

 

 • ایتای ایتای

ورود کادمیم موجود در باتری‌های نیکل کادمیم به بدن، باعث ابتلا به بیماری ایتای ایتای (مسمومیت کادمیم) می‌شود.

 

 • بیماری خونی

ورود سرب موجود در باتری‌های سرب اسید به بدن، باعث بیماری‌های خونی مثل کم خونی خواهد شد. باتری‌های فرسوده رها شده در محیط زیست، باعث متصاعد شدن گازهای سمی در جو می‌شوند. به گزارش سازمان ملل متحد، در سال‌های اخیر بحران آلودگی سرب در جهان افزایش پیدا کرده است. در پی این اتفاق، 800 میلیون کودک در معرض مسمومیت سربی هستند. در این گزارش امده است که؛ از هر سه کودک، یک نفر به دلیل سطح بالای سرب در خون، نیاز به مراقب‌های پزشکی فوری دارد. یکی از عوامل افزایش سطح سرب در هوا، باتری‌های سربی هستند.

 

 

خطرات باتری برای کودکان

خطرات باتری برای کودکان

خطرات باتری برای کودکان بیشتر است. زیرا کودکان، مخصوصا در سنین 3 تا 5 سالگی بسیار کنجکاو هستند. و می‌خواهند همه چیز را امتحان کنند. هر ساله تعداد زیادی کودک ،به دلیل بلع باتری به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. بلع باتری باعث تخریب بافت مری، انسداد مسیر تنفس، سو هاظمه و حتی مرگ خواهد شد. هرگز باتری را در دسترس کودکان قرار ندهید. در مقاله «آیا باتری برای کودکان ضرر دارد؟»، به طور مفصل درمورد خطرات باتری برای کودکان و راه‌های جلوگیری و مقابله با این خطرات توضیح داده‌ایم. اگر فرزند کوچکی در خانه دارید، حتما این مقاله را بخوانید.

 

 

خطرات باتری برای حیوانات

خطرات باتری برای حیوانات

بسیاری از حیوانات به خاطر سهل‌انگاری ما انسان‌ها آسیب می‌بینند. انواع زباله‌هایی‌که در طبیعت رها می‌کنیم؛ باعث تلف شدن حیوانات می‌شوند. یکی از خطرناک‌ترین زباله‌ها، باتری فرسوده است. این باتری به دلیل فرسودگی، سریعا در اثر ضربه نشت خواهد کرد. خطرات باتری برای حیوانات بسیار بیشتر است. زیرا حیواناتی مثل سگ باتری‌ها را می‌جوند. و این‌کار باعث می‌شود؛ اسید معده آن‌ها با مواد شیمیایی باتری ترکیب شده و آسیب‌های جدی، یا حتی مرگ حیوان را در پی داشته باشد.

 

 

خطرات باتری برای محیط زیست

خطرات باتری برای حیوانات

افزایش تولید پسماند الکتریکی بسیار نگران کننده است. باتری فرسوده نیز جز پسماندهای الکتریکی است. انواع باتری‌ها مخصوصا باتری‌های شارژی، فلزات سنگینی دارند. که در صورت بازیافت نشدن، آسیب‌های جدی به محیط زیست می‌رسانند.

وقتی باتری‌های فرسوده را در محیط زیست رها کنید؛ فلزات سنگین آن‌ها به سرعت در هوا و محیط اطراف پخش می‌شوند. آب و خاک و هوا را آلوده کرده. و در آخر از طریق تنفس و زنجیره غذایی، وارد بدن انسان‌ها و حیوانات می‌شوند. فلزات سنگین پایداری زیادی در خاک و آب وهوا دارند. آن‌ها به ریشه گیاهان آسیب می‌زنند. و آب‌های زیر زمینی را آلوده می‌کنند.

همچنین دفن یا سوزاندن باتری‌های فرسوده خطرناک‌تر خواهد بود. تنها راه نجات از خطرات باتری فرسوده، بازیافت آن است. بازیافت باتری‌های فرسوده علاوه بر کاهش چشمگیر خطرات باتری، باعث کاهش استخراج از معادن، تولید مجدد باتری وحفظ منابع طبیعی خواهد شد.

 

 

خطرات باتری های صنعتی

کاربرد باتری‌ها فقط در استفاده روزمره نیست. باتری‌ها در صنایع نیز کاربرد گسترده‌ای دارند. برای مثال، نیروگاه‌های فتوولتائیک (خورشیدی)، از باتری‌ برای ذخیره سازی انرژی برق تولیدی خود استفاده می‌کنند. اینگونه باتری‌ها بعد از 5 تا 10 سال، نیاز به تعویض دارند. با توجه به اینکه بازیافت باتری‌های فرسوده در همه جای دنیا، قانونی لازم الاجرا نیست، تصور کنید که سالانه این حجم عظیم باتری فرسوده چه بلایی بر سر محیط زیست و ساکنانش خواهد آورد.

 

 

علائم بلع باتری توسط کودکان و معلولان

گاهی اوقات والدین و اطرافیان، متوجه بلع باتری توسط کودکان، یا افراد معلول نمی‌شوند. از این جهت، دانستن علائم ناشی از بلع باتری بسیار ضروری است. تا زودتر متوجه این اتفاق شوید. و قبل از بروز خطرات باتری روی بدن، فرد را به بیمارستان ببرید. این علائم عبارتند از:

 • تغییر رنگ دندان‌ها به سیاه یا خاکستری در صورت جویدن باتری
 • زخم شدن یا سرخی لب و دهان و زبان
 • حرکات نامتعارف شبیه بلع با زور و فشار آب دهان
 • صدای خس خس از گلو
 • کبودی صورت در اثر گیر کردن باتری در مری
 • درد در ناحیه شکم در اثر رسیدن باتری به معده
 • باد کردگی شکم

در صورت بروز هر کدام از این علائم، نباید فرد را مجبور به استفراغ کنید. زیرا این‌کار باعث تشدید آسیب‌های باتری خواهد شد. حتی ممکن است مسیر مری را بیشتر مسدود کند. خونسردی خود را حفظ کنید. و سریعا فرد را به بیمارستان منتقل کنید. تا پزشکان اقدامات لازم را انجام دهند.

علائم ناشی از بلع باتری، گاهی تا چندین ساعت بروز نمی‌کنند. از این رو همیشه هوشیار باشید. وسایل و اسباب بازی‌هایی که باتری دارند را، چک کنید. درب محل باتری این وسایل را با پیچ یا چسب محکم کنید. اگر باتری در خانه ناپدید شد، به بلع آن توسط کودکان مشکوک شوید و دهان و گلوی او را چک کنید.

 

 

خطرات باتری در ایران

خطرات باتری در ایران

ایران از جمله کشورهایی است که در زمینه بازیافت باتری، مشکلات متعددی دارد. نایب رییس اتحادیه صنایع بازیافت کشور می‌گوید: «باتری فرسوده مانند یک بمب ساعتی است. که درصورت بازیافت نشدن اصولی، عواقب و خطرات جبران ناپذیری خواهد داشت.»

در کشورهای پیشرفته کمپانی‌های سازنده باتری، خودشان مسئول جمع آوری باتری‌های فرسوده هستند. همچنین سامانه جمع آوری زباله الکتریکی در این کشورها وجود دارد. برای مثال، مامور جمع آوری بازیافت با دستگاهی زباله‌های بازیافتی هر خانه را اسکن کرده؛ و در صورت وجود باتری در آن‌ها، آن خانه جریمه خواهد شد.

به تازگی در شهر تهران ایستگاه‌های دریافت زباله الکترونیکی به کار افتاده است. امیدواریم برنامه‌ای منسجم، برای جلوگیری از بروز خطرات باتری های فرسوده، در سراسر کشورمان اجرایی شود.

 

 

برای کاهش خطرات باتری چه کاری انجام دهیم؟

برای کاهش خطرات باتری چه کاری انجام دهیم؟

اقدامات زیر به منظور کاهش خطرات باتری توصیه می‌شود:

 • استفاده و نگهداری درست از باتری برای افزایش طول عمر باتری، و درنتیجه خرید باتری کمتر
 • بازیافت باتری‌های فرسوده (باتری‌ها را به صورت جداگانه جمع آوری کرده و به مراکز دریافت بازیافت تحویل دهید.)
 • استفاده از باتری‌های شارژی به منظور خرید باتری یکبار مصرف کمتر
 • نخریدن باتری‌های حاوی جیوه، سرب، کادمیم و کبالت
 • استفاده از سلول سوختی یا باتری سوختی به جای باتری‌های حاوی فلزات سنگین

 

 

کلام آخر

باتری یک منبع انرژی قابل حمل و بسیار کاربردی است. اما بهتر است بدانید باتری همیشه فعال و در حال کار است. حتی در مواقعی که از آن استفاده نمی‌کنید. به عبارتی، مواد فعال داخل باتری تا آخر عمرشان در حال انجام واکنش شیمیایی هستند. پس باتری را مثل یک شی بی خطر در محل زندگی و طبیعت رها نکنید. باتری‌های فرسوده حتی خطرناک‌تر نیز هستند. زیرا به راحتی آسیب می‌بینند و مواد سمی داخل آن وارد محیط می‌شود.

هیچ کدام از ما نمی‌خواهیم در آینده، خود و فرزاندمان در معرض آسیب‌ها و خطرات باتری های رها شده در محیط زیست باشیم. پس خطرات باتری را جدی بگیرید. استفاده و نگهداری باتری را به درستی انجام دهید. باتری را در دسترس کودکان و معلولان قرار ندهید. و در پایان عمر باتری‌ها، آن‌ها را به مراکز بازیافت تحویل دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا