تعویض باتری آیفون 5s

آموزش تعویض باتری آیفون 5s همراه با عکس

اگر باتری آیفون 5s شما متورم شده است یا دیگر کارایی قبل را ندارد و قصد تعویض آن را دارید، حتما این مقاله را بخوانید. تعویض باتری گوشی‌های هوشمند مخصوصا آیفون باید با احتیاط و اصول درستی انجام گیرد. تا سوکت نمایشگر گوشی آسیب نبیند. حتی اگر قصد دارید از تعمیرکار بخواهید اینکار را برای شما انجام دهد، اطلاعات بالای شما در این زمینه باعث خواهد شد بتوانید تعمیرکار خوبی را انتخاب کنید. برای تعویض باتری آیفون 5s مراحل زیر را طی کنید.

 

مراحل تعویض باتری آیفون 5s

قبل از شروع مراحل تعویض باتری آیفون 5s ، گوشی خود را خاموش کنید.

1- برداشتن پیچ‌های نگهدارنده پنل جلو pentalobe

مراحل تعویض باتری آیفون 5s

حتما قبل از تعویض باتری آیفون 5s مطمئن شوید که باتری زیر25% شارژ دارد. زیرا ضربه خوردن یا سوراخ شدن باتری لیتیومی حین تعویض، ممکن است باعث آتش سوزی یا انفجار شود.

دو یچ پنج سوی 3.9 میلی متری pentalobe را  که درست در دو طرف کانکتور شارژر قرار دارند، بردارید. حتما محل هر پیچ را به یاد داشته باشید. زیرا در هنگام مونتاژ مجدد آیفون باید هر پیچ را در جای درست خود قرار دهید.

نکته: اگر صفحه ال سی دی آیفون شما ضربه خورده است، قبل از تعویض باتری، حتما با چسب شیشه ای صفحه گوشی خود را فیکس کنید.

 

2- جدا کردن صفحه نمایشگر با isclack

مراحل تعویض باتری آیفون 5s

در این مرحله از تعویض باتری آیفون 5s ، باید صفحه نمایشگر را از قاب فلزی جدا کنید. اینکار را می‌توان با وسیله ای به نام isclack (یک ابزار ایمن برای باز کردن مطئن آیفون است که به آن اصلطلاحأ قاب کش یا مکش قاب هم می‌گویند.) انجام داد. اگر هم به isclack دسترسی ندارید، می‌توانید به صورت دستی صفحه نمایشگر را از قاب جدا کنید.

باید با احتیاط کل صفحه نمایشگر را بالا بکشید. وقتی نمایشگر شروع به جداشدن و بلند شدن از قاب کرد، اسپاتول پلاستیکی یا یک ابزار پلاستیکی را بین صفحه نمایشگر و بدنه آیفون حرکت دهید (بلغزانید). تا گیره‌های فلزی دور صفحه نمایشگر به خوبی از بدنه جدا شود.

 

روش استفاده از isclack: گوشی را بین دهانه قاب کش قرار دهید. به طوریکه کاپ مکنده بالایی، دقیقا بالای دکمه خانه قرار بگیرد. همچنین مطمئن شوید که کاپ‌های مکنده آن کاملا محکم به صفحه نمایشگر و بدنه آیفون چسبیده باشد. حالا با یک دست گوشی را نگه دارید و با دست دیگر، دسته قاب کش را به هم نزدیک کنید. تا کاپ‌ها از هم فاصله بگیرد و  پنل جلویی صفحه نمایشگر را  کمی از قاب آیفون جدا کند.

مراقب باشید که صفحه نمایشگر را فقط کمی بلند کنید. زیرا هنوز چندین فلت به پنل عقبی آیفون متصل است. و جداکردن کامل پنل جلویی باعث آسیب به فلت‌ها خواهد شد.

 

 

3- جدا کردن صفحه نمایشگر با روش دستی

مراحل تعویض باتری آیفون 5s

اگر isclack ندارید، با یک کاپ مکش شیشه آیفون را از بدنه جداکنید. کاپ مکش را روی شیشه و درست بالای دکمه خانه بچسبانید. با یک دست گوشی را نگه دارید و با دست دیگر به آرامی صفحه را  کمی بالا بکشید. سپس با یک ابزار پلاستیکی سوکت‌های پنل جلویی ال سی دی را به آرامی جدا کنید.

نکته: توجه داشته باشید که نباید به یکباره تمام پنل جلویی به بالا بکشید. اینکار را باید به آرامی و با احتیاط انجام دهید. زیرا این قسمت چندین کابل ظریف دارد.

 

4- قطع کردن اتصال کابل دکمه خانه

مراحل تعویض باتری آیفون 5s

همانطور که گفتیم صفحه نمایشگر را فقط کمی از بدنه جدا کنید. به اندازه‌ای که بتوان براکت فلزی کابل دکمه خانه را دید. حواستان باشد که تلفن را زیاد باز نکنید تا کابل دکمه خانه کشیده نشود. زیرا در صورت آسیب دیدن، حتی اگر دکمه خانه جدیدی هم نصب کنید، دیگر قابلیت تاچ آی دی  کار نخواهد کرد.

براکت فلزی دکمه خانه را آزاد کرده و با موچین آن را بردارید.

حواستان باشد که کل سوکت را بیرون نکشید. و فقط رابط کابل دکمه خانه را از داخل سوکت آن بیرون بیاورید.

سپس از اسپاتول پلاستیکی برای جدا کردن فلت دکمه هوم استفاده کنید.

 

5- باز کردن 90 درجه قاب آیفون

مراحل تعویض باتری آیفون 5s

پس از جدا کردن رابط کابل دکمه خانه، نمایشگر را تا زاویه 90 درجه باز کرده و آن را به جسمی تکیه دهید تا در حین کار، نمایشگر نیفتد.

 

6- جدا کردن براکت اتصال باتری

مراحل تعویض باتری آیفون 5s

برای جداسازی اتصال باتری در تعویض باتری آیفون 5s ، دو پیچ 1.6 میلی متری 4سو که براکت اتصال باتری به بدنه را محکم می‌کند، باز کنید. و براکت فلزی محافظ کانکتور باتری را با پنس بگیرید و جدا کنید.

 

7- جدا کردن اتصال باتری

جدا کردن اتصال باتری

در این مرحله از تعویض باتری آیفون 5s ، با احتیاط و به آرامی اتصال باتری را به کمک یک اسپاتول پلاستیکی از داخل سوکت جدا کنید. مراقب سوکت و برد کنار آن باشید.

 

8- جداکردن براکت فلزی کابل مونتاژ پانل جلو

جدا کردن براکت اتصال باتری

حالا باید چهار پیچ چهارسو نگهدارنده صفحه فلزی محافظ کانکتورهای صفحه نمایش را باز کنید. پیچ‌های 1.7 میلیمتری(قرمز)، 1.2 میلی متری(نارنجی)، 1.3 میلی متری(زرد)، 1.7 میلی متری(سبز) را جدا کنید. تا بتوانید براکت فلزی را با پنس بردارید.

 

9- جداکردن کابل دوربین جلو و کابل سنسور و اسپیکر مکالمه

به آرامی و به وسیه یک اسپاتول پلاستیکی کانکتور فلت دوربین جلو و سنسور نور و اسپیکر مکالمه را جدا کنید.

 

10- جداکردن کانکتور فلت ال سی دی

رابط کابل ال سی دی  و تاچ گوشی را به آرامی از سوکت آن جدا کنید.

 

11- جداکردن پنل جلویی ( صفحه نمایش)

جدا کردن پنل جلویی

بعد از جدا کردن موارد بالا، در این مرحله از تعویض باتری آیفون 5s ، مجموعه پنل جلویی را با دست بگیرید و از پنل عقبی جدا کنید.

 

12- باز کردن و بریدن لبه چسب نگهدارنده باتری

با قرار دادن سر اسپاتول بین باتری و جک هدفون (به سمت لبه زیرین باتری)، زبانه چسب باتری  مشخص خواهد شد. حالا با انگشت لبه چسب را بگیرید و کمی بکشید. وسط چسب را به صورت و بدون چروک برش دهید تا به دوقسمت تقسیم شود.

 

13- جدا کردن چسب نگهدارنده باتری

جدا کردن چسب نگهدارنده باتری

به آرامی لبه اولین چسب باتری آیفون 5s را گرفته و کمی به سمت بالا بکشید تا آزاد شود. حالا باید نوار چسب را به طور کامل خارج کنید. بهتر است اینکار را با زاویه 60 درجه و به طور آرام و یکنواخت انجام دهید. اگر در بین راه چسب پاره شد اشکالی ندارد. سعی کنید دوباره لبه آن را جدا کنید و بکشید.

این کار را برای نوار دوم هم انجام دهید. هرگز سعی نکنید اینکار را با زور انجام دهید.

 

14- اگر چسب نگهدارنده گوشی کامل خارج نشد (روش جایگزین)

گرم کردن پشت قاب آیفون

از یک سشوار یا پد گرمکن یا آی‌اوپنر (iOpener،  به مدت 1 دقیقه گرمای ملایمی به پشت قاب آیفون بدهید. حواستان باشد که آیفون بیش از حد گرم نشود.

 

15- بیرون آوردن باتری قدیمی

هنگام تعویض باتری آیفون 5s ، هرگز سعی نکنید باتری را با زور جدا کنید. اگر باتری به راحتی جدانشد، از یک قاب باز کن کارتی برای اینکار استفاده کنید. قاب باز کن کارتی را از سمت چپ به آرامی به زیر باتری برده و آن را بلند کنید.

 

16- تعویض باتری آیفون 5s

ابتدا چسب‌های نگهدارنده جدید را به پشت باتری جدید نصب کنید. و سپس باتری جدید در جای خود قرار دهید. حالا باید تمام مراحل قبل از جدا کردن باتری قدیمی را برعکس انجام دهید و تمام کابل‌ها براکت‌های فلزی را وصل کنید.

 

مونتاژ مجدد

برای مونتاژ مجدد آیفون به نکات زیر حتما توجه کنید

  • قبل از نصب باتری جدید، به صورت موقت اتصال باتری را به سوکت برد وصل کنید تا مطمئن شوید باتری سالم است.
  • حواستان باشد که هر پیچ را در جای خود ببندید. چرا که اشتباه بستن پیچ‌ها آسیب قابل توجهی برای گوشی ایجاد خواهند کرد.
  • پیچ‌ها را بیش از حد محکم نکنید.
  • قبل از قطع یا وصل کردن هر کدام از کابل‌ها، اطمینان حاصل کنید که باتری قطع شده است.
  • هنگام مونتاژ مجدد آیفون، ممکن است که اتصال کابل ال سی دی درست انجام نشده باشد. که با روشن شدن مجدد گوشی، باعث ایجاد خطوط سفیدی روی نمایشگر می‌شود. برای حل کردن این مشکل، کابل ال سی دی را وصل کنید و گوشی خود را شارژ کنید.
  • بعد از اتمام تعویض باتری آیفون 5s که می‌خواهید صفحه نمایشگر را جا بزنید، می‌توانید بسته ماندن بهتر تلفن، از یک نوار نازک چسب بین شیشه نمایشگر و بدنه قرار دهید.

 

کالیبره کردن باتری جدید

این نکته را حتما رعایت کنید که پس تعویض باتری، باتری تازه نصب شده را کالیبره کنید. برای این کار ابتدا گوشی خود را 100% شارژ کنید و بگذارید 2 ساعت دیگر بعد از 100% هم در شارژ بماند. سپس از گوشی خود را تا خالی شدن کامل باتری و خاموش شدن آن استفاده کنید. و در آخر گوشی را بدون وقفه تا 100% شارژ کنید. بهتر است حین مراحل شارژ کردن، از گوشی استفاده نکنید.

 

 کلام آخر

باتری آیفون 5s، 1560 میلی آمپری است. آموزش بالا چگونگی تعویض باتری آیفون 5s را به شما یاد می‌دهد. آموزشی که می تواند تمام مشکلات ناشی از خرابی باتری آیفون 5 اس را رفع کند. تعویض باتری آیفون 5s راه حلی کارآمد برای مواقعی است که آیفون 5s شما به درستی کار نمی‌کند. چرا که بسیاری از مشکلات هنگ کردن گوشی به دلیل درست عمل نکردن باتری است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا