تفاوت باتری لیتیومی خودرو EV و HEV

تفاوت باتری لیتیومی خودرو EV و HEV

برای اینکه تفاوت باتری لیتیومی خودرو EV و HEV را بهتر درک کنیم؛ ابتدا باید با انواع باتری مورد استفاده در خودرهای برقی آشنا می‌شویم. در این مقاله، انواع خودرو برقی ؛ سپس تفاوت باتری خودرو EV و HEV را بررسی می‌کنیم.

 

 

باتری خودروهای برقی

باتری خودروهای برقی

باتری اکثر خودروهای برقی، از نوع لیتیوم یون است. این باتری‌ها ظرفیت زیاد و چگالی انرژی مناسبی دارند. ولی عمر مفید و دوام آن‌ها محدود است. به همین دلیل، این مسئله تاثیر زیادی بر روی هزینه بالای ساخت و تولید خودروهای برقی گذاشته است. در حال حاضر، تحقیقاتی برای استفاده از ترکیبات دیگری از لیتیوم؛ مانند فسفات‌آهن-لیتیوم و لیتیوم-تیتانات برای حل مشکل دوام و عمر باتری‌ها در حال انجام است.

باتری لیتیوم یون خودروهای برقی، مشابه باتری استفاده شده در گوشی‌های موبایل و لپ‌تاپ‌ها است، ولی با ابعاد بزرگتر. این باتری‌ها با چگالی انرژی بالاتر و چرخه عمر طولانی، بیشترین استفاده را در خوروهای برقی دارند. به جز باتری یون لیتیوم (Li-Ion)، دیگر باتری‌های مورد استفاده در خودروهای برقی شامل: نمک مذاب (Na-NiCl2)، هیدرید فلز نیکل (Ni-MH) و گوگرد لیتیوم (Li-S) هستند. برای آشنایی بیشتر با انواع باتری وسایل نقلیه، مقاله انواع باتری خودرو را مطالعه کنید.

از آنجا که باتری‌های لیتیوم یون در اکثر وسایل ما جا خوش کرده است. از لوازم شخصی گرفته تا خودروهای برقی؛ توصیه می‌کنیم برای بهره‌وری بهتر از آنها، مطلب راه‌های افزایش ایمنی باتری لیتیوم یون را از دست ندهید.

 

 

تفاوت خودروهای برقی EV، HEV و PHEV

تفاوت خودروهای برقی EV، HEV و PHEV

برای درک بهتر تفاوت باتری خودرو EV و HEV، ابتدا باید تفاوت خودروهای برقی را بررسی می‌کنیم. انواع مختلفی از خودرو برقی در بازار وجود دارد؛ که کسب اطلاعات در مورد آنها بسیار مهم است. به خصوص اگر قصد مقایسه کردن و خرید آنها را دارید. سه نوع اصلی خودرو برقی وجود دارد؛ که عبارتند از:

  • EV (Electric Vehicle ): وسیله نقلیه الکتریکی. همچنین به عنوان خودرو تمام الکتریکی (BEV) نیز شناخته می‌شود.
  • HEV (Hybrid Electric Vehicle): خودروی برقی هیبریدی
  • PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle ): خودروی برقی پلاگین هیبریدی

 

EV – خودرو برقی

یک خودرو الکتریکی (EV)، یک وسیله نقلیه کاملاً برقی است؛ که دارای باتری‌های قابل شارژ است. این باتری‌ها از شبکه برق شارژ می‌شوند. و تنها منبع تغذیه خودرو هستند. زیرا این خودروها، مخزن بنزین ندارند. آنها همچنین به عنوان خودرو کاملا الکتریکی یا BEV (Battery Electric Vehicle ) نیز شناخته می‌شوند. همین ویژگی تمام الکتریکی بودن، آنها را از خودروهای هیبریدی، که با باتری و با کمک موتورهای احتراق داخلی کار می‌کنند؛ متمایز می‌کند.

 

HEV – خودروی برقی هیبریدی

خودروهای هیبریدی هم دارای باتری هستند؛ و هم به موتورهای احتراق مجهز هستند؛ که با بنزین کار می‌کنند. انرژی مورد نیاز باتری آنها از طریق ترمزهای احیا کننده، یا هنگام رانندگی با موتور احتراق به دست می‌آید. در خودروهای استاندارد بنزینی، انرژی ترمز به شکل گرما از بین می‌رود. این امر از طریق روتورها و لنت ترمز، اتفاق می‌افتد. اما در خودروهای HEV، برخلاف اکثر خودروهای برقی، باتری از طریق ترمزهای احیا کننده شارژ می‌شود.

 

PHEV  – خودروی هیبریدی پلاگین

خودروهای هیبریدی در دو نسخه قابل شارژ و معمولی عرضه می‌شوند. خودروهای هیبریدی قابل شارژ، به Plug-in Electric Vehicles یا PHEV نیز معروف هستند. این خودروها، درست مانند یک خودرو هیبرید معمولی، دارای باتری قابل شارژ از شبکه و موتور معمولی با مخزن سوخت هستند. و می‌توانند باتری خود را از طریق ترمزهای احیا کننده یا با موتور شارژ کنند. تفاوت اصلی بین HEV و PHEV افزودن یک پورت شارژ به PHEV است. به این ترتیب، PHEV می‌تواند بیشتر شبیه یک EV عمل کند، باتری را خاموش کرده و از شبکه تغذیه کند. و فقط در صورت اتمام باتری از موتور احتراق استفاده می‌کند. ظرفیت باتری‌های PHEV، معمولاً بیشتر از باتری‌های HEV است.

باتری-خودرو-هیبریدی

همانطور که دیدیم؛ تفاوت اساسی بین خودروهای برقی EV  با خودروی HEV و PHEV این است؛ که یک خودرور برقی EV منحصراً با انرژی الکتریکی ذخیره شده در یک باتری کار می‌کند. اما یک ماشین هیبریدی با ترکیبی از برق و سوخت معمولی کار می‌کند. به همین دلیل، خودروهای برقی به برد و توان باتری بیشتری نیاز دارند. اما هیبریدها نیاز به قدرت مشابه، با انرژی بسیار کمتر دارند.

 

 

تفاوت باتری خودرو EV و HEV

تفاوت باتری خودرو EV و HEV

همانطور که گفته شد؛ باتری‌های EV، باتری‌های قابل شارژ هستند. این باتری ها از شبکه برق شارژ می‌شوند؛ و تنها منبع تغذیه خودرو هستند. دیگر تفاوت باتری خودرو EV و HEV این است که، برخلاف اتومبیل‌های هیبریدی که دارای موتور زیر کاپوت هستند؛ و باتری را با استفاده از سوخت شارژ می‌کنند، باتری‌های EV برای شارژ شدن باید به برق متصل شوند.

در خودروهای HEV، باتری‌ها چندان بزرگ نیستند. باتری این گروه از خودروها ظرفیت ذخیره‌ انرژی کمتری دارد. به همین دلیل، می‌توان برای تفاوت باتری خودرو EV و HEV، به این نکته اشاره کرد که، هر سلول از باتری‌های مورد استفاده در خودروهای هیبریدی به نحوی بهینه شده‌اند که بتوانند در هر لحظه توان قابل توجهی آزاد کنند. درحالیکه سلول‌های مورد استفاده در باتری خودروهای الکتریکی یا EV، برای نگه‌داری طولانی مدت انرژی بهینه شده‌اند. در سرعت‌های پایین، خودرو HEV تنها از نیروی برق استفاده می‌کند. اما هنگامی که سرعت را افزایش دهیم؛ و نیروی بیشتری لازم داشته باشیم؛ (معمولا در سرعت‌های 40 یا 50 کیلومتر به بالا) موتور بنزینی وارد عمل می‌شود. و با ترکیب شدن با نیروی برق، قدرت بیشتری را فراهم می‌کند.

بر عکس هیبرید معمولی، در خودروهای پلاگین هیبرید یا PHEV، حجم باتری بسیار بزرگ‌تر است. پیشرانه برقی نیروی کل خودرو را تامین می‌کند. و پیشرانه بنزینی نقش یک ژنراتور را ایفا می‌کند. مهم‌تر این که؛ باتری این خودروها علاوه بر نیروی ایجاد شده در هنگام ترمز گیری، می‌تواند به وسیله دوشاخه‌های مخصوص در ایستگاه‌های شارژ یا در خانه شارژ شوند.

مدت زمان شارژ معمول برای یک خودروی برقی، می‌تواند از 30 دقیقه شروع و تا بیش از 12 ساعت زمان ببرد. همه این‌ها به سرعت ایستگاه شارژ و اندازه باتری، بستگی دارد.

 

 

سخن آخر

امروزه باتری ها نقش مهمی را در صنعت خودروسازی امروزی ایفا می‌کنند. انواع مختلفی از باتری‌ها در ساخت وسایل نقلیه الکتریکی استفاده می‌شوند. به سختی می‌توان تصمیم گرفت که کدام یک از باتری‌ها، مهمترین ویژگی‌ها را از دیدگاه‌های مختلف، مانند بهره‌وری ذخیره انرژی، ویژگی‌های سازنده، قیمت تمام شده، ایمنی و عمر مفید، برآورده می‌کند. به همین دلیل، دانستن تفاوت‌های بین باتری‌ها، مانند دانستن تفاوت باتری لیتیومی خودرو EV و HEV اهمیت زیادی دارد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا