دوچرخه الکتریکی چگونه کار می‌کند؟

دوچرخه الکتریکی چگونه کار می‌کند؟

خوشبختانه در سال‌های اخیر استفاده از دوچرخه افزایش پیدا کرده است. سوال مهمی که اکثر خریداران می‌پرسند، نحوه کار دوچرخه برقی است. برای پاسخ به این سوال اول باید بدانید که دوچرخه برقی چیست.

 

دوچرخه برقی چیست؟

همانطور که در مقاله «دوچرخه برقی چیست؟» گفتیم؛ دوچرخه برقی یا دوچرخه الکتریکی، همان دوچرخه معمولی است. که یک موتور الکتریکی کوچک هم دارد. این موتور الکتریکی با پدال زدن خودکار، به دوچرخه‌سوار در پدال زدن کمک می‌کند. دوچرخه برقی تا به امروز طرفداران زیادی پیدا کرده است. اما هنوز هم بسیاری از مردم با این محصول کاربردی آشنا نیستند. به همین خاطر، در این مقاله در مورد نحوه کار دوچرخه برقی به طور مفصل توضیح می‌دهیم. تا متوجه شوید دوچرخه سواری با دوچرخه برقی، چه آسودگی و لذتی دارد.

 

نحوه کار دوچرخه برقی

نحوه کار دوچرخه برقی اصلا پیچیده نیست. برای اینکه متوجه نحوه کار دوچرخه برقی شوید، یک مثال ساده میزنم. مسلما همه شما دوچرخه دینام‌دار دیده‌اید. دوچرخه دینام‌دار، چراغ کوچکی دارد؛ که موقع رکاب زدن روشن می‌شود. وقتی دوچرخه‌سوار شروع به رکاب زدن می‌کند، نیروی جنبشی(حرکتی) چرخ‌ها، توسط دینام کوچکی که روی چرخ عقب یا جلو قرار دارد؛ به نیروی الکتریسیته تبدیل می‌شود. این نیروی الکتریسیته چراغ دوچرخه را روشن می‌کند.

حالا اگر این تبدیل نیروی جنبشی به نیروی الکتریکی را برعکس کنیم. و به جای چراغ یک باتری قرار دهیم، متوجه نحوه کار دوچرخه برقی خواهید شد. در دوچرخه الکتریکی، نیروی الکتریکی باتری توسط دینام (موتور) به نیروی جنبشی تبدیل شده، و چرخ‌ها را به حرکت در می‌آورد. به همین راحتی.

 

 

باتری دوچرخه‌های الکتریکی

باتری دوچرخه‌های الکتریکی

باتری مهم‌ترین بخش دوچرخه برقی است. چون انرژی مورد نیاز موتور را تأمین می‌کند. نسل جدید باتری دوچرخه‌های برقی، از نوع یون لیتیوم و یا نیکل هیدرید است. که نحوه کار دوچرخه برقی را بسیار بهتر کرده است. این باتری‌ها توانی بین 350 تا 500 وات تولید می‌کنند. باتری لیتیوم یون که همان باتری گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ هاست، گزینه بهتری است.

باتری دوچرخه‌های الکتریکی

بعضی از مدل‌های دوچرخه‌های برقی امکان استفاده از مدل‌های مختلف باتری را دارند. باتری دوچرخه‌های الکتریکی معمولا روی تنه دوچرخه و در قسمت لوله زیرین قرار دارد.

 

نکات مهم باتری دوچرخه برقی

باتری، نقش مهمی در نحوه کار دوچرخه برقی دارد. علاوه بر این، حدود یک چهارم قیمت یک دوچرخه برقی برای باتری آن است. پس هنگام خرید دوچرخه برقی به نکات زیر در مورد باتری آن توجه کنید.

  • نوع باتری، گارانتی باتری و کیفیت اجزای باتری که روی ضمانت نوشته شده است، و تاریخ ساخت آن توجه کنید. چون عمر باتری دوچرخه برقی حدودا 5 ساله است.
  • به عدد باتری هم توجه کنید. عدد باتری دوچرخه برقی به معنی تعداد دفعات شارژ آن است. اگر عدد باتری 500 باشد. یعنی بعد از 500 با شارژ کردن دیگر عمر باتری تمام خواهد شد. عمر باتری لیتیوم یونی بین 500 تا 1000 است.
  • از باتری دوچرخه برقی خود استفاده کنید و آن را بلااستفاده نگذارید. استفاده نکردن طولانی مدت از باتری، باعث خرابی آن می‌شود.
  • و نکته بعدی استفاده درست از باتری است. درست مثل نکات استفاده صحیح از باتری موبایل. مثل شارژ به موقع و صحیح،شارژکردن کامل و…
  • و از آنجایی که تشخیص باتری اصل از تقلبی سخت است. پس حتما به فروشگاه معتبر برای خرید مراجعه کنید.

 

موتور دوچرخه‌های برقی

موتور دوچرخه‌های برقی

برای یادگیری نحوه کار دوچرخه برقی باید بدانید که موتور دوچرخه برقی چیست. هملنطور که گفتیم؛ موتور دوچرخه برقی نیروی الکتریکی باتری را به نیروی جنبشی در چرخ‌ها تبدیل کرده و دوچرخه را به حرکت در می‌آ‌ورد. موتور دوچرخه برقی با باتری‌های شارژی کار می‌کند. و با هر بار شارژ بین 25 تا 60 کیلومتر را می‌تواند طی کند.

مسافتی که یک دوچرخه برقی با هر بار شارژ طی خواهد کر؛ به عواملی مثل کیفیت دوچرخه، کیفیت باتری، شرایط آب وهوایی و شرایط جاده بستگی دارد.

 

انواع موتور دوچرخه برقی

موتور دوچرخه برقی سه نوع دارد. Mid Drive Motor، Hub Motor و Belt Motor. که از 200 وات تا 1000 وات توان دارند. و در کشورهای مختلف، مقدار توان مجاز برای موتورهای دوچرخه‌های برقی متفاوت است.

نکته مهم در نحوه کار دوچرخه برقی، توان موتور آن است. موتور دوچرخه برقی، جدا از اینکه از چه نوعی است؛ باید توان قابل قبولی داشته باشد.

 

Mid Drive Motor

موتور میانی

موتور میانی یا Mid Drive Motor، در قسمت مرکز بدنه یا رکاب دوچرخه قرار دارد. و به وسیله زنجیر، نیرو را به چرخ وارد می‌کند. قرار داشتن موتور میانی در مرکز دوچرخه برقی دو مزیت مهم دارد. یکی قدرت بالا در مسیرهای ناهموار و دیگری سرعت بالا در مسیرهای هموار. این دو مزیت باعث شده است که این نوع موتور به سرعت مورد استقبال قرار گیرد.

 

Hub Motor

هاب موتور

محبوب‌ترین مدل موتور دوچرخه‌های برقی Hub Motor است. این مدل موتور در مرکز چرخ جلو یا عقب قرار دارد(دقیقا در قسمت توپی چرخ). و نیرو را به صورت مستقیم به چرخ وارد می‌کند. مزیت این جایگیری این است که، قرارداشتن موتور در نزدیکی باتری باعث می‌شود تا نیروی موتور، سریع و به راحتی توسط باتری تامین شود.

Hub Motorهای جدید به صورت All in One هستند. یعنی موتور، باتری و سیستم کنترل کننده، همگی در مرکز چرخ جلو و عقب قرار دارند.

هاب موتورهایی که روی چرخ عقب قرار دارند، نسبت به موتورهای نصب شده روی چرخ جلو قوی‌تر هستند. اما به طور کلی هاب موتورها در مکان‌های ناهموار به شما اجازه سرعت گرفت مطلوب با دامنه دنده کامل را نمی‌دهند.

 

سیستم کنترل کننده

سیستم کنترل کننده

در نحوه کار دوچرخه برقی، سیسم کنترل دوچرخه الکتریکی برای کنترل کردن اجزای مختلف این دوچرخه است. مثل کنترل کردن سرعت، قدرت باتری، قدرت موتور و…  سیستم کنترل انواع مختلفی دارد. مثل سیستم کنترل پیچشی، سیستم کنترل پدالی و سیستم کنترل لمسی.

سیستم کنترل پیچشی روی فرمان دوچرخه برقی قرار دارد. در بعضی از سیستم‌های کنترل پیچشی، با چرخاندن یک اهرم موتور روشن می‌شود. و در بعضی دیگر با فشردن یک دکمه.

در سیستم کنترل پدالی با پدال زدن نیروی الکتریسیته وارد موتور شده و موتور دوچرخه برقی روشن می‌شود.

سیستم کنترل لمسی

و در نوع لمسی سیستم‌های کنترل؛ با صفحه نمایشگر لمسی تعبیه شده روی فرمان، به راحتی می‌توان تمام پارامتر‌ها را کنترل کرد. پارامترهایی مثل قدرت و توان موتور و باتری، شارژ باتری، مسافت طی شده، سرعت حرکت و … همچنین سیستم کنترل لمسی امکان اتصال به دیوایس‌های هوشمند، مثل گوشی یا ساعت هوشمند را هم دارد.

 

 

سرعت دوچرخه‌های برقی

نحوه کار دوچرخه برقی (سرعت)

سرعت دوچرخه‌های برقی، در نحوه کار دوچرخه برقی نقش مهمی دارد. به طور متوسط سرعت این دوچرخه‌ها بین 15 تا 70 کیلومتر بر ساعت است. این تفاوت سرعت به خاطر ناهمواری سطوح مختلف مثل سرازیری یا سراشیبی و … است.

توجه داشته باشید که این سرعت 15 تا 70 کیلومتر، در حالتی است که شما رکاب نزنید. و فقط موتور دوچرخه را براند. در صورتی که خودتان هم رکاب بزنید، می‌توانید سرعت خود را با سرعت موتور ترکیب کرده و سرعت حرکت را بالاتر ببرید.

قدرت و سرعت موتور دوچرخه‌های برقی، با توجه به قوانین کشورهای مختلف متفاوت است. دوچرخه‌های برقی که موتور بزرگ‌تری دارند، تا سرعت 45 کیلومتر بر ساعت هم می‌رسند. اما اینگونه دوچرخه‌های برقی بیشتر شبیه موتورهای گازی هستند. و دوچرخه‌سوار نقش چندانی در پدال زدن ندارد. سرعت معمولی بین 15 تا 35 کیلومتر بر ساعت است.

 

 

قدرت دوچرخه‌های برقی

نحوه کار دوچرخه برقی(قدرت)

قدرت دوچرخه برقی به توان موتور آن بستگی دارد. توان موتور دوچرخه برقی که پیش‌تر توضیح دادیم، به صورت وات مشخص می‌شود. دوچرخه‌های برقی مختلف، توان موتور مختلفی از 200 تا 700 وات دارند. هر چه توان موتور بیشتر باشد، دوچرخه قدرت بالاتری خواهد داشت. اما موتورهای با وات بالا، مسلما مصرف انرژی بیشتری هم دارند. به طور کلی دوچرخه برقی با توان موتور بالای 350 وات قدرت قابل قبولی دارد.

 

 

کلام آخر

اکثر افراد به خاطر اینکه با دوچرخه برقی آشنایی ندارند، فکر می‌کنند استفاده از این وسیله پیچیده است. ما در این مقاله به طور کامل نحوه کار دوچرخه برقی را توضیح دادیم. تا با خیال راحت این وسیله بسیار کارآمد را تهیه کنید. دوچرخه‌سواری برای سلامتی و شادابی انسان، کاهش آلودگی دیگر وسایل نقلیه و پاکیزگی محیط زیست معجزه می‌کند. به امید اینکه همه مردم برای کارهای روزمره از دوچرخه استفاده کنند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا