دوچرخه برقی چیست؟

دوچرخه برقی چیست ؟

دوچرخه برقی در راستای حمل و نقل سبز و اولین بار در سال‌های 1880 و 1890 در فرانسه و آمریکا ساخته شد.

دوچرخه برقی یا دوچرخه الکتریکی، که به آن E-bike (electric bicycle) می‌گویند، دقیقا همان دوچرخه معمولی است اما با یک تفاوت. در دوچرخه برقی، یک موتور تعبیه شده است. تا در مواقع نیاز به جای دوچرخه سوار رکاب بزند. وقتی دوچرخه سوار خسته می‌شود یا در مسیر شیب دار و یا طولانی قرار دارد؛ یا زمانی که می‌خواهد با تلفنش صحبت کند. و در بسیاری از مواقع دیگر، موتور دوچرخه برقی به یاری دوچرخه سوار می‌آید.

دوچرخه برقی با اینکه طراحی مکانیکی ساده‌ای دارد، اما یکی از بهترین اختراعات بشر است. در این مقاله به شما خواهیم گفت دوچرخه برقی چیست ؟ و اینکه اگر قصد خرید دوچرخه را دارید، چرا بهترین گزینه دوچرخه برقی است.

 

 

انواع دوچرخه برقی چیست ؟

دوچرخه برقی انواع مختلفی دارد. از دوچرخه‌های برقی که با یک موتور ساده که به دوچرخه سوار در پدال زدن کمک می‌کنند، تا دوچرخه‌های برقی که به یک موتورگازی شبیه هستند که فقط پدال دارد.

 

1-دوچرخه برقی شهری(COMMUTER)

دوچرخه برقی شهری مخصوص تردد در مناطق شهری است.

دوچرخه برقی چیست؟

 

2-دوچرخه برقی باری(CRUISER )

دوچرخه برقی باری، مخصوص حمل وسیله است، و سواری آسانی دارد. طراحی دوچرخه برقی باری ارگونومیک است. به طوری که اضافه وزن بار، برای دوچرخه سوار خستگی نداشته باشد.

دوچرخه برقی باری

 

3-دوچرخه برقی تاشو(FOLDING)

دوچرخه برقی تاشو، امکان تاشدن و جمع شدن برای جابه جایی آسان دارد. مخصوص کسانی است که می‌خواهند دوچرخه‌شان در صندوق عقب ماشین جا شود. یا کسانی که می‌خواهند دوچرخه خود را به راحتی داخل اتوبوس، مترو یا مکان‌های دیگر ببرند.

دوچرخه برقی باری

 

4-دوچرخه برقی حمل محموله (eCargo)

دوچرخه برقی eCargo مخصوص کسانی است که می‌خواهند کودکان خود، یا وسیله و باری را با دوچرخه جابه جا کنند.

دوچرخه برقی eCargo

 

5-دوچرخه برقی مسافرتی (TOURING)

دوچرخه برقی مسافرتی، مخصوص طی کردن مسافت‌های طولانی و مسافرت است.

دوچرخه برقی مسافرتی

 

6-دوچرخه برقی کوهستان (eMTB)

دوچرخه برقی کوهستان، مخصوص کوه پیمایی و مسیرهای شیب دار و سخت است.

دوچرخه برقی کوهستان

 

 

انواع حالت حرکت دوچرخه برقی چیست؟

در مقاله «دوچرخه الکتریکی چگونه کار می‌کند؟» به طور کامل درمورد نحوه کار دوچرخه برقی توضیح دادیم. در اینجا به معرفی سه حالت حرکت دوچرخه برقی می‌پردازیم.

 • حالت حرکت عادی: مانند حرکت با دوچرخه معمولی است و از موتور استفاده نمی‌شود.
 • حالت پدال کمکی(کمک رکاب): با رکاب زدن دوچرخه سوار، دوچرخه شروع به کار می‌کند.
 • حالت تمام الکتریکی: حرکت دوچرخه توسط سیستم کنترل یا دسته گاز کنترل می‌شود.

 

 

اجزا دوچرخه برقی چیست ؟

دوچرخه برقی همان دوچرخه معمولی است که فقط چند قطعه اضافه دارد. این سه جز شامل: موتور، باتری و یک سیستم کنترل کننده(دسته گاز) است.

 

باتری دوچرخه برقی

باتری دوچرخه برقی نیروی مورد نیاز موتور برای به حرکت درآوردن چرخ را تامین می‌کند. باتری دوچرخه برقی شارژی است. و حدود سه ساعت زمان برای شارژ شدن نیاز دارد. دوچرخه برقی با شارژ کامل، می‌تواند مسیری بین 25 تا 60 کیلومتر را طی کند. اما این مسیر به عوامل مختلفی مثل میزان ناهمواری‌های مسیر، تعداد توقف، وزن دوچرخه سوار و بار، وزش باد، دمای هوا و … بستگی دارد.

اولین باتری دوچرخه‌های برقی از نوع اسید سرب بود. که هم عمر کمتری داشت و هم بسیار سنگین بود. باتری‌های جدید ازنوع لیتیوم یون است. مانند باتری گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌ها.

باتری لیتیوم یون

درست است که قیمت باتری لیتیوم یون گران تر است. اما بسیار بهتر و کارآمد تر از انواع دیگر باتری‌هاست. این باتری‌ها سبک‌تر و سالم تر هستند. و سریع‌تر شارژ می‌شوند. و عمر بیشتری هم دارند. به طور متوسط باتری‌های دوچرخه‌های برقی سرعت 15 تا 70 کیلومتر بر ساعت تولید می‌کنند. (سرعت مجاز دوچرخه‌های برقی در اکثر کشورها 15 تا 35 کیلومتر بر ساعت است.)

 

موتور دوچرخه برقی

اگر از شما بپرسند دوچرخه برقی چیست ؟ اولین چیزی که به ذهنتان می‌آید داشتن موتور است. در دوچرخه برقی، موتور نیروی الکتریکی را از باتری گرفته و به نیروی حرکتی در چرخ‌ها تبدیل می‌کند.

در کشورهای مختلف، قوانین مختلفی برای دوچرخه‌های برقی وضع شده است. دوچرخه‌های برقی اروپایی، معمولا توان موتور 250 وات دارند. اما دوچرخه‌های برقی آمریکایی توان موتور بالاتری (حدود 500 تا 750 وات) دارند. که قدرت، سرعت و شتاب بیشتری خواهند داشت. مخصوصا در جاده‌های شیب‌دار.

موتور دوچرخه برقی با توجه به محل نصب آن انواع مختلفی دارد.

 

هاب موتور

هاب موتور

هاب موتور را وسط چرخ عقب یا جلو وصل می‌کنند. هاب موتور به خورشیدی (چرخ دنده بزرگ) وصل می‌شود. هاب موتور‌هایی که به خورشیدی عقب متصل می‌شوند، سرعت و قدرت بیشتری دارند. به این مدل هاب موتورها، موتور تمام توان نیز می‌گویند. دوچرخه برقی با موتور تمام توان، برای کسانی مناسب است که نمی‌خواهند زیاد رکاب بزنند. از این رو باتری دوچرخه برقی با موتور تمام توان، بزرگ‌تر و سنگین‌تر از بقیه باتری‌هاست.

Hub Motorهای جدید به صورت All in One هستند. یعنی موتور، باتری و سیستم کنترل کننده، همگی در مرکز چرخ جلو و عقب قرار دارند.

 

 موتور میانی

 موتور میانی

موتور میانی در قسمت وسط دوچرخه (توپی بدنه یا رکاب) نصب می‌شود. به این نوع موتورها، موتور کمکی نیز می‌گویند. زیرا دوچرخه سوار، رکاب زن اصلی است. و در مواقع نیاز از این موتور استفاده می‌کند. موتورهای میانی باعث افزایش سرعت و قدرت دوچرخه، هم در مسیرهای ناهموار و هم در مسیرهای هموار می‌شوند.

 

بدنه دوچرخه برقی

بدنه دوچرخه برقی

بدنه دوچرخه برقی از جنس آلیاژ آلمینیوم است. که باعث می‌شود بدنه در عین استحکام و محکم بودن، سبک نیز باشد. زیرا سنگینی دوچرخه برقی، باعث اتلاف انرژی باتری و کاهش سرعت خواهد شد.

 

سیستم کنترل دوچرخه برقی چیست ؟

سیستم کنترل دوچرخه برقی چیست ؟

در دوچرخه‌های برقی می‌توان سرعت موتور، قدرت موتور و… را تنظیم کرد. اینکار را به وسیله سیستم کنترل یا به اصطلاح دسته گاز، انجام می‌دهیم. سیستم کنترل روی دسته دوچرخه قرار دارد. سیستم کنترل دوچرخه برقی سه مدل دارد. پیچشی(اهرم یا دکمه دارد)، پدالی و لمسی.

در سیستم کنترل لمسی، موارد بسیاری را می‌توان تنظیم و کنترل کرد. مثل سرعت و قدرت موتور و باتری، میزان کالری سوزانده شده، مسیر پیشنهادی، اعلام شرایط آب وهوایی و… . همچنین می‌توان به راحتی آن را به گوشی هوشمند خود وصل کرده و به راحتی پیام‌ها و برنامه‌های خود را چک کنید.

 

 

چرا دوچرخه برقی بهتر از دوچرخه معمولی است؟

چرا دوچرخه برقی بهتر از دوچرخه معمولی است؟

حالا که فهمیدیم دوچرخه برقی چیست، بهتر است بدانید که اگر قصد خرید دوچرخه را دارید، کدام مناسب تر است. دوچرخه برقی یا دوچرخه معمولی؟

دوچرخه سواری رانندگی جدید است. و در کشورهای پیشرفته روز به روز در حال افزایش است. کارآمدی دوچرخه برقی اینجا مشخص می‌شود که دوچرخه سوار همانطور که ورزش می‌کند؛ در مواقع نیاز، از موتور برای شیب تند یا طی کردن قسمتی از یک مسافت طولانی بهره می‌برد. اینکار هم راندمان دوچرخه سوار را بالا می‌برد. و هم به او فشار وارد نمی‌کند. شما می‌توانید به راحتی با دوچرخه برقی کالری سوزی کنید. اما ظاهر عرق کرده یا خستگی بیش از حد هم نداشته باشید.

 

 

آینده دوچرخه‌های برقی

آینده دوچرخه‌های برقی

در مدل‌های جدید دوچرخه برقی، به خاطر استفاده نکردن از باتری و هر گونه مواد اولیه مضر برای طبیعت، از پنل های خورشیدی برای تامین انرژی موتور استفاده می‌کنند. این پنل‌ها در عقب دوچرخه (روی ترک بند)، به صورت سایه بان یا روی بدنه چرخ‌ها نصب می‌شوند.

دوچرخه برقی خورشیدی

 

مزیت دوچرخه برقی چیست ؟

با اینکه همه می‌دانند دوچرخه سواری چقدر مزیت برای خود شخص و طبیعت دارد، اما باز هم؛ همه دوچرخه سواری را برای انجام کارهای روزمره استفاده نمی‌کنند. زیرا خستگی، تعریق زیاد و… را به دنبال دارد. اما دوچرخه برقی تمام این معایب را از سر راه برداشته است. در زیر به چند نمونه از مزایای دوچرخه برقی اشاره می‌کنیم.

 • دوچرخه برقی از خستگی و تعریق زیاد دوچرخه سوار جلوگیری می‌کند.
 • با دوچرخه برقی می‌توان با صرف انرژی کمتر، مسافت بیشتری نسبت به دوچرخه معمولی طی کرد.
 • با دوچرخه برقی می‌توان در انواع مسیرها تردد کرد. از کوهپیمایی گرفته تا خیابان‌های صاف.
 • دوچرخه برقی علاوه بر سرعت قابل قبولی که برای تردد دارد، پاک‌تر و ایمن‌تر از دیگر وسایل نقلیه است.
 • دوچرخه برقی ارزان‌تر از دیگر وسایل نقلیه است. همچنین به راحتی و بدون معطلی در ترافیک، می‌توان مسیرهای طولانی را پیمود.
 • همه افراد با هر سن و شرایطی می‌توانند از دوچرخه برقی استفاده کنند. و محدودیتی به خاطر شرایط جسمانی، عدم آمادگی جسمانی و … نخواهند داشت.
 • با توجه به اینکه دوچرخه برقی سنگین تر از دوچرخه معمولی است؛ پدال زدن با دوچرخه برقی، باعث تقویت بیشتر عضلات قسمت مرکزی بدن، مخصوصا شکم خواهد شد.
 • دوچرخه برقی باعث می‌شود کمتر خسته شوید و پس از پایان دوچرخه سواری همچنان قدرت داشته باشید.

 

 

نکات مهم هنگام خرید دوچرخه برقی چیست ؟

در خرید دوچرخه چند نکته بسیار اهمیت دارد.

 • ضمانت و گارانتی دوچرخه
 • باتری: در مقاله نحوه کار دوچرخه برقی، به طور کامل ویژگی‌های یک باتری خوب دوچرخه برقی را توضیح دادیم. پیشنهاد می‌کنیم حتما این مقاله را بخوانید
 • راحتی دوچرخه: دوچرخه برقی انواع مختلفی دارد. شما باید دوچرخه مناسب با شرایط و نیاز خود را بخرید. ما در این مقاله (دوچرخه برقی چیست ؟) به طور مختصر انواع دوچرخه برقی را توضیح داده‌ایم. اما حتما در این باره تحقیق کنید.
 • جنس بدنه دوچرخه
 • موتور دوچرخه برقی: به طور کلی دوچرخه برقی با توان موتور بالای 350 وات بخرید. توان کمتر از 350 اصلا کارایی لازم را ندارد.

 

 

کلام آخر

در این مقاله با موضوع «دوچرخه برقی چیست ؟» آشنا شدید. دوچرخه برقی تحول مهمی در تحرک هوشمند و سالم، بدون آسیب به محیط زیست محسوب می‌شود. اگر مردم فقط یک بار در هفته برای کارهای روزمره و سرکار رفتن، از دوچرخه برقی به جای دیگر وسایل حمل و نقل استفاده کنند، مقدار قابل توجه و باورنکردنی از میزان گازهای گلخانه‌ای کم خواهد شد.

درست است که قیمت دوچرخه برقی بیشتر از دوچرخه معمولی است. اما بسیار کارآمدتر است. علاوه بر این، شرکت‌های زیادی در شهرهای مختلف، با هدف سلامت انسان و محیط زیست، دوچرخه (معمولی و برقی) کرایه می‌دهند. از این فرصت استفاده کنید و از دوچرخه سواری با دوچرخه برقی نهایت لذت را ببرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا