راه های افزایش ایمنی باتری لیتیوم یون

راه های افزایش ایمنی باتری لیتیوم یون

باتری‌های شارژی از جمله باتری لیتیوم یون در اکثر وسایل ما جا خوش کرده است. از لوازم شخصی مثل گوشی موبایل و لپ تاپ و ساعت هوشمند گرفته تا ابزارآلات، لوازم برقی خانگی، لوازم پزشکی و…

باتری لیتیوم یون هم مثل هر منبع ذخیره انرژی دیگر، نیاز به رعایت نکاتی برای افزایش ایمنی دارد. در این مقاله درمورد راه ‌های افزایش ایمنی باتری لیتیوم یون، صحبت می‌کنیم. با رعایت این نکات، ایمنی و عمر باتری لیتیوم یون وسایل الکتریکی خود را بالا ببرید.

 

 

باتری لیتیوم یون چیست؟

باتری لیتیوم یون چیست؟

باتری لیتیوم یون یا LIB از جمله باتری‌های ثانویه یا قابل شارژ است؛ که مواد فعال داخل آن یون فلز لیتیوم هست.  عملکرد این باتری به وسیله حرکت یون لیتیوم، از الکترود منفی به سمت الکترود مثبت است.  باتری لیتیوم یون، بیشتر در وسایل الکتریکی قابل حمل کاربرد دارد.

باتری لیتیوم یون انواع مختلفی دارد. مثل باتری لیتیوم سولفور، باتری لیتیوم پلیمری و… . قیمت، نحوه عملکرد و ایمنی انواع مختلف باتری لیتیوم یون با یکدیگر متفاوت است. در این بین، باتری لیتیوم پلیمری کاربرد بیشتری دارد. و در گوشی‌های هوشمند جدید از باتری لیتیوم پلیمری استفاده می‌شود.

 

مزیت باتری لیتیوم یون نسبت به دیگر باتری‌های شارژی

باتری لیتیوم یون، 2 برابر انرژی بیشتر نسبت به باتری‌های بر پایه نیکل، و 4 برابر انرژی بیشتر نسبت به باتری2های اسید سرب دارد. همچنین وزن و حجم باتری‌های لیتیوم یون، 3 تا 5 برابر کمتر از دیگر باتری‌هاست. اما ایمنی این باتری نسبت به باتری نیکل هیدرید کمتر است.

 

 

خطرات باتری لیتیوم یون

خطرات باتری لیتیوم یون

اولین باتری لیتیوم یون در سال 1991 توسط کمپانی سونی تولید شد. آن زمان تولید کنندگان از خطرات احتمالی باتری‌های لیتیوم یون آگاه بودند. حتی چندین مورد انفجار باتری لیتیوم یون گوشی‌ موبایل، در دست مصرف کنندگان رخ داد.

از همان سال 1991، تولیدکنندگان به صورت مداوم در حال تحقیق و آزمایش برای بهبود این باتری انقلابی بودند. و تاکنون موفق هم شده‌اند. انواع باتری‌های لیتیوم یون غیر فلز تولید شده از سال 2006 تاکنون، گواه این موفقیت است. اما باز هم این باتری به دلیل واکنش بسیار سریع ماده فعال آن، باید درست استفاده شود. تا ایمنی بالای خود را حفظ کند.

همچنین شرکت‌های تولید کننده باتری لیتیوم یون اعلام کرده‌اند که در برخی موارد نادر، وجود ذرات میکروسکوپی فلزی در سلول‌های باتری لیتیوم یون، باعث اتصال کوتاه و بروز خطر خواهد شد. در ادامه راه حل‌های افزایش ایمنی باتری لیتیوم یون را آورده‌ایم.

پیشنهاد می‌کنم مقاله «حمل باتری لیتیوم یون در هوا چه خطراتی دارد؟» را بخوانید.

 

 

افزایش ایمنی باتری لیتیوم یون

برای افزایش ایمنی باتری لیتیوم یون، سعی شده است که از الکترولیت‌های غیر قابل اشتعال استفاده شود. زیرا الکترولیت‌های آلی که در اکثر باتری‌های لیتیوم یون وجود دارد، بسیار فرار و اشتعال پذیر هستند. از این رو در باتری‌های جدید لیتیوم یون، از الکترولیت‌های آبی، سرامیکی جامد، پلیمری، مایعات یونی و دیگر الکترولیت‌هایی که فلوئوریزه بالایی دارند، استفاده شده است.

امروزه پر استفاده‌ترین باتری شارژی، باتری لیتیوم یون و لیتیوم پلیمر به دلیل چگالی بالای آن‌ها است. باتری لیتیوم یون و لیتیوم پلیمر ساختار تقریبا یکسانی دارند. در مقاله «انواع باتری از گذشته تاکنون» به توضیح ساختار این دو باتری پرداخته‌ایم.

باتری لیتیوم یون و انواع آن به دلیل مزیت چگالی بالا، ممکن است در صورت استفاده نادرست خطرآفرین هم باشند. به همین خاطر استفاده درست و رعایت نکات ایمنی در استفاده از این باتری‌ها امری ضروریست.

 

 

راه اول برای افزایش ایمنی باتری لیتیوم یون

دستکاری نکردن باتری

از دستکاری باتری لیتیوم یون وسایل خود خودداری کنید. شما هر چقدر هم دانش الکترونیکی داشته باشید، به صورت دستی نه تنها نمی‌توانید ظرفیت باتری لیتیوم یون خود را بالا ببرید، بلکه با دستکاری کردن آن موجب سوختن یا انفجار باتری خواهد شد. حرارت، فشار و دستکاری باتری لیتیوم یون، باعث از کنترل خارج شدن سلول‌های این باتری شده. و انتشار گازهای سمی یا حتی انفجار باتری را در پی دارد.

 

 

راه دوم برای افزایش ایمنی باتری لیتیوم یون

داغ نشدن باتری

داغ نشدن باتری

برای افزایش ایمنی باتری لیتیوم یون، مراقب باشید که باتری لیتیوم یون بیش از حد داغ یا سرد نشود. محدوده دمایی که باتری لیتیوم یون بر پایه کبالت می‌تواند در آن فعالیت کند، 20- تا 60 درجه سانتی گراد است. اگر دما پایین‌تر یا بالاتر از این مقدار باشد، دستگاه به طور خودکار فعالیت باتری را قطع یا کم خواهد کرد.

این محدوده دمایی ماکزیمم و مینیمم برای باتری لیتیوم یون است. در صورتی که، بهترین دما برای باتری لیتیوم یون 10 تا 30 درجه سانتی گراد است.  اگر شما از باتری لیتیوم یون خود در دمای کمتر یا بیشتر از 10 تا 30 درجه استفاده کنید، به مرور باتری آسیب دیده و ظرفیت آن پایین می‌آید. همچنین افزایش دمای بیش از حد باتری، ممکن باعث آتش سوزه یا انفجار آن شود.

در صورت داغ شدن باتری لیتیوم یون آن را سریعا از دستگاه جدا کنید. و پس از خنک شدن دوباره جا بزنید. البته محدوده دمایی یون لیتیوم بر پایه منگنز، بسیار زیاد و تا حدود 250 درجه سانتی‌گراد تا قبل از ناپایداری است. از این یون لیتیوم، در ساخت باتری‌های لیتیوم یون در تجهیزات پزشکی و ابزار برقی استفاده می‌شود.

 

 

راه سوم برای افزایش ایمنی باتری لیتیوم یون

استفاده از شارژر اصل

استفاده از شارژر اصل

راه حل دیگر برای افزایش ایمنی باتری لیتیوم یون، استفاده از شارژ اصل و معتبر است. به طور کلی شارژ باتری فشار زیادی را به آن وارد خواهد کرد. به همین دلیل، اگر میزان ولتاژ ورودی به باتری به اندازه و یکنواخت نباشد، این فشار چندبرابر شده و به باتری آسیب می‌زند.

استفاده از شارژر غیر اصل یا شارژر آسیب دیده، باعث افزایش دمای باتری خواهد شد. اگر باتری لیتیوم یون شما پس از مدتی دچار اختلال شد، حتما شارژر آن را چک کرده و در صورت آسیب دیدگی آن را تعویض کنید.

 

 

راه چهارم افزایش ایمنی باتری لیتیوم یون

جداکردن باتری بلا استفاده از دستگاه

جداکردن باتری از دستگاه، درمواقعی از دستگاه استفاده نمی‌کنیم؛ باعث افزایش ایمنی باتری لیتیوم یون و همچنین افزایش طول عمر آن می‌شود. اگر قصد دارید از باتری لیتیوم یون خود مدتی استفاده نکنید، حتما ابتدا آن را تخلیه کنید. زیرا بلا استفاده ماندن طولانی مدت باتری لیتیوم یون فول شارژ، باعث آسیب به باتری یا حتی بروز خطر خواهد شد.

 

 

راه پنجم برای افزایش ایمنی باتری لیتیوم یون

تمیز کردن باتری

تمیز کردن گرد و خاک و آلودگی از روی باتری لیتیوم یون، باعث افزایش ایمنی آن خواهد شد.  تمیز نگهداشتن باتری، نه تنها ایمنی آن را بالا می‌برد. بلکه باعث افزایش بهره وری و طول عمر آن نیز می‌شود. هر چند وقت یکبار، تمام روکش و اتصالات باتری را به خوبی تمیز کنید. ورود حتی اپسیلون گرد و غبار به داخل سلول باتری خطرناک است. همچنین تمیز کردن باتری، باعث خنک ماندن باتری در حین شارژ و دشارژ خواهد شد. برای تمیز کردن باتری از هیچ گونه مایع تمیز کننده ای استفاده نکنید. یک دستمال مرطوب یا مسواک نرم برای اینکار کافیست.

 

 

راه ششم افزایش ایمنی باتری لیتیوم یون

شارژ کردن اصولی باتری

شارژ کردن پی در پی و غیر اصولی باتری لیتیوم یون، باعث خرابی و کاهش ایمنی آن خواهد شد. برای افزایش ایمنی باتری لیتیوم یون، آن را به اندازه نرمال و نه زیاد، شارژ کنید. همچنین سعی کنید شارژ را همیشه بین 20 تا 80 درصد نگهدارید. و از شارژ کردن 100 درصد باتری هم بپرهیزید.

 

 

راه‌های تشخیص باتری لیتیوم یون خراب

راه‌های تشخیص باتری لیتیوم یون خراب

اگر سلولی از باتری لیتیوم یون خراب شود، صدای خش خش مانندی از داخل باتری شنیده می‌شود. این صدا ناشی از نشت الکترولیت است. اگر باتری لیتیوم یون شما این صدا را می‌دهد، آن را تعویض کنید. زیرا الکترولیت خارج شده از سلول، بسیار اشتعال پذیر است. و در صورت وجود گرما، باعث بروز خطر خواهد شد. ( اگر به هردلیل باتری لیتیوم یون شما آتش گرفت، هرگز از آب برای خاموش کردن آتش استفاده نکنید.)

 

 

کلام آخر

در این مقاله راه های افزایش ایمنی باتری لیتیوم یون و راه‌های استفاده درست از  آنرا توضیح دادیم. تا با استفاده درست، بتوانید ایمنی و طول عمر این باتری را افزایش دهید. سهل انگاری و استفاده نادرست از هر وسیله برقی علاوه بر خراب شدن آن دستگاه، ممکن است باعث بروز خطرات جبران ناپذیری شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا