روش تشخیص باتری قلمی شارژی

روش تشخیص باتری قلمی شارژی

انواع باتری‌های قلمی از پرمصرف‌ترین باتری‌ها در جهان است. اکثر وسایل الکتریکی روزمره خانگی مانند انواع ریموت‌ها، اسباب بازی‌ها و… به باتری‌های نیم قلمی و قلمی نیاز دارند. برای وسایلی که پرمصرف هستند، بهتر است باتری قلمی قابل شارژ بخرید. اما از کجا بفهمیم باتری قلمی شارژی است؟ در این مقاله ابتدا انواع باتری‌های قابل شارژ قلمی را نام برده. سپس چند روش ساده برای تشخیص باتری قلمی شارژی را توضیح داده‌ایم. با باتری بازار همراه باشید.

 

 

انواع باتری قلمی قابل شارژ متداول در بازار

انواع باتری قلمی شارژی متداول در بازار

باتری‌های قلمی معمولی، از جنس روی کربن، آلکالاین و لیتیوم هستند. باتری‌های قلمی شارژی نیز انواع مختلفی دارند. که هر کدام، از مواد اولیه متفاوتی ساخته شده‌اند. در همه انواع باتری شارژی، رعایت نکات نگهداری باتری شارژی اهمیت دارد. انواع باتری شارژی قلمی عبارتند از:

 

 • باتری قلمی شارژی آلکالاین

برای مصارف ولتاژ پایین، از باتری‌های قلمی آلکالاین قابل شارژ استفاده کنید. این باتری مزایای زیادی نسبت به دیگر انواع باتری‌های قلمی شارژی دارد. از جمله: ایمنی بالا، عدم آسیب زیست محیطی، نرخ دشارژ پایین و در نتیجه عمر قفسه و عمر مفید بالاتر این باتری، باعث شده است که قیمت آن نسبت به دیگر انواع باتری‌های قلمی قابل شارژ کمی بالاتر باشد. اما نسبت به باتری قلمی نوع لیتیومی، قیمت پایین‌تری دارد.

 

 • باتری قلمی شارژی لیتیوم یون

تمام انواع باتری‌ها از جنس لیتیوم یون نباید کاملا دشارژ (تخلیه) شوند. برعکس باتری‌های نیکل کادمیم و نیکل متال هیدرید. برای اینکه باتری‌های قلمی قابل شارژ لیتیوم یونی شما عمر بیشتری داشته باشند، همیشه شارژ آن را بین 20 تا 80 درصد نگه دارید. یعنی نه شارژ کامل و نه تخلیه کامل. در ضمن برای شارژ باتری‌های لیتیومی حتما از شارژر مخصوص آن استفاده کنید. زیرا این باتری‌ها در صورت گرفتن ولتاژ نامناسب، خطر انفجار دارند.

 

 • باتری قلمی شارژی لیتیوم پلیمر

باتری‌های لیتیوم پلیمر، نوع جدیدتر باتری‌ای لیتیوم یون هستند.

 

 • باتری قلمی شارژی نیکل متال هیدرید

برای مصارف ولتاژ بالا، از این نوع باتری‌های قلمی قابل شارژ استفاده کنید. باتری‌های قلمی قابل شارژ نیکل متال هیدرید نرخ دشارژ پایین‌ی نیز دارند. همچنین برای شارژ کردن آن‌ها باید باتری کاملا تخلیه شده باشد.

 

 • باتری قلمی شارژی نیکل کادمیم

باتری‌های نیکل کادمیم طول عمر بالایی دارند. اما به شرط استفاده درست. این باتری‌ها به دلیل داشتن اثر حافظه، حتما باید بعد تخلیه کامل، شارژ شوند. همچنین باید شارژ  کردن آن‌ها کامل صورت گیرد. علاوه بر این خطرات باتری نیکل کادمیم برای محیط زیست خطرناک‌تر از دیگر باتری‌هاست. زیرا این باتری دارای فلز سخت می‌باشد.

 

 

مزایای باتری قلمی شارژی

در مقاله «مزایا و معایب باتری شارژی» به طور کامل مزایای باتری‌های شارژی را توضیح داده‌ایم. در اینجا به بیان مختصری از مزایای باتری‌های قلمی قابل شارژ اکتفا می‌کنیم.

 • اولین مزیت باتری قلمی شارژی، کاربرد گسترده و بدون محدودیت آن است. از این باتری می‌توان به جای باتری‌های قلمی معمولی در تمامی وسیله‌ها استفاده کرد.
 • استفاده از باتری‌های قلمی قابل شارژ، باعث کاهش هزینه‌های خرید باتری معمولی خواهد شد.
 • استفاده از باتری‌های قلمی قابل شارژ باعث کاهش آلودگی محیط زیستی ناشی از دور انداختن باتری‌های معمولی خواهد شد.

 

 

از کجا بفهمیم باتری قلمی شارژی است؟

از کجا بفهمیم باتری قلمی شارژی است؟

 • خواندن اطلاعات روی باتری

یک روش بسیار راحت برای تشخیص باتری قلمی شارژی، خواندن اطلاعات درج شده روی باتری است. تقریبا روی بدنه تمام باتری‌های قابل شارژ، عبارت «Rechargable» نوشته شده است. پس اگر این کلمه را روی باتری‌های قلمی دیدید؛ به معنای شارژی بودن باتری است.

 

 • از طریق ولتاژ خروجی باتری

تمام باتری‌های قلمی، اعم از معمولی و شارژی، با ولتاژ 1.2 ولت تولید و روانه بازار می‌شوند. اما باتری‌های قلمی شارژی، با هر بار شارژ امکان افزایش ولتاژ تا 1.5 ولت را دارد. باتری قلمی شارژی ولتاژ بیشتری نسبت به دیگر باتری‌های قلمی معمولی دارد. زیرا باتری‌های شارژی ساختار به مراتب قوی‌تری نسبت به اکثر باتری‌های اولیه (یکبار مصرف) دارند. اگر ولتاژ باتری‌های قلمی شما، 1.5 تا 2.1 ولت باشند، به معنای شارژی بودن آن هاست. توجه داشته باشید که در باتری‌های قلمی شارژی از نوع لیتیوم، ولتاژ بیشتر و حدود 7.3 ولت است. روی بدنه باتری تمام اطلاعات از جمله ولتاژ خروجی باتری، نوشته شده است. “v” نماد ولت است. پس عددی که کنار v نوشته شده است؛ ولتاژ را نشان می‌دهد.

همچنین اگر ولت سنج یا آنالایزر باتری نیز داشته باشید، می‌توانید مقدار ولتاژ خروجی باتری را اندازه‌گیری کنید.

 

 

شارژر باتری قلمی شارژی

شارژر باتری قلمی شارژی

برای شارژ کردن باتری قلمی قابل شارژ، می‌توانید از دو نوع شارژر استفاده کنید. در ادامه هر دو مدل را توضیح می‌دهیم.

 • شارژر معمولی

شارژرهای معمولی باتری قلمی، تک مداره هستند. یعنی باتری‌هایی که در این شارژر قرار می‌دهید؛ به طور همزمان از یک مدار تغذیه می‌کنند. پس در صورت استفاده از شارژر معمولی، باتری‌های قلمی یکسان و یک مدل را در شارژر قرار دهید. و از شارژر کردن باتری‌های متفاوت در کنار هم استفاده نکنید.

شارژرهای معمولی، تکنولوژی “شارژ قطع کن” ندارند. و اگر باتری بعد از کامل شدن شارژ، در شارژر بماند، همچنان جریان وارد آن خواهد شد. این امر به مرور باعث کاهش ظرفیت و عمر باتری خواهد شد. البته بعضی مدل‌های مرغوب شارژرهای غیر هوشمند، یک تایمر شارژر قطع کن نیز دارند؛ که به وسیله یک چراغ، هشدار می‌دهد.

 • شارژر هوشمند

این شارژر برای هر خروجی، مدار جداگانه دارد. این شارژر، ولتاژ و جریان متناسب با نوع  باتری قلمی را محاسبه کرده و با توجه به ظرفیت باتری شروع به شارژ آن خواهد کرد. نکته مثبت دیگر در شارژهای هوشمند این است که؛ بعد از کامل شدن شارژ هر باتری، شارژر به صورت خودکار برق دهی به آن را قطع خواهد کرد. به این ترتیب می‌توانید باتری‌های قلمی مختلف را همزمان با این شارژر شارژ کنید؛ بدون اینکه به آن‌ها آسیبی برسد. شارژر‌های هوشمند، باتری‌های دارای اثر حافظه مثل باتری نیکل کادمیم را به صورت خودکار رفرش کرده؛ و سپس اقدام به شارژ باتری می‌کنند.

 

 

مدت زمان شارژ باتری قلمی شارژی

مدت زمان شارژ باتری قلمی شارژی

زمان مورد نیاز برای شارژ انواع باتری قلمی شارژی، با یکدیگر متفاوت است. زمان شارژ هر باتری قلمی شارژی به ظرفیت و جریان خروجی آن بستگی دارد. عموما کارخانه سازنده مدت زمان شارژ باتری قلمی شارژی را روی بسته‌بندی آن می‌نویسد. اما اگر چنین نبود؛ خودتان می‌توانید زمان شارژ را حدودی محاسبه کنید. برای محاسبه مدت زمان شارژ باتری، ظرفیت باتری (Ah) را تقسیم بر جریان خروجی باتری (A) کنید. در این صورت زمان مورد نیاز شارژ باتری بر حسب ساعت، بدست می‌آید.

البته اگر شارژر اتوماتیک یا هوشمند داشته باشید، نیازی نیست نگران زمان شارژ و در شارژر ماندن باتری شوید. زیرا همانطور که گفتیم؛ شارژرهای اتوماتیک تکنولوژی شارژ قطع کن دارند.

 

 

نکات خرید باتری قلمی

نکات خرید باتری قلمی

امکان جایگزینی همه باتری‌های معمولی و آلکالاین قلمی ، با باتری قلمی شارژی وجود دارد.

اگر مصرف باتری دستگاه شما زیاد است، بهتر است از باتری قلمی قابل شارژ استفاده کنید. باتری قلمی به دلیل تولید بالا، مقرون به صرفه‌ترین باتری است که در هر فروشگاه آنلاین و حضوری می‌توانید آن را پیدا کنید. قیمت باتری آلکالاین تقریبا 3 برابر بیشتر از باتری قلمی معمولی است. اما عمر باتری آلکالاین 7 برابر یک باتری قلمی معمولی است.

ولتاژ اولیه این باتری‌های قلمی شارژی 1.2 ولت است؛ که بعد از شارژ تا 1.5 ولت نیز افزایش می‌یابد. جنس باتری‌های استوانه‌ای یا قلمی قابل شارژ متداول در بازار لیتیوم، نیکل کادمیم (1100 میلی آمپری) و نیکل متال هیدرید است. با توجه به میزان مصرف و سرعت دریافت انرژی دستگاه مورد نظرتان، باید یکی از انواع باتری قابل شارژ قلمی  را بخرید. زیرا هر کدام از انواع باتری شارژی میزان ولتاژ و نرخ شارژ و دشارژ متفاوتی دارند.

 

 

تاریخ تولید باتری

به تاریخ تولید و تاریخ انقضا باتری که می‌خرید؛ توجه کنید. زیرا همه باتری‌ها نرخ دشارژ خودکار (DOD) یا عمر قفسه دارند. به این معنی که باتری اگر به مدت زیادی بلااستفاده بماند، به طور خود به خود کمی از ظرفیت خود را به مرور از دست می‌دهد. به همین دلیل بهتر است باتری‌هایی که زمان زیادی از تولید آن‌‌ها گذشته است را نخرید. توجه داشته باشد که روی باتری‌های معمولی، آلکالاین و لیتیوم، تاریخ انقضا ثبت می‌شود. و روی باتری‌های شارژی تاریخ تولید ثبت می‌شود. در جدول زیر عمر قفسه یا نرخ دشارژ خودکار بعضی از باتری‌ها آمده است.

نوع باتری قابلیت شارژ عمر قفسه
قلیایی (Alkaline) ندارد 5 سال
روی-کربن (ZnC) ندارد 2 تا 3 سال
لیتیوم-فلز (LiM) ندارد 10 سال
لیتیوم-یون (Li-ion دارد 2 تا 3 درصد در ماه
نیکل-هیدرید فلز (NiMH) جدید دارد 2 تا 3 درصد در ماه
نیکل هیدرید فلز (NiMH) قدیمی دارد 30 درصد در ناه
نیکل-کادمیوم (NiCd) دارد 15 تا 20 درصد در ماه
سربی-اسیدی (Lead–Acid) دارد 4 تا 6 درصد در ماه

 

 

کلام آخر

در سال‌های اخیر و با روی کار آمدن باتری‌های شارژی، خرید مکرر باتری‌های معمولی، دیگر معقول و مقرون به صرفه به نظر نمی‌رسد. از این رو، بسیاری از مردم به خرید باتری‌های قابل شارژ قلمی، برای دستگاه‌های خود روی آورده‌اند. در این مقاله، به معرفی انواع باتری‌های قلمی شارژی، مزایای آن و روش تشخیص باتری قلمی شارژی پرداختیم. اگر سوالی در این رابطه داشتید با ما در قسمت نظرات در میان بگذارید.

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا