مواد اولیه باتری و تکنولوژی تولید باتری خودرو

مواد اولیه باتری و تکنولوژی تولید باتری خودرو

از مهم‌ترین کاربردهای باتری، استفاده در وسایل حمل و نقل است. پیشرفت خودروها از زمان اختراع باتری، سرعت چشمگیری گرفت. انواع خودرو سوختی و برقی، مدیون تولید باتری خودرو است.

انواع باتری خودرو در بازار موجود است. که هر کدام تکونولوژی تولید و ویژگی‌های متفاوتی دارند. در این مقاله، به معرفی مواد اولیه باتری و تکنولوژی تولید باتری خودرو می‌پردازیم. با باتری بازار همراه باشید.

 

 

مواد اولیه تولید باتری خودرو

باتری خودرو انواع مختلفی دارد. در مهم‌ترین دسته بندی، باتری خودرو را از نظر مواد اولیه بررسی می‌کنند. دسته بندی مواد اولیه تولید باتری خودرو، به صورت زیر است:

 • باتری خودرو درجه یک

برای تولید باتری خودرو درجه یک، از مواد اولیه کاملا جدید و نو استفاده می‌شود.

 • باتری خودرو درجه دو یا بازیافتی

برای تولید باتری خودرو بازیافتی، از مواد اولیه درجه دو استفاده می‌شود. این مواد درجه دو، از بازیافت باتری‌های فرسوده بدست می‌آید. درجه دو و بازیافتی بودن باتری‌ها، به معنای کارکرد بد یا توان پایین آن‌ها نیست. تنها تفاوت این باتری‌ها با یک باتری نو، در عمر مفید آن‌هاست. عمر مفید باتری بازیافتی، به مراتب پایین‌تر از باتری نو است. یک باتری خودرو درجه دو حدود 6 ماه تا 2 سال عمر خواهد کرد.

 

 

چرا باتری خودرو بازیافتی بخریم؟

تولید باتری خودرو، چرا باتری خودرو بازیافتی بخریم؟

شما با خرید باتری بازیافتی، نقش مهمی در حفظ سلامت محیط زیست خواهید داشت. همچنین شرکت‌های بزرگ باتری سازی دنیا، به بازیافت باتری‌های فرسوده بسیار اهمیت می‌دهند. و از طریق بازیافت و استفاده مجدد از باتری‌های قدیمی، اقدام به تولید باتری خودرو می‌کنند. زیرا حفظ منابع و محیط زیست، همیشه اولین نگرانی بشر بوده است. برای درک بهتر این موضوع مقاله «سرنوشت باتری های اتومبیل برقی» را بخوانید.

 

 

تشخیص باتری خودرو نو و دست دوم

شما به عنوان یک خریدار عادی، به راحتی نمی‌توانید متوجه درجه یک یا درجه دو بودن یک باتری بشوید. اما ساده‌ترین راه، قیمت باتری است. اگر قیمت باتری از موارد مشابه آن خیلی پایین‌تر باشد؛ به معنی درجه دو بودن باتری خواهد بود. قیمت پایین باتری خودرو بازیافتی، به دلیل عمر نسبتا کم آن است.

 

 

تکنولوژی تولید انواع باتری خودرو

از بین انواع باتری، باتری سرب اسید، بیشتر برای تولید باتری خودرو استفاده می‌شود. زیرا محدوده دمایی، جریان و ولتاژ(2ولت) باتری سرب اسید، برای شرایط خودرو مناسب است. همچنین قیمت تولید این باتری به دلیل ارزان بودن فلز سرب، مناسب‌تر از دیگر انواع باتری است.

دسته بندی باتری خودرو، از لحاظ روش و تکنولوژی تولید باتری، خودرو به 3 صورت زیر است:

 

1-باتری خودرو نیازمند به نگهداری (اسید آنتیموان-آنتیموان)

تولید باتری خودرو، باتری خودرو نیازمند به نگهداری (اسید آنتیموان-آنتیموان)

مواد اولیه همه باتری‌های نیازمند به نگهداری(Need Maintenance Batteries)، آنتیموان دارد. آنتیموان یک ماده شیمیایی شبه فلز است. این ماده سختی و مقاومت مکانیکی سرب را، افزایش می‌دهد. سطح الکترولیت باتری‌ خودرو نیازمند به نگهداری، باید به صورت دوره‌ای چک شود. و در صورت کم بودن، آب مقطر به آن اضافه شود. به این نوع باتری خودرو، باتری استاندارد نیز گفته می‌شود. ویژگی‌های این باتری‌ها به شرح زیر است:

 • تبخیر الکترولیت بالا: از این رو به آن‌، باتری خودرو نیازمند به نگهداری می‌گویند.
 • ویژگی ظاهری: وجود درپوش سوراخ دار برای تمام سلول‌های باتری.
 • نرخ دشارژ خودکار بالا
 • مقاومت کم در برابر افزایش دما
 • قیمت مناسب: تکنولوژی تولید باتری خودرو نیاز به مراقبت، قدیمی بوده و حدود 100 سال است که در بازار عرضه می‌شود. از آنجایی که تولید باتری خودرو با الکترولیت مایع فناوری قدیمی است، قیمت این نوع باتری مناسب‌تر است.

 

انواع باتری نیازمند به نگهداری

باتری‌هایی که به مراقب و نگهداری دوره‌ای نیاز دارند، خود به دو دسته تقسیم DRY Sharge و WET Sharge تقسیم می‌شوند.

 • باتری‌های DRY Sharge

باتری های شارژ خشک نیز دو نوع هستند: یکی، باتری‌های شارژ خشکی که فقط با ریختن آب اسید، آماده می‌شوند. و نیازی به شارژ ندارند. و دیگری، باتری‌های شارژ خشکی که بعد از ریختن آب اسید، به شارژ نیز نیاز دارند. نوع دوم تقریبا منسوخ شده است.

 • باتری‌های WET Sharge

دسته دوم باتری‌های خودرو که نیاز به مراقبت دارند، باتری‌های WET Sharge هستند. این باتری‌ها اسید لازم را دارند. آماده به کار هستند و نیازی به شارژ اولیه ندارند.

 

2-باتری خودرو نیازمند به نگهداری محدود(آنتیموان-کلسیم)

تولید باتری خودرو، باتری خودرو نیازمند به نگهداری محدود(آنتیموان-کلسیم)

باتری‌ خودرو نیاز به نگهداری محدود (Low Maintenance Batteries)، به اسم باتری‌های کم مراقبت، پلاک دار و کامینا نیز شناخته می‌شوند. این باتری‌ها همان باتری‌های قدیمی با تکنولوژی جدیدتر هستند. باتری کم مراقبت، کمتر نیاز به بررسی سطح الکترولیت دارد. ویژگی‌های این باتری‌ها عبارت است از:

 • تبخیر کمتر نسبت به باتری نیاز به مراقبت
 • مقاومت دمایی نسبتا خوب: به دلیل وجود کلسیم، مقاومت دمایی این باتری افزایش پیدا کرده؛ و تبخیر الکترولیت آن کمتر شده است. و به نگهداری کمتری نیاز دارد.
 • ویژگی ظاهری این باتری‌ها: پیچ‌های تخت و هم سطح باتری است که سوراخ ندارند. و فقط با پیچ گوشتی باز می‌شود.
 • باتری‌های پلاک دار جریان دهی بالایی دارند و در خودروهای سنگین و مناطق گرمسیر کاربرد دارند.
 • قیمت بیشتر نسبت به نوع استاندارد.
 • نوع شمال این باتری CCA بیشتری داشته و برای هوای سرد ساخته شده است.
 • نوع جنوب این باتری، بیشتری داشته؛ و برای هوای گرم ساخته شده است.

 

3-باتری خودرو بدون نیاز به نگهداری(کلسیم-کلسیم)

تولید باتری خودرو، باتری خودرو بدون نیاز به نگهداری(کلسیم-کلسیم)

باتری‌ خودرو بدون نیاز به نگهداری (Maintenance free Batteries)، به باتری‌های سیلد یا اتمی معروف هستند. این باتری‌های مراقبت و نگهداری نیاز ندارند. دقت کنید که مجرای کناری این باتری مسدود نشود. زیرا باعث افزایش فشار داخلی، و ترکیدن باتری می‌شود. ویژگی‌های باتری‌های بدون مراقبت، عبارت است از:

 • مقاومت بالاتر نسبت به انواع دیگر باتری خودرو
 • نرخ دشارژ خودکار کمتر
 • ویژگی ظاهری: این باتری‌ها Seald یا پلمپ هستند. و هیچ گونه پیچی برای اضافه کردن اسید ندارند. زیرا الکترولیت این باتری‌ها خشک یا ژله‌ای است. در نتیجه نیازی به کنترل ندارند.
 • حدود 3 تا 5 سال، و گاهی تا 7 سال عمر مفید خواهند داشت.
 • قیمت بالا

 

 

علائم خرابی باتری خودرو

تولید باتری خودرو و علائم خرابی باتری خودرو

به طور کلی، اگر باتری از پس استارت زدن برنیاید، یعنی باتری خراب شده است.

تکنولوژی تولید باتری خودرو بدون نیاز به نگهداری، به گونه‌ای است؛ که به راحتی متوجه علائم خرابی باتری خواهید شد. روی این باتری یک چشمی تعبیه شده است. اگر رنگ این چشمی سبز باشد، به معنی شارژ بودن باتری است. اگر قهوه‌ای باشد، یعنی باتری تخلیه شده است. و اگر سفید یاشد، به معنی خراب بودن باتری است.

اما در باتری‌های نیاز به مراقبت و کم مراقبت ، کم شدن مداوم الکترولیت، نشانه خرابی است. همچنین در این مواقع، آب باتری شرین نیز می‌شود.

 

 

افزایش عمر باتری خودرو

تولید باتری خودرو و افزایش عمر باتری خودرو

برای افزایش عمر باتری خودرو، با توجه به نوع تکنولوژی تولید باتری خودرو، از آن مرقبت کنید. ماهی یکبار در ماه‌های گرم سال، و یکبار هم قبل از شروع فصل سرما، موارد زیر را بررسی کنید.

 • قبل از شروع استارت، وسایل الکتریکی خودرو خاموش باشد.
 • از محکم بودن درپوش باتری، اطمینان حاصل کنید.
 • نواحی خورده شده سر باتری را تمیز کنید.
 • سلامت تسمه دینام را مرتب بررسی کنید.(تسمه دینام برای شارژ باتری است.)
 • مراقب باشید که خودرو در مسیری ناهموار قرار نگیرد؛ که بیش از حد بلرزد.

تولید باتری خودرو

 • از آب آلوده برای پر کردن الکترولیت باتری استفاد نکنید.
 • مراقب باشید که باتری یخ نزند. می‌توانید از محافظ عایق باتری استفاده کنید.
 • باتری بلااستفاده را در مکانی سرد قرار داده؛ و بعد از هر بار دشارژ 80 درصدی، آن را شارژ کنید.
 • باتری ماشین را بیش از 6 ماه بلااستفاده رها نکنید. اینکار باعث کاهش ظرفیت، و خرابی باتری خواهد شد.
 • از باتری با سایز نامناسب استفاده نکنید.
 • از دشارژ طولانی مدت باتری جلوگیری کنید. برای مثال، چراغ‌های خودرو را بی دلیل روشن نگذارید.

 

 

خرید باتری خودرو

تولید باتری خودرو و خرید باتری خودرو

نکته مهم هنگام انتخاب و خرید باتری خودرو، انتخاب نکردن از روی اسم است. برای مثال، ممکن است از روی اسم باتری اتمیک، فکر کنید که این باتری از نوع MF است. اما این‌چنین نیست. باتری اتمیک از نوع باتری‌های DRY یا WET است. که کاملا نیاز به نگهداری و مراقبت دارد. برای تشخیص تکنولوژی تولید باتری خودرو، به ویژگی‌های ظاهری که در بالا گفتیم، دقت کنید.

شما می‌بایست با توجه به نوع خودرو و بودجه‌ای که در نظر دارید، باتری متناسب با سیستم برقی خودرو خود را انتخاب کنید. ظرفیت و توان باتری، باید جوابگوی سیستم برقی خودرو باشد. باتری که متناسب با خودروی شما نباشد، باعث آسیب رسیدن به تمام قطعات الکتریکی خودرو خواهد شد.

 

 

کلام آخر

تکنولوژی تولید باتری خودرو نیازمند به نگهداری، باعث شده است که این باتری‌ها کم کم جای خود را به باتری‌های نگهداری کم یا بدون نگهداری بدهند. اما این باتری، هنوز هم در وسایل حمل ونقل زمینی استفاده می‌شود.

تکنولوژی تولید باتری خودرو، نقش مهمی در کارکرد خودرو دارد. باتری خودرو از نوع باتری‌های قابل شارژ است. و انرژی مورد نیاز سیستم برقی خودرو را تآمین می‌کند. در این مقاله، توضیح دادیم که انواع مختلف باتری خودرو، تکنولوژی تولید و مواد اولیه متفاوتی نیز دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا