تأثیر نوسانات برق بر باتری شارژی

تأثیر نوسانات برق بر باتری شارژی

مسلما بارها عبارت نوسان برق، به گوشتان خورده است. یا حتی از تأثیرات نوسان برق بر وسایل الکتریکی، تجربه‌ای دارید. نوسانات برق شهری از عواملی است؛ که باعث وارد شدن شوک شدیدی به وسایل الکتریکی از جمله باتری شارژی، و آسیب دیدن آن‌ها می‌شود. باتری شارژی نیز به عنوان یک وسیله الکتریکی، ممکن است هنگام عملیات شارژ، تحت تأثیر نوسان برق قرار گیرد. در این مقاله، درمورد نوسان برق، علت ایجاد آن صحبت می‌کنیم. و تأثیر نوسان برق در باتری شارژی و سایر وسایل برقی را بررسی خواهیم کرد. با باتری بازار همراه باشید.

 

 

نوسان برق چیست؟

نوسان برق چیست؟

نوسان برق یا نوسان ولتاژ، به نوعی تغییر در ولتاژ منظم برق شهری گفته می‌شود. به عبارتی دیگر، هر گونه افزایش یا کاهش ناگهانی ولتاژ برق شبکه شهری، نوسان برق را ایجاد می‌کند.

این نوسانات در حد میلی ثانیه رخ می‌دهند. اما همین مقدار کم نیز تأثیرات زیادی روی وسایل الکتریکی و باتری شارژی آن‌ها دارد. البته نوسان برق در حد 5 درصد، آسیب ساز نخواهد بود.

نوسان مکرر ولتاژ برق، به دستگاه‌ها و وسایل الکتریکی مثل لوازم خانگی، کامپیوتر، گوش تلفن و حتی باتری شارژی آسیب می‌رساند. مخصوصا وسایل برقی که به ولتاژ مخصوصی نیاز دارند. اگر وسیله الکتریکی مکررا در معرض نوسان ولتاژ برق قرا گیرد، ممکن است بسوزد.

 

 

علت ایجاد نوسان برق چیست؟

بهتر است ابتدا بدانید علت ایجاد نوسان برق چیست. دلایل بسیاری باعث ایجاد اختلال و نوسان ولتاژ شبکه برق شهری می‌شوند. از معمول‌ترین دلایل ایجاد نوسان برق، استفاده از وسایلی است که به بار الکتریکی بالاتر نیاز دارند. هنگامی که این وسایل را به برق می‌زنیم، جریان کشی ناگهانی به وجود می‌آورند. که در نتیجه آن، نوسان برق اتفاق می‌افتد.

البته اگر میزان ولتاژ شبکه برق شهری در حالت استاندارد باشد، این اتفاق نباید بیفتد. ولی ولتاژ شبکه برق شهری، معمولا در حالت ثابت و پایداری نیست. در زیر به توضیح دلایل دیگر بروز نوسان برق شهری در باتری شارژی و وسایل الکتریک دیگر، می‌پردازیم.

 

دلایل نوسان ولتاژ از سوی شبکه برق شهری

 • قطع و وصل شدن مکرر جریان شبکه برق شهری
 • اضافه بار الکتریکی روی شبکه برق
 • حوادث طبیعی یا غیر طبیعی مانند تصادف، سیل، زلزله و…
 • استفاده پی در پی از بارهای الکتریکی القایی
 • نشتی جریان از کابل‌های برق

 

دلایل نوسان ولتاژ از سوی شبکه برق خانگی

 • استفاده نکردن از فیلتر شکافی یا ناچ فیلتر (Notch filter)
 • سیم کشی غیر استاندارد و ناقص منزل
 • اتصالی و جرقه الکتریک سیستم برق کشی خانه
 • اضافه بار الکتریکی روی سبکه برق خانگی
 • حوادث طبیعی یا غیر طبیعی مانند تصادف، سیل، زلزله و…
 • عدم وجود قطع کننده جریان برق(RCCB) یا همان فیوز، در مسیر ورودی برق به خانه
 • فرسودگی و خوردگی سیم‌ها
 • خروجی کم ظرفیت( همخوانی نداشتن مقدار بار خروجی ازسیم با مقدار بار ورودی)
 • استفاده از وسایل برقی پر مصرف به طور همزمان یا استفاده از دستگاه خراب
 • عدم استفاده از کنتور با ظرفیت مناسب

 

 

چگونه بفهمیم برق نوسان دارد یاخیر؟

چگونه بفهمیم برق نوسان دارد یاخیر؟

برای اینکه متوجه نوسانات شبکه برق شهری شوید، باید به عملکرد وسایل برقی خود توجه کنید. اگر برق نوسان ولتاژ داشته باشد، نشانه‌های زیر را مشاهده می‌کنید.

کارنکردن کلید برق، سوسو زدن لامپ‌ها، سوختن لامپ روشن، هزینه زیاد قبض برق و…

 

 

تأثیر نوسان برق در باتری شارژی

تأثیر نوسان برق در باتری شارژی

باتری شارژی مانند همه وسایل الکتریکی دیگر، ممکن است در هنگام شارژ در معرض نوسانات برق قرار گیرد. نوسان برق در باتری شارژی، باعث از کار افتادن زود هنگام باتری شارژی خواهد شد.

اتصال کوتاه، خرابی فیوز، سوختن قطعات یا کل دستگاه الکتریکی، قطعی برق و… همگی از نتایج نوسانات ولتاژ برق است.

امروزه بسیاری از وسایل زندگی روزمره همه ما، درگیر انواع باتری‌ شارژی است. بیایید تعداد وسایلمان که باتری شارژی دارند را بشماریم. گوشی هوشمند، لپ تاپ، جارو شارژی، باتری ابزار شارژی، پاور بانک، باتری خودرو برقی و بسیار وسایل دیگر.

اگر به فکر شارژ ایمن باتری شارژی وسایلمان نباشیم، خیلی زود شاهد از کار افتادن آن‌ها خواهیم بود. و متهمل هزینه‌های زیاد تعویض یا تعمیر این وسایل به دلیل نوسان برق در باتری شارژی، خواهیم شد.

 

 

راه‌های جلوگیری از آسیب‌های نوسان برق در باتری شارژی

همانطور که توضیح دادیم، برخی از دلایل ایجاد نوسانات ولتاژ برق مثل بلایای طبیعی، قابل کنترل نیست. و کاربران به هیچ عنوان نمی‌تواند از بروز نوسانات برق جلوگیری کنند. از این رو باید به فکر راهی برای جلوگیری از ورود این نوسانات به داخل مدار برق خانه یا محل کارمان باشیم.

ابتدا موارد 1، 2 و 3 را انجام دهید. سپس، یکی از موارد 4، 5، 6  یا 7 را با توجه به بودجه و نیاز خود، به عنوان راه حل قطعی جلوگیری از نوسان برق در باتری شارژی و دیگر لوازم برقی، انتخاب کنید.

 

1-پیدا کردن علت ایجاد نوسان برق

پیدا کردن علت ایجاد نوسان برق برای جلوگیری از تاثیر نوسان برق در باتری شارژی

اولین کاری که باید انجام دهید، پیدا کردن علت نوسان برق است. اگر علت درونی و مربوط به داخل خانه است، حتما آن را رفع کنید. اگر مشکل مربوط به شبکه برق شهری است، باید حتما به اداره برق منطقه خود گزارش دهید. تا در اسرع وقت مشکل را حل کنند.

 

2-چک کردن سیم کشی خانه

دومین کاری که حتما باید انجام دهید، بررسی مدارات برق خانه توسط یک برقکار است. گاهی اوقات سیم کشی خانه، به دلیل فرسودگی یا سیم کشی ناقص یا غیر استاندارد، عامل اصلی اضافه بار الکتریکی و نوسان برق است. قبل از هر کاری، از سالم بودن سیم کشی برق خانه، اطمینان حاصل کنید.

 

3-از برق کشیدن وسایل غیر ضروری

سومین کاری که باید انجام دهید؛ از برق کشیدن وسایلی است که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید. زیرا در برق ماندن، این وسایل را همیشه در حالت آماده به کار نگه می‌دارد. و در هنگام نوسان برق نیز ممکن است آسیب ببینند.

 

4-استفاده از استابلایزر

استفاده از استابلایزر برای جلوگیری از تاثیر نوسان برق در باتری شارژی

اولین، متداول‌ترین و کم هزینه‌ترین راه جلوگیری از آسیب‌های نوسان برق AC، استفاده از استابلایزرهاست. استابلایزر، ترانس یا همان محافظ برق خودمان، یک تثبیت کننده ولتاژ است.

این دستگاه، نوسان ولتاژ، جریان معیوب، افت ولتاژ و هر گونه اختلال شبکه برق  شهری را در پشت خود نگه می‌دارد. و جریان برق با ولتاژی یکسان را به دستگاه متصل به خود، وارد می‌کند.

استابلایزر های جدید بسیار پیشرفته‌تر و قوی‌تر هستند. حتی می‌توان مقدار ولتاژی که استایبلایزر منتقل می‌کند را روی صفحه نمایشگر آن دید. و یا به صورت دستی مقدار ولتاژ مورد نیاز را برای آن تعریف کرد. به طور کلی ولتاژ مناسب برای دستگاه‌های خانگی ، 220 یا 230 ولت، و برای دستگاه‌های صنعتی 380 یا 400 ولت است.

در نتیجه توصیه می‌کنیم برای شارژ کردن باتری شارژی هم، حتما از یک استابلایزر بر سر راه شارژر استفاده کنید. تا از آسیب نوسان برق در باتری شارژی جلوگیری کنید.

 

5- استفاده از باتری خانگی

استفاده از باتری خانگی برای جلوگیری از تاثیر نوسان برق در باتری شارژی

باتری خانگی، یک وسیله برای زمان‌های اضطراری، مثل نوسان ولتاژ، قطعی برق و هرگونه اختلال در شبکه برق شهری است. در مقاله «باتری خانگی چیست و چه کاربردی دارد؟» به طور کامل درمورد این وسیله کارآمد و عالی توضیح داده‌ایم. در این مطلب به توضیح این نکته بسنده می‌کنم؛ که خرید یک باتری خانگی مناسب، باعث می‌شود تا ولتاژ ورودی به کل خانه شما تنظیم و ثابت شود. و نوسان برق در باتری شارژی و هیچ کدام از وسایل الکتریکی خانه شما، اختلالی وارد نکند.

 

6-استفاده از یو پی اس (UPS)

استفاده از یو پی اس (UPS) برای جلوگیری از تاثیر نوسان برق در باتری شارژی

یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از تأثیرات منفی نوسان برق در باتری شارژی، و وسایل برقی دیگر، استفاده از دستگاه یو پی اس است. دستگاه یو پی اس، یک منبع تغذیه پایدار و اضطراری است. تقریبا مانند باتری خانگی. با این تفاوت که باتری خانگی مختص خانه‌های مسکونی طراحی شده است. و مزایای بیشتری علاوه بر برق اضطراری دارد. اما دستگاه یو پی اس، کاربرد گسترده‌تر صنعتی نیز دارد.

با خرید یک دستگاه یو پی اس، می‌توانید از نوسان برق در باتری شارژی و تجهیزات الکتریکی خود جلوگیری کنید.

 

7-استفاده از پریزهای محافظ برق

پریز های محافظ برق، برای لوازم برقی که حساسیت کمتری نسبت به نوسانات برق دارند، مناسب است. لوازمی مثل کتری برقی، لوازم گرمکن، جاروبرقی و…

بهتر است برای شارژ کردن وسایلی که باتری شارژی دارند؛ و جلوگیری از نوسان برق در باتری شارژی، از استابلایزر، باتری خانگی یا یو پی اس استفاده کنید.

 

 

مزایای استفاده از استابلایزر، باتری خانگی یا یو پی اس

اگر از استابلایزر یا باتری خانگی یا یو پی اس استفاده کنید، دیگر خیالتان از بابت تأثیر نوسان برق در باتری شارژی راحت خواهد بود. علاوه بر این، محافظ برق یا همان استابلایزر مزایای دیگری نیز دارد. مزایایی از قبیل:

 • کاهش هزینه تعمیر وسایل الکتریک و باتری شارژی آن‌ها
 • کاهش هزینه تویض باتری شارژی
 • کاهش هزینه برق مصرفی
 • کاهش استهلاک باتری شارژی و وسایل برقی
 • افزایش عمر مفید باتری شارژی و وسایل برقی

 

 

چه نواع استابلایزر، باتری خانگی یا یو پی اسی بخریم؟

استابلایزر، باتری خانگی و یو پی اس، هر کدام انواع مختلفی دارند. در واقع، وسایل برقی مختلف، ولتاژ ورودی مختلفی نیز نیاز دارند. از این رو شما باید آن نوعی را انتخاب کنید که متناسب با نیاز ولتاژ دستگاه و باتری شارژی شماست. تا از تأثیرات منفی نوسان برق در باتری شارژی و وسایل برقی خود جلوگیری کنید.

مهم‌ترین نکته، خرید استابلایزر، باتری خانگی یا یو پی اس از فروشگاه‌ها معتبر است. همچنین، قبل از خرید حتما مشخصات فنی و میزان ولتاژ خروجی هر کدام از این وسایل را از روی جعبه آن بخوانید. و مطمئن شوید با نیاز باتری شارژی و سایل برقی شما مطابقت دارد.

 

 

کلام آخر

در این مقاله مفصل در مورد نوسانات ولتاژ برق شهری، علل، تأثیرات و راه های جلوگیری از بروز آن توضیح دادیم. در سری مقالات باتری بازار درمورد نکات خرید و نگهداری باتری شارژی، مقالات بسیاری منتشر کرده‌ایم. در این مطلب هم یاد گرفتیم؛ که چگونه از آسیب نوسان برق در باتری شارژی جلوگیری کنیم.

اگر شما هم تجربه ای از بروز یا مقابله با نوسان برق در باتری شارژی و دیگر وسایل برقی دارید، در بخش نظرات با ما و خوانندگان به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا