راهنمای خرید و نگهداری باتری شارژی

باتری شارژی یا باتری ثانویه، به دلیل قابل شارژ بودن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. تقریبا برای همه وسایل الکتریکی امروزی، می‌توان از باتری‌های شارژی استفاده کرد. نکته مهم درباره باتری‌های شارژی، کارایی و نکات استفاده از آن‌ها است.

در این مقاله، راهنمای خرید و نگهداری باتری شارژی را آورده‌ایم. تا در خرید و استفاده از این باتری‌های پرکاربرد، دچار اشتباه نشوید. با باتری بازار همراه باشید.

 

موارد استفاده از باتری شارژی

ولتاژ یک باتری معمولی حدود 5.1 ولت است. ولی ولتاژ اغلب باتری‌های شارژی کمتر است. بنابراین در مصارف طولانی مدت، مثل ساعت دیواری و رادیو یا در مصارف اضطراری، مثل چراغ قوه که میزان ولتاژ مهم است، استفاده از باتری‌های شارژی توصیه نمی‌شود. زیرا باتری‌های شارژی بعد از مدتی افت توان دارند. که طبیعی هم هست.

در موارد استفاده پشت سر هم و طولانی و موارد اضطراری، بهتر است از باتری‌های قلمی معمولی، یا قلمی آلکالاین که از نوع پیل اولیه یا یکبار مصرف هستند، استفاده کنید.

 

هزینه باتری شارژی

هزینه باتری شارژی

هزینه باتری‌های شارژی به مراتب بالاتر از باتری‌های معمولی است. اما در طولانی مدت، استفاده از باتری شارژی به صرفه تر از باتری معمولی خواهد بود. مخصوصا در وسایلی که مصرف زیادی دارند. برای مثال در ماشین اسباب بازی کودکان، استفاده از باتری شارژی به صرفه‌تر است.

 

سایز و شکل باتری‌های شارژی

سایز و شکل باتری‌های شارژی

باتری‌های شارژی، به شکل‌های AAA یا LR03، AA یا LR06، C یا LR14 ، D یا LR20 ، 9 V، Button و… در بازار موجود است. در مقاله انواع باتری از نظر شکل و اندازه، هر کدام را به تفکیک و به طور کامل توضیح داده‌ایم. متداول ترین و استانداردترین شکل های باتری سیلندری، سکه‌ای و مکعبی است. که در شکل زیر آمده است.

سایز و شکل باتری‌های شارژی

هر کدام از انواع باتری شارژی به یکی از شکل‌های بالا ساخته می‌شود. برای مثال باتری آلکالاین به شکل AA و باتری نیکل هیدرید فلز به شکل 9 V است. در بین انواع شکل باتری شارژی، باتری‌های D یا R20، متداول و استاندارد هستند. این مدل به راحتی قابل تعویض هستند. در شکل زیر انواع شکل باتری‌های شارژی را می‌بینید. در جدول زیر سایز هر یک آمده است.

 

 

انواع باتری شارژی

در ابتدای راهنمای خرید و نگهداری باتری شارژی، بهتر است با کاربرد و نگهداری انواع متداول باتری شارژی آشنا شوید.

 

راهنمای خرید و نگهداری باتری شارژی لیتیوم یون (Li-ion)

راهنمای خرید و نگهداری باتری شارژی لیتیوم یون (Li-ion)

کاربرد باتری لیتیوم یون

خانواده باتری‌های لیتیوم یون از محبوب‌ترین باتری‌های شارژی بازار است. ولتاژ 3.7 ولتی و بالای باتری لیتیوم یون، برای همه مصارف مناسب نیست. این باتری گزینه مناسبی در موارد نیاز به باتری‌های شارژی قابل حمل با ظرفیت بالاست. و برای وسایل الکترونیکی نیازمند جریان بالا، مناسب است. مثل لپ تاپ ، گوشی هوشمند، خودرو برقی، دوربین‌های عکاسی و…

 

نکات نگهداری باتری شارژی لیتیوم یون

برای نگهداری درست و افزایش عمر باتری لیتیوم یون موارد زیر را رعایت کنید:

 • باتری لیتیوم یونی را با شارژر مخصوص خود شارژ کنید. زیرا یون لیتیوم داخل این باتری، بسیار فرار است. و در صورت بروز مشکلی مانند افزایش حرارت بسیار زیاد، ممکن است منفجر شود.
 • شارژ این باتری، برعکس باتری های Ni-cd و Ni-mh، نباید کامل تخلیه شود.
 • عمر مفید باتری‌های لیتیوم یون 1000چرخه شارژ است. و برای افزایش عمر آن می‌بایست همیشه شارژ باتری، بین 40 تا 80 درصد نگه داشته شود.

از آنجایی که باتری لیتیوم یون، از پرکاربردترین باتری‌های شارژی است، در مقاله‌ای جداگانه به توضیح کامل راه های افزایش ایمنی باتری لیتیوم یون پرداخته‌ایم. پیشنهاد می‌کنم این مقاله را ازدست ندهید.

 

 

راهنمای خرید و نگهداری باتری شارژی لیتیوم پلیمر (Li-pol)

راهنمای خرید و نگهداری باتری شارژی لیتیوم پلیمر (Li-pol)

کاربرد باتری لیتیوم پلیمر

باتری لیتیوم پلیمر یکی از انواع بهینه شده باتری لیتیوم یون است. و در پهپاد‌ها، کوآدکوپترهای شارژی و هلی شات‌ها و ربات‌های پرنده و نسل جدید گوشی‌های هوشمند و لپ تاپ‌ها از این باتری استفاده می‌شود.

 

نکات نگهداری باتری شارژی لیتیوم پلیمر

روش نگهداری این باتری هم همانند باتری لیتیوم یون است. با این تفاوت که؛ باتری لیتیوم پلیمر مشکلات ایمنی باتری لیتیوم یون را ندارد. این باتری مانند باتری لیتیوم یون باید همیشه در حالت پر و نیمه پر باشد. از تخلیه کامل باتری لیتیوم پلیمر بپرهیزید. اینکار ظرفیت باتری را پایین می‌آورد.

 

 

راهنمای خرید و نگهداری باتری شارژی نیکل کادمیوم (Ni-cd)

راهنمای خرید و نگهداری باتری شارژی نیکل کادمیوم (Ni-cd)

کاربرد باتری نیکل کادمیم

این باتری، برای دستگاه‌هایی که جریان بالا نیاز دارند، مناسب است.  باتری نیکل کادمیم به دلیل داشتن اثر حافظه، تقریبا منسوخ شده است. و جای خود را به باتری نیکل هیدرید فلز داده. اما هنوز هم در بعضی وسایل، مثل جارو‌های شارژی کاربرد دارد.

 

نکات نگهداری باتری شارژی نیکل کادمیم

به دلیل اثر حافظه، باتری نیکل کادمیم را قبل از شارژ کردن، باید کامل تخلیه نمود. بعضی از شارژر های جدید این نوع باتری به طور خودکار قبل از شروع شارژ، باتر را کامل تخلیه می‌کنند.

اثر حافظه: وقتی باتری چندین بار با شارژ بیشتر از صفر (مثلا 20 درصد) شارژ می‌شود، باتری حداقل میزان شارژ یا نقطه صفر را، همان 20 درصد فرض می‌کند. باتری نیکل کادمیم تنها باتری است که تخلیه کامل نه تنها برای آن مضر نیست؛ بلکه مفید هم هست. زیرا در صورت تخلیه نشدن کامل این باتری و رخ دادن اثر حافظه، از ظرفیت باتری کاسته می‌شود.

 

 

راهنمای خرید و نگهداری باتری شارژی نیکل متال هیدرید (Ni-mh) 

راهنمای خرید و نگهداری باتری شارژی نیکل متال هیدرید (Ni-mh) 

کاربرد باتری نیکل هیدرید فلز

باتری نیکل هیدرید فلز، در دستگاه‌های با جریان بالا، بسیار عملکرد خوبی دارد. برای مثال در تلفن‌های بیسیم خانگی و خودروهای برقی از این باتری استفاده می‌شود.

 

نکات نگهداری باتری شارژی نیکل متال هیدرید

دقت کنید که باتری نیکل هیدرید فلز، بیش از اندازه در شارژ نماند. این کار به همه باتری‌های شارژی مخصوصا Ni-mh بسیار آسیب می‌رساند. طول عمر این باتری بین 500 تا 1000 چرخه شارژ است. که می‌تواند در صورت کیفیت ساخت بالای باتری، تا 4000 چرخه نیز بالا رود.

 

 

راهنمای خرید و نگهداری باتری شارژی نیکل روی (Ni-Zn)

راهنمای خرید و نگهداری باتری شارژی نیکل روی (Ni-Zn)

کاربرد باتری نیکل روی

این باتری که توسط ادیسون اختراع شد، از نظر شیمیایی شبیه باتری نیکل هیدرید فلز است. این باتری، مانند باتری نیکل کادمیم و نیکل هیدرید فلز، برای دستگاه‌های نیازمند به جریان بالا، مناسب است. ولتاژ نسبتا بالای این باتری، باعث شده است که برای مصارف اضطراری مثل چراغ قوه و تجهیزات بیسیم بسیار مناسب باشد.

 

 

راهنمای خرید و نگهداری باتری شارژی آلکالاین (RAM)

راهنمای خرید و نگهداری باتری شارژی آلکالاین (RAM)

کاربرد باتری آلکالاین

همانطور که در مقاله «انواع باتری از گذشته تاکنون» گفتیم، باتری‌های قلمی شارژی، نوعی پیل خشک ثانویه هستند. این باتری‌ها از متداول‌ترین باتری‌ها هستند و در مصارف خانگی، اسباب بازی‌ها و… کاربرد دارند. مثل باتری آلکالاین. باتری آلکالاین شارژی، مناسب دستگاه‌هایی با جریان پایین است.

 

نکات نگهداری باتری شارژی آلکالاین

این باتری را کامل تخلیه نکنید. و از شارژ پی در پی آن خودداری کنید.

 

 

راهنمای خرید و نگهداری باتری شارژی باتری سرب اسید

راهنمای خرید و نگهداری باتری شارژی باتری سرب اسید

کاربرد باتری سرب اسید

این باتری که از اولین باتری‌های شارژی اختراع شده است، بعد از دو سده هنوز هم طرفدار دارد. به طوریکه حدود 80 درصد مصرف سرب در جهان، برای تولید این باتری است. این باتری در خودروها، کشتی‌ها و یو پی اس‌ها کاربرد دارد.

 

نکات نگهداری باتری شارژی سرب اسید

باتری سرب اسسید را نباید بیشتر از 6 ماه بلااستفاده نگه داشت. زیرا ظرفیت آن به شدت پایین می‌آید. همچنین هنگام استفاده از این باتری مراقب باشید که به طور کامل تخلیه نشود. اگر این اتفاق بیفتد، صفحات قطب مثبت باتری دچار خوردگی شبکه خواهند شد.

 

 

نکات شارژ در راهنمای نگهداری باتری شارژی

 • باتری شارژی خود را به طور صحیح شارژ و دشارژ (تخلیه) کنید.
 • باتری شارژی را برای مدت طولانی در شارژ نگه ندارید.
 • همچنین از شارژ و تخلیه مکرر باتری بپرهیزید.
 • بهتر است از شارژهایی که دارای تکنولوژی برد کنترلر یا مدار کنترل شارژ هستند، استفاده کنید.

شارژ‌های پیشرفته دارای تکنولوژی برد کنترلر یا مدار کنترل شارژ هستند. در صورتی که شارژهای ساده، تنها یک تایمر برای قطع خودکار شارژ در مواقع لازم دارند. در مقاله درمورد تکنولوژی برد کنترلر به طور کامل توضیح داده‌ایم.

 • شارژ‌های fast یا Ultra fast نیز به تازگی وارد بازار شده‌اند. این شارژ‌های برای شارژ سریع باتری شارژی شما بسیار مناسب هستند اما به شرطی که باتری شارژی شما از فناوری فست شارژ یا شارژ سریع پشتیبانی کند. در آن صورت می‌توانید از شارژ فست که مدارد کنترگر مطمئنی دارد، استفاده کنید.
 • باتری‌های نو ممکن است به زمان بیشتری برای شارژ کامل، نیاز داشته باشند. بدلیل اینکه باتری‌های تازه خریداری شده، مدتی بلااستفاده بوده‌اند، و ظرفیت اولیه خود را ندارند. و پس چندبار شارژ و دشارژ به ظرفیت اولیه خود می‌رسند.
 • یک شارژر استاندارد قادر به شارژ کردن 100 درصد ظرفیت باتری است. اما توصیه می‌شود هیچگاه باتری‌های شارژی را تا 100 درصد کامل شارژ نکنید. همچنین شارژر استاندارد معمولی یک باتری 2000 میلی آمپری را در 10 ساعت و یک شارژر سریع همان باتری را در 5 ساعت شارژ خواهد کرد.
 • از باتری‌های شارژی برای مدت طولانی کنار نگذارید. اگر اینکار را انجام دادید، حتما هر چند وقت یکبار آن‌ها را شارژ کرده و استفاده کنید تا ظرفیت خود را ازدست ندهند.

 

تشخیص زمان شارژ

برای اینکه تشخیص دهید، شارژر به خوبی باتری شما را شارژ می‌کند یا خیر، زمان شارژ باتری خود را محاسبه کنید. و ببینید آیا شارژر هم در همان زمان باری را شارژ می‌کند. برای محاسبه زمان شارژ، تنها کافیست عدد ظرفیت (Ah) باتری که روی آن درج شده است را، بر عدد توان شارژر تقسیم کنید. و 20 درصد، به عدد بدست آمده اضافه کنید.

 

نکات شارژر چندکاناله در راهنمای نگهداری باتری شارژی

نکات شارژر چندکاناله در راهنمای نگهداری باتری شارژی

اگر می‌خواهید از شارژهای چند کاناله استفاده کنید، حتما شارژری بخرید که برای هر کانال یک کنترلر جداگانه دارد. این شارژرها کمی گران‌تر از مدل یک کنترله هستند. اما ارزشش را دارد.

زیرا شارژ‌های چند کاناله که یک کنترلر دارند، نمی‌توانند باتری‌ها را به صورت جداگانه شارژ کنند. زیرا همه باتری‌ها به یک کنترلر متصل هستند. و باتری که زودتر شارژ شده است را بیشتر شارژ دهی می‌کنند. که اینکار باعث آسیب رسیدن به آن باتری می‌شود.

اگر شارژر چندکاناله با یک کنترلر دارید، سعی کنید باتری‌های درای یک وضعیت را، با هم در شارژ قرار دهید. تا همگی همزمان شارژ شوند.

 

نرخ تخلیه باتری و راهنمای نگهداری باتری شارژی

نرخ تخلیه باتری و راهنمای نگهداری باتری شارژی

باتری‌های شارژی در گذشته نرخ تخلیه یا DOD بالایی داشتند. از این رو بعد از خرید باید ابتدا شارژ می‌شدند. اما در باتری‌های شارژی امروزی، نرخ تخلیه بسیار کم است. و می‌توان باتری شارژی تازه خریداری شده را بلافاصله استفاده کرد.

در مقاله «راه های افزایش عمر باتری ابزار شارژی» دربار هنرخ تخلیه به طور کامل توضیح داده‌ایم.

باتری‌های شارژ شده و بلااستفاده به طور روزانه، تقریبا 1 درصد از توان خود را ازدست می‌دهند. علاوه بر این باتری‌های بلااستفاده، بعد از مدتی ظرفیت اولیه خود را ازدست می‌دهند. از این رو باتری‌های شارژی خود را برای مدت طولانی (بیشتر از یک ماه) بلااستفاده رها نکنید. و در صورتی می‌خواهید مدت کوتاهی از باتری خود استفاده نکنید، ابتدا شارژ آن را تخلیه کنید و آن را در جای خنک نگه دارید.

 

کلام آخر

هر کدام از انواع باتری‌های شارژی برای مصارف خاصی مناسب هستند. برای مثال شما نمی‌توانید از باتری شارژی نیکل هیدرید فلز برای اسباب بازی کودکان استفاده کنید. از این رو در این مطلب سعی کردیم به طور کامل  راهنمای خرید و نگهداری باتری شارژی از جمله: موارد استفاده، نکات ایمنی، مزایا و معایب هر کدام از باتری‌های شارژی را توضیح دهیم.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا