چگونه گوشی های پلمپ را باز کنیم

چگونه گوشی‌های پلمپ را باز کنیم؟

همه ما می‌دانیم که گوشی‌های هوشمند بعد از مدتی نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات دارند. هر چقدر هم به خوبی از آن‌ها مراقبت کنیم، استهلاک آن‌ها اجتناب‌ناپذیر است. نسل‌های قدیمی‌تر گوشی‌های هوشمند، از طراحی ساده‌تری برخوردار بودند. سیم‌کارت، کارت حافظه و باتری، همگی در زیر قاب پشتی قرار داشتند. و به راحتی می‌توانستیم قاب پشتی را برای تعویض قاب، سیمکارت، باتری، تعمیر و… باز کنیم. اما در نسل‌های جدید گوشی‌های هوشمند، قاب پشتی پلمپ است. و گاهی مجبور به باز کردن گوشی های پلمپ می‌شویم.

حال اگر روزی نیاز داشته باشیم پلمپ گوشی خود را باز کنیم و به هیچ تعمیرکاری هم دسترسی نداشتیم، چگونه اینکار را انجام دهیم؟؟ ما در این مقاله به طور کامل روش باز کردن گوشی های پلمپ را آورده‌ایم. اگر به این مطلب پرکاربرد علاقه دارید، با ما همراه باشید.

 

اهمیت بازکردن گوشی های پلمپ به طور صحیح

گوشی‌های موبایل هوشمند دارای قطعات ریز و حساسی هستند. باز کردن گوشی های پلمپ به طور صحیح و اصولی بسیار اهمیت دارد. اینکار باید به آرامی و با دقت انجام گیرد. تا باعث آسیب به قاب، پارگی کابل‌ها و آسیب به قطعات داخلی نشود. اگر در هنگام بازکردن پلمپ گوشی، دقت و دانش لازم را نداشته باشید، ممکن است آسیب جدی به گوشی خود بزنید. خواندن این مطلب به شما کمک می‌کند که دانش لازم را بدست آورید.

 

وسایل مورد نیاز برای بازکردن گوشی های پلمپ

  • سشوار یا هیتر یا آی اوپنر: از این مورد برای گرم کردن دور قاب پشتی گوشی استفاده می‌کنیم. در مرحله 2 کامل توضیح می‌دهیم.
  • قاب کش(isclack) یا ساکشن کاپ: تاچ کش یا قاب کش یک وسیه ایمن برای باز کردن گوشی های هوشمند است. ساکشن کاپ ابزار دیگری که همین کار را انجام می‌دهد. در مرحله 3 کامل توضیح می‌دهیم.
  • قاب باز کن طلقی یا اسپاتول پلاستیکی یا پیک پلاستیکی: هر سه این موارد یک کاربرد دارند. از آن‌ها برای باز کردن شیار بین قاب پشتی و بدنه گوشی استفاده می‌شود.
  • پیچ گوشتی: تمام قطعات داخلی گوشی به وسیله پیچ به بدنه متصل شده‌اند. برای تعویض یا تعمیر آن‌ها باید با پیچ گوشتی، پیچ‌ها را باز کنید.
  • پنس: از پنس برای بلند کردن و برداشتن قطعات ریز استفاده کنید تا آسیب نبینند.

 

مراحل باز کردن گوشی های پلمپ

همیشه قبل از هر اقدام تعمیری روی گوشی موبایل، به این دو نکته مهم را رعایت کنید:

اول: باتری موبایل تعمیری هیچگاه نباید پر نباشد. پس توجه داشته باشید که قبل از شروع کار شارژباتری حداکثر 25% باشد. زیرا هر گونه ضربه به باتری 100%پر، خطرناک است و ممکن است باعث آتش سوزی یا انفجار شود.

و دوم: گوشی موبایل خود را خاموش کنید.

 

مرحله اول باز کردن گوشی های پلمپ

در مرحله اول از آموزش باز کردن گوشی‌های پلمپ، خشاب سیم کارت بیرون بیاورید. سوزن بازکننده خشاب سیمکارت داخل مجرای کنار محفظه سیمکارت کنید و کمی فشار دهید تا خشاب سیمکارت بیرون بیاید.

 

مرحله دوم باز کردن گوشی های پلمپ

گرما دادن به قاب پشتی

در مرحله دوم با استفاده از هیتر، سشوار یا آی‌اوپنر دور تا دور قاب پشتی یا همان درب گوشی را گرمای ملایمی بدهید. نازل هیتر را با دمای 70 تا 80 درجه، به آرامی دور تا دور قاب پشتی گرفته تا لاستیک آب بندی یا چسب آن نرم شود. قاب بعضی گوشی‌ها با لاستیک آب بندی به بدنه محکم شده است و بعضی به وسیله چسب. وفزقی ندارد. شما با هیتر می‌توانید هر دو را گرما دهید تا شل شود. حواستان باشد که قاب را بیش از اندازه گرم نکنید. اینکار ممکن است به قطعات و برد داخلی آسیب برساند.

اگر آی اوپنر دارید، آن را به مدت یک دقیقه در مایکروویو قرار دهید و سپس روی لبه‌های قاب پشتی گوشی خود بگذارید.

اگر از سشوار استفاده می‌کنید، سشوار را با گرمای ملایم  روی هر چهار لبه قاب گوشی بگیرید. سشوار را برای مدت زمان 45 الی 60 ثانیه روی هر یک از لبه های قاب گوشی حرکت دهید.

آی اوپنر

مرحله سوم باز کردن گوشی های پلمپ

قاب کش
قاب کش

اگر قاب کش دارید، آن را به گوشی متصل کنید. سپس دسته‌های آن را به هم نزدیک کرده تا کمی قاب از جای خود بلند شود.

باز کردن گوشی های پلمپ
ساکشن کاپ

اگر ساکشن کاپ دارید، آن را روی قاب پشتی (نزدیک به پایین) نصب کنید. و آن را به سمت بالا بکشید. تا جایی که شکاف باریکی بین قاب پشتی و بدنه ایجاد شود و قاب پشتی کمی از جای خود بلند شود.

اگر هم  قاب کش یا ساکشن کاپ ندارید، این مرحله را در نظر نگیرید و به مرحله بعد بروید.

 

مرحله چهارم باز کردن گوشی های پلمپ

باز کردن گوشی های پلمپ
اسپاتول پلاستیکی

با یک اسپاتول پلاستیکی یا یک طلق به آرامی لبه‌های قاب پشتی را از بدنه جدا کنید. به این صورت که طلق را بین لبه های قاب پشتی و بدنه بلغزانید تا قاب پشتی از بدنه جدا شود. از یک نقطه شروع کنید و دور تا دور لبه قاب اینکار را انجام دهید. در حین انجام اینکار، هر کجا طلق گیر کرد، با گرما مسیر طلق را باز کنید. وقتی یک دور کامل زدید ولی هنوز قاب پشتی کامل آزاد نشده بود، چند دور دیگر همین کار را تکرار کنید تا درب پشتی کامل آماده جداسازی شود.

 

مرحله پنجم باز کردن گوشی های پلمپ

حالا که اتصال قاب پشتی به بدنه کاملا آزاد شده است، به آرامی قاب پشتی را بلند کنید. در این مرحله حتما مراقب اتصال تاچ آی دی باشید که به بالا کشیده نشود.

 

مرحله ششم باز کردن گوشی های پلمپ

در آخر، اگر نیاز به تعویض قطعه خاصی دارید باید ابتدا پیچ‌های آن قسمت را کامل باز کنید. جای دقیق هر پیچ را برای مونتاژ مجدد موبایل، به یاد داشته باشید. همچنین از زیاد محکم کردن پیچ‌ها خودداری کنید.

برای برداشتن هر قطعه از پنس استفاده کنید.

فراموش نکنید که هنگام بستن درب گوشی حتما لاستیک آب بندی یا چسب قاب جدیدی در زیر آن نصب کنید.

 

کلام آخر

برای اینکه بتوانید پلمپ انواع گوشی‌ها را به راحتی باز کنید باید با کلیت این موضوع آشنایی داشته باشید. ما در این مقاله روش کلی باز کردن گوشی‌های پلمپ را توضیح داد یم تا بتوانید هر نوع گوشی موبایلی را به راحتی باز و بسته کنید. به عنوان نکته آخر باید توجه داشته باشید که هر گونه باز و بسته کردن یا تعمیری روی گوشیم موبایل را نباید با اعمال زور انجام دهید. زیرا قطعات این دستگاه الکترونیکی بسیار حساس هستند. تمام مراحل را به آرامی و با آرامش پیش ببرید. اگر هر گونه سوالی داشتید، در قسمت نطرات مطرح کنید. کارشناسان ما پاسخگوی شما هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا