6 مشکل تلویزیون رسیور دار

با ماهواره ای شدن ارتباط رسانه ها و حذف آنتن های قدیمی تلویزیون، مشکل تلویزیون رسیور دار از دغدغه های مخاطبین این جعبه جادویی شد.

در گذشته استفاده مرسوم از تلویزیون منوط به استفاده از رابطی تحت عنوان آنتن بود که بنا بر دلایلی، مشکلات خاص خود را داشت.

کمی بعد تر دستگاه های رسیور خارجی و داخلی به بازار عرضه شدند. دستگاه های خارجی قادر به دریافت شبکه های خارجی از طریق دیش بودند و دستگاه های داخلی می توانستند با اتصال به یک آنتن کوچک، شبکه های داخلی را نمایش دهند.

استفاده از رسیورها منوط به اتصال ویدویی از طریق کابل صدا و تصویر به تلویزیون است. اما در نسخه جدید تلویزیون ها این اتصال به عنوان یک پیشرفت یا مشکل حل شد.  تلویزیون های رسیور دار به طور کلی مشکلات پیچیده ای ندارند، اما خالی از مشکل هم نیستند. ما در اینجا به بررسی این مشکلات خواهیم پرداخت.

6 مشکل تلویزیون رسیور دار

اولین تجربه تلفیق رسیور و تلویزیون بنا بر آن چه که ما می دانیم به برند و شرکت ای جی مربوط است. کمی بعدتر شرکت بزرگی همچون سامسونگ و سونی از این تلفیق استفاده کردند.

وقتی صحبت از تلویزیون رسیور دار می شود، در واقع ما با یک تلویزیون طرف هستیم که قطعه دستگاه رسیور یا برد دریافت کننده در آن تعبیه شده است. این سر هم شدن یا ترکیب، حاصل اضافه کردن یک قطعه، برد یا تیونر دریافت سیگنال در سیستم سخت افزاری تلویزیون است. البته که با اضافه شدن مدار جدید، قابلیت های نرم افزاری هم به تلویزیون اضافه می شود.

مشکل تلویزیون رسیور دار و مدار آن

به گفته برخی منابع، اصلی ترین مشکل تلویزیون رسیور دار به اضافه شدن قطعه در مدار آن مربوط است. باید بدانید که این مشکل در واقع شاید در صورت خرابی، سختی هایی برای تامین یا تعمیر دستگاه به وجود بیاورد. البته که این دیگر آخر راه است. پس بیایید به مشکلات رایج تلویزیون های رسیودار بپردازیم.

1.     ضعف برد رسیور و ایجاد اختلال در برد اصلی

این مشکل تلویزیون مبتنی بر گزارشاتی است که بیان می کنند در صورت خرابی یا سوختن برد رسیور، برد اصلی تلویزیون هم دچار مشکل خواهد شد.

برخی از مشکلات ناشی از سوختن رسیور می تواند مربوط به سوختن بخش از برد اصلی شود. اما این موضوع در نمونه های جدید به نوعی حل شده است.

برخی از شرکت ها برای این مشکل، برد رسیور را سوای از برد اصلی در نظر می گیرند. به معنای ساده، فضایی که برای برد رسیور وجود دارد، از منبعی جدا از برد اصلی تغذیه می کند. تنها ارتباط بین رسیور و برد اصلی، مرتبط به دریافت سیگنال های ماهواره ای-تلویزیونی برای نمایش کانال ها است.

مشکل تلویزیون رسیور دار و لیست کانال ها

2.     مدیریت کانال ها

رایج ترین مشکل تلویزیون رسیور دار در رابطه با مدیریت کانال های آن است. در صورت زیاد بودن تعداد کانال های خارجی و داخلی، امکان دسته بندی کردن آن ها وجود ندارد.

همچین عدم نمایش لیستی در برخی از نمونه های خارجی، سبب شده است که چیدمان کانال ها بسیار نامرتب و دور از هم باشد. این مشکل بیشتر در نمونه هایی رایج است که افراد علاوه بر شبکه های داخلی از شبکه های برون مرزی نیز استفاده می کنند.

3.     عدم پشتیبانی از برخی ویژگی های نرم افزاری

عدم توانایی در استفاده از برخی قابلیت ها به خاطر مشکلات جغرافیایی، مشخص ترین مشکل تلویزیون رسیور دار است. برخی از قابلیت ها همانند اتصال به شبکه تلفن همراه و WiFi در بعضی از نمونه های خارجی وجود دارد.

همچنین مشکل پشتیبانی از برخی قابلیت های نمایشی مربوط به مناطق جغرافیایی برای دریافت شبکه های خارجی مانند ایراد در نمایش PAL و NTSC وجود دارد. البته که این مشکل بسیار نادر است. در مورد پشتیبانی نرم افزاری، یک ایراد در نمایش شبکه با کیفیت های HD، 1080i و 1080p در برخی نمونه ها وجود دارد. این ایراد در بیشترین دفعات مرتبط با سرویس های ارائه دهنده است.

مشکل تلویزیون رسیور دار مربوط به سیگنال

4.     ایرادات منبع تغذیه و مصرف بیشتر برق

مشکل تلویزیون رسیور دار گاهی به ایرادات مصرف برق و تغذیه مرتبط می شود. این ایراد باعث شده است که برد رسیور دچار خرابی یا سوختن شود. البته که جدا از برد اصلی، ضرری اساسی به خود تلویزیون وارد نمی کند.

گاهی مشکل اساسی در نامناسب بودن منابع تغذیه، علاوه بر سوختن برد رسیور، به مصرف بیش از حد برق نیز منتهی می شود.

داغ شدن های مداوم تلویزیون و در نتیجه مصرف بیشتر برق، در نمونه های بروز نشده تلویزیون رسیور دار مشهود است.

5.     منطبق نبودن تصویر با صدا

از آزار دهنده ترین موارد باید به این مشکل تلویزیون رسیور دار اشاره کرد. تصور کنید که در حال تماشای یک فیلم هستید، پس از بی حرکت شدن دهان بازیگر، شما صدای دیالوگ را می شنوید.

در بعضی از مدل های تلویزیون رسیور دار به دلیل منطبق نبودن رسیور با منطقه قابل استفاده و یا ضعف در برد رسیور، ایرادات تصویر و صدا پیش می آید.

اکثر کسانی که از دیش برای دریافت سیگنال استفاده می کنند، در صورت مناسب نبودن دیش، در شرایط بارندگی و برف این مشکل تلویزیونی را تجربه می کنند.

مشکل تلویزیون رسیور دار و کانال داخلی

6.     تصاویر پیکسلی یا شکسته

به دلیل وجود سیگنال ضعیف، تصاویر پیکسل پیکسل نمایش داده می شوند. این ایراد نیز می تواند مرتبط به آنتن یا دیش گیرنده باشد. البته که ضعف برد رسیور یا برد اصلی نیز می تواند سبب چنین ایرادی شود.

در نتیجه…

یکی دیگر از چالش های داشتن تلویزیون رسیور دار علاوه بر موارد بالا، در برخی نمونه ها مرتبط به بالا بودن قیمت آنهاست که با توجه به نوع مصرف خود قادر هستید از پس آن بربیایید.

در واقع اکثر مشکلاتی در این مقاله اشاره شد، در بیشتر حالت ها ایراداتی نادر محسوب می شود.  تنها در تلویزیون های رسیور دار اولیه، ایرادات ذکر شده به وفور یافت می شوند. تنها مشکل رایج در حال حاضر، برنامه های غیر قابل استفاده در منطقه جغرافیایی و مرتب نبودن کانال ها در برخی تلویزیون ها است.

البته که مشکلات تغذیه و پر مصرفی در بعضی تلویزیون های بروز نشده نیز وجود دارد. پیشنهاد ما این است اگر به دنبال یک جعبه جادویی مناسب برای فراغت خود هستید، حتما تحقیقات لازم را انجام دهید. به امید موفقیت.

منبع: thebigscreenstore  att

1 دیدگاه دربارهٔ «6 مشکل تلویزیون رسیور دار»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا