عقاید نادرست درباره باتری های شارژی

7 عقیده نادرست درباره باتری های شارژی

امروزه تقریبا همه مردم برای انجام کارهای روزانه خود از وسایل الکترونیکی استفاده می‌کنند. در هر خانه‌ای چند وسیله الکترونیکی شارژی یا حداقل یک گوشی هوشمند پیدا می‌شود. همه وسایل الکترونیکی برای راحتی کاربر، باتری شارژی دارند. از این رو برای افزایش عمر دستگاهتان و باتری آن، باید نکات استفاده درست و نگهداری از باتری شارژی را بدانید.

در این مقاله عقاید نادرست درباره باتری های شارژی را به طور مفصل برایتان توضیح می‌دهیم. تا یکبار برای همیشه از شر سوالات پرتکرار و سردرگم کننده ای مثل  موارد زیر خلاص شوید.

«آیا صفرشدن شارژ باتری برای آن ضرر دارد؟»، « اگر لپ تاپم را بدون باتری به برق متصل کنم، لپ تاپم خراب می‌شود؟»، «اگر باتری بعد از 100 درصد شارژ شدن در برق بماند، خراب می‌شود؟» و …

 

در مقاله تاریخچه پیدایش باتری برقی، توضیح دادیم که باتری شارژی چگونه اختراع شد. پیشنهاد می‌کنم این مقاله را ازدست ندهید.

 

 

عقیده نادرست1:

در برق ماندن طولانی مدت وسایل شارژی، باتری را خراب می‌کند

در برق ماندن طولانی باتری شارژی

این حرف درمورد باتری‌های شارژی غیر از باتری لیتیوم یون صادق است. زیرا باتری‌های شارژی مثل باتری سرب اسید یا روی کربن، اگر بعد از 100 درصد شارژ شدن، همچنان در برق بمانند، دچار آسیب یا حتی آتش سوزی خواهند شد. اما باتری لیتیوم یون سیستم شارژ قطع کن دارد. به این معنا که وقتی شارژ باتری به 100 درصد رسید؛ باتری، ورود جریان برق را قطع خواهد کرد.

پس نگران خراب شدن باتری یا ایجاد خطر، هنگام در برق ماندن باتری شارژی لیتیوم یون نباشید.

(موارد مربوط به انفجار گوشی گلکسی در حال شارژ، که در سال های اخیر رخ داده؛ به دلیل باتری فیک آن‌ها بوده است.)

 

در برق ماندن باتری شارژی لیتیوم یون

باتری‌های لیتیوم یون هم اگر مکررا در برق بمانند، دچار آسیب خواهند شد. حتما همه شما با مشکل باد کردن باتری گوشی موبایل مواجه شده‌اید. خب این یکی از آسیب هایی است که در اثر در برق ماندن مکرر باتری و یا نوسانات برق به وجود می‌آید.

این که گفتیم باتری‌های لیتیوم یون دارای سیستم شارژ قطع کن هستند، دلیل نمی‌شود که باتری بی زبان را هر شب تا صبح در برق بگذارید. اینکار در طولانی مدت باعث خراب شدن باتری می‌شود. اما اگر چندین بار سهوا باتری وسیله برقیتان در شارژ ماند، نگران نشوید. زیرا اکثر وسایل الکترونیکی جدید، باتری لیتیوم یون دارند.

 

عقیده نادرست2:

استفاده نکردن از دستگاه هنگام شارژ

در بسیاری از مقالات می‌خوانیم که از گوشی یا لپ تاپ خود وقتی در حال شارژ شدن هستند، به دلایل ایمنی استفاده نکنید. این یک باور غلط درمورد باتری شارژی است. شما اگر از آداپتور و کابل شارژ اصل و معتبر استفاده کنید، هیج مشکلی پیش نخواهد آمد. البته این نکته را فراموش نکنید که استفاده از گوشی هوشمند در حال شارژ، در طولانی مدت باعث کند شدن و فرسایش گوشی خواهد شد.

 

عقیده نادرست3:

باتری را بعد از خالی شدن کامل، شارژ کنید

باتری را بعد از خالی شدن کامل، شارژ کنید

در گذشته برای کالیبره شدن باتری شارژی و افزایش عمر آن، توصیه می‌کردند که بگذارید باتری شارژیتان به صفر درصد برسد؛ سپس آن را شارژ کنید. اما امروزه که باتری‌های شارژی عموما از نوع لیتیوم یون هستند، این کار ضرورتی ندارد و توصیه نمی‌شود. زیرا باتری‌های لیتیوم یون، کالیبراسیون درونی دارند.

همچنین باتری لیتیوم یون عدد شارژ دارد. مثلا عدد باتری آیفون 500 است. یعنی بعد از 500 بار شارژ کامل، عمر دستگاه تمام خواهد شد. لذا بهتر است سعی کنید همیشه شارژ باتری لیتیوم یون خود را بین 40 تا 80 درصد نگه دارید و در طول روز چند بار وسیله شارژی خود مثل گوشی را شارژ کنید. تا چرخه شارژی کامل (عدد باتری) را ازدست ندهید. با این کار عمر باتری لیتیوم یون شما طولانی تر خواهد شد.

 

کالیبره کردن چیست؟

کالیبره کردن یک وسیله، یعنی مطابقت آن دستگاه با استاندارد اولیه آن. زیرا هر دستگاهی بعد از مدتی به دلایل مختلف از استاندارد اولیه خود خارج می‌شود. با کالیبراسیون، استاندارهای کارخانه‌ای و اولیه دستگاه بازمی‌گردند و کارایی دستگاه بهتر خواهد شد.

این مسئله درباره باتری های شارژی هم صادق است. باتری شارژی بعد از مدتی ممکن است درست شارژ نشود یا سریع شارژ از دست دهد و مشکلات دیگر. که اکثر آن‌ها با کالیبره کردن درست خواهد شد.

همانطور که گفتیم شارژ کردن باتری بعد از صفر شدن (کالیبراسیون دستی)، در مورد باتری های غیر از باتری لیتیوم یون، بسیار مهم است. اما باتری‌های لیتیوم یون سیستم کالیبراسیون درونی دارند. و تنها بعد از گذشت چند سال و در مواقعی که درست شارژ نگه ندارند، هر چند ماه یکبار نیاز به کالیبره شدن دستی خواهند داشت. در مقاله نحوه کالیبراسیون باتری گوشی، کامل در این باره صحبت کرده ایم.

 

عقیده نادرست4:

شارژر های دیگر مارک‌ها، به باتری آسیب می‌زنند

انواع شارژر باتری شارژی

این جمله تنها در صورتی صحت دارد؛ که شما از شارژر بی کیفیت و غیر مرتبط با دستگاه شارژی خود استفاده کنید. پس اگر شارژ اصلی دستگاهتان را همراه ندارید، حتما از شارژ مارک معتبر و مطابق با ولتاژ آداپتور دستگاه خود استفاده کنید. در این صورت مشکلی پپیش نخواهد آمد.

 

عقیده نادرست5:

شارژ سریع به دستگاه آسیب می‌رساند

شارژ سریع باتری شارژی

شارژ سریع دستگاه‌های الکترونیکی که قابلیت فست شارژ دارند (مثل گوشی هوشمند)، هیچ مشکلی را ایجاد نخواهد کرد. این قابلیت برای راحتی کاربر در نظر گرفته شده است. و مسلما تمام تمهیدات ایمنی و سلامت باتری در این حالت لحاظ شده است. برای شارژ سریع هیچ نگرانی نداشته باشید.

در مقاله تفاوت شارژر فست شارژ با شارژر معمولی، درباره قابلیت فست شارژ کامل توضیح داده‌ایم.

 

عقیده نادرست6:

اتصال مستقیم دستگاه به برق، باعث خراب شدن آن می‌شود

اتصال مستقیم دستگاه به برق، باعث خراب شدن آن می‌شود

شاید خیلی از شما شنیده باشید که اتصال مستقیم دستگاه به برق (بدون باتری)، باعث خراب شدن آن می‌شود. باید بگوییم که این هم یک عقیده نادرست است. شما اگر دستگاه خود را به وسیله آداپتور خودش، مستقیما و بدون باتری به برق شهری متصل کنید، دستگاه هیچ آسیبی نمی‌بیند. اما باید توجه داشته باشید که حتما از کابل شارژ و آداپتور خود دستگاه یا نهایتا یک مارک معتبر و منطبق با دستگاهتان، استفاده کنید. همچنین استفاده از محافظ برق برای جلوگیری از صدمات ناشی از نوسانات برق شهری یا قطع ناگهانی برق، بسیار اهمیت دارد.

 

عقیده نادرست7:

از باتری شارژی کمتر استفاده کنید

این عقیده هم کاملا اشتباه بوده؛ و دقیقا برعکس آن درست است. یعنی استفاده نکردن طولانی مدت از باتری شارژی باعث خراب شدن آن خواهد شد. شما اگر از روش اتصال مستقیم دستگاه خود به برق شهری استفاده می‌کنید؛ حتما باید حداقل ماهی یک بار از باتری شارژی دستگاه استفاده کنید. برای اینکه باتری تا اندازه‌ای خالی شود و سپس آن را شارژ کنید.

به گفته سازندگان باتری، نباید در فرایند شارژ و دشارژ باتری شارژی اختلال و وقفه طولانی ایجاد شود.

 

کلام آخر

شارژ نامناسب باتری‌های شارژی باعث آسیب به باتری و کاهش عمر آن خواهد شد. در این مقاله عقاید نادرست درباره باتری های شارژی را به تفکیک توضیح دادیم. تا راه درست شارژ کردن باتری شارژی وسایل الکترونیکی خود را یاد بگیرید. مثل گوشی هوشمند که همه ما هر روز، ساعت‌ها به آن نیاز داریم. به همین دلیل سلامت باتری آن برایمان مهم است. پس نکات گفته شده در این مقاله را حتما رعایت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا