باتری 9 سلولی

باتری 9 سلولی چیست و چه تفاوتی با باتری 6 سلولی دارد؟

باتری 9 سلولی یکی از باتری هایی است که برای برخی از لپ تاپ ها استفاده می شود و مهم ترین و اصلی ترین قسمت آن  است. همانطور که می دانید باتری های مختلفی در این صنعت تولید شده است، که از تکنولوژی های مختلفی در تولید آن ها استفاده شده است.

یکی از رایج ترین نوع باتری ها لیتیوم یونی یا LI-ion می باشد که روی دستگاه های مختلف استفاده می شود. برخی از وسایلی که از اینگونه باتری ها استفاده می کنند، عبارتند از:

 • اسباب بازی ها
 • گوشی های موبایل
 • تبلت ها
 • نوت بوک ها
 • لپ تاپ ها

باتری های قدیمی و جدید چه تفاوتی دارند:

یکی از تفاوت های باتری های لیتیوم یونی با نسل های قدیمی تر باتری ها یعنی نیکل کادمیومی (NiCd) و نیکل مولیبدن (NiMH) این است که دارای وزن کمتری می باشد. همچنین در هر بار شارژ کردن دارای طول عمر بیشتری می باشد. به همین علت در صنعت جدید تولید وسایل الکترونیکی قابل حمل در وسایلی همچون لپ تاپ و موبایل و … از این باتری ها استفاده زیادی می شود.

تمامی شرکت ها وقتی می خواهند باتری به کار رافته در محصول خود را معرفی کنند به این صورت عمل می کنند که ساعت کارکرد آن را در حالت های مختلف بیان می کنند و می گویند چند سلولی می باشد. برای مثال باتری 9 سلولی است. اما شاید برای کاربر این سؤال پیش بیاید که باتری چند سلولی چیست و چه تأثیری در روند کار و عملکرد کلی باتری دارد.

باتری 9 سلولی چیست

موارد استفاده باتری های 9 سلولی:

معمولاً باتری های چند سلولی در لپ تاپ ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

در ادامه برای اینکه بتوانیم به راحتی باتری 9 سلولی را برای شما معرفی کنیم، ابتدا باتری چند سلولی را معرفی خواهیم کرد. همه ما می دانیم که باتری ها بر اساس موارد استفاده شان به سه روش زیر بسته می شوند:

 • سری
 • موازی
 • ترکیبی (سری-موازی)

وقتی باتری را سری  می بندند با شدت جریان ثابت، میزان ولتاژ بالا می رود.

همچنین زمانی که باتری را موازی می بندند با ولتاژ ثابت، شدت جریان بالا می رود.

اما برای اینکه هم ولتاژ و هم شدت جریان بالا رود تنها کافی است که باتری ها را ترکیبی ببندیم.

معمولاً برای باتری های لپ تاپ از باتری های ترکیبی استفاده می کنند (مثلاً باتری های 9 سلولی ترکیبی هستند)، که هر سلول آن یک باتری مجزا می باشد. این باتری ها هر کدام باتری های جداگانه ای است که بنا به نیاز دستگاه ساخته شده است. در یک باتری شش سلولی، باتری ها را در سه سلول اول سری می بندند و سه سلول دیگر را هم دوباره سری می بندند سپس آن ها را به صورت موازی به هم متصل می کنند، تا ولتاژ و جریان مورد نظر تأمین شود.

باتری 9 سلولی برای لپ تاپ بهتر است یا 6 سلولی:

از آنجایی که تعداد سلول ها باعث نمی شود کارایی و بازده باتری بالا رود پس نمی توان بین باتری 9 سلولی و باتری 6 سلولی  یکی را به عنوان بهترین معرفی کرد. ماندگاری شارژ باتری به میزان زیادی به توان مصرفی باتری بستگی دارد.

از آنجایی که توان برابر است ضرب جریان در ولتاژ در نتیجه باتری های 9 سلولی به دلیل  ولتاژ بالاتر، توان بیشتری دارند؛ اما این موضوع قطعی نیست.

در نتیجه نمی توان گفت سلول بیشتر طول عمر باتری را زیادتر می کند.

برای مثال استفاده زیاد از DVD-ROM یا نرم افزارهای پر مصرف باعث شود توان بیشتری را مصرف کنید؛ اما به طور کلی در شرایط مصرفی یکسان باتری هایی که توان بیشتری دارند؛ دستگاه را تا مدت بیشتری نگه می دارند.

باتری 9 سلولی چه تفاوتی با باتری 6 سلولی دارد

تفاوت باتری 9 سلولی و 6 سلولی :

یکی از تفائت های عمده باتری 6 سلولی با باتری 9 سلولی در توان نگهداری شارژ آن هاست. باتری 9 سلولی به طور معمول یک ساعت بیشتر شارژ خ

باطری ۹ سلولی حدود یکساعت بیشتر از باتری ۶ سلولی توانایی نگهداری شارژ دارد.

برای اینکه به روش صحیح طول عمر باتری لپ تاپ خود را افزایش دهیم باید به عمر باتری لیتیوم یونی که وابسته به چرخه شارژ می باشد، اهمیت دهیم.

چرقه باتری 9 سلولی نیز مثل سایر باتری ها بین 0 تا 100 درصد می باشد.

شما می توانید دستگاه خود را به صورت زیر شارژ کرده، تا یک چرخه را پشت سر بگذارید.

 • دو بار از 50 تا 100 درصد
 • یک بار از 30 تا 100 درصد و مرتبه دوم از 70 تا 100

برای افزایش عمر باتری (تعدا چرخه ها) به محض رسیدن به 100 درصد دستگاه را از شارژر جدا نمایید.

در بهترین وضعیت باید باتری را تا 80% شارژ نموده و به محض رسیدن به 40% باتری را شارژ نموده و تا ذخیره 80% صبر کنید. این روش کمکمی کند عمر باتری تا 4 برابر افزایش پیدا کند.

چرا باید باتری را 80 درصد شارژ کنیم؟

تمام باتری های لیتیوم- پلیمر میزان مشخصی ولتاژ برای هر بار شارژ دذ هر سلول دریافت می کنند، بالا رفتن درصد شارژ باتری ولتاژ را بالا می برد؛ در نتیجه سلول تحت فشار بیشتری قرار می گیرد و چرخه های شارژ کمتر می شود.

یعنی در صورتی که باتری 9 سلولی را 100 درصد شارژ کنید، عمر آن 300 الی 500 چرخه می باشد و اگر همان باتری 70 درصد شارژ شود عمر آن 1200 الی 2000 چرخه شارژ می شود.

از طرفی عمر باتری لپ تاپ معمولاً تا میزان زیادی به گرما وابسته است.

پس بهتر از از لپ تاپ ها روی سطوح صاف مثل میز یا هیت سینک استفاده شوند.

شباهت باتری 9 سلولی به باتری قلمی

توضیحات تکمیلی :

باتری های لپ تاپ به میزان زیادی به باتری های قلمی شباهت دارند.

همچنین این باتری ها از موارد زیر تشکیل شده اند:

 • یک مدار الکترونیکی کنترل کننده
 • تعدادی سلول که وظیفه نگهداری انرژی را دارند

وظیفه مدار الکترونیکی درون باتری های لپ تاپ عبارتند از:

 • تعیین ولتاژ
 • تعیین دما
 • تشخیص فول شارژ شدن
 • تشخیص خراب شدن باتری
 • کنترل سلول ها

در هنگام خرید باتری 9 سلولی علاوه بر دقت به تعداد سلول ها خوب است که به کیفیت مدار الکترونیکی آن نیز دقت نمایید تا از مشکلات و خرابی آن ها آسوده باشد.

معمولاً یکی از مواردی که باتری لپ تاپ بر اساس آن دسته بندی می شود؛ تعداد سلول هاست که تعیین کننده ظرفیت باتری است.

یک باتری 9 سلولی طول عمر بیشتری نسبت به باتری 6 سلولی دارد.

معمولاً تعداد سلول ها روی باتری قید نمی شود و بیشتر باتری ها را با توان آن ها می سنجند که واحد سنجش آن وات بر ساعت یا (whr) بوده و روی تمام باتری ها قید می گردد.

شما می توانید از عدد توان باتری به تعداد سلول های آن پی برید.

لطفا نظر خود را با دیگر کاربران باتری بازار به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا