علائم اختصاری روی باتری

معنای علائم اختصاری روی باتری ماشین چیست؟

علائم اختصاری روی باتری می‌تواند نقش مهمی در درک شما از باتری خودروتان داشته باشد. این علائم که به صورت حروف و اعداد بر روی باتری یا کنار باتری درج شده‌اند به شما اطلاعات لازم برای شناسایی و رفع طیف گسترده‌ای از مشکلات معمول مربوط به باتری از سطح پایین الکترولیت گرفته تا کاهش قدرت استارت را به شما ارائه می‌دهند. همچنین برای خرید باتری جدید نیز به دانستن بسیاری از این علائم اختصاری روی باتری نیاز دارید. دانستن این علائم به یافتن اندازه مناسب باتری مناسب برای خودرو و یادگیری اینکه چه ویژگی دیگری باید قبل از خرید بررسی کنید کمک بسیاری می‌کند. در این مطب مهم‌ترین علائم مشترک روی انواع باتری خودرو را به شما معرفی می‌کنیم تا بینشی لازم برای درک عملکرد داخلی یکی از مهمترین اجزای اتومبیل خود را ایجاد کنید.

علائم اختصاری روی باتری

انواع مختلف باتری‌ها کدامند؟ و با چه علائم اختصاری نمایش داده می‌شوند؟

علائم اختصاری ( starting, lighting, ignition) SLI روی باتری :

SLI مخفف استارت، روشنایی و اشتعال است. باتری SLI یک باتری قابل شارژ با اسید / سرب است که برای تأمین انرژی ماشین استفاده می‌شود. باتری‌های سرب / اسیدی رایج‌ترین نوع باتری خودرو هستند. این باتری‌ها ممکن است برای خودروهای پیشرفته کارایی نداشته باشند ولی برای بیشتر خودروها مناسب هستند و همچنین قیمت مناسبی دارند.

باتری هایی با علائم اختصاری EFB :

نوع دیگری از باتری خودرو به نام EFB (Enhanced Flooded Battery) هستند که در سبک، مشابه باتری‌های سرب / اسیدی ساخته می‌شوند اما ثبات دورانی را دو برابر می‌کنند. ساختار آنها باعث می‌شود در برابر تخلیه و استارت مداوم مقاوم‌تر باشند. قیمت آنها بیشتر بوده و مناسب برای خودروهای استارت استاپ است.

علائم اختصاری AGM :

جدیدترین نوع باتری خودرو باتری‌های AGM (Absorbent Glass Mat (battery)) هستند که گرانترین و پرتوان‌ترین نوع باتری خودرو هستند. این باتری برای کاربردهای خارج از شهر بسیار عالی است. شما باتری‌های AGM را در اتومبیل‌های اسپرت و اتومبیل‌های لوکس پیدا می‌کنید.
اگر چه خرید باتری پیشرفته‌تر وسوسه‌انگیر است. اما ابتدا باید نیازهای برق خودرو خود را بررسی کنید و سپس طبق آن اقدام به خرید باتری کنید. اکثر اتومبیل‌ها فقط نیازهای اساسی برق دارند که توسط یک باتری سرب-اسید کاملا برآورده می شود. تا زمانی که نیاز به رانندگی زیاد خارج از شهر نداشته باشید احتمالا نیازی به باتری‌های EFB یا AGM نخواهید داشت. از طرف دیگر، اگر سیستم صوتی پرقدرت نصب کرده باشید، برای ایجاد برق کافی ممکن است به یک باتری AGM نیاز داشته باشید.

مهمترین علائم اختصاری روی باتری خودرو:

A یا AMP :

A و amp علائم اختصاری روی باتری هستند که برای توصیف آمپر استفاده می‌شوند. آمپر واحد مورد استفاده برای اندازه‌گیری جریانی است که از مدارهای باتری ماشین شما عبور می‌کند.

علائم اختصاری AMP-HRS یا AH روی باتری :

این علائم اختصاری روی باتری مخفف آمپر/ساعت است، واحدی که ظرفیت ذخیره باتری را اندازه‌گیری می‌کند. ظرفیت آمپر / ساعت با توجه به اندازه فیزیکی باتری تعیین می‌شود. هرچه باتری بزرگتر باشد ظرفیت آمپر / ساعت آن بیشتر است.
این اندازه‌گیری با ضرب جریان باتری (آمپر) در زمان (ساعت) تخلیه آن حاصل می‌شود. به عنوان مثال 5 آمپر را در 20 ساعت = 100 آمپر/ساعت ظرفیت باتری خواهد بود.

کدهای BCI :

این اشاره به شناسه‌ای است که توسط Battery Council International (BCI) داده شده است. کدهای BCI در بسیاری از باتری‌ها استفاده می شود. این کدها شامل اطلاعاتی است که می‌تواند به شناسایی صفاتی مانند ابعاد، ولتاژ و قطب باتری کمک کند.

CCA (EN) :

CCA (Cold cranking amps ) مخفف آمپر خنک‌کننده سرد است. صنعت باتری این علائم اختصاری روی باتری را برای کمک به تعریف اینکه باتری در هوای سرد چگونه می‌تواند موتور ماشین را روشن کند استفاده می‌کند. CCA نشان‌دهنده شدت جریان باتری برای استارت خودرو در هوای سرد است. هرچه میزان قدرت شارژ باتری در هوای سرد بیشتر باشد، امتیاز CCA آن نیز بالاتر است. توجه داشته باشید که با شروع مصرف باتری، به مرور توان آن کمتر می‌شود. باتری قدیمی که مدتی است از آن استفاده شده‌است ممکن است نتواند با رتبه CCA ای که در ابتدا داشته مطابقت داشته باشد.
هوای سرد هم فشار بیشتری به وسیله نقلیه و هم باتری وارد می‌کند. برای شروع کار، حداقل آمپر لازم است و CCA باتری شما باید این عدد را برآورده کند.

علائم اختصاری روی باتری به چه معناست ؟

علائم اختصاری RCM روی باتری :

RCM مخفف دقیقه ظرفیت ذخیره است. این یک واحد اندازه‌گیری است که توانایی باتری را در حفظ بار الکتریکی مشخص می‌کند. این مدت زمان (در دقیقه) تعریف می‌شود که یک باتری سرب اسید می‌تواند 25 آمپر را در آب و هوای 80 درجه قبل از افت ولتاژ خود به زیر 10.5 ولت برساند.

کدهای SP GR یا SG :

این اختصارات مخفف وزن مخصوص است، مقیاسی که برای شناسایی غلظت الکترولیت باتری استفاده می‌شود. با این اندازه‌گیری، تراکم الکترولیت باتری با آب مقایسه می‌شود.

علامت های VRLA :

VRLA اصطلاحی است که برای توصیف یک باتری سرب / اسید تنظیم شده توسط سوپاب استفاده می‌شود. این باتری‌ها بدون نگهداری و ضدنشت هستند و در صورت تجمع فشار داخلی، دریچه ایمنی برای آزاد کردن گاز دارند. باتری AGM نوعی باتری VRLA است

کدهای WATT-HRS یا WH :

این اختصارات مخفف وات ساعت است، اندازه‌گیری مورد استفاده برای شناسایی توان الکتریکی باتری.

علائم اختصاری روی باتری نشان‌دهنده اندازه باتری :

معنای علائم اختصاری روی باتری

اندازه باتری خودرو به ابعاد فیزیکی باتری اشاره دارد. اندازه لزوماً معنایی غیر از ارتفاع، طول و عرض ندارد. به عنوان مثال، یک باتری بزرگتر به طور خودکار از باتری کوچکتر قدرتمندتر نیست. برای قدرتمند بودن یک باتری عوامل دیگری نیز دخیل هستند.
علائم اختصاری روی باتری که نشان‌دهنده اندازه باتری هستند به طور کلی دو رقمی هستند و ممکن است با یک حرف شروع شوند. به عنوان مثال 24F ، اندازه باتری متداولی است که متناسب با بسیاری از خودروهای هوندا، تویوتا، نیسان و آکورا است و یا N100 مناسب خودروهای نیمه سنگین است.

اندازه گروه‌ها توسط شورای باتری بین‌المللی، استاندارد شده است که ابعاد هر باتری را در هر دو واحد اینچ و میلی‌متر ارائه می‌دهد. یکی از عوامل تاثیرگذار در ابعاد باتری آمپر / ساعت باتری است. اما این تنها عامل نیست مثلا باتری‌های 50 و 55 آمپر داخل جعبه با سایز L1 قرار می‌گیرند. باتری با اندازه L1 دارای طول 207، عرض 175 و ارتفاع 190 میلی‌متر است. باتری‌های L1 تا L5 عرض هم‌اندازه ولی طول متفاوتی دارند.

سخن آخر

از شناخت انواع باتری تا علائم اختصاری روی باتری که در بالا توضیح داده شد، همگی می‌توانند اطلاعات ارزشمندی در مورد باتری اتومبیل به شما بدهند. با استفاده از این دانش، می‌توانید بیشترین بهره را از باتری خود ببرید و درک بهتری از هر مسئله‌ای که پیش خواهد آمد خواهید داشت.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا