انواع اره برقی

کاربرد اره برقی و بررسی انواع مختلف آن از نظر عملکرد

اره برقی که با نام های اره زنجیری و اره موتوری هم شناخته می شود، یکی از کاربردی ترین و ساده ترین ابزارهایی است که تولید شده است. این ابزار دارای دو بخش مهم است که برای راه اندازی آن الزامی است، که عبارتند از :

 • تیغه اره
 • زنجیر

زنجیر اره برقی شباهت زیادی به زنجیر دوچرخه دارد و تنها تفاوت آن با زنجیره دوچرخه قدرت برندگی آن است؛ زیرا این زنجیر دارای 30 عدد دندانه تیز است که از جنس استیل مرغوب ساخته شده و هر دندانه در فاصله مشخصی از دیگری قرار گرفته است. وقتی زنجیری حرکت می کند این دندانه ها نیز به حرکت در می آیند و با هر چیزی تماس پیدا کنند، آن را می برند.

آنچه در ادامه می خوانید :

 • اره برقی دارای چه کاربردی است
 • معرفی انواع مختلف اره برقی
 • قیمت اره زنجیری
 • تعمیر و نگهداری اره موتوری
 • نکات ایمنی مهم در هنگام استفاده از اره برقی

اره برقی دارای چه کاربردی است ؟

اره موتوری و یا اره زنجیری در انواع مختلفی تولید شده است که هر کدام از آن ها کارایی متفاوتی دارند و برای انجام کار خاصی استفاده می شوند. بعضی از شرکت های تولید کننده، اره برقی هایی را تولید کرده اند که چند منظوره هستند و به وسیله آن می توان کارهای مختلفی انجام داد. عمده کارهایی که شما می توانید با یک اره موتوری یا زنجیری انجام دهید، عبارتند از:

 • برای قطع کردن درختانی که خشک هستند
 • برای بریدن قسمت هایی از درخت به عنوان هیزم
 • هرس کردن درختان تازه
 • قطع درختان جنگل به منظور مهار آتش
 • برداشت چوب از مزرعه هایی که چوب تولید می کنند
 • برش بتن و آسفالت
 • برش یخ
 • در بعضی از جراحی های پزشکی

معرفی انواع مختلف اره برقی :

به طور کلی اره برقی ها به چهار روش مختلف نیرو محرکه مورد نیاز خود را تأمین می کنند، که به همین دلیل هم به چهار دسته مختلف تقسیم می شوند که عبارتند از :

 • اره برقی احتراقی – بنزینی
 •  اره زنجیری سیمی
 • اره برقی بی سیم و باتری خور
 • اره زنجیری دستی

با ما همراه باشید تا در ادامه انواع مختلف اره برقی را بررسی کرده و توضیحات مفیدی را در مورد آن ها بیان کنیم.

اره برقی احتراقی – بنزینی :

یکی از محبوب ترین اره برقی هایی که معمولاً استفاده از آن در بین افراد حرفه ای و بعضی اوقات مبتدی رایج است، اره برقی بنزینی می باشد. در این دستگاه نیروی محرکه اصلی به روش احتراقی و با سوختن بنزین تأمین می شود. همین موضوع باعث شده این نوع اره برقی با اسم اره بنزینی هم شناخته شود. این اره برقی مجهز به یک موتور دو سیکله است که با مخلوط بنزین و روغن کارایی بهتری دارد.

اره برقی احتراقی

این موتور طی فرایند احتراق از بنزین استفاده می کند، این در حالی است که به وسیله روغن قطعات داخلی موتور چرب می شود و اره روان تر کار می کند و قطعات آن به راحتی آسیب نمی بینند. در چهار نمونه اره زنجیری که نام برده شد، اره بنزینی از قدرت و سرعت بالاتری برخوردار است. بعضی از ایرادهای این دستگاه شامل موارد زیر می شود :

 • موجب آلودگی محیط می شود
 • دارای موتور حساسی است که به تعمیر و نگهداری بیشتری نیاز دارد
 • دارای وزن زیادی است
 • تولید سر و صدا می کند

 اره زنجیری سیمی :

یکی دیگر از اره برقی هایی که تولید و به بازار ارائه شده است، اره برقی سیمی است که باید آن را در هنگام کار کردن به پریز برق وصل کنید و در واقع از برق شهری برای تأمین انرژی خود بهره می برد. این اره برقی به هیچ سوختی نیاز ندارد. با وجود اینکه اره برقی سیمی یک اره ثابت است شما می توانید با کمک گرفتن از یک موتور برق آن را به هر جایی که باید از آن استفاده کنید، حمل نمایید. شما می توانید از یک ژنراتور قابل حمل و یا قابل نصب روی خودرو استفاده کنید. همچنین می توانید از یک سیم سیار طولانی برای راحتی کار خود استفاده کنید.

اره برقی سیمی

اره برقی بی سیم و باتری خور :

نمونه دیگری از اره های زنجیری الکتریکی هستند که نیرو محرکه مورد نیاز خود را از انرژی الکتریکی ذخیره شده در باتری تأمین می کنند و برای تأمین انرژی به جای برق مستقیم یا سوخت از باتری قابل شارژ استفاده می کنند. از مزیت های این اره می توان به این نکته اشاره کرد، که نیاز به تأمین سوخت یا تعمیر و نگهداری ندارند، اما باید باتری آن ها مرتب شارژ شود تا همیشه آماده استفاده باشند. استفاده از باتری در اره زنجیری باعث می شود مدت زمان استفاده از آن در هر بار شارژ محدود باشد که با تهیه باتری زاپاس می توانید این مساله را حل کنید.

اره برقی باتریاره زنجیری دستی :

این نوع اره زنجیری نمی تواند نوعی اره برقی به حساب بیاید، زیرا نیازی به هیچ انرژی الکتریکی و یا سوخت فسیلی ندارد و بدون استفاده از هیچ موتوری کار می کند. نیروی محرکه این اره نیروی دست است. به همین دلیل تولید و فروش آن در بازار عرضه کمتر از اره برقی های دیگر است. اره زنجیری دستی از مواد و متریالی ساخته می شود که همه افراد به آن دسترسی دارند، به همین دلیل تولید این اره توسط شخص انجام می شود. تهیه این اره از سایر اره های برقی ارزان تر است و عموماً از آن برای برش چوب ها و یا تمیز کردن آن ها استفاده می شود.اره زنجیری دستی / انواع اره برقی

نکته مثبتی که اره زنجیری دستی نسبت به نمونه های دیگر اره برقی دارد، این است که سر و صدا و آلودگی تولید نمی کند. از نقاط منفی آن می توان به خستگی در حین کار یدی اشاره کرد، زیرا نیروی محرکه این نمونه اره نیروی بازوهای شما است. از این اره نمی توان برای کارهای سنگین و فعالیت های دائمی استفاده کرد، زیرا شما را خسته می کند و قطع درختان متعدد به وسیله آن طاقت فرسا است. پس برای کارهای زیاد و قطع درختان می توانید از اره برقی های موتوری استفاده کنید، زیرا دو مزیت عمده دارد :

 1. شما را خسته نمی کند و از نیروی شما استفاده نمی کند.
 2. اره برقی موتوری بین 5 الی 10 بار سریع تر از اره زنجیری دستی کار را انجام می دهد.

قیمت انواع اره زنجیری :

اره برقی های مختلف با کارایی متفاوت دارای قیمت های متفاوتی هستند. بدیهی است که شما باید برای اره برقی نسبت به اره دستی پول بیشتری پرداخت کنید و به نسبت کارایی اره موتوری نیز از اره دستی بیشتر است. البته قیمت اره های موتوری نیز متفاوت بوده و شما برای اره های زنجیری سیمی پول کمتری پرداخت می کنید تا اره های زنجیری احتراقی و باتری خور. ممکن است قیمت یک اره برقی احتراقی دو برابر بیشتر از اره زنجیری سیمی باشد، اما در این مورد باید بگوییم که اره زنجیری باتری خور با وجود توان کمتری که دارد از اره های دیگر گران تر است.

از آنجایی که هزینه از عوامل مهم در تصمیم گیری برای خرید ابزار است، شما باید قبل از خرید به خوبی در مورد هزینه هایی که باید بپردازید تحقیق کنید. این هزینه باید با امکانات و آپشن هایی که با خرید دستگاه به دست می آورید، متناسب باشد و اره ای را بخرید که علاوه بر ارزان بودن بتوانید از امکانات مختلف آن استفاده کنید. در هنگام خرید باید توجه داشته باشید که تا چه میزان این ابزار می تواند در انجام کارهای شما موثر باشد. یک اره زنجیری مناسب باید هم امکانات مورد نیاز شما را داشته باشد و هم قیمت آن خیلی زیاد نباشد.

تعمیر و نگهداری اره موتوری :

تمامی ابزارهایی که مورد استفاده شما قرار می گیرند، برای اینکه کارایی اولیه خود را داشته باشند باید تعمیر و نگهداری شوند. همچنین باید در هنگام عدم استفاده در شرایط خاصی نگهداری شود. شما باید آن را منظم بررسی و تمیز کنید. یک اره برقی آماده به کار باید علاوه بر نگهداری صحیح، بررسی شود و قطعات مستهلک و خراب آن تعمیر و یا تعویض شود.

نکات ایمنی مهم در هنگام استفاده از اره برقی :

از آنجایی که اره زنجیری نسبت به اره های دستی کمی خطرناک تر است، شما باید در هنگام استفاده از آن علاوه بر مهارت و تجربه بالا، باید به نکات ایمنی توجه کنید. برای اشخاص مبتدی و کسانی که برای اولین بار قصد دارند از این ابزار استفاده کنند، بهتر است آموزش های لازم را از یک شخص حرفه ای بگیرند. دستگاه هایی که سایزهای کوچک تری دارند برای اشخاص مبتدی مناسب تر هستند. از طرفی برای اشخاصی که تازه شروع به کار می کنند اره زنجیری برقی (چه نوع سیمی چه نوع بدون سیم) سبک تر هستند و نسبت به اره های بنزینی راحت تر استفاده می شوند.

نکات ایمنی که در هنگام استفاده از اره های زنجیری به خصوص اره بنزینی باید رعایت کنید، عبارتند:

 1. دفترچه راهنمایی که در بسته بندی اره قرار دارد را مطالعه کنید.
 2. در هنگام استفاده از این ابزار استفاده از دستکش، عینک ایمنی، کلاه ایمنی، چکمه‌ های محافظتی و گوشی الزامی است.
 3. داشتن همراه هنگام استفاده از اره زنجیری الزامی است.
 4. در محل کارتان یک تلفن همراه یا بیسیم داشته باشید تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید.
 5. در محل کار خود وسیله نقلیه به همراه داشته باشید.

شما می توانید این ابزار را در برندهای مختلفی تهیه کنید. توجه داشته باشید برند تا حدودی روی قیمت ابزار تاثیر می گذارد. همچنین شما می توانید نظر خود را در مورد این ابزار کاربردی با ما و دیگر همراهان باتری بازار به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا