باتری بک آپ یا یو پی اس

باتری بک آپ مناسب برای کامپیوتر چه ویژگی هایی دارد؟

یک باتری بک آپ و یک مدار قدرت ارزان قیمت، به شما کمک می کند تجهیزات الکتریکی خود را از فشار برق محافظت کنید. زمانی که برق به طور کلی قطع می شود و سیستم شما در حال اجرا متوقف می شود، قطعاً یک مدار پر قدرت بی استفاده است. به همین دلیل، شما نیاز دارید از یک باتری بک آپ، به عنوان منبع تغذیه اضطراری ( باتری UPS) استفاده کنید.

باتری بک آپ یا منبع تغذیه اضطراری چیست؟

دو دلیل اصلی آسیب رساندن به کامپیوترها و سایر لوازم الکترونیکی حساس عبارتند از:

 • قطع شدن ناگهانی برق
 • افزایش قدرت

با وجود اینکه نوارهای برق ارزان قیمت به طور مناسبی به محافظت از کامپیوتر در برابر افزایش برق انجام خواهند داد، اما هیچ گونه محافظتی در برابر افت ولتاژ متناوب، خاموشی و سایر موارد تأمین برق ندارند. برای محافظت از رایانه در برابر قطع برق، معمولاً کاربر به یک باتری بک آپ نیاز دارد.  واحدهای بک آپ مانند نوارهای قدرت هستند که یک باتری بزرگ را در داخل خود جای داده اند و باتری بک آپ را در برابر قطع برق تأمین می کنند. این فرآیند بسته به اندازه واحد می تواند از چند دقیقه تا یک ساعت یا بیشتر طول بکشد.

موارد استفاده از واحد های بک آپ :

یکی از رایج ترین و ساده ترین استفاده از واحد های یو پی اس و باتری های بک آپ، استفاده از آن ها در لپ تاپ می باشد. فرض کنید که در خانه یک لپ تاپ دارید و لپ تاپ شما به یک نوار محافظتی مناسب وصل شده است و شما به سختی در حال اتمام برخی گزارش ها برای کار هستید.

در این هنگام به وسیله طوفان برق قطع خواهد شد.

اگرچه چراغ ها خاموش می شوند، اما کار شما روی نوت بوکتان بدون وقفه در حال ادامه است زیرا نوت بوک هنگامی که جریان برق از سیم برق قطع شد، به صورت خودکار به برق باتری وصل می شود. اکنون وقت کافی برای صرفه جویی در کار خود دارید و با کمال میل دستگاه خود را خاموش می کنید.

همه ما میدانیم کامپیوترهای رو میزی، مانند لپ تاپ ها باتری داخلی ندارند.

اگر قبل از قطع برق روی کامپیوترهای دسک تاپ کار می کردید، سیستم فوراً خاموش می شود.

در این لحظه نه تنها کار خود را از دست می دهید بلکه یک شوک غیرضروری را به دستگاه شما تحمیل می کنید. در تمام سال های کار ما با کامپیوترها، اکثریت قریب به اتفاق خرابی های سخت افزاری، مستقیماً به دیگر اجزای سخت افزاری شوک وارد می کند و این اتفاق طی فرآیند خاموش شدن و راه اندازی مجدد رخ می دهد. (به خصوص اگر افزایش ولتاژ برق یا خاموشی در آن فرآیند دخیل باشد).

کاربرد باتری بک آپ :

یک واحد UPS یا باتری بک آپ با وجود اینکه بسیار کوچک است، بازه ای از زمان را فراهم می کند که کامپیوتر شما بتواند به آرامی خاموش شود یا به حالت خواب وارد شود و پس از برطرف شدن قطع برق یا بهبود وضعیت برق دیگر، مجدداً آنلاین می شود. اگر وضعیت پیش آمده در حالی حل شود که واحد UPS باتری کافی داشته باشد، می توانید بدون ایجاد وقفه، به کار خود ادامه دهید. حتی اگر مدام جلوی رایانه نشسته باشید، بسیاری از واحدهای UPS با نرم افزاری همراه هستند که می تواند هنگام تغییر وضعیت اتصال از واحد به برق باتری بک آپ را تشخیص دهد و در صورت عدم حضور شما به طور خودکار خاموش شود.

فکر می کنیم همین دلیل کافی باشد تا اهمیت باتری بک آپ را درک نمایید.

در ادامه  این مطلب می توانید موارد زیر را بخوانید:

 • چرا به UPS یا باتری بک آپ نیاز داریم؟
 • محاسبه توان مصرفی UPS
 • درک ویژگی های UPS
 • طراحی انواع واحدهای مختلف UPS

باتری واحد های بک آپ

دلیل نیاز به واحدهای UPS در خانه :

طراحی های یو پی اس و باتری بک آپ بسیار متنوع است.

باتری های یو پی اس می توانید واحدهای دسک تاپ ریز طراحی شده برای نگه داشتن یک کامپیوتر رومیزی سبک به مدت 10 دقیقه یا واحدهای بزرگ به اندازه یک یخچال مستقر در مراکز داده باشند و کل سرورها و بانک ها را حفاظت کنند. به این ترتیب، می توان از هر صد دلار در یک واحد UPS کم مصرف تا هزاران دلار هزینه کرد. مهمترین مرحله در انتخاب و خرید باتری بک آپ این است که قبل از برآورد هزینه، تجهیزات مورد نیاز و نیازهای انرژی خود را برآورد کنید.

ابتدا مشخص نمایید که چه سیستم هایی نیاز به حفاظت از انرژی پیشرفته توسط واحد UPS نیاز دارد.

بدیهی ترین وسیله ای که به باتری بک آپ نیاز دارد، کامپیوتر رومیزی خواهد بود.

فرض کنید که دو کامپیوتر دارید، در این صورت هر دو سیستم را به صورت شبکه به یکدیگر متصل نموده و سپس سیستم مهم تر را به باتری یو پی اس متصل نمایید. علاوه بر آن ممکن است دستگاه های الکترونیکی دیگری نیز وجود داشته باشند که نیاز به محافظت داشته باشند؛ برای مثال مودم، روتر و گره Wi-Fi نیاز به روشن ماندن دارد.

بزرگی باتری بک آپ

بزرگی واحد یو پی اس باید چه مقداری باشد ؟

حداقل میزان قدرت باتری بک آپ باید به اندازه ای باشد که بتواند حداقل  کامپیوتر شما را از خاموش شدن حفظ نماید. در واقع این حداقل انرژی اگر نتواند سیستم شما را در لحظه قطع برق تا لحظه خاموش شدن حفظ نماید، سیستم شما در معرض خطر آسیب دیدن و از بین رفتن اطلاعات قرار می گیرد.

سؤال این است که چگونه می توانید نیاز به انرژی سیستم را محاسبه کنید؟

ابتدا باید به بررسی هسته و لوازم جانبی سیستمی است که می خواهید در صورت قطع برق روشن بماند. باید برای روشن نگه داشتن کامپیوتر به مانیتور نیز دقت داشته باشد.

بیایید با تعیین نیازهای سرور خانگی شروع کنیم.

اگر می خواهید محاسبات بسیار دقیقی داشته باشید، می توانید از یک متربرق برای اندازه گیری الگوهای مصرف واقعی دستگاه های خود استفاده کنید. از طرف دیگر می توانید به عنوان اندازه گیری از حداکثر توان کامپیوتر، به رتبه بندی منبع تغذیه برای آن نگاهی کنید. دقت داشته باشید که منبع تغذیه 400 وات با بار ثابت 400 وات روبرو نمی شود. سرورهای خانگی دارای منبع تغذیه 400 وات است، اما هنگامی که با یک ابزار با واحد کیلو وات اندازه گیری می شود، بارگذاری اوج آن کمی بیش از 300 وات و بار عملیاتی مداوم تنها در حدود 250 وات است.

اگر می خواهید در مورد برآورد انرژی خود محافظه کار عمل نمایید، به حداکثر امتیاز باتری بک آپ و لوازم جانبی توجه نمایید (به این ترتیب به جای کمبود باتری با مازاد باتری مواجه خواهید شد). از طرف دیگر، می توانید با استفاده از یک دستگاه اندازه گیری، دقت محاسبات خود را افزایش داده و بودجه مناسبی را به ویژگی های باتری یو پی اس مورد نظر خود اختصاص دهید و از خرید یک باتری بزرگتر بپرهیزید.

محاسبه میزان قدرت باتری بک آپ :

صرف نظر از اینکه از روش کمی تر یا دقیق تر استفاده می کنید، در این مثال به ارزش وات پی خواهید برد. برای مثال 400 وات را به عنوان معیار خود استفاده می کنیم. با یک محاسبه ساده و با استفاده از قانون شست می توانید میزان UPS را به شرح زیر به دست آورید:

1.6 * بار وات = حداقل ولتاژ – آمپر (VA)

ولت – آمپر اندازه گیری استانداردی است که برای توصیف ظرفیت باتری بک آپ استفاده می شود. با استفاده از معادله فوق، می بینیم که حداقل امتیاز VA مورد نظر برای نیازهای 400 واتی ما در یک سیستم، 640 ولت آمپر می باشد. سؤال اینجاست که حداقل مدت زمان مناسب برای راه اندازی این سیستم چقدر است؟

حال که نیاز خود به باتری بک آپ را شناسایی و بزرگی آن را محاسبه کردید باید زمان راه اندازی و اجرای آن را محاسبه نمایید. که متأسفانه روش اندازه گیری خاصی برای تعیین زمان اجرا و تهیه حداقل VA لازم وجود ندارد. در واقع ، این موضوع یک دردسر جدی برای یافتن اطلاعات لازم (به ویژه رتبه بندی کارآیی) است، به همین دلیل استفاده از جداول برآورد تولیدکننده بسیار مهم و الزامی است.

همچنین می توانید ابزارهای محاسبه، انتخاب تولید کنندگان و محبوب ترین واحد UPS را اینجا مشاهده کنید:

 • انتخاب UPS APC
 • مشاور UPS CyberPower
 • راهنمای انتخاب Tripp Lite

از نظر عملی، هنگامی که حداقل مقدار VA را برای راه اندازی باتری یو پی اس خود تعیین کردید، می توانید با مقایسه کردن زمان اجرا و راه اندازی واحدهای UPS را به نسبت حداقل نیاز ولت – آمپر خود برآورد کرده و هزینه هایی را که مایلید انجام دهید را در تصمیم های خود اعمال نمایید.

سه نوع باتری بک آپ

سه نوع اصلی از اصلی ترین واحدهای باتری بک آپ :

از ابتدای مطلب تاکنون مشخص کرده ایم که در چه مواردی به واحدهای UPS احتیاج داریم و چگونه توان یک واحد UPS مورد نیاز خود را محاسبه كنیم. علاوه بر این دو عامل، مهم دیگر وجود دارد که بد نیست بدانید:

 1. عمده فن آوری های باتری بک آپ در بازار با یکدیگر متفاوت هستند.
 2. در برخی موارد دو واحد 1000 آمپر – ولتی دارای اختلاف قیمت 100 دلار یا بیشتر هستند.

سه نوع طراحی UPS اصلی وجود دارد.

ارزانترین طراحی به عنوان UPS Offline / Standby شناخته شده است.

در صورتی که مشخص نباشد باتری بک آپ از چه نوعی است و در ظاهر نشانه خاصی ندارد؛ به احتمال زیاد یک UPS در حالت آفلاین و آماده به کار است.

باتری یو پی اس آفلاین :

مشخصاب باتری بک آپ آفلاین عبارتند از:

 • یک واحد UPS آماده به کار باتری خود را شارژ می کند.
 • سپس منتظر می ماند تا برق آن خاموش شود.
 • هنگامی اتصال برق قطع می شود، به طور مکانیکی به پشتیبانی از باتری اقدام می نماید.
 • تغییر حالت از استندبای به آنلاین بین 20 الی 100 میلی ثانیه طول می کشد.

به طور کلی این بازه زمانی آستانه تحمل حداکثر الکترونیکی باتری است.

باتری یو پی اس تعاملی:

مشخصات کلی باتری بک آپ تعاملی عبارتند از:

 • باتری بک آپ تعاملی معمولاٌ تفاوت زیادی با باتری یو پی اس آماده به کار (استند بای) ندارد؛ تفاوت عمده این دو باتری وجود یک ترانسفورماتور در باتری باتری تعاملی است.
 •  ترانسفورماتور ویژه باعث می شود واحدهای یو پی اس تعاملی با قدرت بیشتری نیرو را جا به جا نمایند.

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که دارای مشکلات مکرر و یا ولتاژ متناوب (به عنوان مثال چراغ ها اغلب کم رنگ هستند، اما در واقع قدرت از دست نمی دهید)، مطمئناً باید اقدام به خرید یو پی اس خط- تعاملی با افزایش ناچیز هزینه اقدام نمایید.

باتری بک آپ آنلاین:

واحد UPS آنلاین گرانترین نوع واحد UPS است.

همچنین باتری بک آپ آنلاین به مدارهای بیشتری نسبت به دو مورد قبلی احتیاج دارد.

واحد UPS آنلاین دستگاه های متصل به خود را از برق کنتور جدا می کند.

باتری بک آپ آنلاین به جای اینکه در اولین قطعی در برق و یا تغییر ولتاژ، واحدهای استند بای تعاملی را وارد عمل کند، به طور مداوم باتری را در مدار نگه داشته و به وسایلی که مد نظر ماست متصل است. از آنجا که لوازم الکترونیکی متصل شده به طور کامل از باتری بک آپ تغذیه می کنند، در هنگام وجود مشکل و قطعی برق یا نوسان ولتاژ، حتی به اندازه یک میلی ثانیه برق قطع نمی شود. باتری بک آپ آنلاین، به طور مؤثر یک فایروال الکترونیکی بین دستگاه های شما و دنیای خارج می باشد، و تمام برق هایی را که دستگاه های شما در معرض آن هستند، تنظیم و تثبیت می کند.

ویژگی های ثانویه باتری بک آپ

ویژگی های ثانویه که از باتری بک آپ انتظار داریم :

حتی اگر یک باتری UPS به طور موثر فقط به عنوان یک باتری پیشرفته باشد، باز هم ویژگی هایی وجود دارد که می توانند UPS مورد نیاز شما را تا حد زیادی ارتقا دهند.

اکنون که می دانید چگونه عناصر اصلی UPS را اندازه و مقایسه کنید.

برخی از ویژگی های اضافه تر دیگری که هنگام انتخاب یک واحد UPS لازم است به آن توجه کنید، عبارتند از:

 • سازگاری نرم افزاری / سیستم عامل مکمل
 • مرتبط بودن باتری بک آپ
 • تعداد پریزها
 • فیلترهای کابل
 • صفحه نمایشگر
 • میزان سر و صدا
 • قابلیت تعویض

سازگاری نرم افزاری / سیستم عامل مکمل:

باتری های بک آپ فقط و مدارهای قدرت جدید دیگر شبیه به باتری های بزرگ قدیمی نیستند.

هر واحد UPS ارزشمند متدی برای رابطه با کامپیوتری که به آن متصل شده، دارد.

برای اکثر باتری ها، یک کابل USB ساده استفاده شده که بین یو پی اس و کامپیوتر قرار می گیرد، به طوری که وقتی واحد به سمت باتری سوئیچ شود می تواند به کامپیوتر متصل هشدار داده و روند خاموش شدن را آغاز کند. هنگام خرید واحد UPS، اطمینان حاصل کنید که واحد مورد نظر می تواند موارد زیر را شامل شود:

 1. به دستگاه های شما متصل شود.
 2. ارتباط ویژه با سیستم عامل انتخابی شما داشته باشد.

برای مورد دوم اگر در ویندوز استفاده شود، نگرانی چندانی وجود ندارد.

البته در سیستم عامل های macOS یا Linux استفاده می کنید، در هنگام خرید باید به سازگاری آن با دستگاه خود توجه لازم را داشته باشید.

مرتبط بودن باتری بک آپ :

از یو پی اس متناسب با نیاز خود استفاده کنید تا در حین قطع برق، کامپیوتر شما خاموش نشود.

تعداد پریزها:

واحدهای UPS معمولاً ترکیبی از باتری و پورت های خروجی محافظت شده در برابر افزایش ولتاژ را دارند.

اطمینان حاصل کنید که برای نیازهای شما پورت های کافی وجود دارد.

برخی از برندها شامل خروجی های اضافی برای لوازم مختلف، صرفه جویی در مصرف انرژی می باشد که لوازم جانبی را به طور خودکار به حالت استندبای در می آورند.

فیلترهای کابل:

باید اطمینان حاصل کنید که باتری بک آپ برای مودم و روتر شما نیز پورت داشته باشد.

برای مثال می توانید نیاز به پورت را دو برابر در نظر بگیرید تا اطمینان حاصل شود که واحد UPS شامل درگاه های محافظت شده / فیلتر شده برای کابل های اینترنت و روتر شما دارد. (توجه: پورت های اینترنت روی واحدهای UPS ظاهر جالبی ندارند، بنابراین اغلب بهتر است منبع اینترنت، مثلاً روتر یا سوئیچ شبکه، را از محافظت خود جدا کنید) تا به جای اینکه نگران جدا کردن هر کابل جداگانه قبل از رسیدن به رایانه یا دستگاه باشید، آن را از قبل جدا کرده باشید.

صفحه نمایشگر:

همه واحدهای UPS دارای نمایشگر نیستند، زیرا اهمیتی در عملکرد دستگاه ندارد.

البته وجود صفحه نمایش می توانند کاملاً مفید باشند.

واحدهای قدیمی تر و واحدهای کم مصرف جدید شامل نمایشگر نمی شوند.

به این ترتیب، شما در دریافت بازخورد از واحد یا از طریق ارتباط کابل USB و یا بوق دستگاه را دریافت می کنید. البته صفحه نمایش این دستگاه ها خیلی بزرگ نیست و موارد زیر در آن دیده می شود:

 •  زمان باقی مانده کار
 • سلامتی باتری بک آپ
 • سایر موارد کوچک و مورد نیاز

میزان سر و صدای باتری بک آپ :

باتری های کوچک یو پی اس معمولاً طرفداران زیادی ندارند.

مردم ترجیح می دهند از واحدهای بزرگتر برای داشتن انرژی کمک بگیرند.

شما می توانید با بررسی و سرچ در سایت های مرتبط پی ببرید که این ادعا تا چه میزان صحت دارد. این در حالی است که اگر یک واحد UPS را به یک سرور خانگی که در زیر زمین قرار دارد متصل نمایید، سر و صدای تولید شده از آن مسئله ای به وجود نمی آورد، البته اگر باتری یو پی اس شما فضای خانه باشد، ممکن است صدای آن کمی آزار دهنده باشد.

قابلیت تعویض باتری بک آپ :

معمولاً این سؤال برای کاربران پیش می آید که واحد یو پی اس دارای باتری های قابل تعویض هستند و هزینه آن چقدر است؟ باتری های بک آپ برای همیشه دوام ندارند.

عمر باتری یو پی اس 3 الی 5 سال در یک چرخه بسیار معمولی می باشد.

هنگامی که باتری از بین رفت، شما نیاز به خرید باتری جدید دارید.

این باتری ها را در صورت تمایل می توانید خودتان تعویض کنید.

باتری های بک آپ ساده قابل تعویض نیستند، اما UPS های رده بالاتر دارای باتری های قابل تعویض هستند. در نتیجه دلیلی وجود ندارد که بخاطر ناتوانی در تعویض یک باتری 12 ولتی ساده داخلی، یک واحد 100 دلاری را از بین ببرید.

زیاده روی کردن در انتخاب UPS :

ما سعی کردیم در این مقاله زمینه های زیادی تحت پوشش قرار دهیم.

تا اینجا سعی داشتیم شما را به درک واضحی از نیازهایتان برسانیم و می دانیم که در این مرحله به عنوان یک دوست قابل اعتماد به شما توصیه هایی کنیم. این در حالی است که باتری بازار به شما توصیه می کند؛ دقیقاً واحد UPS مورد نظر خود را متناسب با ویژگی های مورد نظر خود تهیه کنید. ضمن اینکه باید متذکر شویم راهی وجود ندارد که بدون انجام محاسبات ریاضیاتی که در بالا به آن اشاره کردیم، بتوانید با مقایسه کردن این مقدار را حدس بزنید.

البته گاهی اوقات تجربیات و توصیه های متخصصین می تواند به شما کمک کند تا انتخاب صحیحی داشته باشید.

ارزش یک دستگاه هنگامی مشخص می شود که به ازای هر دقیقه کار به همراه مقدار زیادی از ویژگی ها را نمایان کند، اگر چه ممکن است APC شرکتی با سابقه و حضور قابل توجه در صنعت باشد و همچنین باتری بکاپ را با تنظیمات خاص ارائه دهد، اما این باتری ها دارای برچسب قیمتی بالایی هستند که به طور معمول برای یک کاربر خانگی مقرون به صرفه نیست.

به همین دلیل CyberPower معمولاً برای استفاده در فضای خانه یا محل های کار کوچک توصیه نمی شود.

باتری بک آپ یا باتری یو پی اس

بهترین باتری بک آپ کدام است ؟

یکی از بهترین مدل های باتری های یو پی اس در صنعت mini-tower LCD AVR می باشد و بسیار هوشمند است. شما با خرید این مدل می توانید باتری بزرگی داشته باشید که می توانید تنها با پرداخت 50 دلار آن را به دست آورید. برخی از مشخصات آن عبارتند از :

 •  پورت های محافظت چند برابر
 • دارای پریز های قدرت
 • دارای پورت لینترنت
 • دارای پورت Coax
 • نرم افزار مدیریت عالی
 • نرم افزار دسک تاپ
 • نرم افزار رایگان مدیریت شبکه گسترده
 • صفحه نمایشگر LCD

قدرت این مدل از 850VA تا 1500VA متغیر می باشد و می توان به عنوان پرفروش ترین مدل خرده فروشی آن مدل 1350VA را نام برد که قیمت آن حدود 122 دلار است.

به چه دلیل باتری های یو پی اس ارزان قیمت نخریم ؟

سؤالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که :

“من چند باتری یو پی اس کوچکتر با قیمتی کمتر از 80 دلار پیدا کرده ام که دارای قدرت پایین تر و بدنه کوچکتری می باشد، چرا نباید یکی از آنها را خریداری کنم؟ ”

جواب من به شما این است که:

اکثر واحدهای کوچکتر به سبک خطی – تعاملی نیستند. در قسمت های قبلی اشاره کردیم که انواع واحدهای UPS به چه صورت کار می کنند . به همین دلیل بد نیست دوباره بگوییم که واحد های یو پی اس تعاملی به اندازه کافی پیشرفته است تا سیستم بتواند بدون تغییر در باتری، قطعی برق و تغییر ولتاژ به فعالیت خود ادامه دهد. با توجه به این که اکثر اوقات نوسانات برق دقیقاً از این نوع هستند و خاموشی های طولانی مدت به همراه ندارند، یک واحد تعاملی برای تصحیح مشکلات مربوط به جریان برق و ولتاژ مناسب است.

علاوه بر این، اگر خاموشی دارید، واحدی با رتبه 1000VA + می تواند برای انجام برخی از کارهای شما مناسی باشد.

اکنون می توانید اقدام به خرید یک واحد UPS نمایید که کاملاً برای نیازهای شما طراحی شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا