باتری باد کرده

باتری باد کرده تلفن همراه نشانه چیست؟

باتری باد کرده تلفن همراه یکی از نگران کننده ترین حالت های مواجه با گوشی همراه شما است ، اما همیشه دلیل آن کیفیت بد باتری و تقلب تولید کننده و حتی بی دقتی شما در هنگام خرید باتری نیست. در این مقاله ما سعی کردیم دلایل اصلی باد کردن باتری های تلفن همراه را گردآوری کنیم.

در ابتدا بد نیست به این موضوع بپردازیم که به چه نوع باتری هایی، باتری باد کرده می گویند.

شما در حال استفاده از چه نوع باتری هستید

قبل از اینکه درمورد دلایل باد کردن باتری گوشی همراه خود بدانیم باید از نوع آن با خبر باشیم .

امروزه تمامی وسائل برقی قابل حمل از باتری ها استفاده می کنند که به صورت متداول می توان به بعضی از آنها اشاره کرد:

 • لپ تاپ ها
 • گوشی های هوشمند
 • تبلت ها
 • کتاب خوان های الکترونیکی
 • ردیاب های تناسب اندام

در این وسایل الکترونیکی معمولاٌ از باتری های لیتیوم یونی استفاده می شود ، هرچقدر سایز این باتری ها کوچکتر باشد وزن آن وسیله الکترونیکی سبک تر خواهد بود.

شرکت های تولید کننده وسایل برقی به 3 دلیل مهم از باتری های لیتیوم یونی در دستگاه های خود استفاده می کنند:

 • چگالی انرژی بالا
 • تخلیه خودکار شارژ
 • اثر حافظه کم

با توجه به ویژگی های فوق می توان تشخیص داد که این باتری ها گزینه مناسبی جهت استفاده در مک بوک ها، کیندل ها و تلفن های همراه و دیگر گجت ها هستند.

اما یک نقص در باتری های نوع لیتیوم یونی وجود دارد و آن وجود چگالی بالاست. و از آنجایی که در ساختار فیزیکی این باتری ها فضای کمتری میان سلول های باتری و روکش بیرونی وجود دارد. و این یعنی حبس چگالی بالا در یک فضای بسیار کوچک.

چه زمانی باتری گوشی همراه ما متورم می شود

یکی از دلایل آن گذر زمان و عمر باتری است ، به هر حال این نوع باتری هم یک عمر مفید دارد و بعد از مدتی ممکن است دچار تورم شود اما دلیل بزرگ تر زمانی است که شما باتری را مدت زمان زیادی به شارژر متصل کرده اید و این یعنی شارژ باتری بیش از حد مجاز که باعث فشا آوردن به سلول های باتری می شود.

جنس سلول های باتری شما از جنس الکترولیت های قابل اشتعال است که در این هنگام تولید گاز می کند و این گاز در فضای درون باتری حبس شده و موجب تورم باتری می شود.

البته جنس روکش باتری ها به نوعی طراحی شده که احتمال آتش گرفتن آنها بسیار کم است ولی احتمال منفجر شدن باتری وجود دارد.

در این تصویر شما می توانید باتری که باد کرده را با باتری معمولی و سالم مقایسه کنید.

باتری ورم کرده

از کجا متوجه شویم یک باتری متورم شده است؟

معمولاً یک باتری باد کرده باعث می شود که درب پشت گوشی به درستی در جای خود قرار نگیرد و یا بین شاسی گوشی و درب پشتی یک فاصله غیر متعارف ایجاد شود. علاوه بر این گاهی اوقات بر اثر تورم بیش از حد باتری دیده می شود که بین صفحه نمایشگر تلفن همراه و باتری فاصله ایجاد می شود.

هرچه باتری بیشتر باد کرده باشد ممکن است آسیب های جدی تری به تلفن همراه وارد کند در ساده ترین حالت باد کردن باتری منجر به شکسته شدن درب گوشی شما می کند.

البته اینها همه در شرایطی رخ می دهد که شما به نکات نگهداری باتری توجهی ندارید و در کل باتری های لیتیوم یونی نسبت به باتری های نسل های قبل از خود ایمنی بیشتری دارند.

انواع باتری باد کرده :

به طور کلی دو نوع باتری متورم وجود دارد که این دو عبارتند از:

 • از نوع گاز
 • از نوع جامد

تمامی باتری های تولید شده دارای برچسب های توصیفی می باشند که این برچسب ها نوع و نام آن باتری را مشخص می کنند. این باتری ها به این دلیل که دارای منافذی برای خروج نیستند پس موجب جمع شدن گاز درون خودو باد کردن باتری می شوند.

بعضی وقت ها واکنش های شیمیایی درون باتری باعث می شود مواد جامدی درون باتری تولید شود که باعث باد کردن بعضی جاهای باتری می شود.

بعضی وقت ها این تغییرات فیزیکی را با چشم می بینید.

مثلا پشت گوشی قدری کج خواهد شد و یا شکاف های غیر معمولی بین شاسی و قاب به وجود خواهد آمد. همچنین اگر باتری برای لپ تاپ باشد ممکن است درب لپ تاب با بدنه جفت نشود. اگر تورم باتری جدی تر شود و زیادتر گردد، با فشار کمی که به بدنه تلفن همراه وارد شود درب پشتی خود به خود باز شده و باتری از جای خود خارج خواهد شد.

چطور باد باتری باده کرده را بخوابونیم؟ علت باد کردن باتری چیست؟

چند روش ساده برای جلوگیری از باد کردن باتری

 

 1. شارژر تلفن همراه خراب شده باشد و شما از همان شارژر مدام استفاده می کنید.
 2. از شارژرهای ناسازگار برای ذخیره انرژی استفاده کرده باشید ، مثلا از شارژر گوشی سونی برای گوشی سامسونگ استفاده کنید.
 3. استفاده مداوم از جریان های برقی با نوسان مثل شارژر فندکی ماشین.

به علت اینکه تلفن های همراه در سر تا سر زندگی روزمره ما وجود دارد و اکثر تلفن های همراه ما از باتری های لیتیوم یونی استفاده می کنند، ممکن است گاهی اوقات طریقه مصرف اشتباه موجب باد کردن باتری شده و خطراتی را به همراه داشته باشد.

در ادامه می خوانید که چگونه از باد کردن باتری تلفن همراه جلوگیری کنید.

همچنین آموزش می بینید که با یک باتری باد کرده چکار کنید.

روش های کاربردی برای جلوگیری از باد کردن باتری :

یک باتری باد کرده حاصل رعایت نکردن سه نکته اساسی زیر است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت و به شما آموزش می دهیم چگونه از متورم شدن باتری تلفن همراه خود جلوگیری کنید.

نکته اول:

برای اینکه به باتری تلفن همراه خود آسیبی وارد نکنید همیشه از شارژر اصلی و یا شارژر سازگار استفاده کنید. نادیده گرفتن این موضوع باعث می شود که باتری تلفن همراه شما باد کند پس تا آنجایی که می توانید تلفن همراه خود را برای شارژ کردن به شارژر غیر اصلی وصل نکنید.

شارژر سازگار برای تلفن همراه شما روی آن نوشته شده است مثلاً اگر شارژر سازگار با گوشی شما 5 ولت و 1.5 آمپر باشد، استفاده از شارژر 5 ولت و 2 آمپر موجب آسیب رساندن به آن خواهد شد.

نکته دوم:

برای اینکه از باتری تلفن همراه خود محافظت کنید، فقط کافی است آن را بیش از حد شارژ نکنید.

پس از اینکه تلفن همراه را کاملاً و 100% شارژ کردید، آن را از پریز برق جدا کنید.

این کار باعث می شود از خراب شدن باتری دستگاه شما جلوگیری شود و باتری دستگاه باد نکند و متورم نشود. دقت داشته باشید در شارژ ماند یک دستگاهی که 100% شده باشد و چند ساعتی در همان حالت رها شده باشد، هیچ نشانه ای ندارد ولی در طول زمان باعث خرابی می شود.

استفاده از شارژر اصلی در این مواقع آسیب بیشتری به دستگاه وارد می کند.

نکته سوم:

یکی دیگر از کارهایی که موجب می شود باتری گوشی تلفن شما باد کند، استفاده از آن است زمانی که در حال شارژ می باشد. وقتی تلفن همراه شما در شارژ باشد و شما از آن استفاده کنید، در طول زمان باعث می شود یک باتری باد کرده داشته باشید.

دلیل خراب شدن باتری این است که در هنگام استفاده از موبایل موقعی که شارژ می شود، بار اضافه روی باتری ایجاد می شود.

در نهایت اولین کاری که در مواجه شدن با یک باتری باد کرده می تواند انجام دهید این است که آن را از تلفن همراه خود جدا کرده و تعویض کنید، زیرا باتری های باد کرده مستعد آتش سوزی هستند و ایمنی شما را به خطر می اندازد.

روش هایی برای جلوگیری از بادکردن گوشی با شارژر اصلی :

همانطور که گفته شد استفاده از شارژری که آمپر و ولتاژ نا سازگاری با باتری تلفن همراه ما دارد، عامل مهمی برای خرابی باتری آن می باشد. پس توصیه من به شما این است که جلوی وسوسه شدن برای خرید شارژر ارزان قیمت تر را بگیرید ویک شارژر متناسب و سازگار تهیه کنید.

برخی از قابلیت های شارژرهای اصلی عبارتند از :

 1.  این شارژرها شامل ملاحظات ایمنی می باشند.
 2. از اجزای با کیفیت ساخته شده اند.
 3. به راحتی خراب نمی شوند.
 4. موجب آتش گرفتن باتری ها نمی شوند.

دلیل ارزان قیمت بودن شارژرهای کپی و غیر اصل این است که دارای کیفیت پایین تری هستند و در طول زمان برای شما هزینه های بیشتری را ایجاد می کنند. شارژرهای گران قیمت دقیقاً برای تلفن همراه شما طراحی شده اند و در آن ها مواد مرغوب استفاده شده و تمامی نکات ایمنی در نظر گرفته شده است. حال که از شارژرهای گران قیمت و سازگار با تلفن همراه خود استفاده می کنید، برای اینکه با یک باتری باد کرده مواجه نشوید، می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 1. شارژ موبایل را کاملاً تخلیه نکنید.
 2. وقتی تلفن همراه داغ شده از آن استفاده نکنید.
 3. باتری تلفن همراه یا لپ تاپ خود را عوض کنید.
 4. برای مدت طولانی تلفن همراه خود را در شارژ رها نکنید.

استفاده از شارژر ناسازگار علت باتری باد کرده موبایل

شارژ موبایل را کاملاً تخلیه نکنید:

یکی از روش هایی که می تواند از متورم شدن باتری جلوگیری نماید، به پایان رسیدن شارژ کامل باتری است. پس برای این که از این مورد جلوگیری کنید؛ قبل از اینکه باتری کاملاً خالی شود آن را کنار بگذارید.

وقتی تلفن همراه داغ شده از آن استفاده نکنید:

زمانی که حس کردید تلفن همراه شما داغ شده است، نه از آن استفاده کنید و نه آن را به شارژ بزنید، در این هنگام کافی است کمی صبر کنید تا باتری تلفن همراه خنک شود.

به طور کلی از نگهداری باتری در دمای بالا و مکان های گرم جلوگیری کنید.

یکی از اشتباهاتی که در هنگام رانندگی در روزهای گرم تابستان اتفاق مب افتد رها کردن گوشی تلفن همراه روی داشبورد می باشد، این کار هم آسیب جدی به باتری وارد می کند و هم ممکن است باعث ایجاد آتش سوزی گردد. همچنین از شارژ کردن گوشی، لپ تاپ یا دیگر دستگاه هایی که درون آن باتری وجود دارد کنار پنجره های آفتابی در روزهای تابستان یا رها کردن آن ها در خودرو بپرهیزید.

یکی از نکات ایمنی در این مورد که باعث می شود با باتری بادکرده مواجه نشوید این است که، دستگاه باتری دار خود را هنگامی که استفاده نمی کنید در جایی قرار دهید که خنک و خشک است.

باتری تلفن همراه یا لپ تاپ خود را عوض کنید:

تمامی باتری ها یک عمر مشخص دارند، بعد از اینکه متوجه شدید عمر باتری دستگاه تلفن همراهتان به پایان رسیده است برای اینکه شاهد بادکردن و یا انفجار آن نشوید آن را تعویض کنید.

در این هنگام مطمئن خواهید شد که خطرات یک باتری باد کرده به شما آسیب نمی زند.

برای مدت طولانی تلفن همراه خود را در شارژ رها نکنید:

زمانی گوشی تلفن همراه خود را به شارژ بزنید که بیدار هستید و به آن دسترسی دارید و می توانید هر زمان که کاملاً شارژ گرفت آن را از پریز بیرون بکشید.  زیرا بیش از حد شارژ شدن باتری موجب داغ شدن آن می شود و طول عمر باتری (پرخه عمر) را کاهش می دهند.

به همان میزان که گرمای بیش از حد برای باتری ضرر دارد، شارژ زیاد هم به باتری آسیب می رساند.

پاسخ به سؤالات رایج در ارتباط با باتری های باد کرده :

برخی از کاربران در ارتباط با باتری های خراب خود سوال هایی را مطرح کرده اند که در ادامه به آن ها پاسخ می دهیم.

1.آیا قرار دادن باتری متورم در فریزر باعث تعمیر آن می گردد؟

پاسخ این سوال منفی است. وقتی باتری بادکرده را درون یخچال و یا فریزر قرار می دهید، تنها چیزی که به دست می آورید یک باتری متورم سرد می باشد. فریز کردن باتری از فرآیند اکسید شدن الکترولیت باتری که قبلاً اتفاق افتاده جلوگیری نمی کند و باتری با تغییر دما واکنش عکس را انجام نمی دهد.

در این هنگام تنها کاری که باید کرد این است که این باتری را دور بیندازید و با یک باتری باد کرده به خود و یا خانواده خود آسیب نرسانید.

عمر مفید یک باتری بین شش ماه تا یک سال است، به همین دلیل باتری ها معمولاً شش ماه گارانتی دارند. پس ظرف شش ماه باتری تلفن همراه خود را تعویض کنید. اما در همین یک سال عملکرد شما تأثیر زیادی روی باتری دارد و عدم مراقبت شما به باتری آسیب می زند. گرم و سرد شدن باتری و دستگاه فقط موجب انبساط و انقباض آن خواهد شد.

زیاد شارژ شدن باتری باعث گرمای بیش از حد شده و اجزای فلزی باتری را نیز منبسط می کند و باعث می شود که درب پشتی تلفن همراه باز بماند.

از طرف دیگر با قرار دادن باتری خراب در فریزر یا یخچال، تترافلوئوراتن موجود در یخچال و فریزر با مواد شیمیایی و فلزی درون باتری واکنش دهد و ممکن است انفجار رخ بدهد و یخچال و خانه شما آتش بگیرد.

پس پیشنهاد من این است که فکر تعمیر کردن باتری بادکرده مخصوصاً به این روش را فراموش کنید.

2.اقدامات لازم در هنگام متورم شدن باتری چیست؟

برخی اوقات متوجه می شوید که تاچ ال سی دی گوشی در حالتی قرار گرفته که انگار کسی دستش را روی آن قرار داده است و در حال فشار آوردن روی آن می باشد و این حالت در مرکز نمایشگر اتفاق می افتد و شما را به این فکر می اندازد که نمایشگر تلفن همراه خراب شده و یا کثیف است. به محض اینکه درب پشتی را باز کنید متوجه می شوید که دلیل فشاری که روی صفحه نمایش وجود دارد یک باتری بادکرده است که موجب رنگ رفتگی و فشار روی صفحه نمایش شده است؛ زیرا حالا که درب پشتی باتری را باز کردید دیگر خبری از ایرادهای تاچ نیست.

زمانی که متوجه شدید باتری تلفن همراه شما متورم شده از استفاده کردن از آن و شارژ مجدد آن دست بکشید و سعی کنید دیگر از آن استفاده نکنید و آن را به وسیله قوانینی که برای مواد بازیافتی خطرناک وجود دارد، از محل زندگی خود دور کنید. شما با رعایت کردن نکات ایمنی و استفاده نکردن از باتری متورم می توانید از انفجار و ایجاد آتش سوزی جلوگیری نمایید، زمانی که باتری باد می کند دیگر نمی شود آن را احیاء کرد و فقط باید آن را به روش درست دفع کنید.

3.مراحل دور انداختن باتری باد کرده لیتیومی چیست؟

باتری های متورم به راحتی آتش می گیرند و به همین منظور در مواجه شدن با آن ها هم باید مراقب باتری باشید و در اسرع وقت آن ها را دفع کنید.

اولین کاری که در مواجه شدن با یک باتری متورم می کنید این است که نباید آن ها را به شارژ بزنید و همچنین از دستگاهی که حاوی آن است، استفاده نکنید زیرا ممکن است یک انفجار به وجود بیاید. همچنین باید بدانید که این باتری ها در دسته دور ریختنی های خطرناک هستند. پس برای دور ریختن آن ها اولینن اقدامی که انجام می دهید، خالی کردن شارژ آن هاست.

تخلیه شارژ باتری باد کرده به دو روش انجام می شود:

 1. اتصال آن به لامپ برق
 2. قرار دادن آن در سطل آب نمک

فرقی نمی کند از کدام روش استفاده می کند و ما در مورد برتری هیچ یک از این دو روش صحبت نمی کنیم.

در مورد خالی کردن شارژ از طریق اتصال به لامپ برق باید بدانید که باید از لامپ های 12 ولت، 20 وات هالوژنی استفاده کنید تا بتوانید به راحتی سیم را به آن متصل نمایید. برای اینکه سرعت تخلیه شارژ بیشتر شود می توانید چند لامپ را بهع صورت موازی به هم متصل نمایید و تا خاموش شدن تمامی لامپ ها صبر کنید و پس از تخلیه کامل آن را به مرکز دفع زباله های خطرناک تحویل دهید.

نحوه صحیح دور انداختن باتری باد کرده برای ایمنی خود و خانواده تان

4. پس از در آوردن باتری باد کرده به چکار کنیم؟

وقتی تصمیم گرفتیم باتری خراب را از دستگاه خود جدا کنید، دقت کنید که به آن هیچ فشاری وارد نشود و بدنه باتری آسیب نبیند، زیرا سوراخ شدن باتری باعث می شود که محتویات آن بیرون بریزد و با اکسیژن و رطوبت هوا واکنش بدهد. پس از اینکه به صورت کاملاً ایمنی و بدون صدمه زدن به بدنه باتری آن را خارج کردید، قسمت اتصلات باتری را با نوار چسب بپوشانید.

پوشاندن اتصالات باتری به این منظور انجام می شود که باتری با شی دیگری اتصال پیدا نکند.

تا هنگامی که باتری را محل مجاز بازیافت های خطرناک تحویل نداده اید باتری متورم را در جای خشک و خنک نگه دارید و از مواد قابل اشتعال دور کنید. اگر گوشی شما به گونه ای است که باتری داخلی دارد و برای خارج کردن باتری باید دستگاه را باز کنید، از یک تعمیر کار تلفن همراه کمک بگیرید و خودتان این کار را انجام ندهید، زیرا شما ابزار و وسایل کافی برای این کار را ندارید و ممکن است به بدنه باتری آسیب بزنید.
در صورتی که به تعمیر کار موبایل دسترسی ندارید، تلفن همراه خود را در جای خشک و خنک نگه دارید و از وسایلی که قابل سوختن هستند دور کنید.

علت باد کردن باتری گوشی های موبایل و راه حل آن چیست؟

5.دلیل تورم باتری های لیتیوم یونی چیست؟

به طور کلی ساختار باتری های لیتیوم یونی به گونه ای است که مواد وانش دهنده آن ها درون یک محفظه بسته قرار دارد. پس از اینکه فرآیند واکنش در این باتری ها انجام شد، گازهایی از خود تولید می کند که نتیجه اکسیداسیون تدریجی الکترولیت  برای هر چرخه شارژ می باشد. محفظه  باتری بسیار محکم می باشد و مواد را کاملاً احاطه کرده و راهی برای خروج گازهایی که ایجاد می شود وجود ندارد؛ به همین علت به بدنه باتری فشار وارد می کند و آن را متورم می کند.

6. روشی برای جلوگیری از به وجود آمدن باتری های باد کرده لیتیوم یونی وجود دارد؟

جواب این سؤال کاملاً مثبت است. با رعایت برخی از نکات که به صورت موردی به چندتای آن ها اشاره می کنیم؛ می توانید از تورم باتری های لیتیومی جلوگیری کنید. برای مثال:

 • از شارژر باتری با ولتاژ و جریان شارژ سازگار استفاده کنید، زیرا ممکن است شارژری با ولتاژ بالاتر تلفن همراه شما را سریع شارژ کند ولی در ازای آن باعث خراب شدن باتری طی چند هفته می شود.
 • ادر هنگام  شارژ باتری تلفن همره، آن را از رطوبت و گرما و نور شدید دور نگهدارید تا به سرعت فرایند اکسیداسیون الکترولیت افزوده نشود.
 • تنها زمانی باتری تلفن همراه را به شارژ بزنید که هشدار low battery را روی صفحه مشاهده نموده اید و نه هر زمان که خودتان دوست داشتید.
 • باید به باتری تلفن همراه خود  اجازه دهید در دمای طبیعی شارژ و دشارژ گردد تا به میزان زیادی عمر باتری افزایش پیدا کند.
 • نقص باتری تلفن همراه با گذشت زمان مشخص می گردد و شما نمی توانید به سرعت آن را متوجه شوید.

در نهایت باید به این نکته اشاره کرد که یک باتری باد کرده باعث می شود که گوشی کمی پف کرده و یا صفحه نمایش آن از درون ترک بخورد.

علت باد کردن باتری گوشی های موبایل و راه حل آن؟

7.آیا باتری های لیتیوم یونی همگی باد می کنند؟

باتری های لیتیوم یونی جدید از مواد مرغوب تری ساخته شده اند به همین دلیل کمتر باد می کنند و عمر آن ها طولانی تر است. البته هنوز هم در تولید باتری های لیتیوم یونی باتری هایی پیدا می شود که از مواد بی کیفیت و ارزان قیمت تولید شده اند.

در نتیجه هنوز هم می توان باتری های لیتیومی باد کرده را دید.

این باتری ها توسط خرده برخی از فروشان آنلاین که خریداری خواهد شد.

آن ها با تعویض برچسب روی آن ظاهر بهتری برای باتری می سازند.

این باتری ها نو به نظر می رسند؛ اما چند ماه بیشتر کار نمی کند.

8.برای باتری هایی که 100% شارژ شده اند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

فرآیند شارژ باتری های لیتیوم یونی از اکسیداسیون الکترولیت ها انجام می شود که باعث ایجاد گازهایی درون باتری می گردد، این گازها بدنه باتری را متورم کرده باعث می شود انفجار به وجود بیاید و علاوه بر آتش سوزی گازهای سمی خطرناکی وارد هوای محیط گردد.

شارژ کردن مجدد گوشی که شارژ دارد باعث می شود گاز و گرمای بیشتری تولید گردد.

خطرات باتری باد کرده گوشی موبایل و راه حل آن

9. با سوراخ کردن باتری باد کرده چه اتفاقی می افتد؟

اگر فکر می کنید می توانید با سوراخ کردن یک باتری متورم دوباره از آن استفاده کنید، کاملاً در اشتباه هستید.

با سوراخ کردن بدنه یک باتری متورم فقط گازهایی که درون باتری قرار دارند آزاد می گردند.

این گازها بسیار ناپایدار، قابل اشتعال و بسیار سمی می باشند.

تماس با این گازها می تواند سلامتی شخص را به خطر بیندازد و یا آتش ایجاد کند.

به جای اینکه تصمیم بگیرید باتری متورم را خالی و مجدد استفاده کنید.

باتری خراب را با یک باتری سالم جایگزین کرده و در ایمنی کامل استفاده کنید.

10. آیا شارژ بیش از حد چه ضرری برای باتری دارد؟

از رها کردن باتری ها در حالت شارژ گرفتن به شدت خود داری کنید.

باتری ها معمولاً خیلی سریع تر از آن چیزی که فکر می کنید آسیب می بینند.

پس به محض اینکه باتری کاملاً شارژ شد، دستگاه را از برق بکشید.

همچنین از باتری های ناسازگار برای شارژ کردن تلفن همراه خود استفاده نکنید.

شارژرهای مناسب برای برخی از دستگاه های الکترونیکی عبارتند از:

 • شارژر معمول برای موبایل 5 ولت
 • شارژر معمول برای  تبلت ها با ولتاژ 20 تا 25 ولت
 • شارژر معمول برای لپ تاپ ها با ولتاژ 20 تا 25 ولت

استفاده از شارژری که ولتاژ بالاتری دارد موجب ایجاد اضافه بار روی مدار دستگاه خواهد شد.

رها کردن گوشی در حال شارژ باعث باد کردن باتری می شود

11.آیا می توان باد کردن باتری ها را از بین برد؟

با برداشتن برچسب غیر قابل نفوذ باتری می توانید به حالت طبیعی گاز درون آن را خارج نمایید. البته اگر بادکردگی باتری از نوع جامد باشد، باتری باید تعویض گردد. در هر صورت همانطور که گفته شد باتری باد کرده را باید تخلیه کنید و به مراکز دفع زباله های خطرناک تحویل دهید.

به یاد داشته باشید که گازهایی که از باتری های خراب خارج می شود بسیار سمی هستند.

علت باد کردن باتری موبایل و تبلت چیست؟

12.آیا باتری های باد کرده جدید خطرناک هستند؟

باتری های جدید به علت وجود مواد جامد متورم می شوند که خطر بیشتری نسبت به تورم از نوع گاز دارند. این باتری ها دارای عملکرد متفاوتی نسبت به باتری های قدیمی دارند؛ به همین دلیل وقتی که در معرض گرما قرار گیرد مشکلات جدی تری به وجود می آورد. تورم های جامد زیاد برای فرد خطرناک نیستند اما وقتی به گوشی ضربه وارد می شود، آسیب جدی تری به آن وارد می شود.

13.آیا باتری لیتیوم پلیمری باد کرده هم خطر دارد؟

جواب این سؤال مثبت است.

نمونه های زیادی از باتری های لیتیوم پلیمری دچار آتش سوزی می شوند.

ولی در کل می توان گفت برخی از باتری های باد کرده دچار انفجار و اشتعال خواهند شد.

این باتری ها قابل استفاده هستند ولی ارزش ریسک کردن ندارند.

14.دلیل اصلی باد کردن باتری های لیتیوم پلیمری چیست؟

باتری های لیتیوم پلیمری نیز همانند باتری های لیتیوم یونی، تولید گاز می کنند.

تولید گاز در باتری های لیتیومی امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است.

برای باتری هایی که به درستی استفاده و شارژ می شوند هم این تولید گاز وجود دارد.

زیرا فرآیند واکنش الکترولیت در حین شارژ و دشارژ گاز تولید می کند.

اما دلیل تولید گاز بیشتر و سریع تر از عمر مفید مصرف باتری به دلیل شارژ بیش از حد می باشد که گرما تولید می کند.

گرما باعث می شود تجزیه الکترولیت با سرعت بیشتر انجام می شود.

علت باد کردن باتری های لیتیوم پلیمری چیست؟

تجزیه الکترولیت باتری چیست؟

اجزای تمامی باتری ها عبارتند از:

 •  آند
 • کاتد
 • الکترولیت

آند قطب مث باتری است، در حالی که به قطب منفی باتری کاتد گفته می شود.

به ماده شیمیایی که درون باتری وجود دارد الکترولیت گفته می شود.

کار الکترولیت این است که در هنگام دشارژ باتری یون های باردار را از آند به سمت کاتد منتقل کند.

در حین شارژ شدن نیز عکس آن را انجام می دهد.

برای انتقال بار بین کاتد و آند الکترولیت به صورت شیمیایی تجزیه می گردد.

حاصل تجزیه الکترولیت باتری لیتیوم پلیمری، دو گاز لیتیوم و اکسیژن می باشد.

گازهای لیتیوم و اکسیژن روی آند یا کاتد، اکسید لیتیوم تشکیل می دهند.

بسته به حالت شارژ یا دشارژ، کاتد و آند انتخاب می شود.

در طول این فرآیند مقداری اکسیژن اضافی تولید می شود.

اکسیژنی که اضافه باشد؛ توسط هیچ کدام از پایانه های آند و کاتد جذب نمی گردد.

همین اکسیژن اضافی باعث می شود باتری باد کرده و مشتعل شود.

به طور کلی در حین فرآیند شارژ و دشارژ گازهای دیگری مثل کربن دی اکسید و کربن مونوکسید نیز تولید می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا