باتری به باتری

باتری به باتری با چه روشی انجام خواهد شد؟

آموزش باتری به باتری یکی از آموزش هایی است که در شرایط اضطراری کمک می کند تا خودرو خود را روشن کنید. برای همه ما گاهی پیش می آید که سوار خودرو خود می شویم و استارت بزنیم و در این هنگام خودروی شما اصلاً روشن نشود.

در این لحظه هیچ فکری به ذهن آدم نمی آید و نمی توانید راه حلی پیدا کنید.

اگر در حالی که استارت می زنید، مشاهده کردید که چراغ های پشت آمپر و ادوات برقی ماشین از کار افتاده اند، احتمال زیادی هست که خودرویی که روشن نمی شود، باتری آن مشکل پیدا کرده است؛ پس بدون ناراحتی و با کمال آرامش می توانید با روش درست باتری خود را با باتری دیگری احیا کنید و خودروی خود را روشن کنید.

باتری به باتری

روش صحیح باتری به باتری خودرو:

فرض کنید خودروی شما در هنگام صبح روشن نمی شود، شما فکر می کنید و سه روش پیش رو دارید.

این سه روش عبارتند از:

 • در روش اول که خیلی راحت و بی دردسر انجام می شود، می توانید با امداد خودرو تماس گرفته و اطلاع دهید که می خواهید باتری ماشین را تعویض کنید.
 • در روش دوم باتری به باتری شما باید از قبل منتظر این روز بوده باشید و به همین منظور پاور بانکی را که قبلاٌ تهیه کرده اید و در صندوق قرار داده اید؛ استفاده کنید.
 • در روش سوم می توانید، اتصال دو باتری برا انجام دهید.

باتری به باتری

 

مراحل روشن شدن به روش سوم:

در صورتی که مرحله سوم را برای روشن کردن خود روی خود انتخاب کردید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. یک خودرو با باتری سالم پیدا کنید تا بتوانید از باتری آن برای زنده کردن باتری خودرو خود استفاده کنید.
 2. یک کابل برای اتصال دو باتری پیدا کنید.
 3. خودرو ها را کنار یکدیگر پارک کنید به طوری که به راحتی بتوان با کابل باتری های آن ها را متصل کرد.
 4. هر دو خودرو را خاموش کرده و سوئیچ های آن ها را ببندید و صدوق عقب و کاپوت را باز کنید.
 5. با اطلاع از این که هر باتری دارای دو قطب مثبت و منفی است و روی آن این قطب ها مشخص شده است که آن ها را به دقت شناسایی کرده و رنگ کابل هایی را که استفاده می کنید، ملاک قرار دهید. برای مثال کابل مشکی رنگ را به قطب منفی متصل کرده و کابل دیگری که با رنگ قرمز می باشد را به قطب مثبت متصل کنید.
 6. کابل قرمز که به قطب مثبت متصل می شود، ضخیم تر است.
 7. قسمت فلزی بدون رنگی را برای اتصال به کابل منفی در خودرویی که باتری خراب دارد پیدا کنید.
 8. دو سر کابل قرمز را با قطب های مثبت هر دو باتری اتصال دهید.
 9. کابل مشکی را به قطب منفی باتری سالم متصل نمایید.
 10. سر دیگر کابل مشکی را به بدنه خودرویی که باتری آن خراب است وصل کنید.
 11. خودرو سالم را استارت بزنید و پس از اینکه کابل ها را جدا کردید، خودرو دوم را نیز استارت بزنید.

کابل باتری به باتری

نکات مهم باتری به باتری:

نکته اول این است که مطلقاً سر دوم کابل مشکی را به قطب منفی باتری وصل نکنید، زیرا باعث می شود ECU خودرو آسیب ببیند.نکته دوم این است که اتصال اشتباه کابل ها در قطب های غیر همنام باعث انفجار باتری ها می شود. در صورتی که پس از تمامی این موارد خودرو روشن شد، ممکن است به این علت باشد که باتری شما فقط دشارژ شده باشد و فقط برای مدت زمان طولانی از آن استفاده نشده باشد.

باتری به باتری

شما می توانید پس از روشن شدن خودرو نیم ساعت با خودرو کار کنید و باتری را کاملاً شارژ  کنید. در صورت روشن نشدن مجدد خودرو باتری باید تعویض شود. اگر از این روش استفاده کردید و خودرو روشن نشد باید مجدد تکرار کنید. ابتدا چند دقیقه صبر کنید و سپس خودروی سالم را استارت بزنید.  سپس بعد از گذشت دو دقیقه و بدون جدا کردن کابل ها از باتری و بدنه خودروها، خودرویی که باتری آن دشارژ شده است را استارت بزنید.

باتری به باتری

اگر تمامی مراحل بالا را انجام دادید و باز هم خودرو شما روشن نشد، حتماً با امداد خودرو تماس بگیرید. در این حالت ممکن است سیم کشی یا آلترناتور خودرو ایراد پیدا کرده باشد. در نهایت برای انجام مراحل بالا از شخصی که مهارت دارد کمک بگیرید. نکته قابل توجه این که برای جلوگیری از خوابیدن باتری می توانید، آن را چند روز یک بار استارت بزنید. این کار را در صورت عدم استفاده از خودرو انجام دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا