آموزش ساخت باتری با زغال

آیا تا به حال درباره تبدیل انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی چیزی شنیده اید؟ ساخت باتری با زغال شما را با این موضوع جالب آشنا می کند.

باتری زغالی گاهی با عنوان باتری آلومینیومی یا باتری هوا – هوا نیز شناخته می شود. برخی باور دارند این نوع باتری زغالی با واکنش اکسیژن هوا با آلومینیوم برق تولید می کند. برخی دیگر نیز معتقدند که آلومینیوم تنها یک وسیله  رسانا در این نوع باتری است.

اما جالب است بدانید که تمام آنچه که در رابطه با ساخت باتری زغالی وجود دارد مرتبط به استفاده از زغال است. ما اینجا هستیم که شبهات مرتبط با باتری زغالی و نحوه درست کردن آن را برای شما شرح دهیم. همراه ما باشید.

تاریخچه ساخت باتری با زغال

از آنجایی که پایه و اساس باتری های زغالی مرتبط به باتری های ولتا است، این باتری را نیز مشابه با ولتا می سازند.

درواقع باتری های ولتا اولین و ساده ترین باتری در جهان محسوب می شوند که یک فیزیکدان ایتالیایی به نام ولتا این نوع باتری ها را خلق کرده است.

مبنای ولتا بر قرار دادن یک تکه چرم حاوی الکترولیت، بین یک صفحه روی و یک صفحه مسی است. این دو صفحه با اتصال به یک سیم، جریان برق را تولید می کنند.

جالب است که امروزه باتری های ولتا و زغالی، سهم بسیاری از تولید برق زمان حاضر را در اختیار دارند. اما برای ساخت باتری با زغال ، ماجرا کمی متفاوت است. برای آشنایی با این ماجرا در ادامه همراه ما باشید.

تاریخی از ساخت باتری با زغال

مواد لازم برای ساخت باتری زغالی

برای ساخت یک باتری بر پایه زغال شما به مواد زیر احتیاج دارید:

 • زغال چوب به مقدار 200 گرم
 • آب به مقدار 600 میلی لیتر
 • مقدار زیادی نمک
 • فویل آلومینیومی
 • حوله کاغذی یا دستمال توالت
 • قیچی برای برش دادن آلومینیوم
 • یک فنجان یا ظرف کوچک
 • کابل برق دارای گیره
 • دستگاه ولتاژ سنج یا یک لامپ کوچک
 • قاشق یا چکش

برای تهیه زغال چوب، اگر در طبیعت هستید (به شرط احترام به درختان) می توانید از سوزاندن مقداری چوب استفاده کنید. این چوب ها باید به پودر زغال تبدیل شوند.

ساخت زغال ممکن است فرآیندی سخت باشد. برای راحت شدن می توانید با خرید زغال از مراکز فروش، کار خود را آسان کنید. در ادامه با در اختیار داشتن مواد لازم، به مراحل ساخت باتری با زغال خواهیم پرداخت.

مراحل ساخت باتری زغالی

 • یک تکه فویل آلومینیومی را که اندازه ای برابر با 15 در 15 سانتی متر دارد، برش دهید.
 • محلول اشباع شده از نمک را بسازید. برای این کار کافی است که آب و نمک را داخل یک فنجان یا ظرف بریزید. با حل کردن یا هم زدن مداوم، محلول مورد نظر ایجاد خواهد شد. در برخی از نمونه ها به منظور اشباع بیشتر، آب و نمک را در ظرفی گرم قرار می دهند. البته این موضوع کمکی شایانی نمی کند. زیرا بهتر است اشباع در دمای محیط صورت بپذیرد.

نحوه ساخت باتری با زغال

 •  یک حوله کاغذی یا دستمال توالت را با محلول مورد نظر مرطوب کنید. سپس آن را روی فویل آلومینیومی قرار دهید.
 • یک قاشق زغال را بر دستمالی که روی فویل قرار داده اید، بریزید. سپس به آرامی زغال را به قطعاتی ریز خرد کنید. برای خرد کردن می توانید از پشت قاشق کمک بگیرید.
 • مقداری از محلول آب نمک را روی زغال بریزید. لازم است که در تمام مدت استفاده از باتری، زغال با استفاده از محلول آب نمک، مرطوب باشد.

سازوکار ساخت باتری با زغال

در ضمن مطمئن شوید که زغال به طور مستقیم با فویل برخورد نداشته باشد.

برخی باور دارند که شکل حاصله باید شبیه یک ساندویچ سه لایه با ترتیبی به صورت آلومینیوم، زغال و هوا باشد.

اگر تمام مراحل بالا را به درستی انجام داده باشید و خطایی در کار شما رخ نداده باشید، بدون شک فرآیند تبدیل انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی در قالب ساخت باتری با زغال انجام شده است.

اینک نوبت آن رسیده که باتری ساخته شده را تست کنید. برای این کار نیز روش های متفاوتی وجود دارد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

آزمایش مرحله آخر برای ساخت باتری با زغال

در قسمت توضیح مواد لازم برای تهیه باتری با استفاده زغال، به دستگاه ولتاژ سنج اشاره کردیم. این دستگاه می تواند ولتاژ حاصله از باتری را به شما نشان دهد.

همچنین شما می توانید با استفاده از یک لامپ بسیار کوچک نیز کارایی باتری خود را بسنجید. استفاده از لامپ برای ساخت یک کاردستی بسیار جالب خواهد بود.

استفاده از ولتاژ سنج

در مرحله آخر لازم است که با در اختیار داشتن دستگاه ولتاژ سنج یا یک چراغ کوچک، تست را انجام دهید.

ابتدا یک سر سیم همراه با گیره را درون زغال فرو کنید. مطمئن شوید که سیم گیره دار به طور کامل درون زغال قرار گرفته است.

انتهای دیگر سیم را به دستگاه الکتریکی وصل کنید.

دومین سیم گیره را به فویل آلومینیومی متصل کرده و سر دیگر سیم را به قطب دیگر دستگاه متصل نمایید.

لحظه موعود فرا رسید! در این زمان دستگاه باید عددی را به عنوان ولتاژ یا جریان الکتریکی نشان دهد.

اگر به نظر نرسید که باتری شما قابلیت کار کردن دارد، بهتر است یک بار دیگر مراحل را به طور کامل چک کنید.

همچنین شاید لازم باشد مقاومت داخلی باتری را کم کنید.

با قرار دادن باتری روی یک سطح صاف و فشار دادن آن می توانید سطح تماس بین گیره و زغال را افزایش دهید. برای فشار دادن از دست، قاشق یا چکش کمک بگیرید.

بسیار مهم است که در ساخت باتری با زغال ، گیره های سیم در اتصال کامل با زغال قرار داشته باشند.

تجربه ساخت باتری با زغال

کلام آخر..

همانطور که اشاره شد باتری زغالی با نام باتری هوا – هوا یا آلومینیوم – هوا نیز شناخته می شود. همچنین این باتری بی شباهت به باتری های ولتا نیست.

برای ساخت باتری با زغال ، استفاده از مواد اولیه به شکل های گوناگونی رایج است. برخی از سوزاندن چوبی که در دسترسشان است، زغال تهیه می کنند و برخی با خرید آن از مراکز فروش، زغال مد نظر را به دست می آورند.

حقیقت ماجرا این است که نه تنها در روش تهیه زغال بلکه در روش ساخت این نوع باتری نظرات متفاوتی درباره مواد اولیه وجود دارد. البته این نظرات تغییراتی آنچنانی در ساخت باتری ایجاد نمی کند.

افرادی که برای مصارف جدی از باتری زغالی استفاده می کنند، بدون شک به حجم بیشتری زغال احتیاج دارند. همچنین مشخص است که برای چنین حجمی، به جای قاشق لازم است از بیل استفاده شود.  در سطح کوچکتر یا متوسط برای فشردن زغال و گیره نیز می توانید از چکش استفاده کنید.

امیدوارم فرآیند ساخت باتری برای شما به موفقیت منجر شود.

منبع: instructables

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا