ترکیدن باتری ماشین

ترکیدن باتری ماشین به چه دلیل و چه زمانی اتفاق می افتد ؟

باتری ماشین یکی از اصلی ترین قطعات آن است که باعث می شود وسایل الکتریکی ماشین روشن شده و کار کند. گاهی اوقات مشکلاتی برای باتری پیش می آید، که یکی از این مشکلات انفجار آن است. سوالی که پیش می آید این است که یک باتری ماشین ممکن است به چه دلایلی بترکد. مهمترین عاملی که باعث انفجار باتری خودرو می شود، این است که در سر قطب های مثبت و منفی آن اتصال کوتاه به وجود می آید.

معمولاً اتصال کوتاه روی دو قطب باتری ماشین به صورت دستی انجام می شود.

یعنی بعضی از اشخاص برای تست قدرت باتری خود از این روش استفاده می کنند که علاوه بر خطری که ایجاد می کند، کار غلطی هم هست.

در ادامه با ما همراه باشید تا این روش و روشهای دیگر ترکیدن باتری را با هم بررسی نماییم.

ترکیدن باتری ماشین به علت اتصال کوتاه :

این روش در واقع مهمترین و اصلی ترین روشی است که موجب ترکیدن باتری می شود.

همانطور که اشاره شد در این روش بین قطب های مثبت و منفی باتری اتصال کوتاه ایجاد می شود و این کار برای تست قدرت باتری و به صورت دستی و توسط اشخاص نا وارد و یا مکانیک ها انجام می شود و ممکن است موجب آتش سوزی در خودرو شده و خطر جانی ایجاد کند. البته ممکن است کلکتور سیم پیچ خراب شده باشد و یا کثیف باشد و یک اتصال کوتاه در دو سر قطب های باتری به وسیله استارت ایجاد شود. به همین دلیل سرویس کردن و تمیز کردن ذغال های کلکتورها امر مهم و ضروری است و مانع انفجار باتری ماشین می شود.

پس هر چند وقت یک بار به تعمیر کار متخصص مراجعه نموده و استارت موتور را بازکرده و سرویس نمایید.

دلایل ترکیدن باتری ماشین

انفجار باتری به دلیل شارژ بیش از حد مجاز :

یکی دیگر از عواملی که معمولاً باعث می شود باتری به مرز ترکیدن برسد و این اتفاق رخ دهد، این است که باتری توسط شارژر یا دینام بیش از حد شارژ کردد. شارژ بیش از حد باعث می شود محلول الکترولید و یا اسید به جوش بیاید و از خود بخار اسید خارج کند. بخار اسید نیز ماده ای است که سریعاً منفجر می شود و باعث شدت گرفتن انفجار باتری می شود. پس به شما تأکید می کنیم سطح ولتاژ شارژ باتری ماشین را طبق آن دستوری که روی آن قرار دارد، نگه دارید. البته این نکته را باید بگوییم که در اکثر شارژرها سیستم تنظیم سطح ولتاژ و علاوه بر آن محدود کردن جریان شارژ باتری ماشین با توجه به مشخصاتی که روی آن نوشته شده است، وجود دارد.

ترکیدن باتری ماشین به علت مسدود شدن دریچه ها و  بخار اسید :

اگر به خوبی به باتری های اسیدی نگاه کنید، روی آن ها دریچه هایی را می بینید.

این دریچه ها معمولاً به عنوان یک شرایط اطمینان است، برای زمانی که بخار اسید باید خارج شود.

اگر بنا به شرایط و دلایل مختلف بخار اسید متصاعد شد می تواند آن را از طریق این دریچه ها آن را خارج کرده و از ماندن آن ها در باتری جلوگیری نمود، زیرا همانطور که گفته می شود بخار اسید باتری قابل انفجار می باشد. همانطور گه گفته شد در صورت مسدود شدن این دریچه ها بخار دورن باتری جمع می شود و با گرم شدن آن شرایط برای ایجاد انفجار و ترکیدن باتری فراهم می گردد. تنها در موقع نصب می توانید با کمی توجه باتری را جوری قرار دهید که این دریچه ها آزاد باشند و در صورت لزوم بتوانند اسیدهای متصاعد شده را دفع کنند.

جلوگیری از ترکیدن باتری ماشین

عدم رعایت اصول سرویس و نگهداری باتری :

باتری همانند هر وسیله دیگری به سرویس و نگهداری نیاز دارد.

با توجه به موارد گفته شده شما باید الزاماً در دوره زمانی های مشخص به سرویس و تعمیر و نگهداری باتری ماشین بپردازید و این کار را به دقت انجام دهید. این کار برای تمام باتری ها به خصوص باتری هایی که Sealed لازم است. این باتری ها نیاز دارند به صورت مدام سطح آب آن ها کنترل شده و همیشه دقت شود که لایه های سربی درون آب اسید باتری قرار بگید و اتصال قطب ها به سر باتری نیز تمیز شود و سولفاته نشده باشد.

علاوه بر اینکه باتری ها به این روش ایمنی می شوند، عمر مفیدشان افزایش پیدا خواهد کرد.

ترکیدن باتری ماشین به دلیل عدم کیفیت و مرغوبیت :

یکی از دلایلی که شاید کنترل آن از دست مشتری خارج است کیفیت و مرغوبیت باتری است.

مهمترین کاری که می توانید انجام دهید باتری هایی را تهیه نمایید که اورجینال هستند.

علاوه بر این در حین خرید باید حتما به مرغوبیت و کیفیت توجه داشته باشید.

البته این کار ممکن است که هزینه بیشتری برای شما داشته باشد، اما در هر صورت می تواند شما را از خطر ترکیدن باتری ماشیت در امان نگاه دارد.

شما می توانید نظر خود را در ارتباط با این موضوع با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا