آموزش ساخت شارژر تلفن همراه با خاک گیاه

امروزه نگاه های دوستدارانه نسبت به طبیعت سبب شده تا کمپانی هایی که این نگاه ها را پذیرفته اند، به سمت خلق ایده های بیو زیستی کشیده شوند. ساخت شارژر تلفن همراه با خاک گیاه یکی از این ایده ها است.

بله درست متوجه شدید، ساخت یک شارژر برای شارژ تلفن همراه با استفاده از خاک گیاه یا خاک گلدان، ایده ای جدید است.

برخی این ایده را نه تنها منسوب به تکنولوژی نمی دانند، بلکه حتی آن را نوعی سرگرمی تلقی کرده اند. البته باید به این افراد گفت که برای درک فناورانه بودن این موضوع، باید نگاهشان را وسیع تر کنند. در حال حاضر یک نمونه شرکت اسپانیایی در حال تولید ابزاری است که می تواند باتری تلفن همراه را با استفاده از خاک گلدان شارژ کند.

در این بخش ما قصد داریم به بررسی و آموزش این موضوع جالب بپزدازیم.

ساخت شارژر تلفن همراه با خاک

ساخت شارژر تلفن همراه با خاک

اینکه شارژر تلفن شما ممکن است یک دستگاه کاملا عالی و قدرتمند باشد بستگی به بودجه خریداری شده توسط شما دارد. در بیشترین حالت ممکن، شارژرها، گوشی را خوب شارژ می کنند. ولی هنگامی که صحبت از شارژر تلفن همراه با استفاده از خاک گل یا خاک گلدان می شود، برخی از افراد دوست دار طبیعت، به گونه ای خوشحال می شوند که نمی توان تصور کرد.

بیایید کمی بیشتر به شادی این دوست داران طبیعت بیافزاییم. آیا می دانستید که گیاهی که در گلدان نگهداری می کنید، یک موجود زنده محسوب می شود که می تواند نفس بکشد و اکسیژن نیز تولید کند؟

بله به خوبی این موضوع را می دانید و این را هم می دانید که این گیاه می تواند در ازای تولید اکسیژن، مقادیر قابل توجهی دی اکسید کربن را نیز جذب کند.

عملی که گیاه انجام می دهد را فتوسنتز نامیده اند اما این عمل تنها به این نام محدود نمی شود، در واقع این فرآیند، حالتی از فعالیت یک نیروگاه برق است. دقیقا نکته ماجرا در همین است. انرژی حاصل از فتوسنتز به مقداری است که می تواند در قالب یک نیروگاه برق کوچک، یک موبایل را شارژ کند.

اما چگونه؟ همراه ما باشید تا دقیق متوجه این موضوع شوید.

ساخت شارژر تلفن همراه با خاک و یو اس بی

چگونگی ساخت شارژر موبایل با استفاده از یک گلدان

برای ساخت یک شارژر تلفن همراه با خاک نباید عجله کنید، زیرا مراحل اساسی ساخت چنین وسیله ای همچنان در حال پژوهش و آزمایش است. یعنی نمونه خانگی آن، تقریبا نایاب است.

در حال حاضر گلدان هایی از سوی یک کمپانی اسپانیایی ساخته شده است که تنها با اتصال کابل یو اس بی به این گلدان می توانید موبایل خود را شارژ کنید. قرار گرفتن سیم اتصال USB روی سطح خاک گلدان و ارتباطی که به شکل یک رسانای معمولی صورت می گیرد، امکان شارژ را به وجود می آورد.

در حقیقت برای این کار لازم است که مقداری آب نیز در کف گلدان وجود داشته باشد که آب به همراه باکتری های بی هوازی موجود در گلدان گیاه، واکنش هایی نشان دهد. در طی واکنش، محصولاتی جانبی به دلیل جریان فتوسنتز به جای می ماند که توسط ریشه ها دفع می شوند.

این مواد از طریق غشای نیمه نفوذ پذیر به مخزن اصلی که در زیر گلدان تعبیه شده است، منتقل می شود. در مخزن مورد نظر، با توجه به تماس هایی که با میکروارگانیسم ها صورت می گیرد، تولیدات الکترون شکل خواهد گرفت.

میزان الکترون های تولید شده، در خاک یا یک منبع دخیره می شوند. بنابراین، بر این اساس است که می توان با استفاده از یک گلدان اقدام به ساخت یک شارژر تلفن همراه با خاک کرد.

با توجه با فرآیندی که در گلدان وجود دارد، در حال حاضر این شارژرهای گلدانی می توانند 3.5 ولت توان الکتریکی تولید کنند. همچنین ادعاهایی از سوی شرکت سازنده این گلدان ها وجود دارد که مطرح می کند این دستگاه قادر است در طول روز 2 الی 3 بار فرآیند شارژ را انجام دهد.

ساخت شارژر تلفن همراه با خاک گلدان و روش آن

آیا شارژر موبایل ساخته شده با خاک ایده ای کارآمد است؟

باید بدانید که ساخت یک شارژر تلفن همراه با خاک در منزل می تواند ایده ای هیجان انگیز باشد. اما در حال حاضر فکر کنم کسی حاضر نباشد موبایل گران قیمت خود را زیر نظر این آزمایش خانگی قرار دهد.

در حقیقت مکانیزم این گلدان ها به این صورت است که باید همواره زنده و پویا باشند. یعنی اگر نور مناسبی به این گلدان ها نرسد، امکان آسیب رساندن به باتری وجود دارد. البته برای حل این مشکل می توان از لامپ های تابشی استفاده کرد که برای برخی از گیاهان ممکن است جواب ندهد.

جالب است بدانید که علاوه بر شرکت مشهور اسپانیایی، یک شرکت در شیلی نیز وجود دارد که مبدل مخصوص برای شارژ از طریق خاک را ساخته است. این مبدل با قرار گرفتن در سطح خاک و اتصال از طریق USB، می تواند موبایل شما را در هر گلدانی شارژ کند. اما برای اینکار به هیچ وجه روی گلدان های کاکتوس حساب باز نکنید. کاکتوس ها کمی در امر الکترون زایی، خسیس هستند. با این حساب بهتر است یا گلدان مخصوص را تهیه کنید یا در صورت استفاده از مبدل، گیاهی سخاوتمند برگزینید.

ساخت شارژر تلفن همراه با خاک و مبدل

در نتیجه…

امروزه فناوری و رقابت های دستیابی به انرژی در مسیر سبز نگه داشتن کره زمین، به ایده های عجیبی انجامیده است. شارژر تلفن همراه با خاک گلدان نیز، یکی از این ایده های عجیب است.

در حال حاضر نمونه های خانگی از این شارژرهای گلدانی به معنای ساختن‌شان در منزل وجود ندارد. البته سوای از کسانی که قصد دارند با تحلیل و بررسی این کار را در خانه تست کنند.

یک شرکت اسپانیایی با پشتیانی از Bioo و یک شرکت در شیلی در راسته انجام فعالیت های تولید انرژی در مسیر سبز، توانسته اند از طریق خاک، باتری موبایل را شارژ کنند که نمونه هایی از آن در برخی بازارها موجود است. مکانیسم کلی این گلدان ها و مبدل ها بر اساس فعالیت هایی است که در خاک صورت می گیرد.

در واقع با استفاده از میزان انرژی که در هنگام فتوسنتز توسط یک گیاه تخلیه می شود و فعل و انفعال هایی که در اثر واکنش های باکتریایی صورت می گیرد، این دستگاه ها یا گلدان ها، تبدیل به شارژرهایی خاص شده اند. بنابراین با اینکه این موضوع از سطح آلودگی زیست محیطی در نوعی هر چند کم می تواند جلوگیری کند، اما این موضوع را نیز نادیده نگیرید که همچنان ما در نیازمندی به طبیعت به سر می بریم.

منابع: snapmunk biootech

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا