نگاهی دقیق تر به لباس فضانوردی اسپیس ایکس

نگاهی دقیق تر به لباس فضانوردی اسپیس ایکس

لباس فضانوردی، از مهم­ترین ملزومات سفرهای فضایی است که روز به روز همگام با تکنولوژی، انواع جدید آن طراحی می­ شوند. در واقع می­ توان گفت لباس فضانوردی یک تکنولوژی پوشیدنی است که استفاده از آن برای حیات فضانوردان ضروری است. این لباس­ها انواع مختلفی دارند و پوشیدن آنها هم در محیط خارج از فضاپیما و هم داخل آن ضرورت دارد. استفاده از آنها در داخل فضاپیما به منظور پیشگیری و کاهش صدمات به فضانورد از خطرات احتمالی، نظیر کاهش فشار داخل کابین و همچنین راحتی آنها برای کار با ابزارها و تکنولوژی­های مختلف لازم است. لباس فضانوردی اسپیس ایکس یکی از جدید­ترین تجهیزات فضانوردی است که اخیراً توسط شرکت بزرگ اسپیس ایکس به مدیریت ایلان ماسک، طراحی و تولید شده است.

تجهیزات جدید در لباس فضانوردی اسپیس ایکس

در طراحی­ های جدید لباس­های مخصوص مأموریت­های فضایی، از سیستم­های جدید و پیچیده ­ای برای کنترل محیط خارجی و ایجاد یک فضای راحت و ایمن برای فضانوردان استفاده شده است. به این ترتیب محیط سالم و راحتی برای آنان شبیه­ سازی شده تا بدون اعمال فشار زیاد خارج از جو زمین، قادر باشند وظایف خود را به انجام برسانند. از دیگر ویژگی­های لباس فضانوردی اسپیس ایکس تأمین اکسیژن فرد در صورت کاهش اکسیژن و هنگام خطرات احتمالی است.

تجهیزات لباس فضانوردی اسپیس ایکس

ویژگی­های لباس فضانوردی اسپیس ایکس

در فوریه سال 2015، شرکت اسپیس ایکس، طراحی لباس فضانوردی را برای مأموریت فضایی Drago 2 آغاز کرد. این لباس برای استفاده در داخل کپسول فضایی طراحی شد. طراحی ظاهری ویژه این لباس که با الهام از شخصیت­های ابرقهرمانی فیلم­های هالیوودی انجام شده بود، به سرعت مورد توجه قرار گرفت. اولین تصاویر از این لباس­ها در سپتامبر 2017 منتشر شد.

این لباس­ها که برای فضای خلاء مناسب هستند، هنگام افت فشار داخل کابین برای فضانورد شرایط مناسبی مانند تأمین اکسیژن بیشتر و دسترسی­های الکترونیکی ایجاد کرده­ اند. این لباس­ها در ابتدا در سال 2018، توسط فضانوردانی به نام­های BobBehnken و Doug Hurley تست شدند و سرانجام در تاریخ سی ام ماه می 2020 برای دموی مأموریت فضایی Dragon Demo 2 مورد استفاده قرار گرفتند.

تجهیزات استفاده شده در لباس فضانوردی اسپیس ایکس

کپسول طراحی شده شرکت اسپیس ایکس و لباس آن، دو جزء مکمل در برنامه­ های ناسا برای انجام مأموریت­های فضایی هستند. این تجهیزات برای رفع نقایص تجهیزات قبلی طراحی شده­اند، یعنی تجهیزاتی که در برنامه فضایی سال 2011 مورد استفاده قرار گرفته بودند. این لباس­ها برای اولین بار در پست اینستاگرامی ایلان ماسک، مدیر شرکت اسپیس ایکس رونمایی شدند.

تیم بزرگی از مهندسان برای طراحی این لباس­ها کار کردند تا امنیت و راحتی فضانوردان را تأمین کرده و عملکردهای آنها را آسان کنند. هرکدام از این لباس­ها به طور جداگانه و در نهایت دقت ساخته شدند تا دارای استانداردهای لازم باشند. از دیگر ویژگی­های این لباس­ها اشتعال ناپذیر بودن آنهاست تا در صورت خطرات احتمالی حفظ سلامت فضانورد در اولویت باشد.

این لباس­ها جزئی از سیستم کلی کپسول­ها هستند و با دیگر قسمت­های سیستم در هماهنگی کامل فعالیت می­کنند. به همین منظور در این لباس­ها سیستم سیمکشی یکپارچه­ ای تعبیه شده تا با دیگر اجزاء سیستم در ارتباط باشند.

زمانی که فضانوردان وارد کپسول شده و در صندلی­های خود نشستند، لباس را به قسمت مشخصی از صندلی متصل کرده و به این ترتیب به صورت اتوماتیک با شبکه الکترونیکی مرتبط می­شوند. این لباس همچنین به سیستم خنک کننده داخلی مجهز است و زمانی که اتصال الکترونیکی برقرار شود، امکان ورود هوا به داخل لباس فراهم شده و هوای داخل را خنک­تر خواهد کرد. از دیگر آپشن­های این لباس، تنظیم فشار داخلی با استفاده از سیستم متعادل کننده گازی است. فضانورد تنها با یک حرکت کوچک یا یک اشاره به تمام این امکانات دسترسی خواهد داشت.

کلاه لباس فضانوردی اسپیس ایکس

تکنولوژی کلاه

کلاه این لباس دارای دریچه­ هایی برای سیستم تنظیم فشار و همچنین یک میکروفون برای برقراری ارتباط است. این میکروفون با دوام و قوی برای فضای پر سر و صدای داخل کابین طراحی شده و امکان فرمان­های صوتی را فراهم می­کند. احتمال آسیب به این میکروفون هوشمند و بی­سیم بسیار کم است چرا که با دقت بالایی طراحی شده است. در گذشته انواع ضعیف­تر این میکروفون­ها، در دیگر لباس­های فضانوردی وجود داشتند.

این کلاه فوق پیشرفته با دقت بالایی وضعیت مطلوب برای فرد را شبیه­ سازی می کند و بخار ایجاد شده حاصل از تنفس را به صورت اتوماتیک رفع می­کند. تأمین اکسیژن و دید شفاف و آپشن فرمان صوتی از دیگر امکانات این کلاه هستند. این کلاه یکی از مهم­ترین بخش­های لباس فضانوردی اسپیس ایکس است که در حال حاضر تمام رقبای خود را به چند پله پایین­تر تنزل داده است.

دستکشهای لباس فضانوردی اسپیس ایکس

دستکش­های هوشمند

از آنجایی که اکثر تجهیزات داخلی فضاپیماها مجهز به فناوری تاچ اسکرین هستند، فعالیت در آن­ها بدون دستکش­های هوشمند ممکن نیست. نوک انگشتان این دستکش­ها با استفاده از نخ­های رسانای الکتریکی ساخته شده ­اند، در حالی که در انواع دیگر لباس­های فضانوردی این ویژگی وجود نداشت. این طراحی هوشمندانه بخش بزرگی از مشکلات در زمینه ارتباط با دستگاه­ها را حل کرده است. علاوه بر این شرکت اسپیس ایکس برای افرایش سرعت و چابکی، حجم دستکش­ها را کاهش داده است. این مسئله نیز یکی از معضلات دستکش­های طراحی شده قدیمی­تر توسط دیگر شرکت­ها بود که در لباس فضانوردی اسپیس ایکس پوشش داده شد.

حقایقی در مورد لباس فضانوردی اسپیس ایکس

  • هریک از این لباس­ها به صورت تک ­تک و مجزا طراحی شده­ اند تا از نظر سایز و کاربرد برای یک کاربر خاص استاداردهای لازم را داشته باشند.
  • اولویت لباس­های فضانوردی اسپیس ایکس در درجه اول حفاظت از فضانوردان در هنگام کاهش فشار هوا است.
  • این لباس­ها دارای آپشن­های شنیداری، دیداری، لمسی، ارتباطی و تنظیم دمای داخلی هستند. لایه خارجی این لباس­ها در مقابل آتش مقاوم است.
  • زمانی که اتصال لباس به صندلی مربوطه انجام شود، سیستم خنک­ کننده و تنظیم فشار به صورت اتوماتیک مجدداً شارژ می­شود.
  • کلاه این لباس مجهز به میکروفون داخلی و سوپاپ­های تنطیم فشار است.
  • دستکش­ها برای کار با تاچ اسکرین­های داخل کابین طراحی شده­اند.

تکنولوژی­های در حال توسعه

ایلان ماسک مدیر شرکت اسپیس ایکس پس از رونمایی از این لباس فضانوردی اعلام کرده است که این طراحی تنها گام کوچکی در مسیر پیشرفت­های هوا فضاست. این لباس قابل ارتقاء به مدل­های پیشرفته­ تر است، مدل­هایی که راحتی و عملکرد بیشتری را به ارمغان خواهند داشت. زیبایی و ظرافت نیز از مواردیست که شرکت اسپیس ایکس بر آن تمرکز می­کند. تعادل بین عملکرد و زیبایی از برنامه ­های آینده کمپانی بزرگ اسپیس ایکس است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا