هر آنچه که باید در مورد پردازش ابری بدانید

اگر بخواهیم به عبارتی ساده در رابطه با پردازش ابری بگوییم، با ارائه خدمات محاسباتی از جمله سرورها، ذخیره سازی ها، پایگاه داده، شبکه، نرم افزار، تجزیه و تحلیل و هوش طرف هستیم. تمامی خدمات در حقیقت از طریق اینترنت (ابر) برای ارائه نوآوری سریع تر، منابع انعطاف پذیر تر و صرفه اقتصادی در مقیاس بالا در نظر گرفته شده است.

در حقیقت وقتی صحبت از پردازش ابری می شود با خدماتی طرف هستید که به طور معمول تنها برای سرویس های ابری آن، هزینه پرداخت می کنید. در این بخش قصد داریم به بررسی سرویسی بپردازیم که هزینه های عملیاتی را کاهش می دهد، زیرساخت را با کارآیی بیشتر اجرا می کند و با تغییر نیازهای کسب و کار، قابل مقیاس بندی است.

برای آشنایی دقیق با سرویس cloud computing یا رایانش ابری، همراه ما باشید.

پردازش ابری چیست؟

مزایای برتری پردازش ابری

بهترین راه برای توضیح یک سرویس منحصر به فرد این است که از مزایای آن به عنوان یک سیستم برتر، برای توضیح دقیق آن استفاده کنیم. رایانش ابری در حقیقت تغییر بزرگی در شیوه سنتی تفکر کسب و کار، در رابطه با منابع فناوری اطلاعات محسوب می شود.

در اینجا هفت دلیل اصلی و رایج را به شما می گوییم که سازمان ها و حتی کاربران شخصی را مجاب می کند که از خدمات رایانش ابری یا پردازش ابری استفاده کنند.

هزینه

رایانش ابری هزینه سرمایه خرید سخت افزار، نرم افزار، راه اندازی و دیتاسنتری های موجود در سایت را کاهش می هد. همچنین صرفه جویی در مصرف برق شبانه روزی برای خنک سازی در سازمان ها و زیر ساخت ها را به شکلی سریع، به ارمغان می آورد.

سرعت

بیشتر سرویس های پردازش ابری به صورت سلف سرویس است که در صورت تقاضا به شکل های دیگر نیز قابل ارائه هستند. بنابراین می تواند منابع عظیمی از محاسبات و دیتا را در عرض چند دقیقه برای شما تامین کند.

معمولا روند کار استفاده از سرویس رایانش ابری، با چند کلیک ماوس، سبب انعطاف پذیری زیادی در شرکت ها و ساماندهی های شخصی شده است. در واقع سرعت، شاخصه ای است که فشار را از برنامه ها و سازماندهی های با ظرفیت پایین می کاهد.

مقیاس جهانی

از مزایای متفاوت پردازش یا رایانش ابری می توان به قابلیت اندازه گیری الاستیک آن اشاره کرد. در واقع این موضوع به این معنا است که ارائه مقدار مناسبی از منابع IT، در این سرویس وجود دارد. به عنوان مثال، تنظیم کم و زیاد قدرت محاسبات، ذخیره سازی و پهنای باند بر اساس موقعیت جغرافیایی مناسب، در این سرویس می تواند قابل برنامه ریزی باشد.

بهره وری

مرکز داده در سایت به طور معمول، به یک سیستم جمع آوری زیادی نیاز دارد. نصب سخت افزار و استفاده از سایر کارهای وقت گیر در حوزه IT، با استفاده از رایانش ابری حل می شود.

به طور ساده، تیم های IT با استفاده از سیستم پردازش رایانه ای می توانند برای دستیابی به اهداف تجاری مهم، وقت بیشتری بگذارند.

پردازش ابری و مزایا

کارایی

بزرگ ترین خدمات پردازش ابری این است که در شبکه ای از مراکز داده امن در سراسر جهان اجرا می شود. این مراکز به طور منظم با جدیدترین نسل سخت افزارها، همواره در حال ارتقا هستند.

موضوع ارتقای بروز، می تواند مزایای متعددی برای شرکت ها فراهم کند. به طور مثال ایجاد تاثیراتی مثبت در تاخیر شبکه برای کارآیی برنامه ها، از جمله موارد کارایی سیستم رایانش ابری است.

قابل اطمینان

پشتیبان گیری از داده ها، بازیابی در صورت تخریب و تداوم کاری از جمله مزیت هایی است که می تواند قابل اطمینان بودن سیستم رایانش ابری را تضمین کند. به طور واضح داده ها می توانند در چندین سایت اضافی در شبکه ها به عنوان ارائه دهنده ابر(cloud)، منعکس شوند.

امنیت

بسیاری از ارائه دهندگان فضای ابر، مجموعه گسترده ای از سیاست ها، فناوری ها و کنترل ها را در اختیار دارند که به طور کلی وضعیت امنیت داده های شما را تقویت می کند. در واقع سیستم پردازش ابری به گونه ای طراحی شده است که محافظت از داده ها، برنامه ها و زیرساخت ها در برابر تهدیدات احتمالی، از اولویت های آن شناخه می شود.

انواع محاسبات و رایانش های ابری

باید بدانید که بر اساس سرویس ها و خدماتی که پردازش ابری ارائه می دهد، مدل های گوناگونی از آن وجود دارد. ابر عمومی، ابر خصوصی و ابر ترکیبی از نمونه های اصلی سرویس رایانش ابری هستند.

 1. ابر عمومی یا Public cloud، توسط یک ارائه دهنده خدمات ابر در نوع شخص ثالت اداره می شود که منابع خود مانند سرورها و فضای ذخیره سازی را از طریق اینترنت فراهم می کند.

Microsoft Azure نمونه ای از یک ابر عمومی است که با استفاده از مروگر وب می توانید به آن دسترسی پیدا کنید و حساب خود را مدیریت نمایید.

 1. ابر خصوصی یا Private cloud، به منابع رایانش ابری گفته می شود که به طور انحصاری در اختیار یک کسب و کار یا سازمان قرار می گیرد.

این ابر می تواند به صورت فیزیکی در مرکز داده شرکت ها واقع شود که در آن خدمات و زیرساخت های مورد نظر در یک شبکه خصوصی حفظ خواهد شد.

 1. ابر ترکیبی یا Hybrid cloud، ابرهایی عمومی و خصوصی هستند که توسط فناوری محدود شده ای، به شما اجازه می دهد داده ها و برنامه ها را در آن به اشتراک بگذارید.

یک ابری ترکیبی به انعطاف پذیری بیشتر، گزینه های ماندگاری بیشتر و بهینه سازی زیر ساخت، امنیت و انطباق های موجود کمک می کند.

پردازش ابری و موارد استفاده

موارد استفاده از cloud computing

جالب است بدانید که هم اکنون در حال  استفاده از پردازش ابری هستید.

 • سرویس آنلاین برای ارسال ایمیل
 • ویرایش اسناد
 • تماشای فیلم یا تلویزیون
 • گوش دادن به موسیقی در اسپاتیفای
 • بازی کردن یا ذخیره عکس در گوگل فتو
 • و سایر کارهای دیگر

 از جمله استفاده های رایانش ابری محسوب می شود.

در حقیقت استفاده از اولین خدمات پردازش ابری به شکل عمومی، تقریبا به اندازه دهه ای از عمر ما، تاریخچه ای کوچک به خود اختصاص داده است. چند نمونه از خدمات ابری که امروزی به شکل ویژه نیز کاربرد دارد به شرح زیر است:

 • برنامه های بومی شامل وب، موبایل و API
 • برنامه های داده ای شامل ذخیره، پشتیبان گیری و ریکاوری همانند فضای ذخیره ابری در سطح ملی یا فرا ملی
 • برنامه های صوتی و تصویری همانند پلتفرم های اینترنتی در قالب رایانه و موبایل
 • برنامه های هوش مصنوعی در قالب مدل های گوناگون از گجت های متصل به سرویس IoT

پردازش ابری و انواع آن

و در مجموع..

پردازش ابری همانطور که متوجه شدید، بخش عظیمی از سرویس ها، امکانات حافظه و ایجاد خلاقیت های مبتنی بر حافظه در اینترنت را برای ما می آفریند. برخی از افراد، سیستم پردازش های ابری را به نوعی حافظه مجازی متصل به اینترنت برای انسان تلقی می کند.

در واقع تکنولوژی و فناوری، سطحی از کنترل و پشتیبانی از اطلاعات را در دسترس قرار داده است که با کم ترین زمان ممکن می توان با بازیایی اطلاعات به آن ها دست یافت. جالب است بدانید که هر کدام از خدمات سرویس رایانش ابری یا cloud computing در سطوح مختلف کاربردی، دارای قابلیت استفاده کردن یا استفاده نکردن مستقیم از سخت افزار هستند.

به طور کلی با بهره مندی از cloud computing، جهان در مسیر ویژه ای از خدمات IT قرار دارد که ناامیدی از نابودی اطلاعات و عدم بازیابی آنها، به شکلی تقریبی از بین برده می شود.

منبع: microsoft

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا