الکترو شوکر دفاعی چیست

الکترو شوکر دفاعی چیست

الکترو شوکر دفاعی نوعی اسلحه است که توسط نیروهای امنیتی، انتظامی و پلیس استفاده می‌شود، آنها از این اسلحه، برای ترساندن و مهارکردن مهاجمان، استفاده می‌کنند. این نوع اسلحه‌های الکتریکی، از شوک الکتریکی شدید برای جلوگیری و مهار مهاجمان استفاده می‌کنند. به طوری که با ایجاد یک شوک الکتریکی کوچک به شخص مهاجم، آن شخص مدت کوتاهی قادر به حرکت نیست.

الکترو شوکر دفاعی چیست و چگونه عمل می‌کند؟

الکترو شوکر دفاعی، سلاحی ناتوان‌کننده است. این وسیله به هنگام استفاده، یک شوک الکتریکی ایجاد می‌کند که هدف آن مختل کردن موقت عملکرد ماهیچه ها و یا تحمیل درد است، بدون اینکه معمولاً آسیب قابل توجهی ایجاد کند. این نوع از اسلحه‌ها، قابل استفاده مجدد، مقرون‌به‌صرفه و کم‌حجم هستند که آنها را به گزینه‌ای مؤثر برای جایگزینی سلاح گرم سنتی تبدیل می‌کند.

یک نوع از شوکر که Taser نامیده می‌شود، وسیله‌ای مانند تفنگ است که با انتقال شوک الکتریکی 50،000 ولت شخص را از کار می‌اندازد. Taser دو تیر کوچک را که با سیم‌های نازک به دستگاه متصل شده‌اند، تا فاصله تقریبی 11 متر شلیک می‌کند که می‌تواند در لباس نفوذ کند و پس از تماس با بدن هدف، تخلیه الکتریکی انجام می‌شود که یک شوک الکتریکی ایجاد می‌کند و سیستم عصبی فرد را مختل می‌کند و در نتیجه ناتوانی موقت ایجاد می‌کند.

Taser به‌عنوان اسلحه گرم در نظر گرفته نمی‌شود، زیرا از نیتروژن فشرده برای پرتاب تیر استفاده می‌کند. می‌توان از Taser به‌عنوان شوکر استاندارد یا دستی استفاده کرد به‌این‌ترتیب که با تماس مستقیم روی بدن هدف، می‌توان شوک الکتریکی ایجاد کرد.

الکترو شوکر دفاعی taser

 

انواع شوکر الکتریکی

دو نوع شوکر وجود دارد: شوکر استاندار یا دستی که به آنها Stun Gun نیز گفته می‌شود و شوکر پرتابی یا تفنگی که Taser نیز نامیده می‌شوند.

شوکرهای استاندارد، طراحی بسیار ساده‌ای دارند. این دستگاه به‌اندازة یک چراغ‌قوه است و معمولاً باطری‌های ۹ ولتی در آن استفاده شده است. باطری‌ها جریان را به یک مدار تشکیل شده از اجزای الکتریکی ارسال می‌کنند. این مدار، از چندین ترانسفورماتور تشکیل شده که ولتاژ را افزایش و قدرت را کاهش می‌دهند.

الکترو شوکر دفاعی استاندارد

 

شوکر پرتابی نیز دو نوع دارد؛ نوع اول Taser نامیده می‌شود که توسط دو سیم متصل به آن به طرف سارق پرتاب شده و پس از متصل شدن به بدن مهاجم باعث می‌شود تا شوک الکتریکی وارد بدن آن شود. این دو سیم در واقع دو الکترود با جریانی بسیار بالا می‌باشند و بردی معادل ۱۲ متر دارند.

نوع تفنگی آن هم که از تکنولوژی جدیدتری در آن استفاده شده است و در این مدل گلوله‌های الکتریکی به سمت مهاجم پرتاب می‌شوند و باعث فلج شدن مهاجم تا مدتی می‌شود. این نوع شوکر دارای بردی تا حدود ۳۰ متر است و برای متوقف کرد مهاجمین توسط پلیس بسیار مناسب است.

آیا هرکسی برای دفاع از خود می‌تواند از الکترو شوکر دفاعی استفاده کند؟

بار الکتریکی که توسط الکترو شوکر دفاعی وارد بدن می‌شود با سیگنال‌های مغزی ترکیب شده و عمل بازخوانی پیام را با مشکل مواجه می‌کند و فرد برای مدتی فلج می‌شود. برای همین استفاده از آن برای هر فردی مجاز نیست و تنها گروه‌ها و افراد خاص می‌توانند از این وسیله استفاده کنند. قبل از خرید شوکر باید نحوه ی کارکرد و تمام اطلاعات لازم را به دست آورید.

اشخاصی که قصد حمل شوکر را دارند باید ابتدا برای دریافت مجوز از مراجع ذی‌صلاح اقدام کنند. دریافت جواز حمل شوکر و تجهیزات ایمنی موردنیاز برای دفاع از خود دارای شرایط خاصی است. توجه داشته باشید که فقط افراد خاصی می توانند مجوز حمل شوکر را دریافت کنند.

آیا الکترو شوکر دفاعی کشنده است؟

بر اساس بیانیه سال 2012 سازمان عفو بین‌الملل که از محدودیت‌های سخت‌گیرانه استفاده از Tasers حمایت می‌کند، از سال 2001 حداقل 500 نفر در ایالات متحده پس از مورد اصابت قرارگرفتن با اسلحه‌های الکتریکی در هنگام دستگیری یا در زندان جان خود را ازدست‌داده‌اند.

طبق گفته سازمان عفو بین‌الملل، بیشتر مرگ‌ها به علل غیرمرتبط با استفاده از این نوع اسلحه‌ها نسبت داده شده است، اما معاینات پزشکی، این دستگاه‌ها را به‌عنوان عامل مؤثر در بیش از 60 مرگ ذکر کردند. یکی از افسران ارشد در سازمان عفو بین‌الملل ایالات متحده عنوان کرد: “حتی اگر مرگ مستقیم در اثر الکتروشوکر دفاعی نادر باشد، عوارض جانبی وخیمی که در پی آن می‌تواند خیلی سریع و بدون هشدار اتفاق بیفتد، غیرقابل‌جبران خواهد بود.”

 الکترو شوکر دفاعی

طبق تحقیقی که در سال 2012 در مجلات آمریکا انجام شد، شوک ایجاد شده توسط Taser به قفسه سینه می‌تواند منجر به ایست قلبی و مرگ ناگهانی شود. انتقادات گسترده‌ای نسبت به روش و شرایط استفاده از Taser صورت‌گرفته است. علاوه بر این، شکایات متعددی از استفاده Taser برای شکنجه افراد، به‌وسیله شوکرهای الکتریکی وجود داشته است.

آنچه در مورد Taser متفاوت است، توانایی آن در ایجاد درد و رنج زیادی است که به فرد مظنون می‌رساند، درحالی‌که آثار اندکی از خود برجای می‌گذارد و این آثار مانند علامت‌هایی که باتوم یا سلاح گرم بر جای خواهد می‌گذارند قابل تشخیص نیست.

چرا شوکرهای الکتریکی مورد استفاده قرار گرفتند؟

قبل از الکترو شوکر، افسران از گزینه‌های دیگر مانند دستورات شفاهی یا سلاح گرم برای مهار مهاجمان استفاده می‌کردند. تیزرها یا همان شوکرهای الکتریکی دسته‌ای از ابزارهای “کمتر کشنده” اند که برای استفاده افسران طراحی شده است تا کمتر از سلاح گرم استفاده کنند. تردیدی وجود ندارد که در دسترس بودن یک ابزار غیر کشنده برای کنترل افرادی که باید مهار شوند، بیشتر از استفاده از سلاح گرم ترجیح داده می‌شود.

حال سؤالی که مطرح می‌شود این است که آیا آنها مؤثرند؟ یکی از شرکت‌های تولیدکننده این نوع دستگاه‌ها ادعا می‌کند که این دستگاه‌ها جان افراد را نجات می‌دهند و از آسیب‌دیدگی جلوگیری می‌کنند. این شرکت در بیانیه خود گفت: “مأموریت ما حفاظت از زندگی است و ایمنی را بیش از هر چیز در اولویت قرار می‌دهیم.” سلاح‌های Taser بدون خطر نیستند، اما ایمن‌تر از باتوم، مشت و مقابله با رویکردهای ضربه‌ای هستند و برای تنش‌زدایی می‌توان آنها را به کاربرد.

تأثیر الکتروشوکر دفاعی در برخوردها چیست ؟

سؤال دیگر این است که استفاده از این سلاح‌ها برخوردها را تشدید می‌کنند؟ اگر فردی عصبانی باشد یا تحت تأثیر الکل یا مواد مخدر باشد و یا بیماری روانی داشته باشد، استفاده از الکتروشوکر دفاعی می‌تواند این شرایط را بدتر کرده و شرایط را ملتهب کند و در بیش از یک‌سوم موارد، افراد پس از استفاده از دستگاه، پرخاشگرتر شدند که این ممکن است در تشدید حادثه نقش داشته باشد.

در استفاده از این سلاح‌ها مشکلاتی نیز وجود دارد، برای مثال، وضعیت فیزیکی فرد مثل قد و قامت و وزن و میزان آدرنالین افراد، می‌تواند در مقاومت در برابر آنها نقش داشته باشد. همچنین، افرادی که از داروهای روان‌گردان استفاده می‌کنند در برابر الکترو شوکر دفاعی مقاوم‌اند، در واقع، آنها درست از آن عبور می‌کنند. مشکلات حتی وقتی شاخه‌ها با موفقیت به یک شخص متصل می‌شوند نیز ظاهر می‌شوند.

به‌عنوان‌مثال، در هنگام اتصال به لباس سبک بسیار مؤثر است اما با اتصال به لباس‌های سنگین زمستانی، مانند کت چرمی، اثر آن کمتر است. کارشناسان می‌گویند، گاهی اوقات فقط یک شاخه متصل می‌شود و گاهی اوقات دستگاه‌ها به‌درستی شارژ نمی‌شوند.

الکترو شوکر دفاعی

مواردی که باید برای استفاده از الکتروشوکر دفاعی در نظر بگیرید:

دریافت جواز حمل الکتروشوکر دفاعی و تجهیزات ایمنی موردنیاز برای دفاع از خود دارای شرایط خاصی است. توجه داشته باشید که فقط افراد خاصی می‌توانند مجوز حمل شوکر را دریافت کنند.

طلافروشان، وکلا، پزشکان، پرستاران و خانواده‌های نیروهای مسلح می‌توانند فرم درخواست تجهیزات دفاع شخصی را پر کنند. در این میان برخی افراد دیگری هستند که احتیاج به این تجهیزات دارند، اما جزو گروه‌های نام‌برده نیستند. این عزیزان نیز می‌توانند فرم درخواست تجهیزات را تکمیل کنند تا شرایط آنها بررسی شود.

دقت داشته باشید که استفاده از شوکر و گاز اشک‌آور بدون داشتن مجوز دارای مجازات‌هایی بر اساس مصوبه‌های صورت‌گرفته است. عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون قضایی مجلس از تصویب میزان مجازات حمل، تولید و عرضه سلاح در مجلس خبر داد.

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون قضایی مجلس تصریح کرد: ادواتی مانند قمه، شمشیر، چاقوی ضامن‌دار، ساتور، قداره یا پنجه‌بوکس که صرفاً به‌منظور نزاع استفاده می‌شوند، جرم محسوب و مرتکب، به حداقل مجازات مقرر در این ماده محکوم می‌گردد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مجازات در نظر گرفته شده در قانون مذکور شامل حاملان، تولید و عرضه‌کنندگان شوکر و گاز اشک‌آور می‌شود؟ تأکید کرد: بله حمل و استفاده‌کنندگان غیرمجاز این ادوات نیز شامل مجازات‌های در نظر گرفته شده این قانون یعنی ۶ تا ۲ سال زندان می‌شوند.

نتیجه‌گیری:

در حالی که اسلحه های الکترو شوکر دفاعی، یک دفاع شخصی راحت و بدون استفاده از مواد شیمیایی را ارائه می‌دهند، اما نباید باعث فراموش شدن رعایت عادات امنیتی هوشمند شوند. شما همیشه باید به محیط اطراف خود توجه کنید و آماده واکنش در شرایط اضطراری باشید. اگر به دنبال بهبود ایمنی خود هستید، گذراندن دوره های دفاع شخصی را فراموش نکنید. استفاده از اسپری فلفل را نیز می توانید بررسی کنید.

1 دیدگاه دربارهٔ «الکترو شوکر دفاعی چیست»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا