تاکسی های پرنده دبی

دوبی همواره در حال گسترش موقعیت خود برای تبدیل شدن به یک شهر هوشمند است. تاکسی های پرنده نمونه ای از جاه طلبی مردم مدارانه در دوبی محسوب می شود.

به گفته برخی از خبرگزاری ها و افرادی که با سیاست های امارات آشنا هستند، دوبی تا سال 2030 با آسمان شلوغ و پر رفت و آمد مواجه خواهد شد.

 دوبی اولین آزمایش استفاده از سرویس تاکسی پهپادی را در سال 2017 انجام داد. این آزمایش با یک وسیله نقلیه بدون سرنشین 2 نفره صورت گرفت. پهپاد آزمایش شده با نظارت شیخ حمدان بن محمد، با 18 روتور به مدت 15 دقیقه در بالای نوار شن و ماسه ای سواحل خلیج فارس پرواز کرد.

جذابیت سرویس تاکسی پرنده و استفاده از هواپیمای بدون سرنشین در دوبی سبب شده تا در این بخش به شناخت و بررسی تاکسی پرنده بپردازیم. همراه ما باشید.

پیدایش پهپادها و تاکسی های پرنده

همان طور که در تصور ما وجود ماشین های پرنده می تواند خیلی رویایی باشد، یک هواپیمای بدون سرنشین مسافربری نیز شبیه یک نسخه از اسباب بازی پرنده است.

باید بدانیم که در جهان علم و تکنولوژی هیچ نشدنی، وجود ندارد. هواپیماهای بدون سرنشین نمونه ای از دستاورد های علمی  هستند که با اهداف متفاوتی با توجه به حسگرهای گوناگون و تجهیزت متفاوت طراحی شده اند.

یکی تاکسی بدون سرنشین (پهپادی) هیچ گاه در ترافیک گیر نمی کند. چنین هواپیمایی می تواند در کوتاه ترین مسیر با سرعت 130 کیلومتر در ساعت، در هر نقطه ای از شهر فرود بیاید.

تاکسی های پرنده در شهر دبی

نمونه های اولیه پهپاد های پرنده در سال 2016 توسط یک کارآفرین چینی معرفی شدند. در سال های اخیر استفاده از این پهپاد ها در قالب تاکسی در کشورهای زیادی رواج یافت. کره، چین، آمریکا و کشور های دیگر به همراه کشور امارات متحده نیز جز اولین کشورهایی هستند که از صنعت پهپاد برای مسافربری و تاکسیرانی استفاده می کنند.

با آن که استفاده از تاکسی های پرنده می تواند بسیار جذاب و کارآمد به نظر برسد، اما هنور آینده مشخصی برای آنها وجود ندارد. زیرا به گفته برخی از منابع هنوز به طور کامل برنامه ریزی دقیقی برای هماهنگی، کنترل و جلوگیری از برخوردهای ترافیک هوایی انجام نشده است.

فارغ از حواشی تکنولوژی بیایید در ادامه به بررسی دقیق این تاکسی های جذاب بپردازیم.

مزایای استفاده از تاکسی های پرنده

در مقایسه با بالگردها، هواپیماهای بدون سرنشین سرشار از مزایای عدم آلودگی هستند. هیچ تیغه یا پره بزرگی در تاکسی پرنده وجود ندارد، به همین دلیل سر و صدای بیش از حد تولید نخواهد شد.

در واقع پره ها که وظیفه ایجاد وضعیت پرواز در پهپاد را دارند، به گونه ای طراحی شده اند که کمترین صدا را از خود بروز می دهند.

پرواز در ارتفاع کم از جمله مزیت های استفاده از تاکسی پرنده است. کوچک بودن پره ها باعث کمترین احساس خطر نسبت به برخورد به خانه ها در ارتفاع کم می شود.

هواپیماهای بدون سرنشین توانایی حمل بیش از 200 کیلوگرم بار را دارند. البته که چنین وزنی در مقایسه با وزن خود پهپاد، برای پرواز های طولانی مناسب نیست. باید بدانیم که شاید این پرنده های ماشینی قادر باشند با سرعت زیادی در آسمان حرکت کنند، اما بدون شک با توجه به هزینه های بالای آنها، استفاده از سرعت مطمئن انکار نشدنی است.

انواع تاکسی های پرنده در شهر دبی

جالب ترین موضوع در استفاده از تاکسی های پرنده، امکان کنترل ویژه در هنگام پرواز است. همانطور که می دانید هواپیماهای سرنشین دار با ویژگی های کمکی و خلبان خودکار نیز هدایت می شوند. اما این ویژگی در پهپاد بدون سرنشین به طور مستقل وجود دارد. به زبان ساده کنترل دستی تاکسی پرنده در ظاهر سخت به نظر می رسد، اما این سختی با استفاده از یک کنترلر دستی و بی سیم در برخی نمونه ها کار را آسان کرده است. درست شبیه یک اسباب بازی پرنده.

انواع تاکسی پرنده

در حال حاضر انواع مختلفی از تاکسی های پرنده توسط شرکت های گوناگونی ساخته شده است. برخی از این تاکسی ها در مرحله معرفی و برخی در حال استفاده هستند. از شرکت های مطرح و نمونه های معروف تاکسی پرنده می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1.     EHANG 184

معروف ترین تاکسی بدون سرنشین که به نوعی اولین درجهان محسوب می شود. این تاکسی پرنده، در هر پرواز با داشتن یک باتری قدرتمند می تواند 23 دقیقه پرواز کند و وزنی برابر با 230 کلیوگرم را در مسافت حدود 15 کیلومتر حمل کند.

این پهپاد حتی در شرایط بد آب و هوایی موفق به انجام سرویس رسانی خود شده است. پرواز در مه، شب و طوفان از موارد قابل تنظیم در حالت راندن این پهباد است.

2.     AIRBUS VAHANA

این پهباد با سرعت 70 کیلومتر می تواند به مدت 18 دقیقه پرواز کند. در اولین نمونه های آزمایشی، این پهپاد تنها با میزان 5 متر در 53 ثانیه پرواز کرد.  به گفته طراح اصلی، پرواز یک ایده از روی کاغذ در آسمان، کار ساده ای نیست.

تاکسی های پرنده در جهان

3.     VOLOCOPTER

این نمونه یکی از انواع تاکسی های پرنده 18 پروانه ای (پره) است که ابتدا در لاس وگاس خود را نشان داد. این وسیله نقلیه می تواند با قابلیت حمل حداکثر دو نفر، خود را از نظر ایمنی متفاوت نشان دهد. باتری این پهباد از دو روتر تغذیه می کند. در صورت تخلیه هر دو باتری، همچنان امکان پرواز وجود خواهد داشت.

4.     HOVERSURF

شرکتی روسی- آمریکایی که مدعی سوار کردن 4 نفر در یک هواپیمای بدون سرنشین است. در حال حاضر مدرن ترین نمونه این شرکت Scorpion-3 نام دارد. این تاکسی پرنده در سال 2017 در دبی نمایش داده شد که قبل از آن در سال 2016 پروازهای موفقیت آمیزی از خود نشان داده بود.

5.      AUDI & AIRBUS FLYING TAXI Drone

در میان انواع تاکسی پرنده شرکت آئودی و ایرباس ایتال دیزاین، نمونه ای را به شکل مشترک ارائه دادند. این هواپیما در حال حاضر با دارا بودن یک صفحه نمایش 49 اینچی در داخل کابین، یکی از نمونه های لوکس و زیبا محسوب می شود.

انواع تاکسی های پرنده در جهان

تاکسی های پرنده در دبی

در حال حاضر نزدیک ترین نمونه های متصل به بازار در انواع تاکسی پرنده، مربوط به Ehang است. این نمونه چند سالی است که در دبی آزمایش می شود. انتظاراتی مبنی بر رسمی شدن استفاده از Ehang در دبی وجود دارد. با توجه به رقابت های متفاوتی که سایر پهپادها از خود نشان می دهند، قطعیت حضور Ehang  را نمی توان تایید کرد.

دبی یکی از اولین و پر اشتیاق ترین شهرهای جهان برای استفاده از خدمات تاکسی پرنده محسوب می شود. بنابراین Ehang در تلاش است تا بهترین پرواز را برای ثروتمندترین شهرهای جهان رقم بزند.

و در آخر…

امروزه استفاده از خدمات هوایی در قالب تاکسی های پرنده برای حمل و نقل مسافر در حال جهانی شدن است. دبی به عنوان یکی از شهرهای بزرگ و همگام با تکنولوژی های ارائه شده توسط چین، کره و سایر کشورها در حال توسعه خود برای استفاده از حمل و نقل هوایی است.

پهپاد بدون سرنشین یا تاکسی پرنده از نمونه اتفاقات جالب در کشور امارات است که به همت ولیعهد آن برای عموم در حال آماده سازی و استفاده است. در بیشتر مواقع استفاده از پهپاد ها به منظور اهداف نظامی صورت گرفته است. دبی و برخی شهرهای دیگر اثبات کردند که می توان از تکنولوژی برای مصارف دیگری نیز استفاده کرد. امروزه تحقق رویای پرواز انسان در آسمان به لطف علم، کتمان کردنی نخواهد بود!

منبع: dronerush ، sixt ، bbc

1 دیدگاه دربارهٔ «تاکسی های پرنده دبی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا