معرفی نمایشگاه اکسپو دبی

نمایشگاه اکسپو دبی به عنوان یکی از بزرگ ترین نمایشگاه ها در حوزه تجاری با اهداف عمومی شناخته می شود. برخی این نمایشگاه را به عنوان یکی از بزرگ ترین برگزارکننده برای اهداف بازاریابی در خاورمیانه معرفی کرده اند.

میزبانی اصلی این نمایشگاه در سال های گذشته بر عهده دبی در امارت بوده است. با این وجود برخی این نمایشگاه را یک مرکز تبادل بین کشورهای اروپایی و آمریکایی می دانند.

از اهداف یا تم های ارائه شده در اکسپو باید به مواردی چون پایداری، تحرک و فرصت اشاره کرد. چنین اهدافی در زمینه حوزه های تجارت عمومی در این نمایشگاه کاملا مشهود است.

جالب است بدانید که ایران نیز به عنوان یکی از کشورهای حاضر در اکسپو محسوب می شود. از همین رو ما قصد داریم در این بخش به بررسی دقیق و شناخت همایش ها و مراکز مبادله این نمایشگاه بپردازیم. همراه ما باشید.

نمایشگاه اکسپو دبی

نمایشگاه اکسپو دبی و شاخصه های فعالیت

مرکز اصلی اکسپو در سال 2020 در شهرهای بین دبی و ابوظبی به میزان 1083 هکتار واقع شده است. طرح اصلی و جامع اکسپو توسط شرکت های آمریکایی به منظور توسعه و سازماندهی در مناطق بزرگ جهان آغاز شده است. در واقع این شرکت ها به سه موضوع اصلی از قبیل فرصت، تحرک و پایداری اشاره دارند که در ادامه توضیح خواهیم داد.

اما در رابطه با بخش های جالب در حوزه سرمایه گذاری می توان به زمینه هایی چون رشد اقتصادی، املاک، راه های زیست محیطی و امور عمومی در نمایشگاه اکسپو اشاره کرد.

جالب است بدانید که در چند سال اخیر به سبب رشد فراوانی که در حوزه املاک در دبی رخ داده است، بخش زیادی از این توسعه مرتبط با اکسپو می باشد. از همین رو می توان معرفی یکی از بزرگ ترین پروژه های انرژی خورشیدی را مختص به برنامه ریزی ویژه و برآمده از اکسپو دانست.

بنابر گزارشات برآمده از منابع مختلف، نمایشگاه اکسپو دبی از منظر ابتکار برای ایجاد برنامه شادی در دبی، نزدیک به 16 برنامه تحت چهار موضوع اساسی در سال 2020 ارائه داده است. این 16 برنامه در قالب 82 پروژه در دبی به منظور رسیدن به هدفی با نام تبدیل شدن به شاد ترین شهر تا سال 2020 صورت گرفته است.

در واقع وقتی که صحبت از عمومی بودن فعالیت های رایج در اکسپو می شود، ما با جریانی در دبی طرف هستیم که سعی دارد مردم را به یک زندگی شاد برساند. در ادامه به سه تم اساسی این نمایشگاه خواهیم پرداخت.

نمایشگاه اکسپو دبی در 2020

موضوعات اصلی برای برگزاری نمایشگاه جدید

در سال 2021 سه موضوع برای برگزاری نمایشگاه از تاریخ 22 ژانویه تا 10 آوریل در نظر گرفته شد. این سه موضوع در واقع اشاره به سه غرفه مخصوص دارد که در نمایشگاه اکسپو دبی به نمایشگاه گذاشته می شود.

بنابر گزارش سایت رسمی اکسپو که بخش فارسی نیز دارد، سه موضوع اصلی به شرح زیر است:

 1. پایداری

در غرفه پایداری که به عنوان منطقه پایداری نیز شناخته می شود یک ماهی در حال کاوش از تیره همور وجود دارد که در صخره های مرجانی در حال کاوش است. این منطقه در واقع نشان دهنده بخشی از آثار مرتبط با برزیل، جمهوری چک، سنگاپور، آلمان، هلند و امارت متحده عربی است.

 1. تحرک

در این بخش از بزرگ ترین آسانسور مسافری جهان که قادر است تعداد بیش از 160 نفر را حمل کند رونمایی شده است.

 1. فرصت

در این بخش مجموعه ای از طراحی های AGI توسط معماران ارائه داده شده است.

اما ماجرا تنها به موارد بالا ختم نمی شود. در ادامه به بخش جالب تری اشاره خواهیم کرد.

نمایشگاه اکسپو دبی و رویدادهای جدید

پروژه های نمایشگاه اکسپو در سال 2020

بنا بر گزارشات دقیق در سال 2020 یک درخشش ویژه برای دبی صورت گرفت. در اکسپو 2020 فرصتی برقرار شد تا تمامی مردم از جای جای جهان با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. به نوعی در این نمایشگاه بهترین هنر، فرهنگ، علم، نوآوری و اختراع به منظور تجربه در اختیار عموم قرار گرفته است. از جاذبه های عجیب و شگفت انگیز اکسپو در سال 2020 می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. جزایر دیره
 2. شهر علاء الدین
 3. موزه آینده
 4. قاب دبی
 5. پروژه کانال آب دبی
 6. الوصل پلازا

ایران و اکسپو در دبی

در حوزه گردشگری و اهدافی که به منظور شادی عموم در نظر گرفته شده است، نمایشگاه اکسپو دبی پس از جام جهانی فوتبال و المپیک، به عنوان سومین رویداد بین المللی محسوب می شود.

اما به توجه به اینکه قرار بر این بود تا برنامه اکسپو در سال 2020 برگزار شود و شرایط وخیم کرونایی مانع از اجرای این برنامه شد، این برنامه به سال 2021 موکول گردید. از همین رو برخی از برنامه های حضور در اکسپو تغییر یافت.

در رابطه با ایران به منظور شرکت در اکسپو، فرصت هایی به وجود آمد که به گزارش از مسئولین مرتبط در این حوزه، ایران به عنوان یک تمدن کهن، استوار و متنوع در اقوام به عنوان یکی از میزبان ملت ها معرفی شد.

معرفی در سه شاخه میراث فرهنگی، میراث گردشگری و صنایع دستی در اکسپو را می توان به عنوان حضور ایران در این نمایشگاه در نظر داشت. در واقع به منظور این امر گفته شده است که نزدیک به 64 متر مربع غرفه برای ایران در نمایشگاه اکسپو دبی در نظر گرفته شده است.

نمایشگاه اکسپو دبی و نوآوری های تکونولوژیک

در پایان…

به منظور جمع بندی می توان با توجه به گزارشات سایت فارسی اکسپو در مجموع این نمایشگاه را با اهداف و رویداد های زیر معرفی کرد:

 • تقویت روابط بین المللی در قالب یک موضوع مشترک
 • به اشتراک گذاشتن تجارب فرهنگی در قالب یک موضوع جهانی
 • نمایش توانمندی ها، تاریخ، تمدن، آداب و رسوم کشورها در قابل یک موضوع خاص
 • تقویت و حمایت از کشورها به منظور ایجاد تجارت جدید
 • افزایش رشد در زمینه تبادلات اقتصادی و بین المللی
 • ایجاد رونق اقتصادی و بازسازی شهرهای میزبان
 • ایجاد درآمد و ثروت برای کشورهای مشارکت کننده

در کل نمایشگاه اکسپو دبی را باید یک جریان نوین برای هم افزایی و ایجاد پتانسیل های ارتباطی برای کشورهای دنیا مطرح کنیم که هدفی چون شادی و توسعه عمومی را دنبال می کند.

منبع: expo2020dubai  iran2020expo

1 دیدگاه دربارهٔ «معرفی نمایشگاه اکسپو دبی»

 1. بازتاب: معرفی نمایشگاه اکسپو 2020 دبی | شاخصه های نمایشگاه جدید | مروارید البرز

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا