مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

راه حل‌های کارآمد برای مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

در بعضی مواقع ممکن است که لپ تاپ خود را به برق وصل کنید، اما با مشکل شارژ نشدن لپ تاپ مواجه شوید. بدیهی است که با خالی شدن باتری نمی‌توانید از رایانه خود استفاده کنید. برای رفع مشکل شارژ نشدن لپ تاپ، راه‌های مختلفی وجود دارند. همچنین روش‌های بی شماری برای مراقبت از باتری وجود دارد، اما بین پریز برق و رایانه چندین مرحله و قسمت وجود دارد که همگی می‌توانند از کار بیفتند.

رفع برخی از آنها با یک نرم‌افزار و یا یک باتری جدید آسان است، اما مشکلات دیگر ممکن است نیاز به مراجعه به تعمیرگاه یا حتی تعویض کامل برخی از قطعات سیستم را داشته باشد. دانستن اینکه مشکل از کجاست، می‌تواند هزینه‌های گزاف تعمیرات و مراجعه به مراکز تعمیر را برای شما کاهش ‌دهد. در ادامه این مطلب با ارائه راه حل‌هایی برای رفع این مشکل، می‌توانید به سرعت مقرون به صرفه‌ترین راه حل را پیدا کنید.

مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

آیا به برق متصل هستید؟

احتمالا ساده به نظر برسد، اما شما باید مطمئن شوید که لپ تاپ واقعاً به برق وصل است. هیچگونه نرم‌افزار یا سخت‌افزاری نمی‌تواند لپ تاپی را که به برق متصل نیست، روشن کند. بنابراین قبل از هر کار دیگری اطمینان حاصل کنید که درگاه برق و لپ تاپ کاملاً در جای خود قرار گرفته‌اند. آداپتور برق را بررسی کرده و مطمئن شوید که سیم‌های دوشاخه شارژر به طور کامل در جای خود قرار گرفته‌اند. سپس، مطمئن شوید که باتری به درستی در محفظه لپ تاپ قرار گرفته است و هیچ مشکلی با نقاط تماس باتری یا لپ تاپ ندارد.

در آخر، دریابید که آیا شارژ نشدن لپ تاپ شما اصلاً ارتباطی با خود لپ تاپ دارد یا نه. سعی کنید سیم برق را به پریز دیگری متصل کنید تا ببینید آیا مشکل از فیوز کوتاه است یا خیر. اگر به محافظ ولتاژ و یا سه راهی برق متصل است، آن را بیرون آورده و مستقیماً به خود پریز وصل کنید. در این مرحله، اگر هنوز مشکل شما بر طرف نشد، تشخیص بر این است که خطای برق‌رسانی باعث ایجاد این مشکل نشده است. بنابراین در این صورت لپ تاپ شما با یک مسئله دیگری مواجه است. حالا مسئله این است که بفهمیم مشکل از کجاست. در ادامه مطلب با متداول‌ترین و آسان‌ترین موضوعات، شروع به کار خواهیم کرد.

مشکل شارژ نشدن لپ تاپ حذف باتری!

اگر باتری لپ تاپ شما قابلیت تعویض را دارد، آن را بیرون آورده و دکمه روشن/ خاموش را برای مدت زمان حدود 15 ثانیه نگه دارید تا باقیمانده برق از دستگاه خالی شود. سپس، در حالی‌که باتری هنوز برداشته شده است، کابل برق را متصل کرده و لپ تاپ را روشن کنید. اگر لپ تاپ به درستی روشن شود، این بدان معنی است که آداپتور برق به درستی کار می‌کند و احتمالاً مشکل از باتری است. با این حال همیشه می‌توانید باتری را دوباره نصب کرده و مجدد امتحان کنید، شاید باتری به طور مناسبی در جای خود قرار نگرفته باشد. اگر باتری لپ تاپ شما قابل جدا شدن نیست و بصورت پلمپ در لپ تاپ تعبیه شده است (مانند اکثر لپ تاپ‌های Mac)، یا باید خودتان آن را باز کنید و یا برای تست یا تعویض آن به تعمیرگاه تخصصی مراجعه کنید.

مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

آیا شارژر شما قدرت کافی دارد؟

فقط این که یک آداپتور برق در درگاه شارژ لپ تاپ شما قرار می‌گیرد، به این معنی نیست که از قدرت کافی برای شارژ لپ تاپ برخوردار است. این مشکل بیشتر در شارژرهایی که از پورت USB-C استفاده می‌کنند، رایج است. شما می‌توانید از نظر فنی هر شارژر USB-PD را به برق متصل کنید، اما ممکن است ولتاژ آداپتور برای شارژ لپ تاپ بسیار پایین باشد.

ولتاژ شارژر همراه لپ تاپ خود را بررسی کنید، اگر لپ تاپ شما با یک شارژر 45 وات همراه باشد، بنابراین شما باید از یک شارژر 45 وات (یا بالاتر) برای تأمین برق لپ تاپ خود استفاده کنید. یک شارژر با توان کمتر ممکن است باتری را در حین استفاده خالی کند و برای شارژ بیشتر آن کافی نیست. حتی اگر بخواهید با یک شارژر ضعیف‌تر لپ تاپ خود را شارژ کنید، این کار می‌تواند به مرور زمان به باتری لپ تاپ شما آسیب برساند و باعث به وجود آمدن مشکل شارژ نشدن لپ تاپ شود. اگر می‌خواهید از شارژر شخص ثالثی استفاده کنید، سعی کنید از یک شارژر مناسب و قوی برای شارژ لپ تاپ خود استفاده کنید.

برای لپ تاپ‌هایی که پورت USB-C استفاده نمی‌کنند، پیشنهاد می‌شود حتما از شارژ اصلی و اورجینال لپ تاپ خود استفاده کنید. شارژرهای ارزان و بدون مارک می‌توانند از کیفیت پایین و حتی خطرناک برخوردار باشند، بنابراین اگر یکی از این شارژرها را دارید، سعی کنید دیگر از آن استفاده نکنید و به جای آن با شارژر استاندارد، لپ تاپ خود را شارژ کنید.

در هنگام مشکل شارژ نشدن لپ تاپ، رابط را بررسی کنید

هنگامی که اتصال برق را به لپ تاپ متصل می‌کنید، درگاه ورودی باید کاملاً محکم باشد. اگر گرد و غبار یا تجمع دیگری در داخل جک ورودی شارژر وجود داشته باشد، ممکن است نتواند اتصال تمیز ایجاد کند و باعث شارژ نشدن لپ تاپ شود. سعی کنید جک را با خلال دندان تمیز کرده و دوباره امتحان کنید. در موارد شدیدتر، ممکن است متوجه شوید که جک ورودی شل است، یا در مواقعی که باید محکم بماند، از جای خود در می‌آید. این اتفاق می‌تواند به این معنی باشد که جک ورودی برق در داخل شاسی خراب شده است و شما باید لپ تاپ خود را به یک تعمیرگاه ببرید.

مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

جلوگیری از افزایش دما

باتری‌ها در برابر گرما حساس هستند، بنابراین اگر لپ تاپ شما بیش از حد گرم شود، می‌تواند مشکلاتی از قبیل شارژ نشدن لپ تاپ را برای شما ایجاد کند. با افزایش دما، ممکن است سنسور باتری از کار بیفتد، و به سیستم بگوید که باتری یا کاملاً شارژ شده یا کاملاً از دست رفته است، که باعث بروز مشکلات شارژ می‌شود. حتی ممکن است متوجه شوید که سیستم شما برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد باتری و ایجاد آتش‌سوزی، خاموش می‌شود.

مشکل شارژ نشدن لپ تاپ، هنگام کار با لپ تاپ‌های قدیمی، که دارای خنک کننده با کیفیت پایین‌ تری هستند، نسبت به دستگاه‌های مدرن بسیار بیشتر رخ می‌دهد. اگر تمایل دارید که از لپ تاپ خود روی کاناپه یا تختخواب استفاده کنید، به دلیل بسته شدن دریچه‌های خنک کننده، دمای سیستم می‌تواند بیش از حد زیاد شود. سیستم را خاموش کنید، کمی به آن زمان دهید تا خنک شود و لحظه‌ای وقت بگذارید تا دریچه‌های هوا از گرد و غبار پاک شده و سپس شارژر لپ تاپ را به آن متصل کنید.

مشکل شارژ نشدن لپ تاپ به دلیل مشکلات داخلی

وقتی همه گزینه‌های شما تمام شد، یعنی شما کابل‌های برق و باتری‌های دیگری را امتحان کردید، اما باز هم مشکل شارژ نشدن لپ تاپ شما درست نشد، تنظیمات ویندوز خود را برای تست سلامت باتری لپ تاپ بررسی کنید، در بعضی از مواقع مشکلات احتمالی نرم ‌فزاری می‌تواند باعث به وجود آمدن اینچنین مشکلاتی شود. یکی از راه حل‌هایی که برای رفع مشکلات نرم‌افزاری پیشنهاد می‌شود، آپدیت کردن درایور‌های ویندوز است. در بعضی از مواقع با بروزرسانی‌های اینترنتی می‌توانید مشکل را حل کنید.

مشکل شارژ نشدن لپ تاپ

چندین قطعه سخت‌افزاری نیز در صورت عدم عملکرد یا خرابی می‌توانند مشکلاتی را ایجاد کنند. ازجمله این خرابی‌ها که بسیار رایج است می‌توان به مادربرد معیوب، مدارهای شارژ آسیب دیده و سنسورهای باتری که از کار می‌افتند، اشاره کرد.

مراجعه به تعمیرکار و پشتیبان هنگام رخ دادن مشکل شارژ نشدن لپ تاپ:

مدل‌های مختلف لپ تاپ می‌تواند مسائل منحصربه‌فرد خود را داشته باشد. اگر هنوز مشکل شارژ نشدن لپ تاپ شما برطرف نشده است و نمی‌توانید مشکل را بیابید، زمان مراجعه به تعمیرگاه تخصصی و یا تماس با پشتیبانی فرا رسیده است. برای مشکلات داخلی و سخت‌افزاری نیاز به مراجعه به یک متخصص دارید. در مورد گزینه‌های تعمیرات تحت ضمانت می‌توانید با سازنده خود تماس بگیرید. شخصی که با او صحبت می‌کنید، در بسیاری از مراحل ذکر شده در بالا شما را راهنمایی خواهد کرد: علاوه‌بر این او از مسائل نرم‌افزاری مخصوص پیکربندی لپ تاپ شما، و موارد سخت‌افزاری که معمولا خراب می‌شوند، آگاه خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا