باطری موتور برقی

باطری موتور برقی دارای چه شکل و اندازه ای می باشد؟

باطری موتور برقی یکی از مسائلی است که امروزه دارای اهمیت فراوانی می باشد زیرا امروزه در حمل و نقل از موتورهای برقی به میزان زیادی استفاده می شود؛ زیرا موتورهای برقی یکی از وسایل نقلیه پاک می باشند و از آنجایی که ضرر زیادی برای محیط زیست ندارند طرفداران زیادی دارند.

از همین رو بیشتر کشورها اقدام به طراحی موتورهای برقی کردند.

این موتورها برای استفاده عموم مردم طراحی شد و بعد از تولید برای خرید همه مردم  در دسترس قرار گرفت.

استفاده از موتورهای برقی در خیابان شهر مجاز می باشد.

یکی از کشورهایی که سعی در توسعه بازار موتورهای برقی و فرهنگ سازی برای استفاده از آن دارد، ایران است؛ که خوشبختانه مردم به طور قابل توجهی نسبت به استفاده از موتورهای برقی اقدام کردند. در ایران موتورهای برقی به جایگزین خوبی برای وسایل نقلیه ای که با سوخت های فسیلی کار می کنند؛ تبدیل شد.

باطری موتور برقی

قطعات موتورهای برقی:

البته بد نیست بدانید این موتورها نیاز به مراقبت زیادی دارند.

نقطه ضعف موتورهای برقی این است که بر اثر ضربه یا استفاده زیاد آسیب جدی می بینند و نیاز دارند قطعات اصلیشان را تعویض کنید. البته برخی از قطعات این وسیله نقلیه الکترونیکی هم مثل سایر وسایل نقلیه، مصرفی هستند و بعد از مدتی نیاز به تعویض دارند.

برخی از قطعات مصرفی موتورهای برقی عبارتند از:

  • لنت های ترمز
  • باطری موتور برقی
  • تیوپ چرخ
  • لاستیک و دیگر قطعات مصرفی.

با این توصیف ها در می یابیم که موتورهای برقی نیز در خوشبینانه ترین حالت نیاز دارند که سرویس های دوره ای را دریافت کنند و برخی از قطعات مصرفی شان را باید تعویض کرد. البته نسبت به وسایل نقلیه با سوخت های فسیلی این وسیله نقلیه استهلاک کمتری دارد و مشکلات آن جزئی تر می باشد.

یکی از قطعات مهم مصرفی موتورهای برقی باطری است که در ادامه به تحلیل آن پرداخته ایم.

باطری موتور برقی

باطری موتور برقی (موتور شارژی):

مهمترین قطعه موتورهای برقی که استفاده از آن ها درون شهر کاربرد زیادی دارد، باطری است.

باطری موتور برقی به عنوان منبع انرژی الکتریکی و نیرو محرکه عمل می کند.

در موتور برقی های مختلف با توجه به نوع و مدلشان، باطری ها ابعاد و وزن و … متفاوتی دارند.

مهمترین باطری موتور برقی دو نوعند که این دو نوع عبارتند از:

تفاوت باطری های لیتیوم پلیمری و باطری های خشک در این است که باطری های خشک دارای وزن و ابعاد بزرگتر است، اما در کل طول عمر آن ها به طور متوسط از باطری های لیتیوم پلیمری کمتر است. تفاوت دیگر آن ها از نظر قیمت می باشد، زیرا باطری های پلیمری قیمت بسیار بالایی دارند. به علت قیمت بالای باطری های لیتیوم پلیمری این روزها و در شرایط اقتصادی کنونی کمتر تولید می شوند و در بازار یافت می شوند.

به همین دلیل راندمان باطری تحت تأثیر قرار می گیرد و رشد منفی را طی می کند.

باطری های خشک معمولاً دارای ظرفیت های متفاوتی می باشد.

باطری موتور برقی که از نوع باطری های خشک 12 ولت و 20 آمپر می باشد و در دسته پر مصرف ترین قرار دارد.

چند دلیل برای کاهش راندمان این باطری ها وجود دارد که عبارتند از:

  1. استفاده محدود
  2. قیمت بالا
  3. وارداتی بودن

این روزها واردات کالا با مشکلاتی مواجه شده است که باعث شده باطری های خشک 12 ولت 20 آمپر موتور برقی ها تولید روز نباشند و به همین دلیل موجب می شوند کیفیت آن ها کاهش بیابد و راندمان آن ها پایین بیاید.باطری موتور برقی

اهمیت باطری در موتورهای شارژی:

یکی از قطعات مهم موتورهای برقی باطری آن می باشد که تنها قطعه تاریخ انقضاء دار آن است.

یکی از دلایل خراب شدن باطری موتور برقی این است که برای مدت طولانی از آن استفاده نشود و موتور حرکت نکند، که باعث می شود باطری به مرور زمان شارژ نگیرد.

از طرفی کیفیت باطری روی سرعت موتورهای شارژی تأثیر زیادی می گذارد.

به این صورت که اگر کیفیت باطری پایین باشد، موتور کند حرکت می کند و در سر بالایی ها خاموش می شود. در نتیجه شما بهتر است در هنگام خرید باطری برقی کیفیت آن را بسنجید، زیرا این نوع باطری ها هم گران قیمت هستند و یک سوم از پولی را که برای خرید موتور اختصاص می دهید صرف می کند.

ساختار باطری موتور برقی از اتصال چند باطری که به صورت سری بسته شده اند؛ تشکیل شده است و به همین علت قادر به تهیه ولتاژ مورد نیاز موتور می باشد. تنها راهی که برای سلامت نگه داشتن باطری های موتور وجود دارد این است که به آن ها بی شارژی ندهید، زیرا موجب فرسودگی آن ها می شود.

تعویض باطری موتور برقی:

در هنگام تعویض باطری موتور به این دقت کنید که باطری جدید 12 ولت و 20 آمپر باشد.

توجه داشته باشد به اشتباه از باطری های12 ولت 18 آمپر تهیه نکنید.

این دو باطری داراری ظاهر و سایز یکسانی هستند و به درستی در صندوق باطری موتور قرار می گیرند، اما مشکل بزرگی که اینگونه باطری ها نسبت به باطری های 12 ولت و 20 آمپر دارد این است که ساختار داخلی آن ها متفاوت می باشد.

ساختار باطری های 18 آمپر از نوع UPS می باشد که اصلاً برای موتور برقی مناسب نیست و بر اثر تکان خوردن و ضربه شدید، دچار افت شارژ می شوند؛ این در حالی است که باطری های 20 آمپر از نوع DZM می باشند که طول عمر بیشتری دارند و در اثر ضربه و تکان شدید، شارژشان کم نمی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا