خرید موتور برقی

راهنمای خرید موتور برقی برای داشتن انتخابی درست

مطالعه راهنمای خرید موتور برقی قبل از اینکه اقدام به انتخاب و صرف هزینه کنید بسیار ضروری است. موتور برقی وسیله‌ای الکترومکانیکی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. همچنین حرکت آن بیشتر به صورت چرخشی است و انرژی مکانیکی آن با سرعت چرخش و گشتاور موتور تامین می‌شود. به طور میانگین موتورهای برقی 46% از مصرف برق جهان را تشکیل می‌دهند. دلیل عمدۀ آن کاربرد زیاد این موتورها در صنعت است. راه‌اندازی پمپ‌ها، کمپرسورها، فن‌ها، دمنده‌ها،دریل‌ها، میکسرها و… همه از طریق موتور برقی صورت می‌گیرد. در واقع موتور برقی قلب تپندۀ صنعت است. در این مطلب قصد داریم تمام آنچه که در مورد موتور برقی، مزایا و معایبش وجود دارد به شما ارائه دهیم.

در خرید موتور برقی چه مواردی را باید بدانید؟

مشخصات الکتریکی مثل ولتاژ، فرکانس و فاز منبع تغذیه باید با درجه پلاک موتور سازگار باشد. قبل از اینکه اقدام به خرید موتور برقی کنید، برخی از مواردی که باید به آن توجه کنید را در ادامه توضیح خواهیم داد.

ولتاژ:

آیا می‌خواهید محصول‌تان با باتری کار کند یا با پریز برق؟ اگر پریز دیواری در دسترس باشد، آیا ولتاژ 115 ولت است یا ولتاژ صنعتی یعنی +230 ولت؟

فرکانس:

موتورهای 60 هرتز برای دستگاه‌هایی که در ایالات متحده کار می‌کنند مناسب است، اما اگر محصول شما خارج از ایلات متحده کار می‌کند، شاید لازم باشد 50، -50 یا 60 هرتز را در نظر بگیرید.

سرعت:

آیا برای کار با موتور به سرعت زیاد یا سرعت تعیین شده‌ای نیاز دارید؟ اگر سرعت دقیق یا قابل تنظیم برایتان مهم است، شاید لازم باشد یک کنترل به موتور اضافه کنید.

گشتاور:

به چه میزان گشتاور برای شروع نیاز دارید؟ آیا نیروی جاذبه در آن منطقه مانعی است که باید آن را در نظر گرفت؟ آیا در کل دوره کارکرد موتور، نیاز به گشتاور متفاوت دارید؟

قدرت:

برای انجام کارتان موتور به چه میزان نیرویی نیاز دارد؟

چرخه وظیفه:

اطلاع از چرخه وظیفه بسیار اهمیت دارد. اینکه موتور شما قرار است به طور مداوم کار کند تا بتواند به دمای کامل عملکردش برسد یا اینکه در زمان‌های کوتاه کار کرده و فرصت خنک شدن را دارد؟

طول عمر:

بسته به اینکه از دستگاه به طور متناوب یا مدام استفاده خواهید کرد یا خیر، باید از موتوری استفاده کنید که طول عمر مناسب دشته باشد. اگر موتور به طور متناوب کار می‌کند، نوع DC یا Universal برای شما مناسب است. اما اگر دستگاه هزاران ساعت و بدون نگهداری و تعمیر مشغول به کار است، ممکن است به نوع  DC یا Brushless DC نیاز داشته باشید که طول عمر بیشتری دارند.

رتبه بندی محوطه و محیط:

موتور در معرض چه عوامل محیطی قرار دارد؟ آیا نیاز به محافظت در برابر آب و گرد و غبار است؟ آیا نیاز به اقدام پیشگیرانه در برابر مواد خورنده دارد؟ عوامل دیگری چون اندازه و پیکربندی فریم، دمای محیط، ارتفاع، سر و صدا، سیستم تهویه، دستگاه بازخورد، هزینه‌های عملیاتی، بهره‌وری، نگهداری و… را باید به عنوان راهنمای خرید موتور برقی در نظر بگیرید.

راهنمای خرید موتور برقی مناسب

معیارهای انتخاب در هنگام خرید موتور برقی کدامند؟

 1. بسته به نوع کاری که قصد انجام آن با موتور برقی را دارید، به فناوری خاص آن نیاز خواهید داشت. بنابراین انتخا‌ب‌تان را از بین این سه نوع موتور انجام دهید:
 • موتور ناهمزمان AC (تک فاز یا سه فاز)
 • موتور سنکرون: موتور DC (جریان مستقیم)، بدون برس و غیره
 • موتور پله‌ای
 1. برای اینکه بتوانید از بین این سه، نوع درست را انتخاب کنید باید نوع برنامه مورد نیازتان را تعیین کنید:
 • اگر موتور شما قرار است به طور مداوم و با کمی تغییر دنده کار کند، باید نوع موتور ناهمزمان را انتخاب کنید.
 • برای برنامه‌های پویا که مدام در حال تغییر است، نوع همزمان انتخاب بهتری است.
 • اگر به موقعیت دقیق نیاز دارید، نوع پله‌ای به کارتان می‌آید.
 1. با توجه به حرکتی که نیاز دارید، باید درهنگام خرید مشخصات فنی و اندازه موتور برقی را انتخاب کنید:
 • در تعیین مشخصات فنی، تعیین کردن گشتاور، قدرت و سرعت موتور ضروری است.
 • برای انتخاب اندازه موتور باید بدانید که موتور چقدر فضای شما را اشغال می‌کند و چگونه سوار می‌شود.
 1. هنگام تعیین ابعاد باید محیط صنعتی‌ای که موتور قرار است آنجا کار کند را در نظر بگیرید:
 • شکل سازگاری از موتور برقی وجود دارد که برای هر نوع محیطی مناسب است: محیط مرطوب، خورنده، دمای بالاو…
 • برای محیط‌های سخت موتورهایی با پوسته‌های تقویت شده، ضد آب، ضد ضربه و ضد خاک وجود دارد.
 1. بهره‌وری انرژی در موتور، موردی است که امروزه بسیار مورد اهمیت قرار می‌گیرد.
 • موتور برقی که انرژی کمتری مصرف می‌کند برایتان هزینه‌های کمتری به همراه خواهد داشت.

نحوه انتخاب بین موتور AC و DC

نوع ساخت این دو موتور کاملا از هم متفاوت است:

 • اساسی‌ترین تفاوت بین موتور AC و DC منبع تغذیه آنهاست. جریان متناوب (تک فاز یا سه فاز) و جریان مستقیم (DC).
 • سرعت، عامل دیگر تفاوت این دو نوع موتور است. سرعت موتور AC با تغییر جریان در موتور کنترل می‌شود، در حالی که سرعت موتور DC با تغییر فرکانس، معمولا با مبدل فرکانس کنترل می‌شود. و در نتیجه موتورهای AC سریع‌تر از موتورهای DC هستند.

روش صحیح خرید موتور برقی

تفاوت بین موتورهای برقی

عملکرد هر دو موتور برقی AC و DC به صورت تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریکی است، اما آنها با فناوری‌های مختلف و رویکردهای مهندسی، نیرو گرفته و ساخته می‌شوند. با راهنمای خرید موتور برقی در این قسمت، به طور تخصصی تفاوت این دو موتور را به شما خواهیم گفت.

موتور AC چیست و چگونه کار می‌کند؟

موتورهای AC معمولا توسط یک درایو فرکانس متغیر AC کار می‌کنند. آنها با اعمال جریان متناوب (AC) بر روی موتور الکتریکی عمل می‌کنند. قطعات اصلی یک موتور AC استاتور و روتور هستند. استاتور موتور AC جریان متناوب را به سیم پیچ‌های داخل آن فرستاده و با این کار یک میدان مغناطیسی چرخشی ایجاد می‌کند. روتور همانطور که از نامش پیداست، داخل سیم پیچ‌های موتور الکتریکی چرخیده ​​و به شافت خروجی متصل می‌شود که توسط میدان مغناطیسی چرخان، شتاب یا گشتاور را ایجاد می‌کند. دو نوع موتور AC وجود دارد، موتور القایی و موتور سنکرون.

تفاوت موتور القایی و موتور سنکرون:

موتور القایی از یک میدان مغناطیسی روی روتور استفاده می‌کند که توسط جریان القایی تولید می‌شود. از سوی دیگر همزمان یک موتور، یا در فرکانس تغذیه می‌چرخد ​​یا در زیر مضرب فرکانس تأمین. به طور کلی باید گفت موتورهای سنکرون سریع‌تر از موتورهای القایی کار می‌کنند زیرا با لغزش موتور ناهمزمان سرعت آنها کاهش می یابد.

معیارهای خرید موتور برقی

نگاهی دقیق به موتورهای DC و آنچه آنها را منحصر به فرد می‌کند

همانطور که از نام آنها پیداست، موتورهای DC با استفاده از جریان مستقیم تغذیه می‌شوند و از انواع موتورهای برقی هستند که به عنوان ماشین‌های مکانیکی تغییر داده شده، حساب می‌شوند. موتورهای DC حاوی سیم پیچ آرماتور چرخان ولتاژ و همچنین سیم پیچ قاب آرماتور غیر چرخان است که در حقیقت یک آهنربا دائمی یا یک میدان استاتیک است. این موتورها از اتصالات مختلف موتور و سیم پیچ آرماتور برای تولید تنظیم گشتاور با سرعت متفاوت استفاده می‌کنند. برخلاف موتورهای برقی AC  با تنظیم جریان قاب میدان، یا تنظیم ولتاژ وارد شده به آرماتور موتور برقی DC، می‌توان سرعت موتور DC را از داخل سیم پیچ کنترل کرد. امروزه اکثر موتورهای تولید شده DC، برای کنترل درایوهای DC الکتریکی صنعتی طراحی شده‌اند. کاربرد اصلی این موتورها در ماشین آلات غول پیکر مثل ماشن آلات نورد آسیاب فولادی و ماشن آلات تولید کاغذ است.

کدام نوع موتور برقی برای شما مناسب است؟

از موتورهای متناوب AC اغلب در برنامه‌هایی استفاده می‌شود که برای مدت زمان طولانی به برق نیاز باشد. برعکس، موتورهای DC اغلب در برنامه‌هایی مشاهده می‌شوند که سرعت موتور، باید از بیرون کنترل شود. تمام موتورهای DC موتورهای تک فاز هستند، در حالی‌که موتورهای AC می‌توانند تک یا سه فاز باشند. ترکیب موتور AC و درایو، مقرون به صرفه ترین انتخاب برای اکثر کاربردها است.

توصیه پایانی در مورد خرید موتور برقی :

قبل از اینکه انتخابی انجام داده یا هزینه‌ای را صرف کنید، توصیه می‌کنیم چند مقاله در مورد راهنمای خرید موتور برقی را مطالعه کرده و با کارشناسان و متخصصان این زمینه مشورت کنید. قطعا مهم‌ترین فاکتور، نوع کاربری است که شما در نظر دارید برای آن موتور برقی تهیه کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا