تفاوت شارژر فست شارژ با شارژر معمولی

در دنیای امروز اکثر تلفن های هوشمند از قابلیت شارژ سریع برخوردار هستند که این موهبت را باید مدیون شارژر فست شارژ دانست.

جالب است که بیش از 5 سال از زمان همه گیر شدن شارژرهای فست شارژ نمی گذرد و در واقع می توان مفهوم شارژ سریع را یک مفهوم تازه تلقی کرد.

شارژ سریع یا Quick Charge اولین بار توسط Qualcomm معرفی شد که یکی از بزرگ ترین شرکت های فناوری و تجهیزات ارتباطی در دنیا محسوب می شود. قبل از شیوع مفهوم فست شارژ، مردم عادت داشتند به طور دائم مشغول شارژ کردن تلفن های همراه خود باشند. اما کم کم این ماجرا با استفاده از شارژ فست، تغییر کرد.

در این بخش ما قصد داریم به بررسی تفاوت های شارژ سریع و شارژ معمولی با نگاهی متفاوت بپردازیم. همراه ما باشید.

شارژر فست شارژ

تفاوت بین شارژر فست شارژ و شارژ عادی

یکی از سوالاتی که در رابطه با فست شارژ وجود دارد، موضوع طبیعی بودن و تاثیرگذاری این نوع شارژ روی باتری است.

باید به شما بگوییم که شارژ سریع با شارژر فست شارژ می تواند تاثیراتی روی باتری موبایل شما بگذارد. برای درک دقیق این ماجرا به بررسی تفاوت بین شارژ سریع و شارژ معمولی می پردازیم.

هر تلفن هوشمند برای شارژ باتری به ولتاژ مشخصی از سوی شارژر نیاز دارد. یک شارژر عادی مقدار ثابتی ولتاژ را تامین می کند که امکان جریان مداوم را فراهم خواهد کرد.

در واقع جریان مداوم الکتریکی با یک سرعت نرمال، Slow Charging یا نرمال شناخته می شود. اگر شارژر بیش از مقدار مشخص ولتاژ، اقدام به تامین انرژی کند، جریان الکتریسته بیشتری نسبت به حالت عادی در باتری موبایل تولید خواهد شد. بیشتر شدن جریان الکتریسیته، سبب سریع تر شارژ شدن باتری تلفن همراه می شود.

روند شارژ سریع با استفاده از شارژر فست شارژ به این صورت است که در ابتدا باتری شروع به سریع شارژ شدن می کند، مثلا تا 50 یا 80 درصد، سپس روند شارژ به آرامی صورت می پذیرد. به حالت سریع شارژ شدن، quick charging یا شارژ توربو گفته می شود.

برای درک بهتر در نظر بگیرید که شارژر معمولی شما، 4 ولت ولتاژ را تامین می کند تا تلفن شما به طور معمولی شارژ شود. در صورت استفاده از شارژرهای فست شارژ، یک جریان برابر با 5 تا 6 ولت تامین خواهد شد که این امر سبب افزایش سرعت شارژ در تلفن همراه می شود.

شارژر فست شارژ و معایب

آیا شارژ سریع برای تمامی گوشی ها امکان پذیر است؟

باید در نظر داشته باشید همانطور که اشاره شد فناوری استفاده از شارژر فست شارژ یک فناوری کمتر از 10 ساله محسوب می شود، یعنی نمی توان حتی نسلی برای آن قائل شد.

بنابراین قابلیت شارژ سریع برای تمامی گوشی ها امکان پذیر نیست. در واقع برای تحقق این امر گوشی همراه شما باید از شارژ سریع پشتیبانی کند.

با این حساب برای این که بتوانید از فناوری شارژ سریع استفاده کنید، فقط به یک شارژر فست شارژ به همراه کابل مخصوص نیاز ندارید. گوشی شما نیز باید چنین کارایی داشته باشد. استفاده از شارژهای فست شارژ برای گوشی های معمولی، روند شارژ را نرمال پیش خواهد برد.

آیا فست شارژ به باتری ها آسیب خواهد زد؟

در جواب به این سوال ابهاماتی وجود دارد. اما بیشترین آرای جواب، بسته به شرایط مبتنی بر پاسخ بله است.

آری، شارژ سریع با استفاده از شارژر فست شارژ به باتری ها آسیب می رساند و عمر باتری را کاهش می دهد. اما نه در قالب یک اتفاق ناگهانی، بلکه این روند تدریجی است. به طور واضح شارژ سریع به سبب گرمای بیشتری که تولید می کند، باعث افزایش دمای باتری نیز خواهد شد. این امر می تواند عمر باتری را کاهش دهد.

در نظر داشته باشید که کاهش عمر باتری با استفاده از روش فست شارژ، یک روند بسیار کند است و به سادگی در کوتاه مدت، قابل لمس نخواهد بود.

جالب است بدانید که در برخی از گوشی های موجود در بازار جهانی که به تازگی بازار را در دست خود گرفته اند، مکانیسم هایی برای کنترل دمای گوشی وجود دارد. هنگامی که دما به نقطه بحرانی برسد، تلفن همراه در قالب یک فرمان هوشمند اقدام به کنترل سطح ولتاژ شارژ می کند. یعنی ولتاژ نرمال خواهد شد.

شارژر فست شارژ و مزایا

مزایا و معایب استفاده از فناوری شارژ سریع

در رابطه با استفاده از فناوری فست شارژ با استفاده از شارژر فست شارژ 3 مزیت عمده وجود دارد:

 1. صرفه جویی در زمان
 2. بهبود یافتن سخت افزار و نرم افزاری های گوشی
 3. امکان استفاده گسترده از تلفن های هوشمند در سطوح مختلف

همچنین در رابطه با این فناوری، 3 عیب عمده نیز وجود دارد:

 1. امکان بالا رفتن ضریب آسیب پذیری باتری
 2. کاهش عمر باتری در طولانی مدت
 3. عدم امکان شارژ تلفن همراه، با استفاده از سایر شارژهای غیر سریع

اما برای اینکه توضیح تفاوت شارژر فست شارژ با شارژ معمولی کامل تر شود، در ادامه به مزایا و معایب شارژ با استفاده از شارژر معمولی نیز خواهیم پرداخت.

مزایا و معایب استفاده از شارژ معمولی

در رابطه با استفاده از شارژ معمولی نیز 3 مزیت عمده وجود دارد:

 1. بیشتر شدن دوام باتری موبایل
 2. استفاده معقول و به اندازه از تلفن های هوشمند
 3. مقرون به صرفه تر بودن

همچنین باید در نظر داشته باشید که شارژ معمولی بدون استفاده از فناوری شارژ سریع و بدون استفاده از شارژر فست شارژ می تواند معایبی نیز داشته باشد. همین معایب را باید علت اصلی روی آوردن به فست شارژینگ، تلقی کرد.

 1. طولانی تر شدن زمان شارژ
 2. عدم امکان استفاده از موبایل در مصارف گسترده، وسیع یا استفاده های سنگین

شارژر فست شارژ و لایف استایل

در آخر شارژ سریع بهتر است یا شارژ عادی؟

همانطور که در طول این مقاله متوجه شدید، فناوری شارژ سریع با استفاده از شارژر فست شارژ و گوشی های مخصوصی که این فناوری را دارند، امکان پذیر است.

اما نکته ای که در بحث تفاوت شارژر سریع و شارژر معمولی وجود دارد، موضوع مدت زمان شارژ است. در واقع سریع بودن یا سریع نبودن. با استفاده از یک فست شارژر می توانید در مدت 40 دقیقه گوشی موبایل خود را شارژ کنید. اما برای یک شارژ معمولی گاها به زمانی نزدیک به 2 ساعت در بهترین حالت احتیاج دارید.

با در نظر گرفتن مزایا و معایبی که هر کدام از فناوری های شارز باتری تلفن همراه ارائه می دهند، کافی است به لایف استایل خود نیز نگاه کنید. اگر محبور باشید که تلفن خود را برای طولانی مدت استفاده کنید، گزینه ای بهتر از شارز سریع وجود ندارد. و البته این بستگی دارد که طولانی مدت را در قالب مصرف روزانه معنا کنید، یا ماندگاری باتری موبایل در سالیان دراز.

برای آن که خیالتان را راحت کنیم باید بگوییم که گوشی های امروزی، از جمله آن هایی که به تازگی وارد بازار شده اند، علاوه بر قابلیت فست شارژ، قابلیت شارژ معمولی را نیز دارند. به این معنا که بسته به نوع استفاده روزانه خود می توانید نوع شارژ را تعیین کنید. در واقع گوشی و شارژر فست شارژ شما می تواند خود را به سادگی با شیوه لایف استایلتان تطبیق دهد. با این حساب با به روز بودن، جای هیچ نگرانی وجود نخواهد داشت.

منبع: thesharedweb

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا