همه چیز درباره نمایشگاه جیتکس دبی

نمایشگاه جیتکس دبی یکی از بزرگ ترین جشنواره های کامپیوتر و آی سی تی در جهان و به خصوص خاورمیانه است. این نمایشگاه به طور عمده در کشور امارات و در شهر دبی برگزار می شود.

برخی از افراد حاضر در جوامع فناوری و الکترونیک روز دنیا، جیتکس را به تنهایی به یک کامپیوتر مصرف کننده الکترونیک تشبیه کرده اند. به طوری که این جشنواره به نوعی به عنوان یک نشان تجارت در سیستم نمایشگاهی و کنفرانسی شناخته می شود.

جالب است بدانید که از سال 1981 نمایشگاه جیتکس آغاز شده است اما به طور کلی عمده فعالیت های اساسی این مرکز بزرگ، از سال 1996 به طور جهانی شناخته می شود.

در این بخش ما قصد داریم به بخش هایی از ماهیت نمایشگاه فناوری جیتکس بپردازیم. برای شمایی که علاقه مند به حوزه فناوری الکتریکی، مصرفی و ارتباطات هستید، این بخش می تواند بسیار جذاب باشد. همراه ما باشید.

نمایشگاه جیتکس دبی

تاریخچه ای از نمایشگاه جیتکس دبی

نمایشگاه جیتکس برای اولین بار در سال 1981 از سوی مرکز تجارت جهانی دبی استارت زده شد. این مرکز که همواره به عنوان یک مجموعه ویژه برای برگزاری رویدادها و نمایشگاه ها تلقی می شده است، این بار در سال 1981 شگفتی های جدیدی رقم زد.

جالب است بدانید که مرکز تجارت جهانی دبی دارای بیش از 2.74 میلیون بازدید کننده است. با این حساب این نمایشگاه به همین دلیل شهرت کلانی دارد.

اما در رابطه با نمایشگاه جیتکس باید گفت که این نمایشگاه پس از استارت کار خود، در سال 1988 نیز توانست به شکلی جالب جایگاه MacWorld را اشغال کند. به این صورت که در این سال به میزان دو سالن بزرگ، مجموعه هایی مختلف را برای ارائه به خود اختصاص داد.

جالب است که در حال حاضر نمایشگاه جیتکس هر ساله در قالب مجموعه های گوناگون الکترونیکی و فناوری، دارای 10 سالن نمایشگاهی است. مجموع فضایی که سالن های این نمایشگاه اشغال کرده است برابر با یک میلیون فوت محاسبه شده است.

در سال 2009 جیتکس دارای 150 هزار بازدید کننده از 121 ملیت بود. در سال 2012، 60 درصد از بازدیدکنندگان این نمایشگاه از خاورمیانه، 13 درصد از آمریکا، 19 درصد از آفریقا، 4 درصد از شرق و جنوب آسیا و 4 درصد از اروپا بودند.

در سال 2011 نیز 24 درصد از بازدید کنندگان از جیتکس شامل آفریقا شد.

اما بیایید ببینم دلیلی که سبب شهرت نمایشگاه جیتکس شده است، چیست؟

نمایشگاه جیتکس دبی و مصر

نمایشگاه جیتکس دبی به عنوان بزرگ ترین میزبان غرفه های فناوری

علت اصلی و دلیل محکمی که نمایشگاه جیتکس را بسیار شگفت انگیز و پر رونق جلوه می دهد، میزبانی از کشورها و کمپانی های بزرگ است.

از جمله کشورهایی که به منظور ارائه یا مشاهده فناوری به نمایشگاه های جیتکس مراجعه کرده اند، به شرح زیر است:

بحرین، بلژیک، برزیل، اسرائیل، فرانسه، ایتالیا، ژاپن، هنگ کنگ، نیجریه، رومانی، لهستان، عربستان سعودی، روسیه، انگلستان و ایالات متحده.

در نمایشگاهی که در سال 2020 برگزار شده، تمام کشورهای مذکور به زعم پاندمی کرونا، حضور داشتند. سخنرانی 350 سخنران حضوری و 30 کشور در جیتکس در این سال بسیار جالب بود.

اما سوای از کشورهای شرکت کننده در نمایشگاه جیتکس دبی باید به کمپانی هایی اشاره کنیم که حضورشان همواره می تواند نشانگر قوت هر مجموعه ای باشد. این کمپانی ها و برندها به شرح زیر است:

  • Microsoft
  • Dell Technologies
  • Du
  • Lenovo
  • Etisalat
  • Honeywell
  • IBM
  • Huawei
  • Red Hat
  • Avaya

هر کدام از این کمپانی ها در حوزه های مختص به خود در بالاترین جایگاه تولیدی و برندینگ قرار دارند. به طوری که می توان از آن ها به عنوان بزرگ ترین و دارنده بالاترین رتبه در زمینه هایی چون کامپیوتر، باتری، نرم افزار و سخت افزار یاد کرد.

نمایشگاه جیتکس دبی با حضور استارتاپ ها

حضور سرمایه گذارن و استارتاپ های بزرگ جهانی در جیتکس

یکی دیگر از مواردی که مبتنی بر آن می توان نمایشگاه جیتکس را بسیار شگفت انگیز تلقی کرد، حضور استارتاپ ها و سرمایه گذاران بزرگ است. بالغ بر 200 سرمایه گذار با نفوذ بالا در حوزه فناوری تاکنون در جیتکس حضور داشته اند.

از جمله استارتاپ های بزرگ می توان به EBAN از بلژیک، MODUS از ایالات متحده، 500 Startups از مصر و MENA Tech Fund از انگلستان اشاره کرد.

همچنین علاوه بر استارتاپ های مذکور، بیش از 40 شرکت اسرائیلی در زمینه فناوری های بزرگ، استارتاپ ها، امنیت سایبری و مخابرات در جیتکس حضور داشته اند.

نمایشگاه جیتکس دبی و رشد خاورمیانه

در نتیجه..

اگر قرار باشد یکی از نیرومند ترین و قدرتمند ترین مراکز فناوری و ارائه آن در خاورمیانه را معرفی کنیم، نمایشگاه جیتکس دبی بهترین گزینه است. این نمایشگاه توانسته است در طول سالیان متمادی، بروز ترین و اساسی ترین فناوری های رایج در دنیا را در قالب نمایش و کنفرانس ارائه دهد.

در واقع سوای از قدمت چندین ساله جیتکس، مهمترین موضوعی که سبب شده است که این نمایشگاه شگفت انگیز باشد، حضور گلچین شده بهترین های حوزه فناوری جهانی است. به این معنا که همواره با حضور بزرگ ترین استارتاپ ها و سرمایه گذاران، این نمایشگاه حتی در پاندمی کرونا، بدون توقف مانده است.

حضور 1200 غرفه فناوری و حضور بیش از 300 شرکت نوپا از بیش از چند کشور جهان، به طور واضح در جریان پاندمی، نشانگر توقف ناپذیری نمایشگاه جیتکس است.

منابع: uaemoments  gitex

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا