موتورسیکلت برقی

راهنمای استفاده از موتورسیکلت برقی

موتورسیکلت برقی یکی از وسایل نقلیه بدون سر صداست که معمولاً به خاطر مزیت هایی که نسبت به موتورسیکلت های درون سوز دارد، مورد توجه قرار گرفته است. شما برای رانندگی با آن ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که از تغییر مسیرهای ناگهانی خود داری نموده و موارد زیر را نیز رعایت نمایید :

 1. حمل بار با موتورسیکلت برقی نباید جلوی دید راننده را بگیرد و یا تعادل آن را به هم بزند.
 2. برای اینکه موتورسیکلت خود را حرکت دهید، نباید با دست وسایل نقلیه دیگر را بگیرید.
 3. در هنگام رانندگی با سرنشین دیگر و عابران پیاده شوخی فیزیکی نکنید.
 4. راندن موتورسیکلت برقی برای افرادی که اختلال بینایی و شنوایی و تعادل دارند، اکیداً منع می شود.
 5. در هنگام رانندگی از هندزفری و هدفون به منظور گوش دادن به موسیقی و یا صحبت با تلفن همراه خودداری نمایید، تا سطح هوشیاری بالایی نسبت به آژیر پلیس و خودرو های امدادی بالا ببرد و صداهای اطراف خود را به خوبی تشخیص دهید.
 6. برای هر موتورسیکلت برقی ظرفیت مشخصی تعیین شده است که نباید بیشتر از آن را حمل کند.
 7. باید رانندگی با سرعت مناسب انجام شود.
 8. در هنگام رانندگی نباید از کفش پاشنه بلند، صندل رو باز و کفش کف صاف و لیز استفاده کنید.
 9. اگر داروی خواب آور مصرف کرده اید از رانندگی خودداری نمایید.
 10. با یک دست فرمان را نگیرید و دو دست را برای نگهداری آن استفاده کنید.
 11. در حالت ایستاده رانندگی نکنید و روی صندلی به درستی بنشینید.
 12. روی سطوح شیب دار و جدول و موانع با موتورسیکلت برقی نپرید.
 13. لباس های کشاد، از جمله بلوز و شلواری که ممکن است به چیزی گیر کند، نپوشید.
 14. در هنگام ترمز کردن، ترمز جلو و عقب را به طور هم زمان فشار دهید.

نکته مهم در مورد رانندگی با موتور سیکلت برقی:

وقتی موتورسیکلت برقی شما در حال شتاب گرفتن است باید از ترمز زدن بپرهیزید، زیرا ممکن از با داغ شدن بیش از حد الکتروهاب به وسیله نقلیه شما آسیب وارد می شود.

هشدار در مورد سوار شدن موتورسیکلت برقی :

باید توجه داشته باشید که با وجود رعایت کردن تمامی موارد بالا باید از رانندگی کردن با موتورسیکلت برقی در مسیرهای زیر اجتناب نمایید:

 • شما نمی توانید با یک موتورسیکلت برقی در مسیرها و یا آزاد راه هایی که سرعت بیش از 50 کیلومتر در آن ها مجاز است رانندگی کنید.
 • رانندگی با موتورسیکلت برقی در پیاده رو و خطوط عابر پیاده غیر مجاز است.
 • موتورسیکلت برقی در مسیرهای پر دست انداز ممکن است خراب شود.
 • از آنجایی که موتورسیکلت برقی پر سر و صداست، شما حتماً باید در مکان هایی رانندگی کنید که نور کافی وجود داشته باشد و سایر رانندگان بتوانند به خوبی شما را ببینند.
 • مسیرهای شوسه ای که از شن و ماسه ساخته شده اند به موتورسیکلت شما آسیب وارد می کند.

 

موتورسیکلت برقی

نکات الزامی قبل از سوار شدن موتورسیکلت :

 1. استفاده از کلاه ایمنی که طبق قوانین راهنمایی و رانندگی است، الزامی می باشد.
 2. شما باید در هنگام سوار شدن بر موتورسیکلت لباس و دستکش مخصوص داشته باشید.
 3. یکی از مواردی که حتما باید به آن توجه کنید استفاده از عینک آفتابی در روز می باشد، زیرا می تواند به دید بهتر شما کمک کند و مانع تابش نور مستقیم آفتاب به چشمان شما شود.
 4. قبل از استفاده از موتورسیکلت برقی حتما قوانین و مقررات را در مورد آن مطالعه کنید.
 5. از سلامت چراغ های خطر، ترمز و چراغ جلو موتورسیکلت مطمئن شوید.
 6. از سلامت بوق موتورسیکلت اطمینان حاصل کنید.
 7. از سلامت ترمز ها اطمینان حاصل نموده و مطمئن باشید که تنظیم شده اند.
 8. با مطالعه دفترچه راهنما موتورسیکلت برقی با نحوه عملکرد ترمزها آشنا شده و در هنگام نیاز با دست اهرم های آن را فشار داده و موتور سیکلت را متوقف کنید.
 9. مطمئن شوید که مهره های چرخ های جلو و عقب سفت بسته شده اند، سپس در خصوص آن ها دفترچه را مطالعه نمایید.
 10. در مورد لاستیک های موتورسیکلت خود باید، نو بودن، تنظیم بودن فشار باد و سالم بودن کامل آن را بررسی نمایید. همچنین لاستیک ها را هرگز با پمپ گاز باد نکنید.
 11. قبل از اینکه موتورسیکلت برقی خود را روشن کنید، مطمئن شوید که دسته گاز بسته باشد.

نکات ایمنی هنگام پیاده شدن از موتورسیکلت برقی :

 1. پس از ایست کامل سوییچ را خاموش کرده و کلید را از آن خارج نمود و به خوبی از آن مراقبت نمایید.
 2. موتورسیکلت خود را به شارژر متصل کنید تا باتری آن شارژ شود.
 3. دسته گاز را چک کنید و آن را به حالت اولیه برگردانید.
 4. موتورسیکلت خود را روی جک قرار دهید و مراقب باشید نیفتد و آسیب نبیند.
 5. موتورسیکلت برقی را خارج از پارکینگ و در معرض رطوبت قرار ندهید.
 6.  این وسیله باید از شعله، تنور، کوره، بخاری، اجاق گاز، آب گرم کن و هرگونه محیط گرم 6 متر فاصله داشته باشد و در این شعاع شارژ شود.
 7. استفاده از موتورسیکلت برقی برای افراد زیر 16 سال غیر مجاز است و این افراد نباید آن را دستکاری نمایند.

هشدارهای مهم در مورد استفاده از موتورسیکلت :

 • از اعمال هر گونه تغییر روی موتورسیکلت برقی خود بپرهیزید.
 • قطعات برقی که مورد تایید تولید کننده قرار نگرفته است را فقط به این دلیل که مورد علاقه شماست به موتورسیکلت اضافه نکنید.
 • شبرنگ های چراغ های موتور سیکلت را از آن جدا نکنید.
 • از تعویض چراغ ها و هرگونه اجزای ایمنی و استاندارد موتورسیکلت برقی خودداری کنید.

هشدار مهم :

دست کاری در قسمت برق و تجهیزات برقی موتورسیکلت ممکن است علاوه بر آسیب جدی که به آن وارد می کند، باعث اتصال کوتاه آتش سوزی و حادثه ها و آسیب های جانی شود.

موتورسیکلت برقی

نکات مهم در مورد باتری موتورسیکلت :

یکی از مواردی که مهمترین جزء موتورسیکلت برقی به حساب می آید باتری آن است که باید از اولین روزی که آن را خریداری می کنید، به این قسمت توجه کنید. به محض خرید موتورسیکلت باید آن را به مدت 8 الی 12 ساعت شارژ کرده و پس از هر بار استفاده آن را مجدد شارژ کنید تا برای استفاده بعدی آماده باشد. دقت کنید که نحوه شارژ باتری در میزان طول عمر باتری موتورسیکلت برقی تأثیر زیادی دارد. وقتی شارژ باتری خیلی کم شده است از موتور خود استفاده نکنید، زیرا ممکن است به باتری آن آسیب وارد شود. علاوه بر این فراموش نکنید که موتورسیکلت برقی دارای باتری مخصوص خود بوده که با یک شارژر با سوکت سه شاخه شارژ شده و محل آن زیر زین تعبیه شده است.

به محفظه نگهدارنده باتری توجه کنید و در صورت موارد غیر عادی به نمایندکی های خدمات پس از فروش آن مراجعه نمایید. این موارد عبارتند از :

 • شکستگی
 • ترک روی محفظه نگهدارنده باتری
 • گرم شدن غیر عادی باتری
 • باد کردن و یا حجیم شدن باتری

به این نکته توجه داشته باشید که باتری یک وسیله پلمپ است که تعمیر نمی شود و پس از ایجاد شدن هر گونه نقص فنی باید آن را تعویض نمایید. پس اگر باتری شما فاسد شد نه آن را باز کنید، نه سعی کنید قسمتی از آن را تعویض کنید و فقط آن را با یک باتری سالم جایگزین نمایید. همچنین زمانی آن را از موتورسیکلت برقی خود جدا کنید که قصد دارید آن را تعویض کنید و برای این کار از یک تعمیر کار مجرب و یا نمایندگی پس از فروش استفاده نمایید. برای تعویض باتری موتورسیکلت برقی ابتدا باید سوکت ها را آزاد کرده و سپس باتری را جدا نمایید.

نکته مهم در مورد باتری موتورسیکلت برقی :

استفاده از شارژر مخصوص موتورسیکلت در هنگام شارژ کردن آن باعث می شود که باتری این وسیله نقلیه آسیب نبیند. همچنین در هنگام شارژ شدن نباید تا شعاع شش متری آن یکی از موارد زیر قرار داشته باشد :

 • شعله آتش
 • تنور
 • کوره
 • بخاری
 • اجاق
 • آب گرم کن
 • هرگونه محیط گرم

 

مراحل شارژ باتری موتورسیکلت برقی :

 1. شارژر را به محل اتصال آن که زیر زین موتورسیکلت قرار دارد متصل کنید.
 2. در صورتی که چراغ روی شارژر روشن شد، یعنی شارژر متصل است، در غیر این صورت شارژر را به خوبی بررسی نمایید. در صورت بررسی اتصال شارژر با دستگاه و عدم وجود نقص خاص، علت روشن نشدن چراغ می تواند فیوزها و دو شاخه برق را بررسی نموده و در صورتی که مشکل حل نشد، با خدمات پس از فروش موتورسیکلت برقی خود تماس بگیرید.
 3. حداکثر زمان شارژ کردن باتری موتورسیکلت 6 ساعت می باشد و بیشتر از این بازه ممکن است باتری آسیب ببیند و همچنین عمر آن کم شده و همچنین باعث می شود کارایی باتری کاهش بیابد و همچنین این کار موجب می شود ه باتری داغ شده و افجار صورت بگیرد.
 4. روند شارژ شدن باتری به این صورت است که در هنگام شارژ شدن چراغ روی موتورسیکلت ابتدا قرمز بود و سپس رفته رنگ آن به سبز تغییر می کند، اگر بعد از 8 ساعت متصل بودن به شارژ تغییری در رنگ چراغ مشاهده نکردید، باید آن را از شارژر جدا نموده و با خدمات پس از فروش آن تماس بگیرید.
 5. زمان شارژ شدن باتری که کاملاً تخلیه نشده است کمتر بوده و معمولاً بین 4 الی 6 ساعت شارژ آن طول خواهد کشید.

هشدار در مورد شارژ باتری :

 • پس از اینکه شارژ موتورسیکلت برقی تمام شد و آن را از شارژر جدا کردید، شارژر را هم از برق بکشید.
 • اگر می خواهید برای مدت طولانی از موتورسیکلت استفاده نکنید، برای اینکه باتری آن کامل دشارژ نشود، حتماً باید ماهی یک بار آن را شارژ کنید.
 • از تخلیه شدن باتری تا صفر درصد جلوگیری نموده و قبل از آن باتری را به شارژ بزنید، تا هم باتری سالم بماند و هم عمر باتری کاهش پیدا نکند و سلول های آن خراب نشود. تخلیه باتری تا صفر درصد موجب افزایش دمای باتری و شارژر می گردد.
 • باتری موتورسیکلت حاوی مواد سمی است، در صورت تماس دست با آن، قبل از شستن دست ها از تماس آن با چشم و خوردن و آشامیدن خودداری کرده و در اولین فرصت دست ها را با آب گرم و صابون بشویید.
 • در صورتی که با تخلیه آنی باتری و عدم پذیرش شارژ توسط آن مواجه شدید باید آن را تعویض نموده و باتری فرسوده خود را به مراکر بازیافت باتری فرسوده تحویل دهید.

 

موتورسیکلت برقی

بازیافت باتری فرسوده موتورسیکلت :

از آنجایی که باتری موتورسیکلت برقی از مواد سمی ساخته شده است، سازمان بهداشت جهانی قوانین مشخصی برای دور انداختن آن ها وضع کرده و بر اساس این قوانین شما نمی توانید باتری های سرب – اسید آن را در زباله های شهری رها کنید. توجه داشته باشید که وارد شدن سرب به طبیعت علاوه بر آسیب رساندن به سلامتی انسان و دیگر جانداران، موجب آسیب رسیدن به محيط زيست هم می شود و در اکثر مواقع مسمومیت های شدید و حتی مرگ و میر به همراه دارد. به همین دلیل بر اساس این قوانین مجازات های سنگینی برای اشخاصی که زباله های سربی خود را به محل دفع آن ها تحویل نمی دهند، در نظر گرفته شده است.

بررسی نکات عمومی استفاده از موتورسیکلت برقی :

برای اینکه طول عمر موتورسیکلت برقی کاهش پیدا نکند و شما بتوانید با عملکرد بهتر آن رو به رو شوید، می توانید برخی از قطعات آن را محکم ببندید که شامل موارد زیر می شوند :

 • سيم ترمز
 • زنجير
 • مهره های محورهای چرخ

علاوه بر این باید هر ماه ترمز و مهره های میل چرخ را بررسی کرده و اگر به تنظیم و محکم کاری نیاز دارد؛ حتماً تنظیم شوند. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشید که یک موتورسیکلت برقی بدون پدال هم کار می کند، اما بهتر است از پدال استفاده نمایید تا هم در مصرف انرژی باتری صرفه جویی شود و هم بتوانید از سرعت خالی شدن باتری بکاهید. علاوه بر این در پایان عمر مفید باتری پدال زدن می تواند به شما کمک کند، مسافت بیشتری را به وسیله موتورسیکلت طی نمایید. البته در صورت عدم استفاده از پدال می توانید پای خود را در حالت استراحت روی جایگاهی که وجود دارد قرار دهید.

از موارد دیگری که می تواند موجب کاهش عمر مفید باتری موتورسیکلت شود، استفاده از حداکثر توان موتور و چرخش دسته گاز تا انتها برای مدت طولانی است؛ به همین دلیل شما می توانید دسته گازها را به آرامی بچرخانید و زمانی که به سرعت مورد نظر شما رسید به اندازه یک چهارم قدرت پیشرانه را کاهش داده و به حرکت خود ادامه دهید.

هشدار در ارتباط با رانندگی:

تصادف کردن با موتورسیکلت برقی موجب می شود که قطعات آن آسیب دیده و تغییر شکل دهد که این قطعات ممکن است از کار افتاده و باعث خاموش شدن ناگهانی موتور، به هم خوردن تعادل آن و صدمات جدی و حتی مرگ و میر شود. به همین علت در صورت تصادف کردن به کمک دستورالعمل های دفترچه راهنما نقص های موتور را پیدا کرده و آن ها را برطرف کنید و یا با یکی از نمایندگی های خدمات پس از فروش آن تماس گرفته و از آن ها کمک بگیرید. همچنین در صورتی که در مورد خرابی موتورسیکلت برقی و یا قطعات آن اطمینان نداشتید، نباید از آن استفاده کنید و اولین فرصت باید آن را برای بررسی به مراکز خدمات پس از فروش ببرید.

موتورسیکلت برقی

تعمیرات و نگهداری از موتورسیکلت برقی :

از آنجایی که این وسیله نقلیه طراحی ویژه ای دارد، شما نمی توانید برای تعویض و یا تعمیر قطعات آن به صورت شخصی اقدام نمایید؛ زیرا برای این کار به مهارت و ابزارهای مخصوص نیاز است که معمولاً در نمایندگی های مجاز پیدا می شود. تفاوت عمده موتورسیکلت های برقی با موتورسیکلت های بنزینی در این است که در موتورسیکلت های برقی انجين، گيربكس، تسمه، زنجير، شمع و كاربراتور حذف شده و دیگر برای حرکت کردن از بنزین و برای نگهداری از هیچ نمونه روغنی استفاده نمی شود. در این نمونه موتورسیکلت تنها بخش هایی که نیاز به تعمیر و نگهداری دارند، عبارتند از :

 • تنظيم ترمزها
 • بازرسی پيچ و مهره ها
 • بررسی فشار تايرها
 • بازدید ترمزها

همچنین باید اهرم ترمز عقب را بررسی نموده و در صورت سفت یا شل بودن آن را به اندازه کافی تنظیم کنید. توجه داشته باشید که لقی مجاز برای اهرم ترمز 5 الی 14میلی متر است. پس از تنظیم اهرم ترمز، ترمز موتورسیکلت را بررسی کرده و در صورتی که به خوبی کار نمی کرد و یا لنت ها تولید صدا می کرد، باید لنت ها را باز نموده و بررسی نمایید و لنت ها را با یک سنباده تمیز کرده و در صورتی که لنت ها کاملاً خورده شده بود، حتماً باید آن ها را تعویض و مجدداً تنظیم کنید. علاوه بر این باید مهره های میل چرخ عقب را بررسی کنید تا شل نشده باشند.

بررسی روغن ترمز موجود در محفظه الزامی است و باید بین خطوط بالا و پایین پمپ ترمز باشد. اگر پس از همه این کارها باز هم ترمز به خوبی عمل نکرد، باید حتماً پیچ هواگیری ترمز را تنظیم نمایید. تمامی مراحل مربوط به تعویض و تنظیم و هواگیری ترمز و قطعات آن باید توسط نمایندگی های مجاز و متخصصان کار بلد آن انجام شود.

مراحل پنچرگیری چرخ عقب موتورسیکلت :

برای پنچرگیری صحیح چرخ های موتورسیکلت برقی انجام مراحل زیر الزامی است :

 1. با استفاده از والو باد لاستیک را به صورت کامل خالی نموده تا لاستیک آزاد شده و از دور رینگ خارج شود.
 2. پس از آن به کمک آچار چرخ باید چرخ را باز کرده و تمامی خارها، گيره ها و مهره ها و واشرها را به خوبی به خاطر بسپارید تا موقع بستن چرخ آن ها را در جای خود قرار دهید، پس آن ها را در محل مناسبی بگذارید.
 3. اگر می خواهید چرخ عقب را پنچرگیری کنید، حتماً باید زنجیر را از آن باز نموده و موقع بستن نیز زنجیر را به درستی روی آن سوار کنید.
 4. مهره های چرخ را باز نموده و با هر دو دست چرخ را بگیرید و بیرون بکشید و تایر را از دور آن جدا کرده و اگر این کار برای شما سخت بود می توانید از ابزار تایرلیور استفاده کرده و تیوپ را از درون تایر خارج نمایید.
 5. تایر را به دقت بررسی کرده و اگر وسیله نوک تیز مثل میخ یا شیشه درون یا بیرون آن بود، آن را خارج نمایید.
 6. پس از اینکه تیوپ را پنچرگیری کرده و عیوب لاستیک رفع شد، باید آن را در تایر قرار دهید و لبه های تایر را با کمک تایرلیور روی رینگ نصب نمایید.
 7. شما باید برای جا انداختن دو طرف تایر روی رینگ از تایرلیور استفاده نموده و پس از آن لاستیک را به میزان مناسب و به آرامی از هوا پر نمایید.

هشدار در مورد پنچرگیری موتورسیکلت :

هنگامی که قسمتی از تایر موتور شما پاره شده باشد، باید حتماً آن را تعویض نموده تا از هرگونه اتفاق ناگوار و ناگهانی جلوگیری نمایید. زیرا در این مواقع ممکن است پارگی روی تایر بیشتر شود و تیوپ از آن خارج شده و در هنگام حرکت تعادل از بین رفته و موجب چپ شدن و یا سقوط و مرگ راننده شود. علاوه بر این پنچرگیری موتورسیکلت از امور مهم مربوط به تعمیر و نگهداری آن به حساب می آید و اگر این کار به درستی انجام نشود، ممکن است باعث پنچری مجدد و ضعیف شدن تیوپ گردد که این موضوع عواقب بدی را به دنبال دارد. به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنم وقتی تیوپ به این مرحله رسید حتماً اقدام به تعویض آن کنید.

توجه داشته باشید :

 • برای اینکه تایر را از رینگ جدا کنید و مجدد روی آن سوار کنید، بهتر است از تایر لیور استفاده شود تا به وسیله ابزارهایی مثل پیچ گوشتی آسیبی به آن وارد نشود.
 • فشار هوای درون تایرهای جلو و عقب باید روی 28 الی 34 پوند بر اینچ مربع تنظیم شود.

دستورالعمل های مهم در مورد استفاده از موتورسیکلت برقی :

برای اینکه استفاده درستی از موتورسیکلت برقی خود داشته باشید ابتدا باید در هنگام روشن کردن آن موارد ایمنی را رعایت نمایید، به این صورت که در هنگام روشن کردن موتورسیکلت ابتدا باید دقت داشته باشید که دسته گاز آن بسته است و فنر آن منقبض شده و مطمئن شوید در هنگام استارت زدن موتور با شتاب زیاد و به صورت ناگهانی حرکت نمی کند و آسیبی شما و یا افرادی که در اطراف شما قرار دارند را تهدید نمی کند.

نکات مهم در مورد رانندگی و کار با دسته گاز موتورسیکلت برقی :

محل قرار گرفتن دسته گاز موتورسیکلت روی فرمان و در قسمت سمت راست آن است که با چرخواندن آن به سمت خودتان و در خلاف حرکت عقربه های ساعت، می تواند از باتری و زنجیر چرخ نیروی محرکه را گرفته و به چرخ منتقل کند. هر چه بیشتر شما دسته گاز را باز کنید می توانید نیروی بیشتری را به چرخ منتقل نمایید. به این نکته توجه داشته باشید که بعد از حاموش کردن موتورسیکلت برقی حتماً باید دسته گاز آن را به حالت اولیه برگردانید. برخی از دسته گازها حالت چسبندگی ندارند و به صورت خودکار پس از رها کردن به حالت اولیه خود باز می گردند و اصطلاحاً بسته می شوند.

دسته گاز موتورسیکلت برقی

نکات مهم دسته گاز:

در مورد دسته گاز موتورسیکلت بد نیست بدانید که :

 1. ابتدا باید سوییچ موتورسیکلت برقی را روشن نموده و سپس به آرامی دسته گاز را به سمت خود بچرخانید تا کم کم موتورسیکلت پس از روشن شدن شتاب بگیرد، تا به صورت ناگهانی از جای خود خارج نشود و کنترل آن از دست شما خارج شود. از چرخواندن دسته به صورت کامل به سمت خود و وارد کردن فشار بیش از حد به موتور خودداری نمایید.
 2. دسته گاز را زمانی بچرخانید که به صورت صحیح و کامل روی زین موتورسیکلت خود نشسته اید و حالت راندن را به خود گرفته اید و از نظر بدنی آماده هستید.
 3. برای اینکه موتورسیکلت را متوقف کنید باید دسته را رها نموده و آن را به حالت اولیه خود برگردانید و به آرامی فشار کمی روی ترمزهای عقب و جلو وارد نمایید.
 4. برای ادامه حرکت نیز دست خود را به آرامی از روی ترمز بردارید و دسته گاز را خیلی نرم به سمت خود بچرخانید.
 5. برای اینکه مسیر خود را تغییر دهید حتماً راهنمای همان سمت را روشن کنید و بعد از اینکه در مسیر صاف قرار گرفتید حتماً آن را خاموش نمایید.
 6. صدایی که هنگام روشن کردن و باز کردن دسته گاز به گوش شما می رسد، صدای الکتروموتور است و این صدا یک صدای طبیعی و نرمال است و جای نگرانی نیست.
 7. برای اینکه ایمنی شما در هنگامی که از موتورسیکلت برقی خود استفاده نمی کنید، بیشتر شود باید سوییچ آن را خاموش نمایید.

بررسی کلید کنترل قدرت یا گشتاور نیرومحرکه موتورسیکلت برقی :

در تمامی موتورسیکلت های برقی در کنار دسته گاز کلیدی قرار دارد که می توانید به کمک آن گشتاور و قدرت موتورسیکلت را تنظیم کرده و موتور را روی سه حالت متفاوت گشتاور تنظیم می کند. در ادامه برای شما نحوه عملکرد آن را در راستای استفاده صحیح از موتورسیکلت برقی گردآوری نموده و ارائه دادیم. برای مثال در هنگام قرار گرفتن موتورسیکلت برقی در سربالایی و سراشیبی نسبتاً کم می توانید با قرار دادن دکمه کشتاور روی کمترین حالت یا حالت اقتصادی می توانید رانندگی کنید.

اگر همین موتورسیکلت در سربالایی و یا شب متوسط قرار گیرد با قرار گرفتن گشتاور در حالت میانه و در شیب یا سر بالایی تند باید در حالت بیشترین گشتاور رانندگی کنید و با این کار توان وسیله نقلیه خود را افزایش دهید. علاوه بر این موتورسیکلت برقی می تواند با سرعتی حرکت کند و یا با هر بار شارژ کامل مسافتی را طی کند که بسته به آیتم های زیر تغییر می کند، این آیتم ها عبارتند از :

 • شرايط جاده
 • وزن
 • نحوه راندن موتورسيكلت برقي توسط راننده

در نتیجه هر چه راننده سرعتی یکنواخت تر و استفاده کمتری از ترمز داشته باشد، می تواند مسافت طولانی تری را با هر بار شارژ باتری موتورسیکلت برقی طی کند. علاوه بر این راننده باید به موارد زیر توجه داشته باشد:

 • شرايط هوايی
 • شيب جاده
 • وضعيت آسفالت
 • ميزان شارژ باقي مانده از باتری

اجزا اصلی قوای محرکه موتورسیکلت برقی :

اصلی ترین بخش موتورسیکلت قوای محرکه آن می باشد که از چهار بخش مهم تشکیل شده که عبارتند از :

 1. باتری
 2. كنترلر
 3. دسته گاز
 4. هاب

طریقه کار موتورسیکلت برقی به این صورت است که با چرخاندن دسته گاز به سمت داخل، سیگنالی به کنترلر ارسال می شود و پس از آن کنترلر مقدار نیروی مورد نیاز خود از باتری را توسط الکترو هاب که روی چرخ عقب قرار دارد به چرخ منتقل می کند. در این وسیله نقلیه قطعه ای به نام کانتور وجود دارد که برق 72 ولت را می گیرد و برای روشن کردن چراغ ها به برق 12 ولت تبدیل می کند. علاوه بر این دزگیر موتورسیکلت برقی که به لرزش حساس است هم با برق 12 ولت کار می کند. امیدوارم با استفاده از این راهنما بتوانید به درستی از موتورسیکلت برقی خود استفاده نموده و عمر باتری آن را به مدت زمان بیشتری افزایش دهید. شما می توانید در قسمت نظرها و پیشنهادها تجربه خود را در مورد این وسیله با ما و دیگر کاربران باتری بازار یه اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا