انواع باتری قابل شارژ

انواع باتری قابل شارژ چگونه کار می کنند

همان طور که می دانید با افزایش دستگاه های قابل حمل در زندگی ما مثل لپ تاپ ، تلفن های همراه ، دستگاه های پخش صوتی و ابزارهای بی سیم ، نیاز به انواع باتری قابل شارژ در سال های اخیر به شدت افزایش یافته است. استفاده از باتری های قابل شارژ برای اولین بار از سال 1859 آغاز شد. درست زمانی که فیزیکدان فرانسوی گاستون پلانت سلول اسید سرب را اختراع کرد.

در آن زمان این یک حرکت عظیم برای بشر بود و امروز بعد از گذشت سال ها از آن روز بشر در پی توسعه این اختراع انواع باتری قابل شارژ را وارد بازار مصرف کنندگان کرده است. ما در این مقاله قصد داریم انواع باتری های قابل شارژ متداول را به شما معرفی کنیم.

این موضوع را باید بدانید که باتری های غیر قابل شارژ ، یا سلول های اصلی و باتری های قابل شارژ که به آنها سلولهای ثانویه می گویند جریان ایجاد شده را به یک روش تولید می کنند:

از طریق واکنش الکتروشیمیایی که شامل یک آند ، کاتد و الکترولیت می شود. اما در باتری های قابل شارژ واکنش برگشت پذیر است . زمانی که انرژی الکتریکی از یک منبع خارجی به یک سلول ثانویه منتقل می شود ، جریان الکترون منفی به مثبت که هنگام تخلیه رخ می دهد برعکس می شود و بار سلول نیز در این هنگام احیا می گردد.

انواع باتری قابل شارژ

همه ی شما می دانید که رایج ترین نوع باتری های قابل شارژ موجود در بازار امروز باتری های لیتیوم یون (LiOn) است، البته باتری های نیکل فلز هیدرید(NiMH)  نیکل کادمیوم (NiCd) نیز در یک مدت زمان محدود در بازار رایج شدند.

وقتی درباره انواع باتری قابل شارژ صحبت می کنیم باید بدانیم تمامی این باتری ها یکسان نیستند.

انواع باتری قابل شارژ

 مثلا باتری های NiCd جزء اولین سلولهای ثانویه در دسترس بودند اما دارای یک مشکل جدی به نام اثر حافظه بودند ، اثر حافظه به این معنا بود که اگر این باتری ها بعد از هر بار استفاده به صورت کامل تخلیه نمی شدند به سرعت ظرفیت شارژ مجدد خود را از دست می دادند.

بنابراین این باتری ها کنار گذاشته شدند و جای آنها را باتری های NiMH پر کردند.

 

 

 

 

این سلولهای ثانویه دارای ظرفیت بالاتری بودند اما همچنان ماندگاری خوبی نداشتند. این روزها باتری های LiOn در بازار جای انواع قدیمی خود را پر کرده اند و از نظر ظرفیت شبیه به باتری های NiMH عمل می کنند آنها دارای عمر طولانی تری هستند و شارژ دهی بهتری نیز دارند.

ویژگی های برتر باتری لیتیون یون

باتری های لیتیوم یون ولتاژ بالاتری دارند و در عین حال دارای وزن سبک و حجم بسیار کمتری هستند. امروزه تمامی فناوری های قابل حمل با کیفیت بالا که این روزها تولید شده است از این نوع فناوری بهره می برند. باتری های لیتیوم یون در حال حاضر در اندازه های استاندارد مانند C , AA , AAA یا D هستند و از نظر قیمت نیز قیمت بسیار مناسب تری نسبت به هم نوعان قدیمی خود دارند.

بک نکته قابل توجه دیگر در باتری های لیتیوم یون این است که با شارژ بیش از حد این باتری ها ظرفیت شارژ مجدد خود را کاهش می دهند. به همین منظور بسیاری از شرکت های تولید کننده ، شارژرهای خود را هوشمند تولید می کنند که بعد از شارژ باتری ، جریان برق به صورت خودکار متوقف می گردد.

ما قبلا در مقاله ای نحوه بالا بردن عمر باتری را به شما آموزش داده ایم.

در باتری های NiCd و NiMH این موضوع به این صورت مشاهده می شد که شما باید شارژ باتری را به صورت کامل تلیه می کردید و بعد شارژ مجدد را انجام می دادید تا کاهش ظرفیت باتری به حداقل برسد.

در آخر گفتن این موضوع ضروری است که بدانید انواع باتری قابل شارژ نیز یک روز از بین خواهند رفت و دارای طول عمر هستند. به شما توصیه می کنیم قبل از اینکه عمر این باتری ها به انتها برسند آنها را تعویض کنید چرا که احتمال انفجار باتری نیز با مصرف طولانی مدت آن افزایش می یابد.

منبع : Howstuffworks.com

 

1 دیدگاه دربارهٔ «انواع باتری قابل شارژ چگونه کار می کنند»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا