ساخت فندک با باتری

فندک با باتری یا فندک برقی با کمک سیم نیکروم چگونه ساخته می شود ؟

در این مطلب قصد داریم سه روش آموزش فندک با باتری یا روش های ساخت فندک برقی (الکتریکی) ساده و حرفه ای در خانه را به شما آموزش دهیم. این فندک به روش ساده ای و تنها با کمک یک باتری مرده و سیم نیکرومی که قصد دور انداختن آن را دارید ساخته می شود، به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم که در ادامه با ما همراه باشید و شانس خود را برای داشتن یک فندک برقی امتحان کنید. لازم به ذکر است این پروژه بسیار ساده است و شما به راحتی می توانید آن را انجام دهید.

آموزش ساختن فندک با باتری یا فندک برقی در منزل :

فندک هایی که امروزه در بازار دیده می شود انواع مختلفی دارند که عبارتند :

  • فندک های اتمی
  • فندک های بنزینی
  • فندک های گازی
  • فندک های شارژی
  • فندک های برقی

این انواع مختلف با قیمت هایی در بازار دیده می شوند که با یکدیگر تفاوت دارند. ساختار عمومی یک فندک از یک محفظه تشکیل شده است که با گاز یا نفت یا بنزین و… آن را پر می کنند و با یک روکش فلزی و یا پلاستیکی آن را می پوشانند و این ماده اشتعال زا را با یک سنگ و یا فلز جرقه زن که در آن تعبیه شده را مشتعل می کنند.

فندک با باتری

فندک های نفتا دارای یک فیتیله هستند که درون یک مایع قرار دارد و ساختار فندک های گازی دارای یک دریچه روی دهانه خروج گاز هستند که شعله را تنظیم می کند. در ادامه ما قصد داریم به روش خیلی ساده طرز تهیه یک فندک با باتری را به شما آموزش دهیم که در دسته فندک های برقی قرار می گیرد. برای یادگیری و آموزش این دو روش با ما همراه باشید. علاوه بر این لازم به ذکر است که ساخت یک فندک برقی در خانه به رعایت موارد ایمنی بی شماری نیاز دارد که برای جلوگیری از انفجار باتری حتماً باید آن ها را رعایت کنید.

چگونه یک فندک برقی ساده با باتری قلمی بسازیم ؟

برای ساخت یک فندک با باتری ساده شما می توانید از یک باتری 9 ولتی معمولی استفاده کنید، که کاملاً باتری مرده باشد. شما می توانید برای بررسی دقیق اینکه باتری مرده است یا خیر از مولتی متر استفاده کرده و ولتاژ آن را بررسی کنید. پس از آن که اطمینان پیدا کردید باتری مرده است با کمک یک انبردست محفظه آن را با دقت باز کرده و اجزای باتری که شامل مواد شیمیایی و کانکتورها می شود را از یکدیگر تفکیک کنید. شما می توانید برای جدا کردن کانکتور از نوار فلزی باتری از یک کاتر نیز استفاده کنید و عایق کاغذی نوار را نیز از آن جدا کرده و دور بیندازید.

فندک با باتری

 

استفاده از باتری لیتیومی :

در ادامه با تهیه دو باتری لیتیوم یونی 3.5 ولتی که به باتری های 18650 Li-ion نیز شناخته می شوند، دو باتری با با کمک چسب حرارتی به هم بچسبانید. سپس با دقت ترمینال های باتری را به هم لحیم کرده و سپس نوار فلزی را نیز به آن لحیم کنید. لحیم کاری باتری باید به سرعت انجام شود زیرا اگر زمان زیادی مشغول باشید ممکن است باتری داغ شود و انفجار در باتری صورت بگیرد. پس از آن با تهیه یک چوب بستنی دو اینچی و ایجاد سوراخ هایی در دو طرف آن به کمک مته ساخت فندک با باتری را ادامه دهید.

پس از سوراخ کردن چوب بستنی به کمک یک مهره دوقولو دو پیچ را به چوب بستنی متصل کنید. پس از آن یک تکه سیم از جنس نیکروم 26 AWG چهار اینچی را ببرید و آن را در مرکز چوب قرار داده و مارپیچ کنید و دو سر سیم را به کمک مهره ها به پیچ وصل کنید. دو تکه سیم دیگر را به دو پیچ وصل کنید. در این قسمت تنها باید دقت داشته باشید که سیم هایی که استفاده می کنید، حتماً از جنس نیکروم باشد.

فندک با باتری

 

 

نصب دکمه فندک ساخته شده با باتری :

پس از اینکه چوب بستنی را به وسیله چسب حرارتی به باتری متصل کردید، یک دکه تبدیل PCB را به کمک چسب حرارتی به قسمت دیگر باتری بچسبانید و با دقت فراوان یکی از سر سیم هایی را که در مرحله قبلی به چوب اضافه کردیم به سر باتری متصل نموده و سر دیگر را به سوییچ ترمینال متصل کنید.

فندک با باتری

 

نکته ای که در مورد باتری های لیتیوم یونی وجود دارد، این است که این باتری ها با شارژ شدن بیش از ظرفیت خود ممکن است منفجر شوند، به همین علت به شما توصیه می کنیم که برای جلوگیری از این مشکل از یک ماژول شارژ کننده TP4056 بین باتری و قسمت حرارتی استفاده کنید. این کار باعث می شود فندک حرارتی شما که با باتری و در منزل تهیه شده است، ایمن تر است. برای اینکه دکمه PCB را تست کنید باید آن را فشار دهید و دستتان را نگه دارید سپس باید مشاهده کنید که کویل سیم نیکروم داغ و قرمز شود.

ف

 

شما می توانید در صورتی که ابهامی در این مورد دارید در قسمت نظرها و پیشنهادات سوالات خود را از کارشناسان باتری بازار بپرسید.

روش دوم ساخت فندک الکتریکی یا فندک المنتی :

اولین کاری که باید برای ساخت فندک المنتی انجام دهید این است که سری جلویی کلیپ باتری را با دقت جدا کنید. سپس مطابق با تصویری که در ادامه آماده است دو سیم غیر هم رنگ را انتخاب نموده و مانند تصویر زیر دو سر عایق آن را برداشته و پس از کمی خم کردن آن را به باتری وصل کنید و سیم را از اسلات رد کنید. سپس عایق مقداری از سیم دیگر را برداشته و آن را به سر دیگر اسلات متصل نموده و خوب آن را محکم کنید.

 

پس از انجام کارهای فوق طرف دیگر اسلات را به یک کلید PCB متصل نمایید. برای این کار می توان محفظه را برش بزنید و با کمک چسب حرارتی این مرحله را انجام دهید؛ تنها نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که هیچ درز بازی را روی محوطه باقی نگذارید. سپس سر دیگر سیم دوم را که در مرحله قبل بدون عایق کردید به کلید PCB متصل نموده و سر دیگر دیگر کلید PCB را به تکه ای از سیم هم رنگ با این سیم وصل کنید و سپس آن را به کلید دیگر باتری وصل کرده و یک سیم از رنگ سیم اول را نیز به این کلید وصل کنید و از اسلات رد کنید.

فندک با باتری

 

 

سپس یک تکه سیم نیکروم را به صورت فر بپیچانید و به دو سیم اول یا به عبارت تصویر آبی رنگ که از اسلات خارج شده است، متصل نمایید.

فندک با باتری

 

 

قبل از اینکه اسلات را محکم چسب کاری کنید از عملکرد باتری خود اطمینان حاصل کنید و سپس تمامی درزهای آن را با چسب ببندید. در این مرحله شما یک فندک با باتری را به روش المنتی ساخته اید.

روش سوم ساخت فندک شارژی برقی حرفه ای :

برای ساخت این فندک که با باتری کار نمی کند، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک کابل یو اس بی را برش دهید و عایق آن را جدا نموده و سیم میکروم را که مارپیچ کرده اید به دو سر آن وصل کنید و برای اینکه از آن استفاده کنید تنها کافی است سر دیگر را به پاوربانک یا گوشی وصل نموده و از فندک برقی شارژی خود استفاده نمایید. در ادامه می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما و یا دیگر کاربران باتری بازار در میان بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا