افزایش عمر باتری گوشی

افزایش عمر باتری گوشی

افزایش عمر باتری گوشی یکی از کارهایی است که شما می توانید به راحتی به آن برسید، فقط کافی است راهکارهایی را که در ادامه برای شما جمع آوری کرده ایم را به دقت دنبال کنید تا دوام تلفن شما نیز بیشتر از قبل شود.

عملکرد باتری گوشی در هنگام نگهداری از شارژ :

معمولاً باتری های گوشی هوشمند در دسته باتری های لیتیوم – یونی  هستند که Li-ion نامیده می شوند. این باتری ها در خانواده باتری های قابل شارژ قرار دارند و مواد اصلی تشکیل دهنده آن ها لیتیوم است. در باتری های لیتیوم یونی سلول هایی وجود دارد که به پایانه های مثبت و منفی متصل شده و حاوی یک محلول شیمیایی هستند. طرز کار این باتری ها به این صورت است که در هنگام اتصال به شارژر و برق این مواد شیمیایی واکنش نشان داده و انرژی الکتریکی را در قالب انرژی شیمیایی ذخیره می کنند.

چه عواملی باعث افزایش عمر باتری گوشی می شود ؟

تمامی گوشی های هوشمند دارای عمر باتری هستند که در روز تولیدشان و قبل از اینکه به دست شما برسند، تعیین شده است؛ اما روش های استفاده و نگهداری از آن ها باعث کاهش یا افزایش عمر باتری آن خواهد شد. بعضی از عوامل موثر بر عمر باتری گوشی عبارتند از :

 • چرخه شارژ و دشارژ گوشی
 • دما
 • شارژر

افزایش عمر باتری گوشی

چرخه شارژ و دشارژ گوشی :

چرخه شارژ و تخلیه برای گوشی های هوشمند، مشخص است و شما نیاز ندارید، راهکاری برای تغییر آن پیدا کنید. تنها چیزی که باید بدانید این است که باتری گوشی شما در هنگام تخلیه انرژی شیمیایی ذخیره شده را در قالب انرژی الکتریکی آزاد می کند و برق مورد نیاز نمایشگر و بلندگو و بقیه اجزا را تامین می کند.البته این چرخه در طول زمان تغییر می کند و کاهش پیدا می کند و واکنش های شیمیایی متعدد در هنگام شارژ و دشارژ باتری باعث می شود که حجم لیتیوم کاهش پیدا کرده و کارایی باتری کمتر از سابق گردد.

تاثیر دما بر افزایش یا کاهش عمر باتری گوشی :

یکی از مواردی که به میزان زیادی روی عمر باتری شما تاثیرگذار است، دما است. دمای بالا یا خیلی پایین می تواند دشمن باتری گوشی شما بوده و شارژ باتری گوشی در دمای خیلی بالا و یا خیلی پایین باعث می شود، باتری گوشی آسیب ببیند. این اتفاق ممکن است هنگامی که با گوشی کار می کنید هم اتفاق بیفتد و با داغ شدن گوشی به یکباره باتری آن تخلیه شود. داغ شدن باتری گوشی آسیب های جدی به آن وارد می کند و ممکن است باعث تورم و یا حتی انفجار آن شود. دمای بسیار پایین هم باعث می شود که شارژ شدن گوشی مدت زمان بیشتری طول بکشد. دمای پایین به هنگام شارژ کردن موجب کاهش ظرفیت باتری می شود.

افزایش عمر باتری گوشی

شارژر گوشی :

یکی از مواردی که موجب افزایش یا کاهش عمر باتری گوشی می شود، شارژری است که اشتفاده می کنید. شما می توانید شارژرهای متنوعی را مشاهده کنید که سریعتر گوشی شما را شارژ می کنند، اما همین شارژرها ممکن است به باتری گوشی شما آسیب برسانند. شارژرهای نا مناسب می تواند دلیلی بر افزایش یا کاهش ولتاژ شده که این نوسان ولتاژ موجب آسیب رسیدن به باتری گوشی می شود. این باتری ها به گونه ای طراحی شده است که شارژ شدن آن ها راندمان مشخصی دارد. همین موضوع از باتری محافظت می کند و همچنین گرمای اضافی را از باتری دور می کند. اشخاصی که قصد افزایش عمر باتری گوشی خود را دارند، فقط کافی است گوشی خود را با شارژر تولید کارخانه سازنده آن، شارژ کنند. البته برخی از شارژرها را خود شرکت های سازنده توصیه می کنند.

حذف روش های اشتباه شارژ برای افزایش عمر باتری گوشی :

افزایش عمر باتری گوشی به راحتی و با رعایت نکاتی در هنگام شارژ آن به دست می آید، اما شما باید روش های نا درست را بدانید و از آن ها دوری کنید تا در طول زمان به باتری گوشی آسیب وارد نکنید، بعضی از این عادات غلط عبارتند از :

 • با گوشی در حال شارژ کار می کنید.
 • اجازه می دهید تخلیه باتری تا صفر درصد انجام شود.
 • گوشی خود را برای ساعت های طولانی و مدام شارژ می کنید.
 • دمای گوشی در هنگام شارژ شدن افزایش می یابد.

با گوشی در حال شارژ کار می کنید :

یکی از عادات بدی که باعث می شود عمر باتری گوشی شما به میزان زیادی کاهش پیدا کند این است که در هنگام شارژ از آن استفاده کنید. این کار باعث می شود به طور همزمان باتری هم شارژ شود و هم دشارژ که این کار علاوه بر کاهش راندمان باتری عمر آن را نیز کاهش می دهد. در همین راستا دمای گوشی نیز بالا رفته و طول عمر باتری را به میزان زیادی کم می کند.

اجازه می دهید تخلیه باتری تا صفر درصد انجام شود :

اگر باتری گوشی خود را تا صفر درصد استفاده کردید و بعد از خاموش شدن آن را شارژ کردید، انتظار داشته باشید که هر شش ماه یک بار آن را عوض کنید. هر چه باتری خالی تر شود و بعد شارژ شود، عمر آن به میزان بیشتری کاهش می یابد. بر اساس Battery University نگه داشتن درصد شارژ باتری بین 30 الی 80 درصد باعث افزایش عمر باتری گوشی خواهد شد.

گوشی خود را برای ساعت های طولانی و مدام شارژ می کنید :

یکی از عادت های بدی که معمولاً باعث کاهش عمر باتری می شود، شارژ کردن بیش از حد باتری است. یعنی شما باید باتری را تا 100 درصد ذخیره انرژی به پریز وصل کنید و بیش از آن الزامی ندارد و ممکن است به باتری آن آسیب جدی وارد شود و نه تنها باتری گوشی خراب شود، بلکه دمای آن به میزان زیادی بالا رفته و تحت فشارهای داخلی منفجر شود.

افزایش عمر باتری گوشی

 

دمای گوشی در هنگام شارژ شدن افزایش می یابد :

یکی از مسائلی که خیلی بر آن تاکید داریم و معمولاً باعث می شود باتری گوشی آسیب ببیند این است که دمای آن بالا رود. در افزایش عمر باتری گوشی تنها چیزی که تأثیر گذار است، دور کردن باتری از دمای بسیار زیاد و یا بسیار کم است. البته داغ شدن باتری تا حدودی و کاهی اوقات در هنگام شارژ شدن عادی است. در این هنگام کافی است آن را از قاب محافظ آن خارج کرده و یا آن را در محیط خنک تری بگذارید و دمای آن را کاهش دهید.

برای خنک کردن و افزایش عمر باتری گوشی چه کارهایی می توان انجام داد ؟ 

 • گوشی خود را از قاب محافظ خارج نمایید، زیرا قاب محافظ هم باعث می شود سنگین تر شود و هم باعث می شود که گوشی بیش از حد گرم شده و عمر باتری آن کاهش پیدا کند. در صورتی که استفاده از قاب گوشی برای شما الزامی است، حتما باید از رنگ های روشن استفاده کنید. رنگ های تیره برای قاب گوشی عبارتند از : مشکی و آبی تیره که به میزان زیادی گرما را به خود جذب می کند.
 • گوشی را در مکانی شارژ کنید که هوا به خوبی در آن تهویه می شود و سعی کنید در مکان های خشک و خنک آن را نگهداری کنید. اتاق هایی که تهویه دارند می توانند، دمای شارژ را پایین نگه دارند و همین موضوع موجب افزایش عمر باتری گوشی می شود.
 • همانطور که گفته شد از کار کردن با گوشی در هنگام شارژ بپرهیزید. این کار موجب می شود انرژی زیادی به نمایشگر و قطعات دیگر وارد شده و در باتری جدالی بین شارژ و دشارژ رخ دهد و بیش از حد داغ شود.
 • یکی از کارهایی که در هنگام شارژ می تواند دمای باتری را کاهش داده و طول عمر آن را زیاد کند و همچنین سریع تر گوشی را شارژ نماید. قرار دادن آن روی حالت پرواز باعث خاموش شدن اینترنت و وای فای و قطع آنتن دهی گوشی می شود که این کار باعث کاهش دمای باتری گوشی می شود.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا