اینترنت اشیا (IoT) چیست؟

از برس مو گرفته تا مقیاس سنج ها و دستگاه های مصرفی و صنعتی، تماما از تراشه هایی بهره می جویند که ویژگی اینترنت اشیا را در آنها فعال می کند. تراشه ها در واقع رابطی هستند تا جمع آوری و انتقال داده ها توسط آنها صورت بپذیرد. حتی در تسترهای هوشمند و دماسنج ها نیز از IoT استفاده می شود.

امروزه موارد گنگ و جالبی برای کاربری IoT به وجود آمده است. در حقیقت اتصال ماشین ها و اشیا در کارخانه ها، بیانگر پتانسیل چهارمین انقلاب صنعتی است. پیش بینی هایی وجود دارد که کارشناسان، کاربری IoT را بعد از سال 2020، برای بیش از نیمی از شغل ها تخمین زده اند.

در این بخش ما قصد داریم تمام مواردی را که در رابطه با اینترنت اشیاء وجود دارد، مطرح کنیم. همراه ما باشید.

اینترنت اشیا چیست

اینترنت اشیا دقیقا چیست؟

به معنای گسترده، اصطلاح اینترنت اشیا شامل تمامی وسایلی است که به اینترنت متصل هستند. در واقع به شکل درست، اصطلاح IoT برای تعریف اشیایی که با یکدیگر «صحبت می کنند(talk)» استفاده می شود.

میتو ایوانز، مسئول برنامه اینترنت اشیا گفته است: این قابلیت به سادگی در دستگاه ها قرار داده شده است که از سنسورهای ساده گرفته تا تلفن های هوشمند را در بر می گیرد. با ترکیب دستگاه های متصل به سیستم خودکار، می توان جمع آوری اطلاعات، تجزیه و تحلیل آنها و ایجاد فرآیند عملی برای کمک به اشخاص را رقم زد. در واقع برای افرادی که وظیفه ای(Task) خاص دارند، یا یادگیری از یک فرآیند را در نظر خود دارند، اینترنت اشیا مانند آینه های هوشمند و چراغ های راهنمایی عمل می کند.

کارولین گورسکی، رئیس آی او تی توضیح داده است که اینترنت اشیاء، مربوط به دستگاه هایی است که آنها را به هم ارتباط می دهد. بنا به گفته بالا، اینترنت اشیا اجازه می دهد تا دستگاه های موجود در یک ارتباط اینترنتی خصوصی، بسته به شرایط، با سایرین ارتباط برقرار کنند.

اینترنت اشیا و امکان اتصال دستگاه ها

چرا دستگاه های متصل به هم، باید داده ها را به اشتراک بگذارند؟

در رابطه با توسعه IoT، بحث هایی مطرح شده است که فقط به دلیل اینکه وسیله ای به اینترنت متصل است، به این معنی نیست که باید در طرح این اینترنت قرار گیرد. در واقع فقط دستگاهی که برای هدف خاصی طراحی شده باشد، باید به منظور ایجاد فایده برای مصرف کننده، داده های خود را به اشتراک بگذارد.

به طور مثال در کاربردهای صنعتی، سنسورهای موجود در خط تولید می توانند باعث افزایش کارایی و کاهش ضایعات شوند. مطالعاتی وجود دارد که 35 درصد از تولیدکنندگان ایالات متحده از داده های حسگری هوشمند در تنظیمات پایه ای کسب و کار خود استفاده می کنند.

شرکت Concrete Sensors یک نمونه از کمپانی هایی است که دستگاهی ایجاد کرده تا بتواند درون بتن قرار بگیرد و وضعیت مواد آن را بررسی کند. به گفته ایوانز، اینترنت اشیا به ما فرصتی می دهد تا در نحوه انجام کارها، کارآمدتر عمل کنیم. صرفه جویی در وقت، پول، زمان و جلوگیری از تولید گاز گلخانه ای، فرصت های حاصله از این تکنولوژی است.

همچنین ایوانز گفته است که IoT این اجازه را به شرکت ها، دولت ها و مقامات دولتی می دهد تا درباره نحوه ارائه خدمات و تولید کالا به فکر فرو بروند و بازتولید صورت بگیرد.

اینترنت اشیا و اشتراک داده ها

آیا پیامدهای حریم خصوصی وجود دارد به دنبال IoT وجود خواهد داشت؟

باید بدانید هر آنچه که به اینترنت متصل است، می تواند هک شود. محصولات اینترنت اشیا نیز از قاعده هک شدن، مستثنی نیستند. سیستم های IoT در حالت نا امن می توانند منجر به از دست رفتن فرآیند اصلی یک محصول شوند که ممکن است در رابطه با اسباب بازی ها برای کودکان خطرناک باشد.

علاوه بر موضوع بالا، مسئله نظارت نیز در رابطه با IoT وجود دارد. اگر هر محصولی بتواند به سادگی به حالت IoT متصل شود، سیل عظیمی از افسارگسیختگی برای کاربران به وجود خواهد آمد. به طور مثال اگر یخچال متصل به IoT، میزان مصرف غذا را ردیابی کند، با وسواسی به شکل به وجود آمدن افراد گرسنه و بدون غذا مواجه خواهیم بود. همچنین اگر یک ساعت هوشمند بتواند هنگام رابطه جنسی را تشخیص دهد، استفاده از این اطلاعات برای استفاده کنندگان از ساعت، ممنوع خواهد بود.

سوای از همه این موارد، در آینده ممکن است سرویس های اطلاعاتی برای شناسایی، نظارت، ردیابی مکان و هدف گیری برای دسترسی به شبکه و اطلاعات کاربری، از اینترنت اشیا استفاده کنند. باید در نظر داشته باشید که موارد ذکر شده تماما، احتمالاتی است که در رابطه با پیامدهای خصوصی در نظر گرفته شده است.

اینترنت اشیا و پیامد ها

نیاز به استاندارهای قابل اطمینان

در اصل ماجرای ایجاد یک شبکه اینترنت اشیا به شکل گسترده و به نوعی قابل اعتماد، یک مسئله مهم وجود دارد که آن را باید استاندارهای سازگاری یا compatible standards نامید.

به طور واضح اشیا متصل باید بتوانند با یکدیگر صحبت کنند(Talk) و داده ها را انتقال دهند. اگر همه آن ها با استانداردهای مختلفی اجرا شوند، فهرست عظیمی از استانداردهای متفاوت به وجود خواهد آمد. در واقع نیاز به استاندارد قابل اطمینان، مبتنی بر تدوینی است که موسسه استاندارد الکترونیک از خود ارائه می دهد.

مایکروسافت یکی از کمپانی هایی است که برای حل مسئله بالا در مقیاس سازمانی، سیستم اختصاصی خود را برای دستگاه های دارای اینترنت اشیا ارائه داده است. همچنین استانداردی با نام Hypercat در حال حاضر توسط ARM ، Intel ، Amey ، Bae Systems و Accenture پشتیبانی می شود که در واقع حاصل توافق روی یک قالب همانند URL است.

در نتیجه..

اینترنت اشیا همانطور که متوجه شدید یک تکنولوژی متفاوت است که بر اساس اینترنت، دستگاه ها را به هم متصل می کند. یافتن جای پارک برای ماشین در مناطق شلوغ، اتصال سیستم سرگرمی در منزل، استفاده از وب کم یخچال برای بررسی آن در مسیر رسیدن به خانه که اگر شیر لازم بود خریداری کنیم، از جمله موارد کاربردی اینترنت اشیاست.

باید بدانید در نهایت هیجان و تاثیر عمده ای که IoT در زندگی انسان می آفریند، می تواند در صورت استاندارد نشدن، موجب سوء استفاده هایی نیز شود. در حقیقت اینترنت اشیا، همانند اکثر تکنولوژی ها مزیت هایی برای مصرف حداقل انرژی در کوتاه ترین زمان ممکن برای انسان می آفریند و همین موضوع خود می تواند رنج هایی را نیز ایجاد کند.

به امید روزی که رشد تکنولوژی با فرهنگ و اطمینان استفاده از آن توامان شود.

منبع: wired

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا