مانیتور مخصوص گیمینگ

معرفی مانیتور مخصوص گیمینگ

نمایشگرهای گیمینگ دارای تنوع، اندازه و برندهای متنوعی هستند. مانیتور مخصوص گیمینگ به گونه‌ای طراحی می‌شود که خروجی کارت گرافیک و پردازنده مرکزی سیستم شما را در حین بازی به بهترین شکل ممکن نشان دهد. مانیتورها مسئول نمایش نتیجه نهایی و پردازش تصویر رایانه شما هستند؛ اما در نمایش رنگ، حرکت و وضوح تصویر می‌توانند متفاوت باشند. فناوری نمایش با گذشت زمان تغییر می‌کند، اما هدف اساسی تولیدکنندگان مانیتور که ارائه بهترین کیفیت نمایش است، ثابت می‌مانند.  وقتی می‌خواهید که یک مانیتور مخصوص گیمینگ برای خود تهیه کنید، باید بدانید که مشخصات و ویژگی‌های یک مانیتور خوب چیست. در ادامه این مقاله به ویژگی‌هایی که یک مانیتور گیمینگ دارد می‌پردازیم.

وضوح تصویر

اولین و مهمترین عاملی که باید برای یک مانیتور مخصوص گیمینگ در نظر گرفت، وضوح تصویر یا به اصطلاح همان رزلوشن است. مانیتورهای گیمینگ امروزه می‌توانند رزلوشن‌های 1080P(Full HD)، 1440P(QHD) و 2160P(UHD) را ارائه دهند. وضوح بالاتر به معنی تعداد پیکسل بالاتر است که به نوبه خود به معنای جزئیات بصری بهتر و وضوح تصویر بالاتر است. با این حال، بزرگترین مانعی که بیشتر گیمرها را از وضوح QHD و UHD باز می‌دارد، محدودیت‌های سخت‌افزاری است.

اکثر سیستم‌های مخصوص گیمینگ توانایی اجرای رزلوشن QHD با فریم ریت 30FPS بصورت پایدار را دارند. از این رو، این رزلوشن به تدریج در حال تبدیل شدن به استاندارد جدید برای مانیتورهای گیمینگ است. رزلوشن UHD یک داستان کاملا متفاوت است، زیرا تنها قوی‌ترین پردازنده‌های گرافیکی مدرن قادر به اجرای بازی‌ها با فریم ریت 30FPS در این رزلوشن هستند و امیدوارند که به نرخ 60 فریم بر ثانیه برسند.

معرفی مانیتور مخصوص گیمینگ

نرخ تازه‌سازی

نرخ تازه‌سازی یک مانیتور با هرتز اندازه‌گیری می‌شود. نرخ تازه‌سازی نشان‌دهنده این است که یک مانیتور در هر ثانیه چه مقدار می‌تواند تصویر نمایش داده شده را تازه‌سازی کند. همچنین این مشخصه نرخ فریم ریت، تعداد فریم‌هایی که مانیتور می‌تواند در یک ثانیه نمایش دهد، را تعیین می‌کند. نرخ تازه‌سازی نمایشگرها بصورت 60 هرتز، 144 هرتز و 240 هرتز بیان می‌شود. اما باید به خاطر داشته باشید که نرخ تازه‌سازی بالا هیچ فایده‌ای ندارد؛ مگر اینکه گرافیک سیستم شما آنقدر خوب و قوی باشد که بتواند تعداد کافی فریم بر ثانیه را نمایش دهد. بنابراین، قبل از تصمیم‌گیری در مورد خرید یک مانیتور 144 هرتز یا 240 هرتز، اطمینان حاصل کنید که کارت گرافیک شما می‌تواند بازی‌های مورد نظر خود را با یک فریم ریت بالا اجرا کند.

همگام‌سازی تطبیقی

اگر می‌خواهید در هنگام بازی کردن هیچ پارگی صفحه‌ای، نمایش چند فریم در یک صفحه، نداشته باشید، باید FreeSync یا G-SYNC را نیز در نظر بگیرید. بسیاری از مانیتورهای جدید گیمینگ در حال حاضر یکی از این دو فناوری را شامل می‌شوند. AMD FreeSync هیچ هزینه اضافی به قیمت پایه مانیتور اضافه نمی‌کند اما فقط با کارت‌های گرافیک ساخت AMD سازگار است، در حالی‌که NVIDIA G-SYNC به طور معمولا 100 تا 150 دلار بر قیمت مانیتور مخصوص گیمینگ می‌افزاید و فقط با کارت‌های گرافیک ساخت NVIDIA کار می‌کند. فعال بودن هر یک از این فناوری‌ها در اصل باعث از بین رفتن پارگی صفحه بدون ایجاد بار پردازشی می‌شوند.

فناوری پنل نمایش

امروزه فناوری پنل نمایشی که در یک مانیتور مخصوص گیمینگ به کار می‌رود، از دو نوع TN و یا IPS است. بدون پرداختن به اختلافات فنی بین این دو، اجازه دهید فورا به تفاوت‌های اساسی بپردازیم. پنل‌های IPS کیفیت بصری همه جانبه بهتری را ارائه می‌دهند. این به معنای تولید و نمایش رنگ پر جنب و جوش و دقیق‌تر و همچنین زاویه دید بهتر است. بزرگترین مزیت پنل TN پشتیبانی از زمان پاسخگویی سریعتر است.

زمان پاسخ مانیتور مخصوص گیمینگ

زمان پاسخ پیکسل بر حسب میلی ثانیه (ms) اندازه‌گیری می‌شود و نشان‌دهنده مدت زمانی است که یک پیکسل برای تبدیل از سیاه به سفید یا تغییر سایه‌های مختلف نیاز دارد. اما این برای یک مانیتور مخصوص گیمینگ چه معنایی دارد؟

اساسا هرچه زمان پاسخ کمتر باشد، حرکات دوربین هموارتر می‌شوند. از طرف دیگر، زمان پاسخ زیاد، منجربه تاری حرکت می‌شود؛ زیرا پیکسل‌ها در حین حرکت سریع دوربین زمان کافی برای جابجایی بین رنگ‌ها را ندارند. در حال حاضر، همانطور که در بالا ذکر شد، پنل‌های TN، از زمان پاسخ 1 میلی ثانیه پشتیبانی می‌کنند؛ در حالی‌که پنل‌های IPS فقط می‌توانند به 4 میلی ثانیه برسند. اینکه کدام یک را انتخاب کنید، کاملا به انتخاب بین زمان پاسخگویی بهتر و یا کیفیت بصری بهتر بستگی دارد. علاوه‌بر این، ممکن است حتی تفاوت بین 1 میلی ثانیه و 4 میلی ثانیه را متوجه نشوید، مگر اینکه آنها را در کنار هم مقایسه کنید.

 

اندازه صفحه نمایش مانیتور مخصوص گیمینگ

اندازه صفحه نمایش برای مانیتورهای گیمینگ چندان مهم نیست زیرا شما آنها را از نزدیک مشاهده خواهید کرد و تفاوت‌ها نسبتا جزئی هستند. امروزه، اندازه صفحه نمایش یک مانیتور مخصوص گیمینگ بین 21 اینچ تا 27 اینچ است. این سایز یک تعادل کامل بین وضوح دید و راحتی دید را نشان می‌دهد. هرچقدر که سایز نمایشگر بالاتر برود باید از فاصله دورتری به آن نگاه کنید، که در این صورت کیفیت تصویر کاهش می‌یابد و از وضوح بالای آن به اندازه کافی بهره‌مند نخواهید شد. اینکه کدام سایز را انتخاب کنید کاملا به خود شما بستگی دارد. با این حال، اگر قصد خرید یک مانیتور 1080P را دارید، بهتر است که سایز صفحه نمایش شما بزرگتر از 24 اینچ نباشد؛ زیرا باعث کاهش تراکم پیکسلی می‌شود.

نسبت ابعاد

نسبت ابعاد مانیتور عبارت است از: نسبت عرض به ارتفاع مانیتور. صفحه 1:1 کاملا مربع است. مانیتورهای جعبه‌ای دهه 1990 معمولا 4:3 یا استاندارد بودند. امروزه از نسبت‌های عریض (16:9) و بعضا فوق عریض (21:9، 32:9، 32:10) استفاده می‌شود.

بازی‌های ویدئویی مدرن معمولا از نسبت‌های مختلفی از صفحه عریض تا فوق عریض را پشتیبانی می‌کنند. این را می‌توانید از منوی تنظیمات درون بازی تغییر دهید. بنابراین از این بابت نگرانی برای نسبت ابعاد مانیتور گیمینگ خود نداشته باشید.

مانیتور مخصوص گیمینگ

مانیتور مخصوص گیمینگ با صفحه نمایش تخت یا خمیده

مانیتور گیمینگ می‌تواند دارای یک صفحه نمایش خمیده یا تخت باشد. هر یک از آنها مزایا و معایب خود را دارند، اما انتخاب شما به سبک بازی و در نهایت اولویت شخصی شما بستگی خواهد داشت.

قاب مانیتور

جنبه مهم دیگر که در مانیتورهای گیمینگ به چشم می‌خورد قاب مانیتور است. این لبه پلاستیکی که به دور صفحه می‌چرخد، مانند یک قاب عمل می‌کند و تصویر فیزیکی را احاطه کرده‌است. به طور کلی، هرچه حاشیه کوچکتر باشد، تجربه بازی شما بیشتر و لذت‌بخش‌تر می‌شود. آن هم به این دلیل که تصویر به جای کوتاه شدن توسط یک قاب پلاستیکی ضخیم یا فضای بدون پیکسل، دقیقا در لبه‌های صفحه نمایش شما اجرا خواهد شد.

اتصالات مانیتور مخصوص گیمینگ

یک مانیتور مخصوص گیمینگ دارای پورت‌های ورودی و خروجی زیر است:

  • DisplayPort 1.4: بهترین انتخاب برای انتقال تصویر و صدا در رایانه.
  • HDMI 1.4/2.0: این پورت از نرخ تازه‌سازی با وضوح بالا به خوبی DisplayPort پشتیبانی نمی‌کند اما برای انتقالات میان رده به همان اندازه مناسب است، این پورت همچنین باعث انتقال صدا و تصویر نیز می‌شود.

جدا از موارد گفته شده، یک مانیتور ممکن است دارای ورودی صوتی 3.5 میلی‌متری و یک یا چند پورت USB از انواع مختلف باشد. انواع دیگری از اتصالات نیز وجود دارد که یک مانیتور خوب می‌تواند شامل آنها باشد اما موارد ذکر شده مهمترین آنها هستند. بیشتر کارت‌های گرافیک حداقل با یک یا چند درگاه DisplayPort یا HDMI ارائه می‌شوند که از این بابت نباید نگرانی داشته باشید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی شد تا شما را با ویژگی‌های یک مانیتور مخصوص گیمینگ آشنا سازیم. برای انتخاب یک مانیتور خوب، طیف گسترده‌ای از برند‌های مختلف با مانیتورهای متفاوت وجود دارد؛ با توجه به فاکتورهایی که برای شما شرح دادیم و با توجه به نیاز خود می‌توانید بهترین گزینه بازار را انتخاب کنید. برای آشنایی با نمایشگرهای شیائومی می توانید به باتری بازار مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا