عمر باتری لپ تاپ

عمر باتری لپ تاپ چقدر است به همراه راه های افزایش عمر باتری

کاهش عمر باتری لپ تاپ یکی از مسائلی است که در بیشتر مواقع برای دارندگان این وسیله الکتریکی، که امروزه از الزامات می باشد؛ همیشه موجب نگرانی می شود. برخی اوقات باتری یک لپ تاپ آنقدر آسیب می بیند که همیشه باید آن را به شارژ بزنیم تا بتوانیم از آن استفاده کنیم. با ما همراه باشید تا به شما روش هایی را آموزش بدهیم که موجب می شود عمر باتری لپ تاپ شما افزایش پیدا کند.

یکی از مشکلاتی که با کاهش عمر لپ تاپ با آن سر و کار داریم این است که در هنگام انجام یک کار مهم باتری خالی شده و لپ تاپ خاموش می شود و زمانی که حتی به پریز برق دسترسی نداریم و در یک جای شلوغ هستیم و یا در جایی دور افتاده در طبیعت هستیم، بسیار ناراحت کننده است. برای همین منظور تولید کنندگان عمر باتری لپ تاپ های امروزی را نسبت به نسل های قبلی افزایش داده اند.

امروزه شما می توانید با خیال راحت اقدام به تهیه لپ تاپ هایی کنید که، با وجود قیمت پایینی که دارند و حتی لپ تاپ های گیمینگی طراحی شده اند که با یک بار شارژ شدن برای 8 ساعت قابل استفاده هستند و نیازی نیست آن ها را به شارژ بزنید.البته شما می توانید در تولیدات جدید لپ تاپ هایی با 14 ساعت در یک بار شارژ را نیز ببینید.

عمر باتری لپ تاپ / Laptop

چند نکته در مورد عمر باتری لپ تاپ:

یکی از نکاتی که در مورد این موضوع می توان به آن اشاره کرد این است که ظرفیت بالای باتری لپ تاپ باعث نمی شود که هیچ وقت باتری آن خالی نشود، همچنین روی باتری لپ تاپ یا مک بوک خود به آن اندازه ای که شرکت تولید کننده تبلیغ کرده است حساب نکنید، زیرا آن ها در ایده آل ترین شرایط عمر باتری لپ تاپ را اندازه گیری کرده اند. شما می توانید برای اینکه به اندازه تبلیغات شرکت سازنده لپ تاپ  از باتری آن استفاده کنید.

باید به موارد زیر توجه داشته باشد:

 • تنظیمات مربوط به پاور
 • تعداد اپلیکیشن‌های در حال اجرا
 • دمای اتاقی که در آن قرار دارید

با کمی دقت می توانید تمامی موارد بالا را در نظر گرفته و اجرا کنیم زیرا هیچ یک آنقدر سخت و دور از دسترس نیستند، در این مقاله ما تلاش خود را کرده ایم که نکاتی را برای شما گردآوری کنیم که به وسیله آن هم بتوانید در مصرف باتری لپ تاپ خود صرفه جویی کنید و هم بتوانید عمر باتری لپ تاپ خود را افزایش دهید.

شما در این مطلب می خوانید:

 • چگونه عمر لپ تاپ خود را افزایش بدهیم؟
 • نوار تنظیم عملکرد باتری ویندوز 
 • تنظیمات باتری MacOS برای افزایش عمر باتری لپ تاپ
 • استفاده از حالت هواپیما 
 • بستن برنامه‌ هایی که مصرف باتری بالایی دارند
 • افزایش عمر باتری لپ تاپ با مدیریت تنظیمات گرافیک و صفحه نمایش
 • جریان هوا موجب افزایش عمر باتری لپ تاپ می شود
 • وضعیت باتری را زیر نظر بگیرید

چگونه عمر لپ تاپ خود را افزایش بدهیم؟

برای اینکه بتوانید هم در استفاده از باتری لپ تاپ خود به درستی استفاده کنید و هم عمر باتری آن را افزایش دهید و نیاز نباشد همیشه در حال شارژ از آن استفاده کنید می توانید از روش هایی که در ادامه آموزش می دهیم استفاده کنید.

نوار تنظیم عملکرد باتری ویندوز:

به عکس زیر دقت کنید. شما می توانید در ابتدا برای افزایش عمر باتری لپ تاپ خود به تنظیمات ویندوز مراجعه کرده و از گزینه ای که تحت عنوان تنظیم عملکرد باتری ویندوز (Windows Battery Performance Slider) وجود دارد استفاده کنید. جالب است بدانید این ویژگی اخیراً به ویندوز 10 اضافه شده و در اختیار کاربران قرار گرفته است. طی تغییراتی که مایکروسافت با طراحی این قابلیت در ویندوز 10 اعمال کرد؛ تمامی تنظیمات مؤثر بر عمر باتری لپ تاپ به صورت ساده و قابل فهم دسته بندی و جمع آوری و در اختیار کاربران قرار داده است.

battery laptop / افزایش عمر باتری لپ تاپ

تحلیل نوار تنظیم عملکرد:

نوار تنظیمات باتری را هر شرکت به صورت متفاوت طراحی می کند و تعیین می‌کند که کاربر با این نوار به چه تنظیماتی دسترسی داشته باشد، اما به طور کلی شما می توانید در تنظیمات این نوار چهار حالت مختلف را ببینید.

این حالت ها عبارتند از:

 • حالت اول این نوار  Best Performance می باشد که برای افرادی مناسب است که بیشتر از اینکه عمر باتری لپ تاپ برایشان مهم باشد، به پردازش لپ تاپ اهمیت می دهند. وقتی ان حالت را فعال کنید برنامه هایی لپ تاپ که در پس زمینه هستند باز می ماند و مصرف باتری بالاتر از حد معمول می شود.
 • حالت بعدی نوار تنظیم عملکرد باتری Better Performance است و برای افرادی که می خواهند دسترسی برنامه‌ های پیش زمینه به باتری را محدود کنند، مناسب است ولی در این حالت هم اول پردازنده از طرف نسبت به عمر باتری لپ تاپ به وسیله سرفه جویی در اولویت  قرار دارد.
 • حالت سوم از این نوار Better Battery می باشد، که در  این حالت به نسبت نسخه‌ های قبل تر ویندوز، شارژ باتری به مدت بیشتری باقی می ماند و در بسیاری از برندهای لپ تاپ از این حالت به عنوان حالت پیش فرض استفاده می شود.
 • حالت چهارم و آخرین حالت در نوار ابزار عملکرد باتری، Battery Saver بوده و این حالت تنها در زمانی که دستگاه در حال شارژ گرفتن نیست قابل انتخاب است.پس از اینکه دستگاه را در این حالت قرار دادید، روشنایی نمایشگر به اندازه 30 درصد کاهش پیدا می کند، همچنین هیچ دانلود و بروزرسانی‌ های ویندوز انجام نخواهد شد و به صورت اتوماتیک متوقف می شود، همگام سازی اپلیکیشن ایمیل متوقف می گردد و بیشتر برنامه‌ هایی که در پیش زمینه باز هستند به صورت خودکار بسته می‌ شوند.

 

تنظیمات باتری MacOS برای افزایش عمر باتری لپ تاپ:

battery laptop / باتری لپ تاپ

بر خلاف لپ تاپ های دیگر که نوار تنظیم عملکرد باتری دارند لپ تاپ های زیر شامل این گزینه نمی شوند:

 • لپ‌ تاپ‌ های مک‌ بوک
 • لپ تاپ های مک‌ بوک ایر
 • لپ تاپ های مک‌ بوک پرو اپل 

به طور کلی در لپ تاپ های مک بوک در تمام سری ها، شما می توانید بیشتر تنظیمات فوق را در قسمت  Energy Saver مشاهده کرده و از آن ها بهره ببرید. دسترسی به این بخش بسیار ساده است، فقط کافی است که آیکون ذره بین بالای سمت راست صفحه بفشارید و عبارت Energy Saver را جست و جو کنید. وقتی که وارد این بخش شدید می توانید با کلیک بر روی قسمت Battery به امکانات مورد نظر خود دست پیدا کنید.

چگونگی تنظیمات مک بوک، عمر باتری لپ تاپ:

برای دسترسی به تنظیمات مشابه حالت‌ های Better Battery یا Battery Saver در ویندوز بر روی مک بوک، کافی است که از این نکته غافل نشوید:

 • فعال سازی گزینه‌ Put hard disks to sleep when possible 
 • فعال سازی گزینه Slightly dim the display while on battery power 
 • غیر فعال سازی گزینه Enable Power Nap while on battery power

در صورتی که گزینه آخر را غیر فعال نکنید، وقتی مک بوک خود به خود در در حالت خواب قرار گرفت، دستگاه هرچند وقت یک بار به طور خودکار فعال می شود و بررسی می کند که به روزرسانی یا نوتیفیکیشن جدیدی دریافت کرده اید یا خیر. اگر شما این گزینه را غیر فعال کنید، مک‌ بوک شما کاملاً در حالت خواب باقی خواهد ماند. در مورد مک‌ بوک های پرو جدید در صورتی که اقدام به فعال سازی گزینه Slightly dim the display while on battery power نمایید، به محض اینکه لپ‌ تاپ را از پریز برق بکشید، روشنایی صفحه نمایشگر کاهش پیدا کرده و به 75 درصد خواهد رسید.

سؤالی که معمولاً در این جور مواقع برای تمامی کاربران پیش می آید این است که برای افزایش عمر باتری لپ تاپ و استفاده بهینه از آن چه زمانی باید از Battery Saver استفاده کنیم؟ نیاز نیست که همیشه از این حالت استفاده کنید، زیرا بسیاری از کاربردهای لپ تاپ شما از دسترس خارج می شوند و گزینه هایی که شاید مورد نیاز شما باشند؛ غیر فعال می‌ شوند. من به شما پیشنهاد می کنم زمانی که 20 درصد از شارژ باتری مک بوک شما باقی مانده بود می توانید آن را روی حالت Battery Saver قرار دهید.

استفاده از Power Nap برای افزایش عمر باتری لپ تاپ:

همچنین اگر در این حالت اقدام به خاموش کردن Power Nap هم نمایید، مجبور می شوید، بعد از اینکه مدت زمانی از مک‌ بوک خود استفاده نکردید، زمان بیشتری باید اختصاص دهید تا نوتیفیکیشن‌ های جدید را دریافت کنید.
پس برای اینکه مشکلات بالا پیش نیاید، توصیه می‌ کنیم که در بیشتر مواقع از حالت Better Battery استفاده کنید و Power Nap را نیز روشن نگه دارید.

 استفاده از حالت هواپیما:

شما می توانید تمامی برنامه های باز لپ تاپ خود را ببندید و آن را روی حالت پرواز قرار دهید.

battery laptop / باتری لپ تاپ

این حالت برای کاربرانی قابل استفاده است که در حال نوشتن یک رمان هستند و  می خواهند یک فایل ویدیویی را از هارد خود تماشا کنند و می خواهند هیچ نوتیفیکشنی دریافت نکنند تا تمرکز خوذشان را از دست ندهند، که می توانند دستگاه خود را در حالت Battery Saver استفاده کنند. که با این کار خود را نیز عادت می دهند که از لپ‌ تاپ خود به شکلی استفاده کنند که در مصرف باتری صرفه جویی شود، که موجب افزایش عمر باتری لپ تاپنیز خواهد شد.

چند مثال برای افزایش عمر باتری لپ تاپ:

برای این که در باتری لپ تاپ خود صرفه جویی کنید، استفاده هم زمان از برنامه ها را ترک کنید و سعی کنید از با برنامه های دیگر کار ندارید از آن ها خارج شوید. در زندگی روزمره اگر بخواهیم کاربرد این مثال را بسط دهیم، می توانیم به خاموش کردن چراغ‌ های یک اشاره کنیم در زمانی که تصمیم دارید از آن خارج می‌شوید. البته این کار به کسانی که مدام به آن اتاق در حال رفت و آمد هستند پیشنهاد نمی شود؛ و زمانی که قصد دارید از دو برنامه به صورت همزمان استفاده کنید نیاز نیست حتما یکی از آن ها را ببندید. این کار زمانی به شما پیشنهاد می شود که قصد دارید برای مدت طولانی با یک برنامه خاص کار کنید.

laptop / افزایش عمر باطری لپ تاپ

بستن برنامه‌ هایی که مصرف باتری بالایی دارند:

یکی از مواردی که موجب می شود مصرف باتری لپ تاپ شما به طور قابل توجهی بالا برود، باز بودن چند برنامه به صورت هم زمان می باشد؛ که معمولاً از تعداد زیادی از برنامه ها نیز استفاده نمی شود و بدون اینکه سری به آن ها بزنید در حال اجرا هستند.

در تصویر زیر میزان مصرف باتری توسط هر برنامه را می بینید:

 

عمر مفید باتری لپ تاپ

 پس برای اینکه به میزان زیادی در افزایش عمر لپ تاپ خود موفق شویم می توانیم با چند گلیک این برنامه ها را ببندیم. اگر از ویندوز 10 استفاده می کنید کافی است مراحل زیر را طی کنید:

 •  به Settings ویندوز مراجعه کنید.
 • سپس App را انتخاب نمایید.

همچنین شما می‌توانید با تایپ عبارت See Which Apps are Affecting your Battery Life در قسمت جست و جوی ویندوز لیست برنامه‌ هایی که بیشتر از همه باطری مصرف می‌کنند را دریافت کنید.ممکن است با برنامه‌ های مواجه شوید که با وجود آن که زیاد از آن استفاده نکرده اید، مصرف باتری بالایی دارد حتماً آن را ببندید.

گاهی اوقات شما قبلاً این برنامه ها را باز کردید، ولی فراموش کردید از آن‌ ها خارج شوید.

اسپاتیفای و ادوب ریدر از جمله برنامه هایی هستند که معمولاً باز می مانند.

laptop / طول عمر باتری لپ تاپ

 • عبارت Users & Groups را جست و جو نمایید
 • بر روی زبانه Login Items کلیک کنید 

افزایش طول عمر باتری لپ تاپ با مدیریت تنظیمات گرافیک و صفحه نمایش:

 

چگونه عمر باتری لپ تاپ را افزایش دهیم

بعد از اینکه تمامی مراحلی که تا کنون گفته شد را چک کردید برای اینکه در مصرف باتری لپ تاپ خود صرفه جویی کنید و طول عمر آن را افزایش دهید باید دقت کنید که برنامه هایی وجود نداشته باشند بدون دلیل از پردازنده گرافیکی (در صورت وجود) سیستم استفاده کنند. برای لپ تاپ هایی که یک کارت گرافیک قدرتمند دارند (هر کارت گرافیکی که با پسوند Nvidia GeForce GTX و یا AMD Radeon RX شروع شود) برای تنظیمات را به صورتی قرار دهید که فقط نرم افزارها، بازی‌ ها و برنامه‌ هایی که به قدرت پردازشی زیادی نیاز دارند بتوانند از آن استفاده کنند و استفاده سایر برنامه‌ ها را روی پردازنده گرافیکی ضعیف‌ تر که در پردازنده اصلی می باشند، قرار دهید.

برای مثال اگر لپ تاپ شما دارای کارت گرافیک انویدیا جی‌ فورس می باشد.

برای این کارت گرافیک باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. کنترل پنل جی‌ فورس (که معمولاً در قسمت نوتیفیکشن ویندوز در قسمت راست نوار وظیفه قرار دارد) را باز نمایید.
 2. بر روی زبانه Program Settings کلیک کنید.
 3.  همه برنامه ها را به تراشه گرافیکی مشخصی متصل کنید.

در این مثال پردازنده گرافیکی جی‌ فورس می‌توانید مسئول پردازش برنامه‌ های زیر گردد:

 • بازی‌ ها
 • برنامه‌ های ویرایش عکس و ویدیو مثل فوتوشاپ و پریمیر

شما می توانید پردازش سایر برنامه‌ ها را به پردازنده گرافیکی سی‌ پی‌ یو محول کنید.

اگر کاربر مک‌ بوک هستید، می توانید به همین قصد Energy Saver را جست و جو کنید.

پس از آن اطمینان  حاصل کنید که گزینه Automatic Graphics Switching فعال است.

در مک بوک برخلاف پنل جی‌ فورس، کنترل بر روی برنامه‌ها به خوبی انجام نمی شود.

برای اولویت بندی برنامه‌ ها باید از  MacOS استفاده کنید.

جریان هوا موجب افزایش عمر باتری لپ تاپ می شود:

 

افزایش عمر باتری لپ تاپ

معمولاً در تولید لپ‌ تاپ‌ های امروزی از باتری‌ های لیتیوم-پلیمری استفاده می شود.

این باتری ها از آنجایی که دارای نرم افزاری و سخت افزاری قوی هستند، نسبت به باتری‌ هایی که یک دهه قبل استفاده می شدند؛ خراب نمی شوند. از طرفی مثل گذشته نیازی نیست شارژ باتری را به صفر برسانیم تا باتری کالیبره شود و یا اینکه نگران باشم با خالی شدن شارژ باتری به لپ تاپ آسیب وارد شود.

تنها موردی که عمر باتری لپ تاپ های امروزی را کاهش می دهد گرما می باشد.

دشمن اصلی تمامی باتری ها گرما بوده و به میزان زیادی طول عمر باتری لپ تاپ به آن بستگی دارد. و به همین دلیل باید به دریچه های به دریچه‌ های تهویه هوا لپ تاپ توجه ویژه ای نشان دهیم.

همچنین باید مرتب گرد و خاک سیاهی که روی فن و دریچه‌ های لپ‌ تاپ وجود دارد را پاک کنیم.

برای از بین بردن گرد و خاک، می توانید با استفاده از یک قوطی هوای آن را تمیز کنید.

اما بیشترین چیزی که مانع کاهش جریان هوا می شود این است که ما عادت دارید که لپ تاپ خود را روی پتو و یا بالش قرار دهیم که کاملاً می تواند دریچه فن را مسدود کند و از خارج شدن گرما از سیستم جلوگیری کند. در عوض شما می توانید از لپ‌ تاپ خود بر روی سطوح محکم و مسطح مثل میز و صندلی استفاده کنید تا به هوا درون آن به طور آزادانه جا به جا شده و نه تنها طول عمر باتری آن افزایش بیابد بلکه به اجزای دیگر آن آسیب وارد نشود.

وضعیت باتری را زیر نظر بگیرید:

 

battery laptop / عمر باتری لپ تاپ

با تمامی حرف ها و راهکارهایی که کفته شد، نمی توان از تعویض باتری و جایگزینی آن ها بعد از سپری شدن یک مدت زمان مشخص چشم پوشی کرد، اما شما می توانید سلامت باتری خود را بررسی کنید تا به افزایش عمر آن کمک کنید.

بررسی باتری در مک بوک با روش زیر انجام می شود:

 1. کلید Option را نگه دارید
 2. بر روی آیکون باتری کلیک کنید
 3. وضعیت باتری را مشاهده نمایید

در صورتی که به روش بالا باتری را بررسی کردید و  Replace Now یا Service Battery بر روی صفحه نمایشگر شما نمایش داده شد، باید بدانید که عمر باتری لپ تاپ شما کاهش پیدا کرده است.

برای دست یابی به جزئیات بیشتر مراحل زیر را انجام دهید:

 1. برنامه System Information را باز کنید
 2. بر روی زبانه Power  کلیک کنید
 3. تعداد دفعاتی که باتری تا کنون شارژ شده را مشاهده کنید.
 4. این عدد را با نهایت تعداد شارژی که اپل برای باتری‌ های خود در وبسایتش قرار داده، مقایسه کنید
 5. تعداد دفعاتی که باتری می تواند شارژ شود را بدست آورید

 

باتری لپ تاپ / batteryreport

کاربران ویندوز 10 برای بررسی باتری لپ تاپ خود، حتماً باید از فرمان های متنی استفاده کنند و مراحل زیر را طی کنند:

 1.  ابتدا CMD را در نوار جست و جو ویندوز تایپ نمایید
 2. بر روی برنامه Command Prompt راست کلیک کنید
 3.  Run as Administrator را انتخاب کنید.
 4. عبارت powercfg /batteryreport را در برنامه تایپ نمایید
 5. دکمه اینتر را فشار دهید.
 6. بعد از طی مراحل بالا کامپیوتر یک فایل HTML را برای شما می سازد.
 7. شما می توانید این فایل را در پنجره Command Prompt ببینید.
 8. به محل ذخیره فایل بروید و فایل را باز کنید.
 9. در قسمت بالایی صفحه، ظرفیت اصلی باتری را مشاهده کنید.

با این روش می توانید ظرفیت باتری در هنگام شارژ کامل و همچنین تعداد چرخه‌ های شارژ دریافت کنید.

استفاده از پاور بانک یا باتری اضافی:

در نهیایت اگر با وجود رعایت تمامی موارد بالا هنوز هم عمر باتری لپ تاپ شما کوتاه است می توانید از یک باتری اضافه یا یک پاور بانک استفاده کنید.

برای خرید یک پاور بانک خوب کافی است بین 100 تا 200 دلار هزینه کنید.

جالب است بدانید یک پاور بانک چند دستگاه را به طور همزمان شارژ می کند.

لطفاً نظر خود را در ارتباط با این موضوع با ما در میان بگذارید.

اسکرول به بالا