آموزش اتصال باتری ها به یکدیگر به روش های مختلف

اتصال باتری ها یا bank of batteries مداری است که در نتیجه پیوستن یا اتصال دو یا چند باتری به یکدیگر به وجود می آید. این اتصال ها می تواند در انواع کاربرد ها مورد استفاده قرار بگیرد که ما در این بخش آموزش اتصال باتری ها به یکدیگر را خواهیم داشت.

در واقع موضوع حائز اهمیت در اتصال باتری ها، این است که با این کار می توان ولتاژ، آمپراژ یا هر دو را مدیریت کرد. این مدیریت در اصطلاحی به نام بانک باتری، می تواند منجر به افزایش هر کدام از واحدهای (یکا) ذکر شده شود. بدون شک هنگامی که به انرژی بیشتری نیاز داشته باشید به جای استفاده از یک منبع عظیم با تعداد بالای باتری، ترجیح می دهید از یک باتری با آمپر بالا استفاده کنید.

در این بخش ما به بررسی انواع اتصالات باتری ها خواهیم پرداخت. به احتمال زیاد این موضوع برای تامین انرژی بیشتر به کارتان خواهد آمد. همراه ما باشید.

آموزش اتصال باتری ها به یکدیگر با روش سری و موازی

آموزش اتصال باتری ها به یکدیگر و روش های مختلف آن

در وهله اول باید بدانید که برای ایجاد یک اتصال یا بانک موفقیت آمیز که تشکیل شده از دو یا چند باتری است، به طور کلی دو راه اصلی بیشتر وجود ندارد:

  1. اتصال به روش سری
  2. اتصال به روش موازی

جدای از روش های اصلی، یک روش دیگر در قالب روشی فرعی یا ترکیبی به نام موازی-سری وجود دارد. بیایید در ادامه بررسی و مقایسه این دو روش اصلی و آن روش ترکیبی را کنار هم بررسی کنیم.

اتصال باتری ها با روش سری

در این روش از آموزش اتصال باتری ها به یکدیگر در صورت استفاده از دو باتری، ولتاژ آن ها اضافه می شود اما تغییری در آمپراژ آن ها صورت نخواهد گرفت. به عنوان مثال هنگامی که دو باتری 6 ولتی را به صورت سری در اتصال با یکدیگر قرار دهید، یک مدار انرژی با 12 ولت تولید خواهد شد. اما ظرفیت کلی آمپراژ آن ها ثابت خواهد ماند.

برای اتصال باتری ها به یکدیگر به روش سری، کافی است با استفاده از کابل یا سیم، ترمینال منفی باتری اول را به ترمینال مثبت باتری دوم وصل کنید. در صورت بیشتر بودن تعداد باتری ها، اتصالات به همین شکل ادامه خواهند داشت.

بدون شک برای استفاده از ولتاژ ایجاد شده به طور مثال برای روشن کردن یک لامپ، باید از قطب مثبت باتری اول و قطب منفی آخرین باتری در اتصال سری استفاده کنید.

نکات مهم: هنگام اتصال باتری ها به یکدیگر در روش سری، به هیچ وجه ترمینال منفی باز را از کنار ترمینال منفی باز دیگر، عبور ندهید. این کار باعث ایجاد «اتصال کوتاه» و آسیب دیدگی در ولتاژ و آمپراژ بالا خواهد شد.

در ضمن برای اتصال باتری ها به شکل سری، باید اطمینان حاصل کنید که باتری های متصل شده، دارای ولتاژ و ظرفیت یکسانی هستند. زیرا اگر قصد شارژ باتری ها را داشته باشید، با مشکل کاهش عمر باتری ها مواجه خواهید شد.

آموزش اتصال باتری ها به یکدیگر در روش سری

آموزش اتصال باتری ها به یکدیگر به روش موازی

در این نوع اتصال، درجه فعلی ولتاژ باتری ها ثابت خواهد بود اما آمپراژ آن افزایش خواهد یافت. به عنوان مثال حاصل اتصال دو باتری به روش موازی که هرکدام از باتری ها دارای ولتاژ 6 و آمپراژ 10 هستند، مجموع ظرفیت مدار برابر با 20 آمپر خواهد شد. اما ولتاژ 6 خواهد ماند.

باید توجه داشته باشید که در اتصال های سری به دلیل افزایش آمپر، برای جلوگیری از سوختن احتمالی سیم ها، به کابل های سنگین یا قوی تری احتیاج است.

در آموزش اتصال باتری ها به یکدیگر با روش موازی کافی است هر دو ترمینال مثبت دو باتری را به یک سیم متصل کنید و از یک سیم دیگر برای اتصال ترمینال های منفی استفاده نمایید. به بیان ساده: منفی به منفی و مثبت به مثبت.

نکته: در نظر داشته باشید که می توانید ابتدا اتصالات را با یک باتری انجام دهید. اما در این صورت در آن واحد هر دو باتری به طور یکسان تخلیه خواهند شد. برای جلوگیری از این موضوع روش ترجیحی این است که برای ثابت نگه داشتن ظرفیت باتری ها، ابتدا اتصال مثبت در یک مدار بسته و سپس اتصال منفی در یک مدار بسته دیگر انجام شود.

آموزش اتصال باتری ها به یکدیگر در روش موازی

روش اتصال ترکیبی باتری ها با یکدیگر

این روش در واقع یک روش فرعی به عنوان اتصال سری – موازی شناخته می شود. در این روش می توانید هم ولتاژ خروجی و هم میزان آمپراژ را افزایش دهید. برای انجام روش ترکیبی، حداقل به 4 عدد باتری احتیاج دارید.

در اتصال باتری ها به یکدیگر به روش ترکیبی، می توانید با استفاده از دو مجموعه باتری که از قبل به طور موازی ساخته شده اند، یک اتصال سری بین این دو ایجاد کنید. به طور مثال با داشتن چهار باتری 6 ولتی با آمپراژ 10، با یک مدار با ولتاژ 12 و آمپراژ 20 مواجه خواهیم شد.

باید به یاد داشته باشید که جریان برق از طریق اتصال موازی، جریانی دقیقا مشابه با جریان یک باتری منفرد است. بنابراین می توانید دو اتصال موازی را به صورت سری، به سادگی مانند آموزش اتصال باتری ها به یکدیگر انجام دهید.

نکته: برای اتصال باتری ها به یکدیگر به روش ترکیبی، ظرفیت کابل خود را بسته به نوع آمپراژ در محاسبات تئوریک باید به شکلی مناسب انتخاب کنید.

آموزش اتصال باتری ها به یکدیگر در روش ترکیبی

در نتیجه…

به طور کلی دو نوع روش اصلی برای اتصال باتری ها به یکدیگر وجود دارد: موازی و سری. هر کدام از روش ها به ترتیب باعث افزایش آمپراژ و ولتاژ در یک مدار می شوند. روش ترکیبی موازی-سری به عنوان روشی کارآمد برای افزایش هر دو شاخص ولتاژ و آمپراژ نیز امکان پذیر است.

نکته مهم که در آموزش اتصال باتری ها به یکدیگر وجود دارد این است که در ابتدا باید از لحاظ تئوریک به بررسی ولتاژ و آمپر مورد نیاز یا خروجی پرداخت. این موضوع به خصوص در اتصالات موازی بسیار اهمیت دارد زیرا می تواند موجب آسیب دیدگی شود.

در آخر باید بدانید که از لحاظ تئوری می توان هر تعداد باتری که در دسترس داشته باشیم را با هم در اتصال قرار دهیم به شرطی که شرایط ایمنی رعایت شود. همچنین تعداد بالای اتصالات در روش موازی-سری می تواند آشفتگی هایی از لحاظ پیچیدگی مدار به وجود بیاورد. با این حساب به خاطر داشته باشید که اول ایمن بمانید و سپس برای ایجاد اتصال، پیگیری های کاربردی خود را انجام دهید. موفق باشید.

منبع: batterystuff

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا