ساخت چراغ قوه ساده

آموزش ساخت چراغ قوه ساده با 2 روش مختلف

ساخت چراغ قوه ساده اونم با چند تا وسیله ساده در خانه می تواند یک آموزش باحال و در عین حال آموزنده باشد.

با اینکه چراغ قوه طرحی نسبتاً ساده‌ای دارد ولی تا قرن نوزدهم میلادی به خاطر اختراع نشدن باتری و لامپ اختراع نشده بود. امروزه تعداد زیادی چراغ قوه در بازار وجود دارد. مدل‌هایی که برای روشن شدنشان آنها را تکان می‌دهید، دسته آن را می‌پیچانید، دکمه آن را می‌زنید و … .

اگر قصد خرید هیچکدام از این چراغ قوه‌های فانتزی را ندارید و می‌خواهید خودتان تجربه درست کردن یک چراغ قوه خانگی و راحت را داشته باشید این مطلب را از دست ندهید. ما در این مطلب با دو روش خیلی ساده و کاربردی ساخت چراغ قوه خانگی را آموزش می‌دهیم. تمام چیزی که به جز باتری و لامپ نیاز دارید فقط لوله‌کاغذی دستمال‌توالت، سیم و چسب است.
نکته جالبی که لازم است در این راهنمای ساخت چراغ قوه بدانید این است که اولین چراغ قوه ساخته شده توسط کنراد هوبرت در دهه 1890، تقریباً همین چراغ قوه‌ای بود که در این مقاله باهم خواهیم ساخت.

روش اول ساخت چراغ قوه ساده و سریع

ساخت چراغ قوه ساده

1- ابتدا فضایی را برای این کار اختصاص دهید. وسایل مورد نیاز برای ساخت چراغ قوه را طبق لیست زیر آماده کنید و مرحله به مرحله با ما پیش بیایید.

وسایل مورد نیاز:
• رول کاغذی دستمال توالت (یا مقوایی که به شکل لوله‌ای کوچک درآورده باشید)
• 2 عدد باتری
• نوار چسب (نوار چسب برق بهتر است)
• قطعه سیم 5 اینچ (12.5 سانتی متر)
• لامپ 2.2 ولت

ساخت چراغ قوه ساده
2- سیم را به انتهای قطب منفی یکی از باتری‌ها بچسبانید. مطمئن شوید که سیم در جای خود محکم و ثابت است، در غیر این صورت نور تولید شده سوسو می‌زند.
در این مرحله از ساخت چراغ قوه می‌توانید به جای سیم از ورق قلع استفاده کنید، اما کار با آن کمی سخت‌تر بوده و کمتر قابل اعتماد است.

ساخت چراغ قوه ساده
3- پایین لوله مقوایی را خوب بچسبانید تا انتهای آن کاملا بسته شود. این کار برای این است که نمی‌خواهیم هیچ نوری دزدکی از انتهای لوله خارج شود و قدرت چراق قوه‌مان را کم کند. اگر این اتفاق بیوفند چراغ قوه عملکرد خوبی نخواهد داشت.

ساخت چراغ قوه ساده
4- ابتدا باتری را از انتهای سیم‌دار ( قطب منفی که سیم را به آن متصل کردیم) وارد لوله مقوایی کنید. در این حالت باید انتهای دیگر سیم از سر لوله مقوایی که باز است، خارج شود.
اگر سیم به اندازه کافی از لوله مقوایی بیرون نیامده است، یا باید طول سیم را بیشتر کنید و یا لوله را کوتاه کنید.


5- در مرحله پنج از ساخت چراغ قوه ساده، باتری دوم را از سمت قطب منفی وارد لوله کنید. در این حالت قطب منفی باتری با قطب مثبت باتری اول که درون لوله است اتصال پیدا می‌کنند. این اتصال، جریان برق را از عقب به جلو هدایت کرده و در نهایت دستگاه شما را روشن می‌کند.

ساخت چراغ قوه ساده
6- حالا لامپ را به قسمت بالای باتری دوم بچسبانید. مطمئن شوید که ارتباط مستقیم و کافی بین باتری و لامپ برقرار است. باید بتوانید نیمه پایینی و نقره‌ای لامپ را ببینید.


7- به قسمت نتیجه بخش ساخت چراغ قوه رسیدید. اکنون می‌توانید چراغ قوه خود را روشن کنید. با سیمی که از لوله مقوایی خارج شده، قسمت نقره‌ای لامپ را لمس کنید. اگر بعد از چندبار امتحان روشن نشد، یک بار دیگر اتصالات را چک کنید.
با روشن شدن لامپ، اکنون شما یک چراغ قوه فعال با ویژگی روشن / خاموش دارید.

روش دوم ساخت چراغ قوه با دکمه خاموش و روشن

1- مواد مورد نیاز را طبق لیست زیر آماده کنید. ( با وسال مورد نیاز در روش اول چندان تفاوتی ندارد به جز چند مورد کوچک مثل گیره و لیوان کاغذی)
• 2 عدد باتری
• 2 قطعه سیم مسی روکش دار شماره 22
• لوله مقوایی به طول10 سانتی‌متر
• لامپ چراغ قوه 3 ولت
• 2 عدد اتصال‌دهنده برنجی
• نوار مقوایی 2.5 X 7.5
• گیره کاغذ
• نوار چسب
• لیوان کاغدی

ساخت چراغ قوه ساده ساخت چراغ قوه ساده ساخت چراغ قوه ساده
ساخت چراغ قوه ساده ساخت چراغ قوه ساده
ساخت چراغ قوه ساده ساخت چراغ قوه ساده

2- به انتهای هر سیم، یکی از اتصال‌دهنده‌های برنجی را وصل کنید. سر سیم را دور آن بپیچید تا محکم شود.
برای نصب به لوله مقوایی، زبانه اتصال‌دهنده‌ها باید از بیرون لوله مقوایی وارد لوله شوند ولی سیم‌ها باید داخل لوله مقوایی باشند. انتهای نوک تیز اتصال‌دهنده باید وارد لوله شود و سر گِرد آن بیرون بماند. این قسمت گرد در ساخت چراغ قوه به عنوان بخشی از کلید روشن / خاموش استفاده می‌شود.

ساخت چراغ قوه ساده

3- دو باتری خود را روی هم بچسبانید. اطمینان حاصل کنید که قطب مثبت یکی روی قطب منفی دیگری قرار گیرد. و مطمئن شوید که آنها محکم به یکدیگر متصل شده‌اند.

ساخت چراغ قوه ساده

4- سر آزاد یکی از سیم‌ها (که طرف دیگرش را به اتصال‌دهنده وصل کرده بودید) را به قطب منفی باتری بچسبانید. سپس باتری‌ها را درون لوله مقوایی که انتهای آن را مسدود کرده‌اید قرار دهید. به طوری که قسمت سیم‌دار باتری انتهای لوله باشد.

ساخت چراغ قوه ساده

5- در این مرحله از ساخت چراغ قوه روی نوار مقوایی کوچک خود یک سوراخ ایجاد کنید. سر آزاد سیم دوم را به دور لامپ بپیچانید. انتهای لامپ را درون سوراخ مقوا قرار دهید تا با این کار لامپ توسط مقوا پشتیبانی شود. سپس مقوا را به سر لوله مقوایی بچسبانید به طوری که انتهاب لامپ با قطب مثبت باتری بالایی اتصال کامل داشته باشد و بعد مقوا را با نوار چسب ثابت کنید.
ساخت چراغ قوه ساده

ساخت چراغ قوه ساده

6- ته یک لیوان کاغذی را سواخی ایجاد کنید طوری که لامپ بتواند از آن خارج شود. لامپ را درون سوراخ قرار داده و لیوان را با نوار چسب روی پایه مقوا محکم کنید.

ساخت چراغ قوه ساده

7- به مراحل پایانی ساخت چراغ قوه نزدیک می‌شویم. اکنون بین دو سر گرد اتصال‌دهنده‌های برنجی که روی لوله مقوایی است یک گیره قرار دهید. وقتی گیره هر دو سرِ گرد را لمس کند، برق را هدایت کرده و چراق قوه شما را روشن می‌کند. و در صورت جابه‌جایی گیره، چراغ قوه خاموش می‌شود.

ساخت چراغ قوه ساده

8- اینجا پایان ساخت چراغ قوه ساده و زیبای ما با قابلیت خاموش/ روشن است. امیدوارم از امتحان کردنش لذت ببرید. اگر شما هم نکته‌ای برای اضافه کردن آپشن بیشتر به چراغ قوه دست‌ساز بلدید یا برای زیباتر شدنش ایده‌ای دارید حتما برامون بفرستید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا