تعمیر لامپ ال ای دی

تعمیر لامپ ال ای دی به صورت مرحله به مرحله به همراه عیب یابی

تعمیر لامپ ال ای دی به منظور استفاده مجدد از لامپ های سوخته ای که معمولاً از آن ها در خانه استفاده می کنید، برای کاهش هزینه ها فکری مقرون به صرفه است. در ادامه سعی داریم مطلبی را در این مورد به شما ارائه دهیم تا با کمک آن بتوانید لامپ های کم مصرف خانه خود را مجدد مورد استفاده قرار دهید و هزینه های اضافی برای خرید لامپ نپردازید. البته این مطلب یک مطلب صد در صد فنی و تخصصی نیست و به عنوان تجربه ای از کاربران وبسایت IC2000 در اختیار شما قرار گرفته است و ما به این موضوع خواهیم پرداخت. در ادامه با ما همراه باشید و مراحل را با دقت دنبال نمایید.

تعمیر لامپ ال ای دی

توجه به ولتاژ ورودی در هنگام تعمیر لامپ ال ای دی :

ساختار لامپ های ال ای دی به این صورت است که در تولید آن از ال ای دی SMD که بسیار کم‌ مصرف است استفاده شده و شما می توانید یک صفحه فلزی آلمینیومی را درون لامپ و یا حباب آن ببینید که به عنوان نگهدارنده ال ای دی ها شناخته شده است، که این صفحات ال ای دی SMD با توجه به توان مصرفی یا وان چراغ دارای تعداد متفاوتی است، البته توان این صفحات نیز ممکن است تغییر کند. در نهایت می توان به این نکته اشاره کرد که ولتاژ این لامپ ها 12 ولت DC است و این ولتاژ به برند لامپ و یا نوع آن که شامل لامپ قارچی یا استوانه ای یا حبابی و … می شود، وابسته نیست.

تعمیر لامپ ال ای دی

در ساختار این لامپ ها از یک کاهنده ولتاژ نیز استفاده شده است که به منظور تبدیل برق خانگی یا برق شهری 220 ولت AC به برق 12 ولت DC در این لامپ ها قرار گرفته است و به روشن شدن لامپ ها کمک می کند. به همین منظور طراحان در کنار صفحه ال ای دی PCB یک برد کوچک الکترونیکی سوئیچینگ را به عنوان منبع تغذیه قرار داده اند که به عنوان یک کاهنده ولتاژ عمل می کند و برق 220V AC رو به برق 12V DC تبدیل می کند. این برد دارای عملکردی کاملاً برعکس با اینورتر خودرو دارد که برق 12 ولت ماشین را به 220 ولت شهری تبدیل می کند.

تعمیر لامپ ال ای دیعیب یابی لامپ LED در تعمیر لامپ ال ای دی :

مشکلات لامپ های LED به دو صورت می باشد و یک لامپ ال ای دی ممکن است به دو دلیل روشن نشود. اولین مشکلی که ممکن است برای لامپ های ال ای دی پیش بیاید این است که صفحه PCB ال ای دی که پیش تر در مورد آن صحبت کردیم و به صورت یک صفحه آلومینیومی است که روی آن LED SMD نصب شده، خراب شده باشد یا اینکه منبع تغذیه و یا مبدل 220 به 12 ولت به درستی عمل نکند.

اولین کاری که شما در تعمیر لامپ ال ای دی باید انجام دهید این است که مشکل اصلی لامپ ال ای دی خود را پیدا کنید. برای این کار باید لامپ را باز کنید که در اکثر مواقع با پیچاندن می توانید آن را باز کنید. اگر لامپ پیچی نبود حتما آن را با فشار باز کنید. در هنگام باز کردن لامپ دقت کافی به خرج دهید تا به لامپ آسیبی نرسد. در این هنگام شما می توانید به صفحه LED و منبع تغذیه دسترسی پیدا کنید.

تعمیر لامپ ال ای دی

چگونه با کمک مولتی مولر از سلامت منبع تغذیه مطلع شویم ؟

یکی از ابتدایی ترین کارهایی که می توان در هنگام خرابی لامپ های ال ای دی انجام داد، این است که به وسیله یک مولتی متر ولتاژ خروجی درایو ال ای دی که به عنوان منبع تغذیه شناخته می شود را بررسی کنید. از آنجایی که برق ورودی به برد لامپ ال ای دی به میزان 220 ولت است، باید این میزان برق با دقت به برد لامپ وارد شود،  ورودی لامپ برای دریافت این میزان برق یا پایه است و یا اگر پیچی باشد، از طریقی پیچی که لامپ را روی هلدر می بندد؛ است. پس از باز شدن لامپ شما می توانید دو سیم را مشاهده کنید که از این پایه ها به برد لحیم شده است. دو سیم را از پایه ها جدا کرده و به برق 220 ولت متصل کنید.

در این مرحله شما باید قسمت ولتاژ خروجی برد که دارای دو سیم مثبت و منفی است و به عنوان ورودی پنل PCB ال ای دی در نظر گرفته می شود را به مولتی متر متصل کرده و بررسی کنید که ولتاژ خروجی دارد یا خیر. پس از بررسی اگر متوجه شدید که برد دارای ولتاژ ورودی است و این ولتاژ توسط مولتی متر 12 ولت نشان داده شود، منبع تغذیه ایرادی ندارد و مشکل از برد الکترونیکی هم نیست و احتمالاً خود ال ای دی ها به مشکل برخورده اند. در صورتی که مولتی متر ندارید می توانید یک مدل ساده یا خانگی آن را تهیه کنید.

تعمیر لامپ ال ای دی

بررسی خرابی بدون استفاده از مولتی متر :

گاهی اوقات ممکن است شما در منزل مولتی متر نداشته و قصد خرید مولتی متر را نیز نداشته باشید؛ در این صورت راه حل این است که در صورتی که در خانه یک لامپ LED با ولتاژ ورودی 127 دارید و اطمینان دارید که سالم است را استفاده کنید و سیم های خروجی آن را به ورودی برق LED مورد نظر متصل نمایید؛ اگر لامپ ال ای دی روشن شد می توان متوجه شد که برد سالم است و اگر برد روشن نشد، در واقع برد منبع تغذیه مشکل دارد و باید مراحل تعمیر لامپ ال ای دی را انجام دهید.

در هنگام اتصال باید به این نکته توجه کنید که ورودی ال ای دی دارای دو سیم مثبت و منفی می باشد که حتماً باید به سیم های مثبت و منفی برد متصل شود. در صورتی که سیم های آن ها رنگی است باید سیم قرمز به سیم قرمز ( + ) و سیم سیاه به  سیم سیاه ( – ) متصل شود و پس از اتصال باید با چسب برق بپوشانیده شود تا از هر گونه اتصالی جلوگیری شود.

تعمیر لامپ ال ای دی

خرید لوازم جانبی و تعمیر لامپ ال ای دی سوخته :

در نهایت با توجه به توضیحاتی که در مورد تعمیر لامپ ال ای دی برای شما در این مطلب گردآوری کردیم، خرابی لامپ های کم مصرف یا ال ای دی ناشی از PCB یا صفحه پنل ال ای دی بوده یا برد منبع تغدیه دچار مشکل شده است، که برای تشخیص هر یک از آن ها روش هایی را در ابتدای مطلب ارائه دادیم. در صورتی که مشکل لامپ ال ای دی شما از پنل باشد برای تعویض آن می توانید به یکی از فروشگاه های لوازم الکتریکی مراجعه نموده و پنل یا صفحه ای را تهیه کنید که دقیقاً هم اندازه پنل یا صفحه لامپ ال ای دی شما است و تعداد ال ای دی های آن با تعداد ال ای دی های لامپ شما برابر است.

همچنین این صفحه باید دارای توان مصرفی یکسانی با صفحه معیوب داشته باشد. در نهایت در صورت عدم مغایرت می توانید آن را خریداری و اقدام به تعویض آن نمایید. در مورد خرابی برد منبع تغذیه نیز می توان گفت که این قطعه نیز در فروشگاه های فوق قابل خریداری است و شما می توانید به راحتی اقدام به خرید درایور LED متناسب با لامپ معیوب نموده و آن را جایگزین کنید.

در نهایت می توان به این نکته اشاره کرد که برای تعمیر لامپ ال ای دی باید به میزان اندکی با مباحث اولیه الکترونیک و برق و لحیم کاری و … آشنایی داشته باشید. در غیر این صورت باید تعمیر لامپ ال ای دی معیوب را به شخص دیگری بسپارید. شما می توانید در مجله باتری بازار با انواع لامپ ال ای دی آشنا شوید.

1 دیدگاه دربارهٔ «تعمیر لامپ ال ای دی به صورت مرحله به مرحله به همراه عیب یابی»

  1. محسن خلیلی

    مهندس جان سلام یه لامپ داریم روشن نمیشه ال ای دی ها همه سالم هستن چطور میتونم ایرادهای دیگه رو پیدا کرد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا