باتری لیتیوم در هواپیما

حمل باتری لیتیوم در هواپیما چه خطراتی به دنبال دارد و با پیروی از چه دستورالعمل‌هایی می‌توان آنها را همراه خود نگه داشت؟

امروزه، به سختی می‌توان باتری‌های لیتیومی را در اجزای یک دستگاه مشاهده کرد، اما همین باتری‌ها در زندگی روزمره مردم نقش اساسی ایفا می‌کنند. باتری لیتیومی غالبا به درستی ساخته شده و کار می‌کند و در حالت عادی بی خطر است. اما عدم موفقیت در تولید، عدم مدیریت صحیح و یا عدم آگاهی از ویژگی‌های خاص آن، می‌تواند عواقب جدی به دنبال داشته باشد. حمل باتری لیتیوم در هواپیما یکی از خطرآفرین‌ترین مسائلی است که معمولا از طریق قوانین مدون، محدودیت‌هایی برای آن اعمال می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید این نوع باتری‌ها منجربه چه خطراتی در هواپیما می‌شوند و مجوز استفاده از آنها به چه صورت است، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

حمل چه باتری‌هایی در هواپیما مجاز نیست؟

۱. باتری ‌های لیتیوم مختص لوازم یدکی در هواپیما

در حالت کلی حمل هر دو نوع باتری لیتیوم پلیمری و لیتیوم فلزی چه در چمدان دستی و چه در بار حواله‌ای، غیرمجاز است. فرض کنید به دلیل خطرات مرتبط با باند های حرارتی فرودگاه، یک سلول منفجر می شود. ویدیوهای ویروسی در YouTube وجود دارد که نشان می‌دهد ابزارهای مختلفی از هاوربرد گرفته تا یک جفت سمعک، می‌تواند سبب ایجاد حرارت و احتراق شود. مسئولین هواپیمایی ورود برخی از این ابزارها به هواپیما را ممنوع کرده و هشدار می‌دهند و در صورت تایید مجوز حمل، باید آنها را کاملا از سایر مواد قابل اشتعال جدا کرد.

۲. باتری‌های حاوی اسید

حمل باتری‌های اتومبیل یا باتری‌های مرطوب نیز در هواپیما غیرمجاز است. اما اگر مثلا صندلی چرخدار دارید یا از این باتری‌ها برای شارژ اسکوتر استفاده می‌کنید، می‌توانید اجازه حمل چنین باتری‌هایی را دریافت کنید. با این حال، به شما توصیه می‌کنیم که کارکنان هواپیما را از وجود چنین ابزارهایی در چمدانتان مطلع کنید تا آنها بتوانند اقدامات لازم را برای بسته بندی مناسب باتری‌ها و پرواز ایمن انجام دهند.

باتری های مجاز لیتیوم در هواپیما

باتری‌های لیتیوم از چه ساختاری تشکیل شده‌اند؟

یک باتری لیتیوم از دو الکترود تشکیل شده که توسط یک الکترولیت از هم جدا شده‌اند. به طور معمول، باتری‌ها بار الکتریکی را از یک کاتد فلزی لیتیوم و از طریق الکترولیت که محتوی حلال آلی نمک‌ لیتیومی است به یک آند کربن منتقل می‌کنند. مشخصات آن به نوع باتری بستگی دارد، اما باتری‌های یون لیتیوم معمولا حاوی یک سیم پیچ فلزی و یک مایع قابل اشتعال یون لیتیوم هستند و قطعات کوچک فلزی در مایع شناور هستند. محتویات باتری تحت فشار است، بنابراین اگر یک قطعه فلزی دیگر، دیواره‌ای که اجزای باتری را پوشش می‌دهد، سوراخ کند، لیتیوم با رطوبت موجود در هوا به شدت واکنش می‌دهد و گرمای زیادی ایجاد می‌کند و ممکن است منجربه آتش سوزی شود.

چرا باتری لیتیوم در هواپیما آتش می‌گیرد یا منفجر می‌شود؟

باتری‌های لیتیوم با حداقل وزن ساخته شده‌اند تا بازدهی بالایی داشته باشند. اجزای باتری با وزن سبکی طراحی شده‌اند که با دیواره‌های نازک بین سلول‌ها و یک پوشش بیرونی نازک حمایت می‌شوند. دیواره یا پوشش آنها نسبتا شکننده است، بنابراین می‌توان آنها را سوراخ کرد. ممکن است کوچک به نظر برسند، اما تأثیری که می‌توانند هنگام آتش سوزی در پی داشته باشند، غیر قابل تصور است.

  • اگر باتری خراب شده باشد، اتصال کوتاه بوجود می‌آید؛ این جرقه می‌تواند لیتیوم بسیار واکنش پذیر را مشتعل کند.
  • احتمال دیگر این است که باتری خراب می‌تواند سطح حرارتی خطرناکی را ایجاد کند و این میزان گرما، محتویات باتری را تحت فشار قرار دهد و باعث انفجار شود.

آیا باتری‌های لیتیوم در هواپیما می‌توانند مانع پرواز شما شوند؟

در ادامه مطلب قصد داریم محدودیت‌هایی که مسافران هوایی را موظف می‌کند هنگام استفاده از دستگاه‌های دارای باتری‌های لیتیومی یا باتری‌های یدکی، رعایت کنند، به شما اعلام کنیم.

دستور العمل حمل باتری لیتیوم در هواپیما

دستورالعمل‌هایی برای حمل باتری لیتیوم در هواپیما

PEDهای کمتری را حمل کنید

PEDها تجهیزاتی هستند که در ساخت آنها از باتری‌های لیتیومی به عنوان منبع تغذیه استفاده می‌شود. این مواد شامل وسایل الکترونیکی مانند دوربین، تلفن همراه، لپ تاپ، کتابخوان الکترونیکی و دستگاه‌های پزشکی مانند ژنراتورهای اکسیژن قابل حمل و… می‌شود. هنگام مسافرت با هواپیما، فرض بر این است که شما کمتر از پانزده نوع وسیله در چمدان‌تان به همراه داشته باشید.

محتوای باتری و ظرفیت آن را بررسی کنید

هر باتری نصب شده در PEDها نباید از موارد زیر پیشی بگیرد:

  • برای باتری‌های لیتیوم فلزی یا لیتیوم آلیاژی: انتظار نداشته باشید که هر باتری لیتیومی که وزن آن بیشتر از دو گرم است، را حمل کنید.
  • برای باتری‌های لیتیوم یونی: آنها باید یک وات ساعت کمتر از 100Wh را نشان دهند. می‌توانید با استفاده از فرمول زیر، مشخصات روی بدنه باتری را جای‌گذاری کرده و درجه وات ساعت را تعیین کنید.

ولت * آمپر ساعت = وات ساعت.

اگر ظرفیت باتری دستگاه شما به میلی آمپر نشان داده شده است، باید قبل از اجرای فرمول، آمپر ساعت را بر 1000 تقسیم کنید.

از باتری لیتیوم در هواپیما در برابر صدمات محافظت کنید

برای باتری‌هایی که ممکن است در هواپیما مجاز باشند و در چمدان حمل شوند، باید تدابیری اندیشیده شود که از بروز هرگونه آسیب جدی جلوگیری کرده و از بروز آتش سوزی ناخواسته اجتناب شود.

دستگاه‌های الکترونیکی خود را کاملا خاموش کنید

دستگاه‌هایی که صفحه آنها با استفاده از باتری‌های لیتیومی کار می‌کند، باید کاملا خاموش شوند و قرار دادن آنها در حالت خواب، غیرمجاز است.

به طور کلی مسافرت و حمل باتری لیتیوم در هواپیما می‌تواند پیچیده باشد و عدم آگاهی از روش‌ها و مکانیزم‌های سفر و حمل و نقل وسایلی که دارای این نوع تجهیزات هستند، می‌تواند شما را از مسافرت باز دارد.

باتری لیتیوم در هواپیما

در چه مواردی می‌توان باتری‌های لیتیومی را با خود به هواپیما برد؟

چمدان هوشمند

برخی از چمدان‌هایی که به تازگی ساخته می‌شوند با سیستم شارژ داخلی برای برق رسانی به تلفن شما همراه هستند. هر چقدر هم آرام باشند، ممکن است با صدا به نظر برسند. البته به یاد داشته باشید که بسیاری از قوانین هواپیمایی هرگز اجازه ورود این چمدان‌ها را نمی‌دهند. این چمدان‌ها دارای باتری‌های لیتیوم داخلی هستند.

حمل باتری ‌های لیتیوم یدکی در هواپیما

اگر واقعا فکر می‌کنید به باتری لیتیوم اضافی احتیاج پیدا می‌کنید، باید هر یک از آنها را به صورت جداگانه در چمدان دستی خود حمل کنید تا از اتصال کوتاه آن با سایر دستگاه‌ها محافظت و جلوگیری به عمل آورید. ما توصیه می‌کنیم آنها را در چمدان اصلی‌تان نگه دارید و روی پایانه بارهای در معرض ضربه قرار دهید.

سیگار الکترونیکی و قلم ویپ

برخی از شرکت‌های هواپیمایی هنوز قلم‌های موقت را خطرناک می‌دانند، به همین دلیل لازم است از قبل با مسئولین شرکت هواپیمایی مد نظرتان در مورد قوانین مدون صحبت کنید. احتمال دارد که رویه‌ها تغییر کرده باشند. در این صورت، حمل سیگارهای الکترونیکی با باتری لیتیوم در هواپیما مجاز است اما باید آنها را در چمدان‌های دستی قرار دهید.

پاور بانک و شارژرهای خارجی

پاوربانک‌ها و شارژرهای خارجی که برای شارژ سایر دستگاه‌های الکترونیکی متصل می‌شوند، دارای باتری‌های لیتیوم یونی هستند. به شما توصیه می‌کنیم همان مراقبت‌هایی که برای باتری‌های لیتیوم یدکی انجام می‌دهید، برای این نوع باتری‌های یونی هم اجرا کنید.

باتری‌های لیتیوم قابل حمل

کلیه الزامات حمل و نقل باید با دستورالعمل‌های سازمان هواپیمایی مد نظرتان مطابقت داشته باشد. برای ترکیب بار دستگاه‌های دارای باتری لیتیوم در هواپیما که شامل لپ تاپ‌ها و تلفن‌های همراه می‌شوند؛ ممکن است شما به عنوان یک کارمند هواپیما از اینکه مسافران بسته بندی مناسب و مجزایی برای وسایل‌شان دارند یا نه اطمینان نداشته باشید، بهتر است برای کمک بیشتر با مسئول مربوطه تماس بگیرید و از دستورالعمل‌های جدید باخبر شوید.

نتیجه‌گیری باتری لیتیوم در هواپیما

مسافرت با دستگاه‌هایی که دارای باتری لیتیوم هستند، می‌تواند چالش بزرگی را در هواپیما ایجاد کند. غالبا به دلیل وجود خطرهای مرتبط با آنها، از حمل باتری لیتیوم در هواپیما اجتناب می‌شود. با این حال، می‌توانید در بعضی موارد طبق دستورالعمل‌ها، مجوز گرفته و آنها را همراه خود حمل کنید. البته یادتان باشد برای کسانی که مجاز به حمل باتری‌های لیتیومی هستند، محدودیت‌هایی در نظر گرفته می‌شود تا از هر گونه احتمال وقوع آتش سوزی جلوگیری به عمل آید. در هر صورت مسئولین هواپیما علی رغم داشتن سیستم خاموش کننده در هواپیماها، مجبور به اعمال یک سری محدودیت‌ها هستند. آتش سوزی ناشی از باتری‌های لیتیوم یونی بسیار شدید است؛ به طوری که ثابت شده است سیستم‌های اطفای حریق موجود در هواپیما، قادر به خاموش کردن آن نیست.

امیدواریم توضیحاتی که در این مطلب درباره خطرات ناشی از باتری لیتیومی در هواپیما و موارد مجاز حمل آن بیان کردیم، راهنمای خوبی برای سفر بعدی شما با هواپیما باشد.

1 دیدگاه دربارهٔ «حمل باتری لیتیوم در هواپیما چه خطراتی به دنبال دارد و با پیروی از چه دستورالعمل‌هایی می‌توان آنها را همراه خود نگه داشت؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا